Domů     Zelenina za syrova? Tyhle druhy rozhodně ne!
Zelenina za syrova? Tyhle druhy rozhodně ne!
22.2.2024

V módě jsou zeleninové saláty a rozmixované nápoje smoothies. Mají prospívat zdraví, to ale platí jen v případě, že nesáhnete vedle.

Mýtus je představa, že se můžeme s chutí a bez kuchyňské úpravy pustit do všeho, co na zeleninovém záhonu vyroste. U některých druhů totiž za syrova hrozí zažívací potíže, někdy i mírná otrava, u jiné zase brání vstřebávání živin při trávení. Na co si dát pozor?

Zelené fazolky

Představují nejvážnější riziko z úrody ze zahrádky při pojídání za syrova. Už pouhé tři lusky vyvolají zhruba hodinu po konzumaci prudké bolesti břicha s křečemi, zvracením a průjmem, někdy se přidává i horečka.

Současně poklesne transport kyslíku červenými krvinkami, což může podle množství zkonzumovaných fazolek vést až ke stavu vnitřního dušení. Jed může také natrvalo poškodit sliznici střeva.

Ochrana je přitom jednoduchá, při vaření se toxin rozpadá a fazolky jsou zcela neškodné. Podle velikosti je vařte 10 až 20 minut.

Pozor: Stejný jed obsahují také fazole mungo, které se používají k naklíčení. Vlastní proces klíčení ho sice odbourává, ale potřebuje k tomu čas – ke konzumaci se proto doporučují až čtvrtý den.

Pro dřívější spotřebu je nutné mungo tepelně upravit, například v páře.

Rebarbora

Problémem je látka, která rebarboře dává její typickou kyselou chuť – kyselina šťavelová. Škodí vícerými způsoby. Při velké konzumaci, která je ovšem pro kyselost rebarbory nepravděpodobná, vede k otravě.

Ovšem i v menších množstvích působí nepříznivě na zdraví, protože na sebe váže důležité minerály vápník, hořčík a železo a připravuje o ně tělo. Kromě toho podporuje tvorbu ledvinových kamenů.

Tip: Červené stonky obsahují menší množství kyseliny šťavelové než zelené, ale i ty je ale nutné oloupat a povařit.

Špenát a mangold

Oba druhy zeleniny mají stejný problém jako rebarbora – kyselinu šťavelovou, jen jí obsahují menší množství. Nehrozí tedy otravou, ale pořád platí, že blokují vstřebávání minerálů, navíc přispívají k tvorbě ledvinnových kamenů.

Bezinky

Jsou léčivé i lahodné při zpracování na sirup nebo marmeládu, ale nikdy byste je neměli ochutnávat za syrova. Obsahují vícero problematických látek, mezi nimi sambunigrin, z nějž se v těle tvoří kyanid.

Před otravou tímto prudkým jedem paradoxně trochu chrání další škodlivé složky, které vyvolají prudké žaludeční a střevní problémy a zabrání tak dalšímu vstřebávání sambunigrinu. Tepelně zpracované jsou pak bezinky bezpečné ke konzumaci.

Opatrně nejen za syrova

* Nahořklá cuketa

Hořká chuť signalizuje, že máte cuketu bohatou na toxin kukurbitacin. Ten se v cuketách, ale také dýních a okurkách vyskytoval přirozeně, ale šlechtěním se jeho koncentrace snižovala.

Příroda si ho ale pamatuje a může se stát, že vám na zahrádce vyrostou jedovaté cukety nebo dýně. Kukurbitacin se tepelnou úpravou nerozkládá, takže taková úroda se nehodí k ničemu, v zájmu zdraví je nutno ji vyhodit.

Otrava vyvolává obvykle žaludeční a střevní potíže, u oslabených nebo starších lidí ale může mít vážnější průběh s ohrožením života.

Tip: Odborníci upozorňují, že k nárůstu kukurbitacinu může vést používání semen z vlastní sklizně těchto druhů zeleniny, naopak prodávaná semena mají být bezpečná.

Na zvýšení koncentrace toxinu má vliv také suché horké počasí, proto je třeba cukety, dýně a okurky dostatečně zalévat a nevysazovat je na místa vystavená sluneční výhni.

* Lilek

Podobně jako botanicky příbuzné brambory a rajčata obsahuje také lilek jedovatý solanin. Nezralé plody jsou na něj bohatší, stejně jako zelené brambory, bramborové výhonky nebo nezralá rajčata.

Solanin se varem nerozkládá, takže jedinou obranou je konzumovat jen plně zralé plody. U brambor je třeba odkrojit zelené části pod slupkou, zelená nezralá rajčata nejíst vůbec s výjimkou druhů rajčat vyšlechtěných do zelené barvy v plné zralosti.

Otrava solaninem je nepříjemná, vyvolává prudké zvracení s křečemi, při vysokých dávkách může být až smrtelná.

Vařené není vždy horší

Představa, že zelenina a ovoce jsou největším přínosem pro zdraví, když je jíme syrové, neodpovídá zcela realitě. Tepelná úprava ničí nejen látky užitečné, ale i škodlivé. Navíc dokáže zvyšovat podíl složek jednoznačně prospívajících zdraví.

