Domů     Zelenina za syrova? Tyhle druhy rozhodně ne!
Zelenina za syrova? Tyhle druhy rozhodně ne!
22.2.2024

V módě jsou zeleninové saláty a rozmixované nápoje smoothies. Mají prospívat zdraví, to ale platí jen v případě, že nesáhnete vedle.

Mýtus je představa, že se můžeme s chutí a bez kuchyňské úpravy pustit do všeho, co na zeleninovém záhonu vyroste. U některých druhů totiž za syrova hrozí zažívací potíže, někdy i mírná otrava, u jiné zase brání vstřebávání živin při trávení. Na co si dát pozor?

Zelené fazolky

Představují nejvážnější riziko z úrody ze zahrádky při pojídání za syrova. Už pouhé tři lusky vyvolají zhruba hodinu po konzumaci prudké bolesti břicha s křečemi, zvracením a průjmem, někdy se přidává i horečka.

Současně poklesne transport kyslíku červenými krvinkami, což může podle množství zkonzumovaných fazolek vést až ke stavu vnitřního dušení. Jed může také natrvalo poškodit sliznici střeva.

Ochrana je přitom jednoduchá, při vaření se toxin rozpadá a fazolky jsou zcela neškodné. Podle velikosti je vařte 10 až 20 minut.

Pozor: Stejný jed obsahují také fazole mungo, které se používají k naklíčení. Vlastní proces klíčení ho sice odbourává, ale potřebuje k tomu čas – ke konzumaci se proto doporučují až čtvrtý den.

Pro dřívější spotřebu je nutné mungo tepelně upravit, například v páře.

Rebarbora

Problémem je látka, která rebarboře dává její typickou kyselou chuť – kyselina šťavelová. Škodí vícerými způsoby. Při velké konzumaci, která je ovšem pro kyselost rebarbory nepravděpodobná, vede k otravě.

Ovšem i v menších množstvích působí nepříznivě na zdraví, protože na sebe váže důležité minerály vápník, hořčík a železo a připravuje o ně tělo. Kromě toho podporuje tvorbu ledvinových kamenů.

Tip: Červené stonky obsahují menší množství kyseliny šťavelové než zelené, ale i ty je ale nutné oloupat a povařit.

Špenát a mangold

Oba druhy zeleniny mají stejný problém jako rebarbora – kyselinu šťavelovou, jen jí obsahují menší množství. Nehrozí tedy otravou, ale pořád platí, že blokují vstřebávání minerálů, navíc přispívají k tvorbě ledvinnových kamenů.

Bezinky

Jsou léčivé i lahodné při zpracování na sirup nebo marmeládu, ale nikdy byste je neměli ochutnávat za syrova. Obsahují vícero problematických látek, mezi nimi sambunigrin, z nějž se v těle tvoří kyanid.

Před otravou tímto prudkým jedem paradoxně trochu chrání další škodlivé složky, které vyvolají prudké žaludeční a střevní problémy a zabrání tak dalšímu vstřebávání sambunigrinu. Tepelně zpracované jsou pak bezinky bezpečné ke konzumaci.

Opatrně nejen za syrova

* Nahořklá cuketa

Hořká chuť signalizuje, že máte cuketu bohatou na toxin kukurbitacin. Ten se v cuketách, ale také dýních a okurkách vyskytoval přirozeně, ale šlechtěním se jeho koncentrace snižovala.

Příroda si ho ale pamatuje a může se stát, že vám na zahrádce vyrostou jedovaté cukety nebo dýně. Kukurbitacin se tepelnou úpravou nerozkládá, takže taková úroda se nehodí k ničemu, v zájmu zdraví je nutno ji vyhodit.

Otrava vyvolává obvykle žaludeční a střevní potíže, u oslabených nebo starších lidí ale může mít vážnější průběh s ohrožením života.

Tip: Odborníci upozorňují, že k nárůstu kukurbitacinu může vést používání semen z vlastní sklizně těchto druhů zeleniny, naopak prodávaná semena mají být bezpečná.

Na zvýšení koncentrace toxinu má vliv také suché horké počasí, proto je třeba cukety, dýně a okurky dostatečně zalévat a nevysazovat je na místa vystavená sluneční výhni.

* Lilek

Podobně jako botanicky příbuzné brambory a rajčata obsahuje také lilek jedovatý solanin. Nezralé plody jsou na něj bohatší, stejně jako zelené brambory, bramborové výhonky nebo nezralá rajčata.

Solanin se varem nerozkládá, takže jedinou obranou je konzumovat jen plně zralé plody. U brambor je třeba odkrojit zelené části pod slupkou, zelená nezralá rajčata nejíst vůbec s výjimkou druhů rajčat vyšlechtěných do zelené barvy v plné zralosti.

