Asi víte, že ghí je indický název pro přepuštěné máslo. Takže pro nás nic nového, protože to přece používala už Magdalena Dobromila Rettigová, i když pokud víme, s žádným Indem se neznala.
Chceme tím říci, že máslo se přepouštělo nejen v Indii, kde se dělá z mléka buvolího, ale i v jiných končinách světa, tedy i u nás.
Z logiky věci vyplývá, že když nebyly ledničky, muselo se utlučené máslo nějak uchovat a skvělým způsobem bylo přepouštění. Ovšem nejen absence chladicích přístrojů vedla k tomuto druhu zpracování.
Zázrak podle ajurvédy
Možná naše babičky nevěděly nic o pět tisíc let staré indické medicíně jménem ajurvéda, která ghí považuje za elixír života, dobře si však uvědomovaly, že jejich přepuštěné máslo pomáhá trávení a má i další zdravotní účinky.
Z lékařských knih by se asi dozvěděly, že takto upravené máslo:
upravuje hladinu lipidů a cholesterolu vyživuje nervové buňky
podporuje aktivitu mozku, tedy i schopnost učení
posiluje látkovou výměnu a obranyschopnost organismu
napomáhá detoxikaci
omlazuje
má hojivé účinky.
V čem tkví tajemství?
Tím, že ghí postrádá všechny pevné mléčné části, můžeme je používat také tam, kde je zapotřebí vysoké teploty. Jeho bod zakouření je v porovnání s běžně užívanými oleji mnohem vyšší. Jen pro zajímavost:
Olivový olej, záleží samozřejmě na druhu, snese teplotu v rozmezí 110 – 190 °C, slunečnicový, stejně jako lněný pak vykazuje totožnou hodnotu.
Bod zakouření másla ghí spadá do kategorie 250 °C, což znamená, že zůstává mnohem déle stabilní, a pokud s ním pracujeme rozumně, protože přece jen jde o čistý tuk, lze si na něm čas od času něco opéci či usmažit.
Třeba pravý vídeňský řízek ani snad nejde dělat jinak. Ghí je možné použít i při pečení pečiva, maštění, vynikající je také dušená zelenina na ghí či polévka se základem ghí.
Každopádně je přepuštěné máslo oproti klasickému máslu o dost kvalitnější, zejména proto, že neobsahuje vodu, které má standardní máslo až 16 procent.
Voda a bílkoviny v klasickém másle přitom způsobují po nějaké době jeho žluknutí – to u ghí nehrozí, respektive hrozí v daleko menší míře. Proto takové máslo dlouho vydrží a lze je také skladovat při pokojové teplotě.
Máslo léčí uvnitř i vně
Ghí si i po přepuštění zachovává vitaminy A, E a minerály jako draslík, hořčík, železo, zato neobsahuje mléčnou bílkovinu, takže jde vlastně o bezlaktózový produkt, což jistě potěší všechny, kteří jsou na laktózu alergičtí.
Ghí je základem všech ajurvédských léků na kožní choroby, pomůže vyléčit suchou nebo popálenou kůži či rty.
Pro různé druhy kožních chorob se do ghí přidávají různé byliny.
Například mastička z ghí doplněna o levanduli je ideální pleťová maska, hojivé účinky mastných látek ocení sportovci při ošetření poraněné či poškrábané kůže, ale i majitelé různých jizev po operaci.
Koupit, nebo udělat?
Žijeme v době, kdy se všechno dá koupit. Tedy i ghí si můžete objednat přes internet či koupit v obchodě se zdravou výživou. Ale proti mluví jak cena, tak to, že výroba není nijak složitá a při trošce trpělivosti to hravě zvládnete.
Odměnou vám bude jemná oříšková chuť vlastnoručně vyrobeného másla, případně chvála rodiny.
Recept na výrobu přepuštěného másla
1) Máslo nakrájené na menší kousky dejte do hrnce s tlustým dnem a při středním plameni nechte rozpustit. Přiveďte téměř k varu, a když začne bublat, stáhněte plamen na minimum, aby lehce probublávalo. Začne se tvořit pěna a na dně hrnce sraženina bílkoviny.
Důležitá je přitom teplota – zkušenosti z praxe uvádějí teplotu 60 °C, každopádně by teplota neměla přesáhnout 80 °C.
2) Pěnu sbírejte a dávejte stranou. (Použít ji můžete do buchet, do kaší, do polévek či omáček nebo jako klasické máslo). Nechte táhnout tak dlouho, dokud nedocílíte krásné zlaté barvy. Celý proces by měl trvat při 250 g másla tak 15-20 minut. Dáte-li víc, bude to trvat úměrně delší dobu.
3) Ghí nechte trochu vychladnout a dosud teplé je přelijte přes sítko se třemi vrstvami gázy nebo přes ubrousek a nezakryté je nechte zchladnout na pokojovou teplotu. Uzavřete a uložte do chladu. Máslo vydrží dlouho, ale to zřejmě nepoznáte, protože je sníte.
Náš tip: Dejte pozor, aby se máslo nepřepálilo, nemělo by mít hnědavou barvu ani příliš intenzivně vonět.
Nutriční hodnoty na 100 g
Tuky 99,3 g
Nasycené mastné kyseliny 70 g
Energetická hodnota 3677 kJ (894 kcal)
Bílkoviny 0,1 g
Zarážka: Naše kuchyně
Text: Eva Hořánková
Foto: Shutterstock