Domů     Zelenina za syrova? Tyhle druhy rozhodně ne!
Zelenina za syrova? Tyhle druhy rozhodně ne!
22.2.2024

V módě jsou zeleninové saláty a rozmixované nápoje smoothies. Mají prospívat zdraví, to ale platí jen v případě, že nesáhnete vedle.

Mýtus je představa, že se můžeme s chutí a bez kuchyňské úpravy pustit do všeho, co na zeleninovém záhonu vyroste. U některých druhů totiž za syrova hrozí zažívací potíže, někdy i mírná otrava, u jiné zase brání vstřebávání živin při trávení. Na co si dát pozor?

Zelené fazolky

Představují nejvážnější riziko z úrody ze zahrádky při pojídání za syrova. Už pouhé tři lusky vyvolají zhruba hodinu po konzumaci prudké bolesti břicha s křečemi, zvracením a průjmem, někdy se přidává i horečka.

Současně poklesne transport kyslíku červenými krvinkami, což může podle množství zkonzumovaných fazolek vést až ke stavu vnitřního dušení. Jed může také natrvalo poškodit sliznici střeva.

Ochrana je přitom jednoduchá, při vaření se toxin rozpadá a fazolky jsou zcela neškodné. Podle velikosti je vařte 10 až 20 minut.

Pozor: Stejný jed obsahují také fazole mungo, které se používají k naklíčení. Vlastní proces klíčení ho sice odbourává, ale potřebuje k tomu čas – ke konzumaci se proto doporučují až čtvrtý den.

Pro dřívější spotřebu je nutné mungo tepelně upravit, například v páře.

Rebarbora

Problémem je látka, která rebarboře dává její typickou kyselou chuť – kyselina šťavelová. Škodí vícerými způsoby. Při velké konzumaci, která je ovšem pro kyselost rebarbory nepravděpodobná, vede k otravě.

Ovšem i v menších množstvích působí nepříznivě na zdraví, protože na sebe váže důležité minerály vápník, hořčík a železo a připravuje o ně tělo. Kromě toho podporuje tvorbu ledvinových kamenů.

Tip: Červené stonky obsahují menší množství kyseliny šťavelové než zelené, ale i ty je ale nutné oloupat a povařit.

Špenát a mangold

Oba druhy zeleniny mají stejný problém jako rebarbora – kyselinu šťavelovou, jen jí obsahují menší množství. Nehrozí tedy otravou, ale pořád platí, že blokují vstřebávání minerálů, navíc přispívají k tvorbě ledvinnových kamenů.

Bezinky

Jsou léčivé i lahodné při zpracování na sirup nebo marmeládu, ale nikdy byste je neměli ochutnávat za syrova. Obsahují vícero problematických látek, mezi nimi sambunigrin, z nějž se v těle tvoří kyanid.

Před otravou tímto prudkým jedem paradoxně trochu chrání další škodlivé složky, které vyvolají prudké žaludeční a střevní problémy a zabrání tak dalšímu vstřebávání sambunigrinu. Tepelně zpracované jsou pak bezinky bezpečné ke konzumaci.

Opatrně nejen za syrova

* Nahořklá cuketa

Hořká chuť signalizuje, že máte cuketu bohatou na toxin kukurbitacin. Ten se v cuketách, ale také dýních a okurkách vyskytoval přirozeně, ale šlechtěním se jeho koncentrace snižovala.

Příroda si ho ale pamatuje a může se stát, že vám na zahrádce vyrostou jedovaté cukety nebo dýně. Kukurbitacin se tepelnou úpravou nerozkládá, takže taková úroda se nehodí k ničemu, v zájmu zdraví je nutno ji vyhodit.

Otrava vyvolává obvykle žaludeční a střevní potíže, u oslabených nebo starších lidí ale může mít vážnější průběh s ohrožením života.

Tip: Odborníci upozorňují, že k nárůstu kukurbitacinu může vést používání semen z vlastní sklizně těchto druhů zeleniny, naopak prodávaná semena mají být bezpečná.

Na zvýšení koncentrace toxinu má vliv také suché horké počasí, proto je třeba cukety, dýně a okurky dostatečně zalévat a nevysazovat je na místa vystavená sluneční výhni.

* Lilek

Podobně jako botanicky příbuzné brambory a rajčata obsahuje také lilek jedovatý solanin. Nezralé plody jsou na něj bohatší, stejně jako zelené brambory, bramborové výhonky nebo nezralá rajčata.

Solanin se varem nerozkládá, takže jedinou obranou je konzumovat jen plně zralé plody. U brambor je třeba odkrojit zelené části pod slupkou, zelená nezralá rajčata nejíst vůbec s výjimkou druhů rajčat vyšlechtěných do zelené barvy v plné zralosti.

Otrava solaninem je nepříjemná, vyvolává prudké zvracení s křečemi, při vysokých dávkách může být až smrtelná.