Typickým příkladem jsou rajčata. Po tepelné úpravě v nich výrazně naroste množství lycopenu, látky, které se přisuzuje značný podíl na prospěšnosti středomořské stravy.

Vařením, dušením a pečením se také rozkládají takzvané antinutrieny. To jsou látky, které příroda vyvinula na ochranu rostlin před zkonzumováním – proto rozmanitými způsoby brání trávení a využití živin.

Připravují nás pak o vitaminy a minerály ze snědené zeleniny, někdy dokonce blokují i využití bílkovin nebo sacharidů z dalších potravin, které současně sníme.

Závěr je tedy prostý – jak syrová, tak tepelně upravená zelenina a ovoce mají své výhody a slabiny a nejzdravější tedy je ??? je….kombinovat oba způsoby.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock

Související články
2.4.2025
Zůstal vám doma tři dny starý chleba, který už se nikomu jíst nechce, ale vyhazovat ho je taky škoda? Možná by se dal ještě skvěle zužitkovat a zároveň byste si mohli pochutnat. Ceny pečiva vystřelily za poslední měsíce do výše, o níž se nám dřív ani nezdálo, a tak jsme připravili tipy, jak chléb využít do posledního krajíčku. Nápadů je více, tudíž se nám sem ani všechny nevejdou. Jednu radu si v
28.3.2025
Zvláště teď v zimě přijde teplé sousto po ránu vhod. Velmi snadno se o takovou snídani postarají vaflovače nebo topinkovače. Jen si musíte koupit ten správný přístroj. Především je třeba zvážit, pro kolik porcí teplou snídani připravovat. I mezi obyčejnými topinkovači a vaflovači je rozdíl v tom, kolik kousků umí najednou připravit. Pro pohodlí a rychlost jsou také důležité doplňkové funkce. J
27.3.2025
Máme je rádi už proto, že vyřeší večeři i pohoštění, a většinou nám i ušetří peníze. Navíc můžeme zpracovat spoustu surovin, které nám doma přebývají, a fantazii se meze nekladou. A pokud vás právě nic nenapadá, přinášíme trochu inspirace. Vajíčková 3 vejce, 1 lžička plnotučné hořčice, 4 lžíce másla, pažitka, sůl, pár kapek citronové šťávy, špetka cukru, sladká paprika, lžička olivového oleje 1
25.3.2025
Kozí sýr nemá jednu chuť ani texturu: Může být vyzrálý i sametově hladký, plísňový nebo pikantní, drobivý či přírodně jemný a snadno roztíratelný, stejně jako doladěný kořením. A seženete jeho různé druhy dnes téměř v každém supermarketu. Dokonce existuje řada kozích farem, které prodávají domácí kozí sýry i v bio kvalitě. Asi si ale řeknete, proč byste ho měli jíst. Protože je zdravý Kozí mlé
21.3.2025
Cibule není jenom přírodním elixírem pro léčbu neduhů, ale hlavně kuchyňská ingredience, bez které by jídlo nestálo za nic. Cibulačku a smažené cibulové kroužky asi všichni známe. Ale co zkusit cibulovou pizzu z listového těsta, cibulovou pomazánku nebo cibulový koláč? Smažené kroužky Potřebujete: 3 velké cibule, 1 lžíci solamylu, 6 lžic hladké mouky, 2 vejce, mletý pepř, 6 lžic piva, olej na s
reklama
Šikovné tipy
Lepicí váleček odstraní nejen chlupy
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s […]
Rozkvetlá kartička místo pugétu
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. […]
Dáte si kaki?
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem […]
Vyměnit zámek dokážete sami
Nedělá se to sice často, ale důvodů k výměně může být víc, například když někdo z rodiny ztratí klíče, když jste se nastěhovali do nového bytu, nebo když chcete lepší zabezpečení. Navíc výměna zámku profesionálem není nejlevnější. A i když se vám to bude zdát složité, krásně to zvládnete sami a ušetříte. Vlastně budete potřebovat […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
epochaplus.cz
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
Velryby nenabízí jen fascinující podívanou, gejzíry a zpěv. Taky kadí a fungují jako mořská kamionová doprava, převážející živiny potřebné pro život. Třeba fosfor. Bez fosforu se neobejde žádný živý organismus. Tvoří kostru molekuly DNA a je také součástí adenosintrifosfátu (ATP), nuleotidu, který buňce slouží jako palivo pro chemické reakce. Potřebujeme ho, aby kosti byly pevné,
Orientální palác uprostřed pouště
rezidenceonline.cz
Orientální palác uprostřed pouště
