Domů     Zelenina? Zkuste pečenou!
Zelenina? Zkuste pečenou!
14.5.2025

Určitě si doma děláte různé zeleninové saláty, dáváte ji do polévek, omáček i nakládáte. A právě pečená zelenina je to, co vám v repertoáru ještě chybí. A to je škoda.

Už proto, že šetří kapsu a také ji můžete použít na spoustu způsobů. Třeba na těstoviny, na polévku, do wrapů a omelet…

Kterou vybrat?

Vlastně téměř jakoukoliv, ale asi nejvíce se hodí kořenová, třeba brambory, pastinák, sladké brambory a mrkev. To ale zdaleka není všechno. Skvělá je brokolice, růžičková kapusta či cuketa a možná vás chuťově překvapí cibule, paprika a zelí.

Opéci se dají i rajčata. Určitě objevíte i další možnosti. A pokud si nejste jisti, jestli je vámi zvolený druh na pečení vhodný, není nic jednoduššího, než to zkusit.

Nešetřete na oleji

Začněte tím, že zeleninu nakrájíte na kousky velikosti sousta. Poté ji pokapejte kvalitním olejem. Je potřeba ho použít tolik, aby zelenina získala hladký, lesklý povlak, ale nesmí v něm plavat. Většinou stačí dvě lžíce.

Olej nejen že pomáhá tomu, aby se kousky propekly rovnoměrně a byly křupavé, ale také dodává zelenině bohatou chuť.

Jaký použít

Můžete zvolit jemný olivový, ale klidně kokosový nebo avokádový. Hodí se i ořechové oleje, které přidají chuť i vůni. Ideální je promíchat zeleninu s olejem ručně, protože tak se krásně rovnoměrně obalí. Samozřejmě ji musíte okořenit a osolit.

Nejjednodušší je použít bílý pepř, ale můžete dodat i nějaké bylinky. Ten, kdo má rád ostřejší, trochu chilli. Je to malá alchymie, neboť koření musí být tak akorát, aby nezanikla chuť zeleniny, ale zase tolik, aby jí pomohlo vyniknout.

Dejte zelenině prostor

Rozložte ji na plech tak, aby se jednotlivé kousky úplně nedotýkaly. Pokud máte zeleniny hodně, můžete ji rozdělit na dva plechy. Kdybyste ji nakladli příliš hustě, nepekla by se, ale vařila v páře.

Trouba by měla být předem rozehřátá na 220 °C. Až se zelenina začne péci, můžete teplotu trochu stáhnout.

Jak dlouho?

Zeleninu je potřeba péct dostatečnou dobu, aby měla křupavou kůrku. Během pečení ji občas promíchejte. Pokud se vám zdá, že je hotová, zkuste kousek propíchnout vidličkou – zelenina by měla být měkká a na povrchu nazlátlá až lehce hnědá.

Pečte až do doby, kdy se začnou okraje trochu kroutit. V té chvíli zeleninu vyndejte z trouby a ochutnejte, zda je podle vašich představ. Měkčí zelenina bude hotová rychleji, zatímco tvrdší, jako jsou brambory, se peče déle.

Myslete na to při krájení a velikost jednotlivých kousků tomu přizpůsobte. Pokud některý druh pečete poprvé a nejste si jisti, po 15 minutách zkontrolujte.

Způsoby pečení

Pokud byste chtěli připravit přílohu ze směsi zeleniny, máte tři možnosti.

Jednotlivě: Nejsnáze jednotlivé druhy zeleniny opečete na samostatných plechách a po upečení je smícháte. To vám umožní snadnou kontrolu, a navíc zjistíte, jak rychle se každý druh peče.

Podle času: Vyberte druhy, které se pečou podobnou dobu, smíchejte je na jednom plechu dohromady. Můžete například společně opéct květák a brokolici nebo máslovou dýni s bramborami. Pokud by byl plech přeplněný, rozdělte zeleninu na dva.

Pečení po částech: Na plech můžete postupně přidávat různé druhy zeleniny – začněte tou nejtvrdší a nejdéle se pečící zeleninou a později přidejte měkčí, která opeče rychleji. Opět můžete péci na více plechách najednou.