Vařené není vždy horší

Představa, že zelenina a ovoce jsou největším přínosem pro zdraví, když je jíme syrové, neodpovídá zcela realitě. Tepelná úprava ničí nejen látky užitečné, ale i škodlivé. Navíc dokáže zvyšovat podíl složek jednoznačně prospívajících zdraví.

Typickým příkladem jsou rajčata. Po tepelné úpravě v nich výrazně naroste množství lycopenu, látky, které se přisuzuje značný podíl na prospěšnosti středomořské stravy.

Vařením, dušením a pečením se také rozkládají takzvané antinutrieny. To jsou látky, které příroda vyvinula na ochranu rostlin před zkonzumováním – proto rozmanitými způsoby brání trávení a využití živin.

Připravují nás pak o vitaminy a minerály ze snědené zeleniny, někdy dokonce blokují i využití bílkovin nebo sacharidů z dalších potravin, které současně sníme.

Závěr je tedy prostý – jak syrová, tak tepelně upravená zelenina a ovoce mají své výhody a slabiny a nejzdravější tedy je ??? je….kombinovat oba způsoby.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock

Související články
24.6.2025
Trochu netradiční recept s použitím kávy a citronového pepře vás potěší svou chutí a určitě mile překvapí. Na 4 porce budete potřebovat: 4 plátky vepřové kotlety bez kosti, citronový pepř, hladkou mouku na obalení, olej na smažení, 1 střední nadrobno nakrájenou cibuli, 1 šálek (200 ml) silné překapávané nebo turecké kávy bez lógru, 1 lžíci hladké mouky, šlehačku (250 ml), sůl Přílohy: hranolky
18.6.2025
Kdo by neměl! Dobrý párek se bez ní vůbec nedá vychutnat. Nejen proto je ale hořčice je v různých obměnách doma prakticky po celém světě. Výchozími surovinami pro výrobu hořčice jsou hořčičné semínko, ocet a sůl. Ovšem není hořčice jako hořčice. Už v základu se hořčice odlišuje podle toho, jaký druh hořčičného semínka se používá. * Jde o tři různé rostliny, příbuzné řepce olejné – ze kte
5.6.2025
Existují v mnoha barvách a tvarech, mají lehce pikantní chuť, jsou plné vitamínů a zdraví prospěšných látek. Připravují se na mnoho způsobů, včetně klíčků a listů. Můžeme se setkat s ředkvemi bílými, žlutými, červenými, zelenými i černými, nejčastěji jsou kulaté nebo oválné, běžně používaný je už i podlouhlý bílý daikon velikosti salátové okurky. Ty nejznámější kulaté s červenou slupkou jsou plo
3.6.2025
Pokud máte rádi ten náš, určitě vaší pozornosti neuniklo japonské wasabi. Minimálně jste je zaznamenali, pokud jste si někdy dali japonské sushi nebo sashimi. V obchodech je nejčastěji dostanete v podobě pasty nebo prášku, ale možná netušíte, že pravého wasabi tyto výrobky obsahují minimum. Většinou je to křen s kořením a zeleným barvivem. To proto, že wasabi je drahé. Pokud je chcete opravdu och
29.5.2025
Nedělní snídaně do postele, lehký oběd nebo vydatná večeře. Tím vším mohou být dozlatova osmažené lívance. Jsou lahodné, zasytí a při servírování mohou být také potěšením pro oči. Lívance jsou oblíbenou a neodmyslitelnou součástí české kuchyně. Můžeme je servírovat ráno, v poledne i večer a volit z mnoha druhů těst. Podle toho, kolik máme času na přípravu, jaké ingredience jsou zrovna ve špajzu,
reklama
Šikovné tipy
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Když se barva na vlasy nepovede
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s […]
Kabelka jako pomocník i šperk
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Třebíč: Město mnoha tváří
epochanacestach.cz
Třebíč: Město mnoha tváří
Malebné město Třebíč se rozprostírá uprostřed podhůří kopcovité krajiny Českomoravské vrchoviny. Třebíč mění svoji tvář po celý rok a nabízí vyžití v každém ročním období. Třebíčské památky lákají k návštěvě řadu turistů a jsou klenotem pro místní obyvatele. Jedinečnost třebíčských památek dokládá zápis baziliky sv. Prokopa a židovské čtvrti s židovským hřbitovem na Seznam světového kulturního a
Zahraniční inspirace pro zahradu
rezidenceonline.cz
Zahraniční inspirace pro zahradu
Světové nábytkářské firmy nabízejí kolekce stále luxusnější a nápaditější. Soustřeďují se především na movitou klientelu, která vyžaduje exkluzivní materiály, vypracované detaily, dokonalé řemeslo. K slavným designérům, jejichž produkty si můžete prohlédnout ve fotogalerii patří například Patricia Urquiola, Philippe Starck, Rodolfo Dordoni nebo Marcel Wanders. Exteriérový nábytek je k nerozeznání od kousků určených do interiéru. Díky současným
