Domů     I kuchyňská linka potřebuje péči
I kuchyňská linka potřebuje péči
21.2.2024

V kuchyni vznikají mastné páry a ty se usazují na dvířkách, ale nejen to. Bojujeme také s otisky prstů a různými skvrnami.

Jenže na každý materiál se musí trochu jinak, a pokud si nechcete linku zničit nevhodnými metodami, musíte dodržovat pár pravidel. Hlavně se řídit podle materiálu, ze kterého je nábytek vyroben.

Dřevěný

Dřevo je kvalitní materiál, který může vydržet celé generace, ať už se jedná o nábytek z masivu nebo z dýhy. Při běžném čištění ho pravděpodobně jen otíráte měkkým dobře vyždímaným hadříkem a vlažnou vodou. Jenže co když je nábytek mastný a jsou na něm skvrny?

Pak je namístě použít saponát. Lepší je vybrat ten, který je přímo určený na dřevo. Rozhodně nepoužívejte prostředky, které obsahují abraziva, mohli byste nábytek poničit.

Po umytí je nejdůležitější vše opravdu pečlivě otřít dosucha, aby se nikam nedostala voda.

Domácí čistič

Vyrobíte je snadno z vody a octa. Měl by být světlý, třeba jablečný nebo bílý vinný, použít můžete i citronovou šťávu. Smíchejte 1 šálek vody se 2 lžícemi octa a přelijte do nádobky. Navlhčete čistý hadřík, důkladně vymačkejte a otřete nábytek.

Závěrečné ošetření

Na dřevěné povrchy se hodí přípravky s olejem. Nemusíte je kupovat, můžete použít jakýkoliv rostlinný olej, ale nejvhodnější je olivový nebo lněný. Olej dřevo konzervuje a také zvýrazní jeho kresbu a dodá nábytku lesk. Zahladí i drobné oděrky a škrábance.

Může ovšem mírně změnit zabarvení dřeva. A jak na to?

Olivový olej

1 šálek olivového oleje nalijte do rozprašovače a nastříkejte na dřevo. Poté nábytek přeleštěte měkkým suchým hadříkem.

Kokosový olej

I ten můžete použít na dřevěná dvířka. Stačí nanést menší množství na bavlněný hadřík a rozetřít po celém povrchu. Opět na závěr vyleštěte.

S povrchovou fólií

Bývá v našich kuchyních vidět nejčastěji, protože je levný, ale přitom vypadá dobře a jeho údržba je snadná. Potřebujete jen vlažnou vodu s trochou saponátu. Nikdy ovšem nepoužívejte přípravky, které obsahují alkohol a ocet, nevhodný je benzin a různá ředidla.

Rozhodně se vyvarujte použití abrazivních přípravků, jako je písek na nádobí. Čistěte povrch malými krouživými pohyby a nikdy příliš netlačte. Přední stranu dvířek pak hned otřete dosucha nejlépe jemnou bavlněnou utěrkou.

Tip: Nábytku s fólií může ublížit pára. Dejte tedy pozor, aby na něj nepůsobila voda z parní konvice a například myčku otvírejte, až když bude pára unikat jen minimálně.

Lakovaný

Mívá buď lesklou, nebo matnou úpravu. Na běžnou údržbu postačí vlhký měkký hadřík. Při větším znečištění či na mastné skvrny použijte mýdlo, pár kapek citronu a teplou vodu.

Pokud nábytek ztratil lesk, zkuste smíchat půl litru světlého piva s troškou citronové šťávy a povrch potřít. Nakonec měkkým hadříkem vyleštěte. Tmavý zase můžete otřít hadříkem namočeným ve vychladlém černém čaji.

Lakovaný nábytek je velmi náchylný k poškrábání, takže jakákoliv abraziva se používat nesmí, nezkoušejte ho otírat ani drsnou kuchyňskou houbičkou. A vyhněte se saponátům, které na povrchu nábytku vytvoří matný film. Rozhodně nepoužívejte prostředky, které obsahují vosky, alkohol či ředidla.

Akrylátový

Ať už máte akrylátová dvířka lesklá nebo matná, měli byste je nejméně jedenkrát ročně po omytí a osušení naimpregnovat pomocí bavlněného hadříku antistatickým přípravkem. Ten uzavře póry a díky tomu jsou dvířka mnohem odolnější vůči mechanickému poškození.

Po ošetření ale nesmíte dvířka nejméně čtrnáct dnů čistit a leštit. Drobné šrámy se na akrylátových dvířkách dají opravit, prodávají se k tomuto účelu speciální sady.

Nanolaminát

Nábytek z něj se vyrábí až v posledních letech. Je velmi odolný vůči nárazům, vodě i otiskům prstů, z jeho povrchu lze odstranit i čáry udělané fixou či tužkou. K tomu se nejlépe hodí takzvaná nanohoubička.