Otrava solaninem je nepříjemná, vyvolává prudké zvracení s křečemi, při vysokých dávkách může být až smrtelná.

Vařené není vždy horší

Představa, že zelenina a ovoce jsou největším přínosem pro zdraví, když je jíme syrové, neodpovídá zcela realitě. Tepelná úprava ničí nejen látky užitečné, ale i škodlivé. Navíc dokáže zvyšovat podíl složek jednoznačně prospívajících zdraví.

Typickým příkladem jsou rajčata. Po tepelné úpravě v nich výrazně naroste množství lycopenu, látky, které se přisuzuje značný podíl na prospěšnosti středomořské stravy.

Vařením, dušením a pečením se také rozkládají takzvané antinutrieny. To jsou látky, které příroda vyvinula na ochranu rostlin před zkonzumováním – proto rozmanitými způsoby brání trávení a využití živin.

Připravují nás pak o vitaminy a minerály ze snědené zeleniny, někdy dokonce blokují i využití bílkovin nebo sacharidů z dalších potravin, které současně sníme.

Závěr je tedy prostý – jak syrová, tak tepelně upravená zelenina a ovoce mají své výhody a slabiny a nejzdravější tedy je ??? je….kombinovat oba způsoby.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock

reklama
Související články
15.4.2024
Tak se to říkávalo a platí to i dnes. Jakmile ucítíte typickou vůni, je jasné, že nastala doba bezová. Vezměte košík a nůžky a vydejte se na lov. Uvidíte, že budete blahořečit chvíli, kdy jste překonali lenost. Na co se hodí? Čerstvé květy můžete použít na výrobu jednoduchých limonád, které vznikají vymáčením květů, nebo těch složitějších, které se nechávají nějaký čas kvasit. - Vynikající j
8.4.2024
Pokud máte rádi ten náš, určitě vaší pozornosti neuniklo japonské wasabi. Minimálně jste je zaznamenali, pokud jste si někdy dali japonské sushi nebo sashimi. V obchodech je nejčastěji dostanete v podobě pasty nebo prášku, ale možná netušíte, že pravého wasabi tyto výrobky obsahují minimum. Většinou je to křen s kořením a zeleným barvivem. To proto, že wasabi je drahé. Pokud je chcete opravdu och
4.4.2024
Aby ne, jeho pověst je hodně pošramocená. Kolem glutamátu se vznáší strašák alergie, syndromu čínské restaurace, nabírání na váze i vážných nemocí, jako je Alzheimerova a Parkinsonova choroba. Stačí říct glutamát a vybavíte si vydatně přichucenou nudlovou polévku z podřadných surovin nebo misku s chipsy, od níž se nedá odtrhnout, dokud není prázdná. Kaloricky často bohaté, ale výživově chudé jídl
1.4.2024
V obchodech se objevují už nějaký ten rok, přesto v naší kuchyni ještě nezdomácněly. A co je škoda. Díky své  krásně oranžové barvě jsou na talíři lákavé a nezklamou ani chuťově. Batáty jsou hlízy rostliny povijnice batátové nebo také jedlé. Pochází ze Střední Ameriky, a i když jsou některé tvarem trochu podobné bramborům, společného s nimi nemají nic. Dokonce batáty do Evropy přicestovaly dale
24.3.2024
Z domácího pečení chleba se stala velká móda. Někteří nedají dopustit na kváskové chleby pečené v troubě, ale jsou i tací, kteří si netroufají, a raději by se svěřili domácí pekárně. Musíte se prostě rozhodnout. Jste-li hraví, bude vás bavit stále dokrmovat kvásek a tvořit krásné bochníky, které vypadají, jako by je vyndala z pece vaše babička, pak je vaší nejlepší volbou trouba. Z pekárny totiž
reklama
reklama
Šikovné tipy
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, […]
Velký úklid knihovny
Nové knihy stále přibývají, knihovna praská ve švech a ani při sebelepší vůli už se v titulech nevyznáte? Jestli je to i váš problém, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. Učili nás, že knihy se nevyhazují. A tak to neděláme. Ukládáme je, jak se dá. Často, když už máme knihovnu plnou, tak do druhé řady, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Krvavá řeka Río Tinto: Proč jsou na jihu Španělska podmínky jako na Marsu?
enigmaplus.cz
Krvavá řeka Río Tinto: Proč jsou na jihu Španělska podmínky jako na Marsu?
Ocitli jsme se na jiné planetě? Nebo zde natáčeli filmaři? Ani jedno, ani druhé. Jsme v oblasti španělské Andalusie, kde protéká Río Tinto neboli Červená řeka. A přestože se nacházíme na Zemi, ma