U přehrady jsem snila o své lásce
skutecnepribehy.cz
U přehrady jsem snila o své lásce
Zamilovala jsem se do černovlasého kluka, kterého jsem občas potkávala. Tajně, nikdo o tom nevěděl, on už vůbec ne. A měl holku. Moje sny o princi se nesplnily. Nebyla jsem ani dost hezká, ani dost zajímavá. Toužila jsem po dětech, po rodině, a to mladí muži zpravidla neradi slyší. A ještě ke všemu jsem se mizerně učila, a tak ode mě kluci nemohli ani opisovat.
Nejkrásnější výhled Coachelly: residence snů v srdci pouště
epochalnisvet.cz
Nejkrásnější výhled Coachelly: residence snů v srdci pouště
Ačkoliv bylo toto honosné sídlo vyhlášeno prestižním americkým magazínem Robb Report za nejluxusnější rezidenci už před více než patnácti lety, díky architektonickému mistrovství si stále drží svůj nadčasový půvab…Čím je tato nemovitost, kterou si nyní můžete pořídit za 59 milionů dolarů, tak výjimečná?   Kalifornské údolí Coachella je známé nejen stejnojmenným hudebním festivalem, který každoročně
Malta – perla Středomoří plná zázraků
nejsemsama.cz
Malta – perla Středomoří plná zázraků
Chutě se tady mísí s historickými příběhy, vůní moře a neodolatelnou středomořskou atmosférou, s lehkým vánkem, teplým vzduchem a všudypřítomným sluníčkem. Maltská republika, souostroví ve Středozemním moři, které tvoří ostrov Malta, Gozo a Comino, je nejmenší členskou zemí Evropské unie. Nejčastěji místní průvodci připomínají příběh Odyssea a nymfy Kalipso, ale památky na Maltě odkazují na všechna období, kterými prošla, tedy Féničanů, Řeků, Římanů, Kartaginců,
Nothing představuje Phone (3): Skutečná vlajková loď, která inspiruje vaši kreativitu
iluxus.cz
Nothing představuje Phone (3): Skutečná vlajková loď, která inspiruje vaši kreativitu
Společnost Nothing dnes představila Phone (3), svůj první skutečně vlajkový telefon. Phone (3) představuje odvážný nový pohled na osobní technologie – takový, který je radostný, výrazný a nezaměniteln
Loví Krbová na dětských hřištích chlapy?
nasehvezdy.cz
Loví Krbová na dětských hřištích chlapy?
V manželství herečky Ljuby Krbové (66) z nekonečného seriálu Ulice a spisovatele Ondřeje Neffa (79) to prý už delší dobu skřípe. Oblíbená herečka stále častěji uniká do práce a na cesty do exotickýc
Námluvy a svatba JFK a Jackie Bouvierové: Muž má mít v páru hlavní slovo
epochaplus.cz
Námluvy a svatba JFK a Jackie Bouvierové: Muž má mít v páru hlavní slovo
Krásná, chytrá a trochu plachá, přesně taková je v roce 1951 Jacqueline Lee Bouvierová. Přesto má 22letá dívka o svém životě už tehdy úplně jasno. Touží po tom se dobře vdát, založit velkou a šťastnou rodinu a užívat si luxusu, který jí život nabízí. Půvabná Jacqueline Lee Bouvierová (1929–1994) narazí na mladičkého Kongresmana Johna Fitzgeralda Kennedyho
Ludvík Klega riskoval život pro druhé
historyplus.cz
Ludvík Klega riskoval život pro druhé
Podílí se na organizaci zdravotní péče pro čs. legionáře. Během jejich ústupu přes Sibiř pomáhá sestavovat sanitní vlaky a zakládat kamenné nemocnice. Klega však není „pouze“ obětavý. Nejednou neváhá riskovat svůj život pro záchranu druhých… Když byl ještě chlapec, kvůli různým nemocem mu zemřeli otec a tři sourozenci. Nejspíš právě to byl důvod, proč se
3 záhadní primáti: Co o nich víme?
enigmaplus.cz
3 záhadní primáti: Co o nich víme?
Jejich popisy jsou si velmi podobné. Jako kdyby šlo o stejný živočišný druh či jinak příbuzná stvoření. Řeč je o bájných primátech, kteří jsou výrazně ochlupení a zpravidla dosahují na výšku přes dva
Cesty, jak udržet města obyvatelná
21stoleti.cz
Cesty, jak udržet města obyvatelná
Do roku 2050 vzroste světová populace na 9,8 miliardy, přičemž 70 % z těchto lidí bude žít ve městech a jejich nejbližším okolí. Aby to bylo možné, je potřeba hledat inovativní řešení a dostupné techn
Křupavá domácí pizza
tisicereceptu.cz
Křupavá domácí pizza
Oblohu na pizzu lze podle libosti měnit, a pokaždé si tak připravit chuťově jinou variantu. Upečete stejně tak dobrou pizzu jako ve vaší oblíbené pizzerii. Ingredience 10 g sušeného droždí 1 lž