Základní časy

Platí pro pečení na 220 °C a jsou samozřejmě orientační, protože záleží i na tvrdosti jednotlivých druhů a také na velikosti kousků.

Kořenová zelenina (řepa, brambory, mrkev) – 30 až 45 minut

Zimní dýně (máslová dýně, žaludová dýně) – 20 až 60 minut

Košťáloviny (brokolice, květák, růžičková kapusta) – 15 až 25 minut

Měkká zelenina (cuketa, letní dýně, paprika) – 10 až 20 minut

Tenká zelenina (chřest, zelené fazolky) – 10 až 20 minut

Cibule – 30 až 45 minut, podle toho, jak křupavou ji máte rádi

Rajčata – 15 až 20 minut

Náš tip

Zkuste pečený česnek

Opékání česneku je snadné a vyžaduje jen několik minut. Ale výsledek stojí za to.

1) Sloupněte všechny volné, papírové vnější vrstvy kolem palice česneku tak, aby zůstala neporušená a stroužky držely pohromadě.

2) Odřízněte asi ½ centimetru od horní části.

3) Odkryté stroužky pokapejte 1 až 2 lžičkami olivového oleje a nechte olej vsáknout.

4) Zabalte česnek do alobalu a pečte v troubě 40 minut a poté začněte česnek kontrolovat. Hotový je, když je stroužek ve středu úplně měkký. Můžete péci ještě 10 minut. Poté nechte vychladnout a stroužky vymáčkněte ze slupek.

Náš tip

Pečením česnek ztratí svou ostrou chuť a štiplavost, bude nasládlý a mírně oříškový. Můžete ho rozmačkat a jednoduše natřít na krajíček čerstvého chleba s máslem a posolit nebo podávat s topinkami. Ale využít ho můžete i jinak.

Když ho například smícháte s trochou majonézy, uděláte skvělou omáčku do burgerů nebo k masu. Nebo jej vmíchejte do bramborové kaše. Hodí se i do různých pomazánek.