Její ladné křivky, uspořádání i barevnost vykazují charakteristiky exotické marocké architektury. Rezidence plná kleneb, kupolí, okouzlujících nádvoří, zahrad a extravagantní dekorativnosti dýchá tajemnou krásou, za níž stojí mimo jiné i zruční autentičtí řemeslníci. Casbah Cove je zosobněným snem chicagského realitního investora, který je sám horlivým amatérským dekoratérem. Poté, co našel vhodný pozemek pro svůj projekt,
Máte podlitiny po každém bouchnutí? Špatná srážlivost krve je vždy varovným signálem
epochalnisvet.cz
Máte podlitiny po každém bouchnutí? Špatná srážlivost krve je vždy varovným signálem
Zatímco zdravý člověk může bez zdravotních následků ztratit až 15 % své krve, někteří lidé tuto schopnost nemají. Nemusí se vždy jednat o vrozený problém, jako například u hemofilie. Zvýšená krvácivost se může rozvinout během života a poukazovat na jiné zdravotní problémy. Přitom krevní srážlivost, zdokonalovaná evolucí po miliony let, je klíčová pro přežití
Charles Leclerc: nový ambasador značky Chivas Regal
iluxus.cz
Charles Leclerc: nový ambasador značky Chivas Regal
Chivas Regal, ikona skotské whisky, navazuje globální spolupráci s Charlesem Leclercem – jezdcem Formule 1 a jednou z nejvýraznějších osobností týmu Scuderia Ferrari. Spojuje je vášeň pro mistrovst
Citronová rýže s kešu ořechy
nejsemsama.cz
Citronová rýže s kešu ořechy
Rýži na indický způsob podávejte samotnou či jako přílohu k masu. Ingredience: 150 g basmati rýže 1 citron 1 lžíce olivového oleje máslo 1 menší chilli paprička 1 lžička kurkumy ½ lžičky římského kmínu 30 g kešu oříšků ½ granátového jablka sůl hrst čerstvé koriandrové natě Postup: Rýži propláchněte a uvařte podle návodu v osolené
Koněpruské jeskyně a javoříčští netopýři už se probouzí
epochanacestach.cz
Koněpruské jeskyně a javoříčští netopýři už se probouzí
Hlavní sezóna zpřístupněných jeskyní sice začne až další víkend, ale už tuto sobotu 29. března 2025 zvou Koněpruské jeskyně na Berounsku na Jarní probouzení domu přírody Českého krasu. Javoříčské jeskyně na Olomoucku zase v sobotu chystají oblíbené Probouzení netopýrů. Program Zahájení sezóny v Koněpruských jeskyních na Zlatém koni v Českém krasu je naplánován v sobotu od 9:00
Kramár Přišel o velké peníze. Zpět je asi nedostane
nasehvezdy.cz
Kramár Přišel o velké peníze. Zpět je asi nedostane
Chtěl si zajistit bezstarostná tzv. stará kolena. Většinu svých peněz, více než třináct milionů korun, proto vložil do investičních fondů. Místo šestiprocentního úroku, který očekával a který mu neb
Zapečené žampiony se sýrem
tisicereceptu.cz
Zapečené žampiony se sýrem
A čím žampiony naplníte? Vepřovým masem s trochou voňavé majoránky a tymiánu. Surovina 250 g vepřového mletého masa 1 žlutá cibule 1/2 lžičky sušeného tymiánu 1/2 lžičky sušené majoránky 3 ž
Česká metoda na odhalení rakoviny slinivky získala americký patent
21stoleti.cz
Česká metoda na odhalení rakoviny slinivky získala americký patent
Zhoubné nádory slinivky břišní patří mezi nejagresivnější nádorová onemocnění, a to zejména kvůli jejich pozdní diagnostice. To by mohl do budoucna změnit jednoduchý test z krve, který by onemocnění o
Miranda Barbour: Kdo vedl ruku americké vražedkyně?
enigmaplus.cz
Miranda Barbour: Kdo vedl ruku americké vražedkyně?
V soudní síni je mrazivé ticho. Pohledy všech přítomných se upínají na teprve devatenáctiletou ženu oblečenou do vězeňského oblečení. „Říkám vám, že ubodán být neměl. Můj manžel ho měl pouze uškrtit,“
Nejdříve jsem běžela do kostela!
skutecnepribehy.cz
Nejdříve jsem běžela do kostela!
Byla to potvora. Svedla mého muže a neváhala k tomu použít kouzla a čáry. Musela jsem jí oplatit stejnou mincí, aby byl Venca zase jen můj! Od první chvíle, kdy jsem tu ženskou viděla, mi bylo jasné, co je zač. Přistěhovala se do našeho sousedství původně s partnerem. Byl to takový neduživý chudáček, nemluva, kterého měla místo psa. Jen
Válka o španělské dědictví: Boje krutě zasáhly i Moravu
historyplus.cz
Válka o španělské dědictví: Boje krutě zasáhly i Moravu
Při drancování Vsetína ukradli, co mohli, skoro celé město vypálili a povraždili stovky jeho obyvatel! Kurucům to ale nestačí. Potřebují další proviant, hledat ho chtějí ve Strážnici. Moravská zemská milice, posílená o císařské jednotky, však jejich plány překazí. Smrtí bezdětného krále Karla II. (*1661) v listopadu 1700 osiřel španělský trůn. Zájem o něj projeví rakouští