Dnes budeme vařit se svatojánskými ořechy. Proč svatojánské? To proto, že se trhají obvykle okolo svátku svatého Jana. S nezralými ořechy se zachází vlastně jako s ovocem.
V červnu plody ořešáku vypadají jako nedozrálé hrušky a je potřeba, aby byly tak měkké, že půjdou propíchnout nožem nebo jehlou.
Vezměte 1 kilogram ořechů, propíchejte je a ve vyšší nádobě zalijete studenou vodou. Po dva týdny každý den vodu vyměňujte. Nakonec vodu slijte, z cukru uvařte hustý sirup a ořechy v něm 10 až 15 minut povařte. Teď už stačí jen naplnit do sklenic a zavíčkovat.
V medu s amarettem
Propíchejte 750 gramů zelených ořechů a dva týdny máčejte ve vodě, kterou každý den vyměníte. Poté ořechy propláchněte a vařte ve vroucí osolené vodě 10 minut.
Do kastrůlku dejte 800 g medu, 350 ml vody, 2 lžičky vanilkové pasty nebo vnitřek ze 2 vanilkových lusků, 1 svitek skořice, 2 lžičky anýzu a 200 ml amaretta a 20 minut povařte. Nalijte na ořechy a zatižte talířkem, aby zůstaly potopené.
Během dalších 48 hodin ještě 2x slijte, provařte a znovu ořechy zalijte. Třetí den přendejte ořechy do sterilizovaných sklenic, medový sirup přefiltrujte, abyste odstranili koření. Nalijte na ořechy a sklenice pevně uzavřete.
Tip: Pro delší dobu skladování je dobré sklenice sterilizovat. Dejte je do hrnce zaplněného do 2/3 vodou a přiveďte k varu. Vařte na středním plameni 30 minut, poté nechte vychladnout. Uchovávejte na suchém a tmavém místě.
Likér
Do velké láhve vložte 1 kilogram rozpůlených zelených ořechů a přilijte k nim 1 litr rumu. Láhev dolijte vlažným sirupem svařeným z 250 g cukru a 200 ml vody tak, aby ořechy byly ponořené.
Obsah nechte volně zavíčkovaný měsíc, případně až šest týdnů při pokojové teplotě macerovat, až nálev zhnědne. Pak obsah lahve sceďte přes plátno, ořechy vyhoďte a svařte si druhý nálev.
Na ten zalijte 250 g krupicového cukru 500 ml vody, přidejte 5 hřebíčků, kousek skořice, špetku strouhaného muškátového oříšku, lžíci kandované citrusové kůry a vše provařte. Po odstavení nechte rozvar odležet, aby se v něm koření rozvonělo.
Pak ho sceďte a vychladlý smíchejte s macerátem. Hotový likér nalijte do lahví se šroubovacím uzávěrem.
Ořechovice
Nakrájejte na tenké plátky 20 zelených ořechů a dejte je do třílitrové sklenice. Přidejte koření celou skořici, čtyři hřebíčky, tři kuličky jalovce a strouhanou kůru z poloviny citronu a zalijte litrem vodky.
Uzavřete víčkem, případně mikrotenovým sáčkem a gumičkou a dejte na teplé místo, nejlépe na slunce na 6 týdnů. Pak přeceďte výluh přes hustý cedník, tmavou tekutinu vlijte zpět do lahve. Svařte půl litru vody a půl kila cukru a zalijte tím výluh.
Promíchejte a nechte stát na stejném místě měsíc. Stočte do lahví a uložte do chladu. Můžete samozřejmě začít ochutnávat, ale pamatujte, že nejlepší bude až o Vánocích.
Tinktura pro zdraví
Rozkrájejte na čtvrtky 20 zelených vlašských ořechů a zalijte 1 l žitné tak, aby byla pálenka 3-4 cm nad ořechy. Nechte na slunci nebo na teplém místě stát nejméně 4 týdny. Čím déle stojí, tím je silnější. Přeceďte a užívejte měsíc 3x denně lžičku před jídlem.
Tinkturu můžete užívat preventivně, pomáhá při střevních a žaludečních potížích i k regeneraci jater, napomáhá i k hojení ran. A pokud nemáte ořechy, můžete ji udělat i z listů. Stačí jich 100 g na ½ litru. A hotová bude už za týden.