Foto: Shutterstock
Štítky:
Související články
12.5.2025
Písečné pláže, slunce, moře všudypřítomná modrá a bílá, to je Řecko. A samozřejmě kuchyně, která chutná snad každému. A kdyby ta dovolená letos nevyšla, co si nějakou tu dobrotu připravit doma? Citronová polévka (4 porce) 1 malé kuře, 1 cibule i se slupkou do vývaru, svazeček z natě celeru, petrželky a bobkového listu, 2 kuličky pepře, kousek kůry z bio citronu, 1 lžička soli, šálek rýže, 2
29.4.2025
Ale jakou, když existuje tolik druhů. A někdy ani ti, kteří kávu milují a rádi experimentují, nedokáží přesně určit, co do které vlastně patří. Espresso zná každý, ale co ty ostatní? Pojďme se na to podívat. Ristretto – pochází ze Sicílie a je velice podobné espressu, ale s tím rozdílem, že jeho objem je okolo 20 ml. Připravuje se z toho stejného množství kávy, ale extrakce je kratší, takže vyn
25.4.2025
Palivo pro sportovce a milovníky zdravé výživy! Potřebujete půl hrnku bílého jogurtu banán 2 vejce 2 lžíce kokosového oleje 2 lžíce rozemletých lněných semínek led Postup Všechny ingredience rozmixujete, na závěr přidáte kostky ledu a znovu rozmixujete. Lněné semínko můžete nahradit mandlemi, semínky slunečnicovými nebo sezamovými, či také ořechy. Nápoj je možné zmrazit a podáv
23.4.2025
Myčka je užitečný pomocník, který si poradí nejen s nádobím, ale vyčistí i řadu dalších předmětů. Přesto někdy nadělá víc škody než užitku. Co do myčky rozhodně nepatří? Olovnatý křišťál a dekorativní sklo Těm může myčka ublížit stejně jako sklu ručně malovanému nebo známému jako vysoký smalt. Příliš horká voda a některé chemické látky totiž na sklenicích vytvoří šedé mapy anebo dekor nenávratně
16.4.2025
Mazanec, vánočku, štolu a jakékoliv jiné tradiční pečivo si přece můžete udělat kdykoliv v roce! Suroviny 400 g polohrubé mouky 20 g droždí 70 g cukru krupice 1 vanilkový cukr 200 ml mléka 100 g másla 3 žloutky špetka soli 50 g rozinek rum na namočení rozinek vejce na potření 50 g mandlových lupínků Postup Z mouky, másla, soli, cukru, droždí, mléka, vanilkového cukru a žlout
reklama
Šikovné tipy
Růžičky na dárky, které nadělají spoustu parády
Až bude příště potřebovat ozdobit dárek, nebudete muset nic shánět. Stačí jen saténová stuha, nůžky a lepidlo. Šířka stuhy určí velikost květu, takže záleží na vaší představě. Aby se vám ale se stuhou pohodlně pracovalo, měla by mít šířku aspoň 5 cm. Nastříhejte ji na 10cm dílky, na jeden květ jich budete potřebovat 10 až […]
Už žádné lupy!
To se snáze řekne, než provede. Ať už jsou to lupy mastné, nebo suché, v boji s nimi budete potřebovat hodně trpělivosti a vytrvalosti. V určité míře jsou šupinky ve vlasech normální. Kožní buňky se přirozeně obměňují, jejich životnost je pouhé čtyři týdny, pak se uvolní a odpadnou. Těchto šupinek si obvykle vůbec nevšimnete. Pokud […]
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
Obří vejce může být netradiční dekorací a navíc poslouží jako zajímavý květináč na cibuloviny. A to vše ne jenom na Velikonoce! Vejce je dokonalým symbolem jara jako takového. Nebojte, nenakladla jej žádná dračice. Zrodilo se ze sádrových obvazů. Totiž, u vás doma se teprve zrodí. A vyrobit ho zvládne i úplný začátečník. Připravte si speciální […]
Korálkové kraslice potěší
Pokud každý rok vymýšlíte, čím zpestřit sváteční výzdobu, máme pro vás pár nápadů. Určitě se budou hodit jak těm zkušenějším, kteří s korálky už někdy pracovali, tak i začátečníkům. Korálkové vajíčko 1 balení rokajlových korálků 10/0 transparentní, 1 balení rokajlových korálků 10/0 Sfinx, 1 Miyuki háčkovací přízi 0,45mm/25m, háček 0,9 mm, jehla s velkým okem […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Vzdušná prosvětlená klasika v mrakodrapu
rezidenceonline.cz
Vzdušná prosvětlená klasika v mrakodrapu
Doslova jako výkladní skříň značky Minotti působí exkluzivní interiér, obývaný bezdětným párem. Interiér, založený na cílených kontrastech barev a materiálů, je dílem mezinárodního ateliéru IQOSA. Realizace finální podoby bytu o rozloze téměř dvou set čtverečních metrů trvala celých dvanáct měsíců, během nichž získal punc vyvážené jednoduché elegance, založené na pečlivě promyšleném konceptu. Jeho základem jsou