Skvrny od potravin odstraníte pomocí běžného saponátu naneseného na vlhkém hadříku z mikrovlákna a následně omyjete teplou vodou. Navíc nanočástice na povrchu zabraňují poškození do hloubky.

Pokud se přesto stane, že vám dítě nebo domácí mazlíček vytvoří nějaké škrábance, pomůže vám obyčejná žehlička. Nábytek prostě přežehlíte, a protože nanočástice reagují na teplo, po zahřátí se znovu zacelí zpět do neporušené plochy.

Nezapomeňte na sklo

Součástí kuchyňských linek bývají také různé skleněné části. Ať už prosklená dvířka nebo zadní část za linkou. Sklo může být čiré, s vnitřním grafickým motivem nebo pískované, leptané či mléčné.

Čiré

K čistění postačí utěrka z mikrovlákna a horká voda či běžný čisticí přípravek na mytí skel. Bez problému můžete použít i prostředky obsahující alkohol, které usnadní leštění.

Pískované, leptané

U těchto typů skel je potřeba se vyvarovat jakýchkoli běžných přípravků na čištění skla, protože by je mohly nenávratně poškodit.

Leptané a pískované či mléčné sklo myjte vždy celoplošně, i když je znečištěna pouze malá část, a to krouživými pohyby a jen s minimálním množstvím čisté horké vody, aby se na skle netvořily nevzhledné mapy.

Leptané sklo nechte samovolně uschnout, pískované sklo je lepší po omytí otřít do sucha.

