6 tipů, jak zatočit s plísní

Jak nahoře, tak i dole. Tak by se dalo výstižně popsat působení plísní, a to nejen v potravinách. Co to znamená? A jak se proti nim bránit?

Téma plísní je v souvislosti s jídlem aktuální v každém ročním počasí, ale právě v zimě nejvíc. Ve spíži i v kuchyni se méně větrá a v obou místnostech stoupá vlhkost. To jsou pro plísně optimální podmínky k růstu. Proto je důležité potraviny často kontrolovat a snažit se, aby se k nim plísně vůbec nedostaly. Jak?

1. Dbejte v kuchyni na zvýšenou hygienu

Než začnete brát potraviny do rukou, pořádně si ruce umyjte. Nikdy k tomu nepoužívejte utěrku na nádobí. Tu pak často, nejlépe denně měňte za čistou a udržujte ji suchou. Mikrotenové sáčky nepoužívejte opakovaně (například k uschování chleba nebo pečiva).

2. Řiďte se doporučeními výrobců

Sýry s tzv. ušlechtilou plísní (Camembert, Hermelín,…) uchovávejte pouze v chladničce. Porcované potraviny, balené ve vakuu nebo v ochranné atmosféře, po otevření co nejdříve snězte. Uzeniny, sýry a další pochutiny, které jste si přinesli v mikrotenovém sáčku, buď rychle spotřebujte, nebo je přendejte do jiného obalu.

3. Pořiďte si dózy

Tzv. suché potraviny (mouku, luštěniny, těstoviny, rýži, ořechy, rozinky, strouhaný kokos, kakao,…) mějte uschované v uzavíratelných dózách na suchém a pokud možno tmavém místě. Potřebnou dávku z nádoby odebírejte vždy čistou odměrkou nebo lžící. Pak nádobu hned zase uzavřete. Čas od času obsah nádob zkontrolujte, a když objevíte byť jen náznak plísně, celý obsah vyhoďte.

4. Čerstvé potraviny neskladujte dlouho

A nekupujte si je do zásoby. Jestliže zplesniví, neokrajujte a nevykrajujte je. Nedávejte je ani zvířatům. To platí jak o chlebu a pečivu, tak i o ovoci a zelenině. Plesnivé jsou posuzovány jako zdravotně závadné. Ovoce, které je „natlučené“ nebo scvrklé, můžete jíst, ale musí být bez sebemenších stop plísně. Syrové potraviny by měly být v ledničce odděleno od ostatních pokrmů.

Zbytky jídla patří vždy do ledničky a sníst byste je měli maximálně do dvou dnů.

5. Kontrolujte kompoty, zavařeniny a mošty

Pokud sami zavařujete nebo vyrábíte mošt, používejte pouze čerstvé ovoce či zeleninu a nezávadné suroviny. Ani tady nestačí nahnilé části vykrojit. Některé plísně jsou totiž odolné i vůči vysokým teplotám. Objeví-li se na zavařenině plíseň, stejně jako u ostatních potravin ji nemilosrdně vyhoďte.

Ani u kompotů a marmelád nestačí odebrat viditelný nárůst plísně lžící, je třeba zlikvidovat celý obsah sklenice a tu pak důkladně vymýt.

Proč nejíst jídlo, u kterého jsme plíseň odstranili z povrchu nebo odkrojili?

* Je-li plíseň na povrchu potraviny, je zcela jisté, že její mikroskopické spóry jsou i uvnitř. Mycelium (podhoubí plísně) není vidět, a přitom může být prorostlé hluboko do potraviny.

Nejenže jídlo rozkládá a spotřebovává z něj vitaminy, minerály a ostatní živiny, takže už je pro nás bezcenné, ale vyvolává i život ohrožující onemocnění. Do jídla totiž vylučuje jed zvaný mykotoxin.

* V současné době je známo přes 200 mykotoxinů. Některé z nich poškozují játra a ledviny, jiné mají karcinogenní účinky a podílejí se na vzniku nádorového bujení (např. tzv. aflatoxin B1 nebo ochratoxin A, který je dáván do souvislosti s nádorovým onemocněním ledvin). Jiné snižují obranyschopnost organismu, zvláště u starších lidí a u dětí.

Podílí se na alergiích a přecitlivělosti, mohou vyvolávat kožní problémy.

6. Pravidelně a často uklízejte

Dostatečné větrání, funkční odsávač par v kuchyni, pravidelné malování… to vše zamezí přítomnosti a rozvoji plísní. Samozřejmostí je i časté vynášení odpadků či čištění ledničky, spíže a kuchyně vhodnými dezinfekčními prostředky. Jedině tak znemožníte plísni, aby kontaminovala potraviny a jejich prostřednictvím i vás samotné.

Připravila: Dana Pešková, Zdroj: MVDr. Vladimír Ostrý (Státní zdravotní ústav), RNDr. Lucie Houšková (chciseuzdravit.cz), Foto: Shutterstock

Štítky:
reklama

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Komentáře

Nenechte si ujít další zajímavé články

Stres a hádky kvůli péči o malou Miu
nasehvezdy.cz

Stres a hádky kvůli péči...

Influencerka Agáta...
Východočeská „Trója“: Skrývá nenápadný kopec tajemný hrad?
enigmaplus.cz

Východočeská „Trója“: Skrývá...

Kdysi lidé také nevěřili, že pahorek Hisarlik...
České Budějovice: Romantika hradebních zdí
epochanacestach.cz

České Budějovice: Romantika...

Pokud při návštěvě Českých...
Dveře MASTER – co kus to originál
rezidenceonline.cz

Dveře MASTER – co kus to...

Jsou synonymem pro nadčasový minimalistický design, tak...
Jamajka: Ostrov jako žádný jiný
iluxus.cz

Jamajka: Ostrov jako žádný...

Vydejte se do jedné z perel Karibiku a poznejte...
Když je mozek v akutním ohrožení
epochaplus.cz

Když je mozek v akutním...

Cévní mozková příhoda (CMP) nazývaná také jako mrtvice...
Můj vnuk tolik toužil po životě, že porazil i smrt
skutecnepribehy.cz

Můj vnuk tolik toužil po...

Bylo to před pěti lety, když jsme se...
Crostini s pošírovaným vejcem
tisicereceptu.cz

Crostini s pošírovaným vejcem

Tento delikátní italský předkrm není náročný...
Svět v číslech: Vzácné diamanty
epochaplus.cz

Svět v číslech: Vzácné...

Diamanty jsou cenné. Dražší než ty čiré však jsou některé...
Kačer Donald: Vztekloun bez kalhot trumfne i Mickeyho
epochalnisvet.cz

Kačer Donald: Vztekloun bez...

Vlastně by nám měl svým skřehotavým...
Má strach, že ji Ondřej podvede?
nasehvezdy.cz

Má strach, že ji Ondřej...

Počáteční zamilovanost...
Sladká a zdravá: Vědci objevili nová přírodní sladidla v citrusech
21stoleti.cz

Sladká a zdravá: Vědci objevili...

Po omezení cukrů volají zdravotníci i...
0 shares