Potřebujete se po vánočním hodování dostat do formy? Pak je pro vás ideálním postním nápojem yerba maté.
Kouřová vůně a uzená chuť. Řízný a hořký… Tak popisují znalci tradiční jihoamerický nápoj, který místní šamané při svých rituálech používali již v dobách před Kristem a který má dodnes přezdívky Zázrak z pralesa nebo Zelené zlato indiánů. Čím si tyto názvy zasloužil a proč je vhodný pro nás?
Zdravá náhrada kávy
Ve své vlasti je yerba maté velmi ceněný pro své osvěžující a dlouho trvající povzbuzující účinky. Říká se o něm, že je jedním z největších přírodních dopingů na světě. Paraguayští indiáni ho považují za svůj národní nápoj stejně jako my, Češi, kávu.
S maté svůj den začínají, popíjejí ho v průběhu dne a servírují si ho i večer. Na to si ale dejte pozor. Zvlášť, jestli špatně usínáte. Jeho srovnání s kávou totiž není náhodné.
I yerba maté obsahuje kofein, a to dokonce více než káva (zatímco v šálku kávy jeho asi 5 %, šálek maté obsahuje 6,5 % kofeinu). Proto také okamžitě dodá potřebnou energii.
Upokojí zažívání
Obsah kofeinu však zdaleka není vším, co yerbu maté povyšuje na nápoj bohů. Skvěle podporuje trávení. Proto po něm s důvěrou sáhněte právě teď, po svátcích, které přejí plnému stolu a bohatému hodování.
Nejen že ulevíte svému zažívání, ale můžete dokonce sundat dolů i pár kil. Maté totiž snižuje chuť k jídlu a pomáhá odbourávat tukové polštářky. Při jeho pití navíc nepociťujete hlad a cítíte se posíleni.
Plný vitaminů a minerálů
Odpradávna indiánské kmeny Jižní Ameriky používají yerbu maté jako léčivý a posilující nápoj a věří, že přispívá k dlouhověkosti.
Za pravdu jim dali výzkumníci z Pasteurova institutu v Paříži, kteří provedli studii a došli k závěru, že je těžké najít srovnatelný zdroj tak vysoce nutriční hodnoty a že yerba maté je také velkým zdrojem živin.
Obsahuje prakticky všechny vitaminy, v největším množství C, B1 a B2, dále minerální látky, jako je magnézium, mangan, vápník, železo a fosfor, a také blahodárné antioxidanty.
Proto k tomuto nápoji se stejnou vášní a respektem přistupují i lidé, kteří si ho oblíbili u nás. A při jeho podávání si osvojili podobné rituály jako indiáni.
Podává se v tykvi
Čaj, který se srká. To je výstižný popis tradičního yerba maté. Takže než se pustíte do přípravy, potřebujete ještě potřebné pomůcky, jež si můžete běžně koupit v čajovnách nebo na internetu:
* speciální nádobu z určitého druhu dýně, která se nazývá kalabasa
* speciální brčko se sítkem na konci, kterému se říká bombilla a kterým se yerba maté pomalu usrkává
* dále je dobré mít po ruce termosku s teplou vodou (ideálně 70 – 80 ºC) a sklenici s vlažnou vodou (maximálně do 50 ºC).
A jdeme na to
Na první pohled může příprava nápoje vypadat složitě, ale znalci tvrdí, že se dá hravě zvládnout. Před prvním použitím je třeba kalabasu vypláchnout a vysušit. Pak následuje šest důležitých kroků:
Kalabasu naplňte ze tří čtvrtin lístky yerba maté. Snažte se množství odměřit co nejpřesněji.
Pak rukou přikryjte vršek nádoby, tu otočte vzhůru dnem a několikrát s ní jemně zatřepejte. Díky tomu se jemnější lístky dostanou k okraji kalabasy.
Opatrně vraťte kalabasu do původní polohy a tam, kde není yerba maté, vložte bombillu.
Vše zalijte vlažnější vodou (maximálně do 50 ºC) a nechte chvíli louhovat. Až se voda úplně vsákne do lístků yerba maté, dolijte do plné bombilly teplou vodou (ideálně 70 – 80 ºC). Proud vody směřujte tam, kde je bombilla, tedy mimo yerbu maté.
V tuto chvíli je nápoj připravený k podávání. Usrkávejte si ho dle libosti.
Až dopijete, můžete kalabasu znovu doplnit teplou vodou. Ale pozor! Bude vás to svádět, abyste obsah nádoby bombillou promíchali. Nedělejte to. Ucpali byste si ji. Na vás pak záleží, kolikrát teplou vodou kalabasu doplníte, klidně až 20krát. Je jasné, že první várka nápoje bude nejsilnější a nejaromatičtější.
Existuje mnoho druhů maté – klasické zelené, pražené, směsi s čaji, s bylinkami nebo s nejrůznějším kořením. Nejběžněji se pije neslazený.
* Yerba maté je třetím nejoblíbenějším teplým povzbuzujícím nápojem světa.
* Je kulturním nápojem celé oblasti Jižní Ameriky od Amazonky na jih.
* Nejedná se o typický čaj. Na nápoj se používají mladé lístky posvátné byliny cesmíny paraguajské (Ilex paraguariensis). To je stálezelený strom nebo keř, dorůstající výšky až 20 metrů. Pěstuje se především v Argentině, Brazílii, Paraguayi, Uruguayi a Chille.
Připravila: Dana Pešková Zdroj: tea-legends.cz; yerba-mate.cz; cestabylin.cz; Foto: Shutterstock