Foto: Shutterstock

reklama
Související články
11.4.2024
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku s malými šuplíky * akrylové barvy * štěte
5.4.2024
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají se především čerstv
27.3.2024
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, nechte se inspirovat japonskou ike
26.3.2024
Nové knihy stále přibývají, knihovna praská ve švech a ani při sebelepší vůli už se v titulech nevyznáte? Jestli je to i váš problém, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. Učili nás, že knihy se nevyhazují. A tak to neděláme. Ukládáme je, jak se dá. Často, když už máme knihovnu plnou, tak do druhé řady, někam dozadu, to v lepším případě. Při namátkové prohlídce některé přece jen vyřadíme… Abycho
20.3.2024
Lisované květy mají trochu jiné kouzlo než sušené. V 2D verzi se stávají spíš ilustrací. A toho se dá využít k tvoření líbezných osobních i bytových doplňků. Zdlouhavé lisování květin zatížených knihami se dá urychlit za využití mikrovlnky. Potřebujete k tomu dvě destičky z překližky v rozměrech odpovídající prostoru mikrovlnky. Na destičku položte tři archy savého papíru, na který rozložíte rost
reklama
reklama
Šikovné tipy
Vyzkoušeli jsme: Jak se čistí ekologicky?
Přichází jaro, a tak snad není nikdo, kdo by je nechtěl přivítat s krásně uklizeným bytem. Ale že takový úklid pro nikoho, až na malé výjimky, není velká zábava, je také pravda. I proto se snažíme volit takové prostředky, které budou co nejúčinnější a práci nám usnadní. To je samozřejmě dobře, ale ještě na jednu […]
Lazura: Tak trochu jiná barva
Lavička. Máte ji na zahradě, rádi na ní sedáváte, ale už se na ní podepsalo počasí i čas. Přišla chvíle dát jí nový kabát. Zkuste tentokrát vyměnit barvu za lazuru. Obnova dřevěného zahradního nábytku je čas od času nutná. Dřevo má své nesporné přednosti, jako je kvalita, svěží vzhled, nadčasovost, kresba, struktura… Ale také nevýhody, […]
Obrázek ze starého šuplíku
Zajímavou dekoraci si vyrobíte z překližky. Jestli se vám podaří najít někde starou zásuvku od psacího stolu, vznikne navíc praktická polička, třeba do koupelny. Koho baví kreativní tvoření, hledá stále nové nápady, které by proměnil v něco hezkého. Vyzkoušejte zajímavý obrázek, který zvládnete, i když neumíte kreslit. A třeba to bude roztomilý dárek pro někoho blízkého. Připravte […]
Kvítky z pistáciových skořápek
Skořápky z různých ořechů jsou sice výborné místo třísek na podpal, ale skvěle se hodí i na tvoření. Ty pistáciové jsou zvlášť vhodné na výrobu nejrůznějších kvítků. Začněte těmi nejjednoduššími a postupně můžete tvořit náročnější motivy. Co budete potřebovat: skořápky z pistácií * akrylové barvy * tavnou pistoli * tvrdý papír nebo karton * bezbarvý […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Krvavá řeka Río Tinto: Proč jsou na jihu Španělska podmínky jako na Marsu?
enigmaplus.cz
Krvavá řeka Río Tinto: Proč jsou na jihu Španělska podmínky jako na Marsu?
Ocitli jsme se na jiné planetě? Nebo zde natáčeli filmaři? Ani jedno, ani druhé. Jsme v oblasti španělské Andalusie, kde protéká Río Tinto neboli Červená řeka. A přestože se nacházíme na Zemi, ma
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
epochalnisvet.cz
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
Archeologové během loňských vykopávek v Turecku objevili hliněnou tabulku popsanou dosud neznámým mrtvým jazykem používaným před více než 3000 lety. Z doprovodného textu v chetitštině vyplývá, že tabulka zachycuje nějaký starověký rituál. Podaří se vědcům jazyk rozluštit a dávný rituál přečíst?   „Byl objeven nový indoevropský jazyk.“ Těmito slovy představuje vedoucí archeologických vykopávek Prof. Dr.
Lola Montezová: Fúrie, která připraví o trůn bavorského krále Ludvíka I.
epochaplus.cz
Lola Montezová: Fúrie, která připraví o trůn bavorského krále Ludvíka I.
Laškovně zapochybuje o přirozené eleganci ňader mladičké tanečnice žádající o angažmá. Kráska sebere ze stolu nůžky, rozstřihne si na prsou šaty a poskytne mu důkaz. Něco takového král při audienci ještě nezažil. Irsko-skotská krev otce a typická krása kreolských genů po matce udělají z Elizy Gilbertové štíhlý uragán černých vlasů, modrých očí, rudých rtů a
Vyrobte si krásné vázy
nejsemsama.cz
Vyrobte si krásné vázy
V obchodě prodávají sice krásné, ale většinou také velmi drahé vázy. Chcete si pořídit vlastní, za niž nebudete muset platit stovky korun? Vytvořte si vázu zcela podle vlastních představ, v barvách a stylu, jež budou nejlépe ladit s vaším pokojem, a ještě ho krásně vyzdobí. Krok za krokem Jarní schovávačka I obyčejná sklenice či lahev bude mít své kouzlo, když ji správně
Mám problém udržet tajemství, jsem drbna?
skutecnepribehy.cz
Mám problém udržet tajemství, jsem drbna?
Manžel mi vyčítá, že umím jen pomlouvat a roznášet klepy. Ničím tím prý celou rodinu. Já si ale myslím, že nedělám nic zlého. Jsem jen zvědavá. Ráda si povídám s lidmi, myslím, že to je částečně i moje náplň práce, jsem totiž u nás na vsi listonoška. A ta musí přece vědět o všem! Také moc ráda poznávám nové lidi, jsem
Lexus v rámci milánského týdne designu představil expozici Time
iluxus.cz
Lexus v rámci milánského týdne designu představil expozici Time
Na výstavě se prezentují díla dvou návrhářů inspirovaná koncepčním modelem Lexus LF-ZC (Lexus Future Zero-emission Catalyst), který zkoumá možnou podobu čistého elektromobilu nové generace. Instala
Vyděsili Abela Tasmana Maorové?
historyplus.cz
Vyděsili Abela Tasmana Maorové?
Dvě lodi spouštějí kotvy v nově objevené zátoce. Netrvá dlouho a ocitají se pod útokem domorodých kanoí. Když se Evropané pod ochranou kanonů konečně obrátí na útěk, bude jejich posádka o čtyři námořníky chudší. Děti, které přicházejí na svět v chudých rodinách v malých městečkách na počátku 17. století, nejsou ty, o nichž lze nalézt bohaté záznamy v dobových
Pikantní tuňáková pomazánka
tisicereceptu.cz
Pikantní tuňáková pomazánka
Nevíte, co si počít s konzervovaným tuňákem? Máme pro vás připravený opravdu chutný recept. Suroviny 1 velká tuňáková konzerva 1 větší červená cibule 2 lžíce citronové šťávy 4 lžíce jogurtu n
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Vodojemy Žlutý kopec v Brně otevřeny!
epochanacestach.cz
Vodojemy Žlutý kopec v Brně otevřeny!
Technická památka Vodojemy Žlutý kopec se 21. března za přítomnosti zástupců města slavnostně naplno otevřela veřejnosti. Investice města 150 milionů korun zpřístupnila tři podzemní nádrže a také veřejný park na povrchu. TIC BRNO, který bude vodojemy nadále provozovat, připravil spolu s partnery na první víkend 22.–24. března bohatý vizuální program. Poté je budete moci navštívit
Nechá si Vacula vytetovat i kuchařku?
nasehvezdy.cz
Nechá si Vacula vytetovat i kuchařku?
Když se herci Adamu Vaculovi (36) zalíbila jeho současná přítelkyně, vítězka kuchařské soutěže MasterChef z roku 2021 Veronika Beskydiarová (30), napsal jí krátkou zprávu – a byla ruka v rukávě. Byd
3D tisk v lidském těle? Již brzy možná ano!
21stoleti.cz
3D tisk v lidském těle? Již brzy možná ano!
Ve svém nejmenším provedení měří 11–13 milimetrů. Je tedy tak akorát drobný, aby se vešel do trávicího ústrojí. Řeč však není o žádné bakterii, ale o unikátním vynálezu vědců z Univerzity v Novém Jižn