Krém karamel
nejsemsama.cz
Krém karamel
Francouzskou klasiku crème caramel zvládnete i doma. Příprava není složitá, chce to jen pár ingrediencí a trpělivost při rozpouštění cukru na karamel. Potřebujete: ✿ 400 g cukru krupice ✿ šťávu ze 2 pomerančů ✿ 1 l plnotučného mléka ✿ 1 vanilkový lusk ✿ 8 vajec 1. Do rendlíku vsypejte polovinu cukru a na mírném teple ho za občasného míchání nechte
Pražský orloj: Středověký klenot s šestisetletou historií
epochaplus.cz
Pražský orloj: Středověký klenot s šestisetletou historií
Pražský orloj, fungující už přes 600 let, je nejstarším plně funkčním orlojem na světě. Tento technický zázrak na Staroměstské radnici přežil války, požáry i hrozbu likvidace, aby dnes ohromoval turisty svou precizní mechanikou a pohyblivými apoštoly. Jaká je jeho historie? Už přes 600 let ukazuje nejen datum a čas, ale i polohu Slunce, fáze Měsíce,
Zámek sv. Michaela: Měl barvu podle ztracené rukavičky?
historyplus.cz
Zámek sv. Michaela: Měl barvu podle ztracené rukavičky?
Ples je v plném proudu. Ve víru tance ztrácí carova favoritka Anna Lopuchinová rukavičku. Pavel I. ji dvorně zvedne. Nevrátí ji však krásce, ale předá svému architektovi.   „Povšimněte si té neobvyklé barvy. Takové by mohly být zdi mého nového paláce,“ prohodí k architektovi Vincenzu Brennovi (1747–1820). Růžovo-oranžovo-žlutá se na zdech petrohradských paláců 18. století ještě nezaskvěla.
Mikimoto V Code: Návrat ikonické kolekce ve znamení barev, perel a hravé elegance
iluxus.cz
Mikimoto V Code: Návrat ikonické kolekce ve znamení barev, perel a hravé elegance
Japonský dům luxusních šperků Mikimoto otevírá novou kapitolu své oceňované kolekce V Code, která se vrací ve druhém vydání. Tentokrát přináší jemnější siluetu, odvážnější barevnost a především šperky
Zadělal si Jašków na problémy?
nasehvezdy.cz
Zadělal si Jašków na problémy?
Už svým vzhledem vyvolává herec Robert Jašków (55) v lidech pořádný respekt. Přitom herec z Ordinace v Růžové zahradě je dobrák od kosti, který si váží své rodiny, a proto vždy soukromí striktně odděl
Podcenil ministr Ludvíka XIV. kouzlo Versailles?
epochalnisvet.cz
Podcenil ministr Ludvíka XIV. kouzlo Versailles?
Venkovská krajina kolem Versailles Ludvíkovi XIV. učaruje. Už v létě 1661 sní o tom, že tu prožije část roku. Cihlový zámeček, který tu stojí, je však příliš malý na to, aby se v něm ubytoval on, jeho milenka a dalších 60 vybraných dvořanů. „Budeme stavět,“ rozhodne král… V 70. letech 17. století sen o venkovském domě
Lovci a sběrači: Nečekaně zdatní mořeplavci z doby kamenné
21stoleti.cz
Lovci a sběrači: Nečekaně zdatní mořeplavci z doby kamenné
Ještě donedávna se věřilo, že ostrov Malta byl poprvé osídlen před 7500 lety, tedy v mladší době kamenné s příchodem zemědělců. Nedávný archeologický průlom ale tuto představu zásadně mění. V
Za zvířátky do Hluboké
epochanacestach.cz
Za zvířátky do Hluboké
Velmi dlouhou historii má za sebou stále populárnější zoologická zahrada v Hluboké nad Vltavou. Poprvé byla pro veřejnost otevřena už v květnu roku 1939 jako součást muzea v sousedním loveckém zámku Ohrada. Postupně si prošla sérií vzestupů i pádů až se z ní nakonec stala samostatná instituce. V současnosti jde o skutečně krásný areál, který leží v přírodním prostředí na břehu
Tajemství chrámu Garni: Byl postaven jako monumentální hrobka?
enigmaplus.cz
Tajemství chrámu Garni: Byl postaven jako monumentální hrobka?
Odborníky je označován jako nejvýchodnější stavba řecko-římské civilizace. Tento pohanský chrám najdeme v místě, kde bychom podobnou stavbu asi nečekali – v hornaté oblasti Arménie. Ani po dvou tisící
Posadili mě na židli po mrtvém pradědečkovi
skutecnepribehy.cz
Posadili mě na židli po mrtvém pradědečkovi
Byl jsem pozván na návštěvu do rodiny svého dávného přítele. Těšil jsem se, jak si krásně popovídáme. Místo toho jsem se ztrapnil a vystrašil sám sebe. Tu židli snesli z půdy. Byla opravdu nepřehlédnutelná. Patřila pradědečkovi, který se dožil téměř stovky. Tak mi to alespoň řekl můj hostitel Filip, přítel ze studií archeologie. Vrátil jsem se z mezinárodní