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
epochalnisvet.cz
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
Archeologové během loňských vykopávek v Turecku objevili hliněnou tabulku popsanou dosud neznámým mrtvým jazykem používaným před více než 3000 lety. Z doprovodného textu v chetitštině vyplývá, že tabulka zachycuje nějaký starověký rituál. Podaří se vědcům jazyk rozluštit a dávný rituál přečíst?   „Byl objeven nový indoevropský jazyk.“ Těmito slovy představuje vedoucí archeologických vykopávek Prof. Dr.
Lola Montezová: Fúrie, která připraví o trůn bavorského krále Ludvíka I.
epochaplus.cz
Lola Montezová: Fúrie, která připraví o trůn bavorského krále Ludvíka I.
Laškovně zapochybuje o přirozené eleganci ňader mladičké tanečnice žádající o angažmá. Kráska sebere ze stolu nůžky, rozstřihne si na prsou šaty a poskytne mu důkaz. Něco takového král při audienci ještě nezažil. Irsko-skotská krev otce a typická krása kreolských genů po matce udělají z Elizy Gilbertové štíhlý uragán černých vlasů, modrých očí, rudých rtů a
Vyrobte si krásné vázy
nejsemsama.cz
Vyrobte si krásné vázy
V obchodě prodávají sice krásné, ale většinou také velmi drahé vázy. Chcete si pořídit vlastní, za niž nebudete muset platit stovky korun? Vytvořte si vázu zcela podle vlastních představ, v barvách a stylu, jež budou nejlépe ladit s vaším pokojem, a ještě ho krásně vyzdobí. Krok za krokem Jarní schovávačka I obyčejná sklenice či lahev bude mít své kouzlo, když ji správně
Mám problém udržet tajemství, jsem drbna?
skutecnepribehy.cz
Mám problém udržet tajemství, jsem drbna?
Manžel mi vyčítá, že umím jen pomlouvat a roznášet klepy. Ničím tím prý celou rodinu. Já si ale myslím, že nedělám nic zlého. Jsem jen zvědavá. Ráda si povídám s lidmi, myslím, že to je částečně i moje náplň práce, jsem totiž u nás na vsi listonoška. A ta musí přece vědět o všem! Také moc ráda poznávám nové lidi, jsem
Lexus v rámci milánského týdne designu představil expozici Time
iluxus.cz
Lexus v rámci milánského týdne designu představil expozici Time
Na výstavě se prezentují díla dvou návrhářů inspirovaná koncepčním modelem Lexus LF-ZC (Lexus Future Zero-emission Catalyst), který zkoumá možnou podobu čistého elektromobilu nové generace. Instala
Vyděsili Abela Tasmana Maorové?
historyplus.cz
Vyděsili Abela Tasmana Maorové?
Dvě lodi spouštějí kotvy v nově objevené zátoce. Netrvá dlouho a ocitají se pod útokem domorodých kanoí. Když se Evropané pod ochranou kanonů konečně obrátí na útěk, bude jejich posádka o čtyři námořníky chudší. Děti, které přicházejí na svět v chudých rodinách v malých městečkách na počátku 17. století, nejsou ty, o nichž lze nalézt bohaté záznamy v dobových
Pikantní tuňáková pomazánka
tisicereceptu.cz
Pikantní tuňáková pomazánka
Nevíte, co si počít s konzervovaným tuňákem? Máme pro vás připravený opravdu chutný recept. Suroviny 1 velká tuňáková konzerva 1 větší červená cibule 2 lžíce citronové šťávy 4 lžíce jogurtu n
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Vodojemy Žlutý kopec v Brně otevřeny!
epochanacestach.cz
Vodojemy Žlutý kopec v Brně otevřeny!
Technická památka Vodojemy Žlutý kopec se 21. března za přítomnosti zástupců města slavnostně naplno otevřela veřejnosti. Investice města 150 milionů korun zpřístupnila tři podzemní nádrže a také veřejný park na povrchu. TIC BRNO, který bude vodojemy nadále provozovat, připravil spolu s partnery na první víkend 22.–24. března bohatý vizuální program. Poté je budete moci navštívit
Nechá si Vacula vytetovat i kuchařku?
nasehvezdy.cz
Nechá si Vacula vytetovat i kuchařku?
Když se herci Adamu Vaculovi (36) zalíbila jeho současná přítelkyně, vítězka kuchařské soutěže MasterChef z roku 2021 Veronika Beskydiarová (30), napsal jí krátkou zprávu – a byla ruka v rukávě. Byd
3D tisk v lidském těle? Již brzy možná ano!
21stoleti.cz
3D tisk v lidském těle? Již brzy možná ano!
Ve svém nejmenším provedení měří 11–13 milimetrů. Je tedy tak akorát drobný, aby se vešel do trávicího ústrojí. Řeč však není o žádné bakterii, ale o unikátním vynálezu vědců z Univerzity v Novém Jižn