Domů     Vykouzlete si v kuchyni léto a moře
Vykouzlete si v kuchyni léto a moře
25.11.2019

Letní měsíce jsou sice už dávno pryč, ale vzpomínky na dovolenou ještě nevybledly. Oživit je můžete také prakticky proměnou kuchyně do středomořského stylu, aby dostala pohodovou prázdninovou atmosféru. Přinášíme vám inspiraci, jak se cítit i doma jako na dovolené.

Vkusně ozdobená kuchyně je skutečnou pastvou pro oči. Vaření vám pak bude přinášet více radosti. Vždyť jak se říká, jíme také očima.

Barvy, barvy, barvy

Na pomoc si vezměte vůně, rostliny, přírodní materiály, dřevo a ratan, ale hlavně barvy. Přímořský styl si nejvíce zakládá na přírodních barvách, které se mohou objevit na dekoracích, závěsech, na nábytku, keramice nebo kuchyňském nádobí.

Charakteristické barvy středomořské přírody jsou především sytě modrá barva moře a jasné oblohy, tóny výrazné cihlově červené, jemné odstíny levandulové a světle zelené a ohnivě žluté barvy.

Vzory a dekorace

Tradiční středomořský styl si také pohrává s různými vzory. Počínaje ornamentálními na textiliích až po výrazný vyřezávaný nábytek. Letní dekorace ve středomořském duchu si však zhotovíte snadno i sami.

Stačí třeba do čiré vázy naaranžovat pár oblých kamínků přivezených z  dovolené od moře nebo vystavit několik mušlí. Příjemným ozvláštněním může být také antická soška či vlastnoručně pořízená velkoformátová fotografie v rámu zavěšená nad pracovní deskou.

Jak na to

Na všechny nádoby a bedničky, které vidíte na obrázku, naneste bílou barvu – nádoby mají okraje, které se k bílé hodí. Vystřižené motivy z ubrousků nalepte ubrouskovou technikou (viz návod). Malou dřevěnou bedničku můžete zavěsit na bílou šňůrku.

Na láhev naneste nejprve bílou akrylovou barvou čtverec, pak domalujte zelený okraj a po uschnutí nalepte motiv oliv z ubrousku.

Co budeme potřebovat

Různé čtvercové nádoby, 2 dřevěné zeleninové bedničky (lísky), jednu láhev, ubrousky s motivy zeleniny, bylinek a jižního ovoce, bílou, zelenou a šedou akrylová barvu, lepidlo na ubrousky, bílou kroucenou šňůrku, sazenice bylinek a zeleniny.

Ubrousková technika

Potřebujete třívrstvé ubrousky s motivy jižního ovoce a bylinek (nebo jaké se vám líbí). Motiv z ubrousku vystřihněte nebo vytrhejte. Ke stříhání použijte malé špičaté nůžky, výborně se hodí např. nůžky na manikúru.

Vytrhané motivy vytvářejí zvláštní barevné přechody a zajímavé efekty. Po vystřižení motivu oddělte z ubrousku horní potištěnou vrstvu, kterou pak lepíte na vybraný předmět.

Můžete si vybrat ze dvou technik lepení ubrousků – zažehlování motivů, kterým ideálně zdobíte velké hladké plochy, naproti tomu malé, nepravidelné nebo velmi zaoblené či na teplo citlivé předměty, zdobte lepením.

Lepení: Na místo, kam chcete motiv nalepit, naneste rovnoměrně speciální lepidlo na ubrousky (můžete použít také lepidlo na tapety) a nechte je trochu zaschnout.

Na něj pak položte vystřižený motiv a štětcem namočeným v lepidle ho od středu ke krajům lehce, ale důkladně vyhlazujte tak, aby pod ním nezůstaly vzduchové bubliny. Vše nechte pořádně zaschnout a předmět pak přelakujte bezbarvým lakem.

Zažehlování: Místo, kam chcete motiv nalepit, nejprve potřete lepidlem na ubrousky. Pokud jste si vybrali velmi jemné motivy, potřete lepidlem celou plochu, na kterou je budete lepit, nebo rovnou celý předmět.

Lepidlo pak nechte zaschnout – urychlit to můžete fénováním. Zvolený motiv z ubrousku vystřihněte nebo vytrhejte, položte ho na potřené místo, přes něj dejte papír na pečení a přežehlete. Lepidlo na ubrousky se teplem z žehličky rozehřeje a spojí

s ubrouskem i podkladem. Počkejte, až papír na pečení vychladne, a teprve pak ho sejměte z motivu. Nalepený motiv poté přetřete bezbarvým lakem. Se zažehlováním začněte ve středu motivu a postupujte směrem k okrajům.

Rada Paní domu

Na kulaté předměty nebo předměty, kterým by teplo z žehličky mohlo uškodit, můžete ubrousky fixovat fénem. Nejprve jím předem nanesenou vrstvu lepidla na ubrousky rozehřejte až je lepkavá, pak na ni motiv přitlačte a rukou ho vyhlaďte od středu k okrajům.

Lepení ubrousků na různé materiály

Na dřevo: Předměty ze dřeva nejprve vyhlaďte smirkovým papírem a pak natřete základní barvou – s hladkým povrchem se lépe pracuje. Pokud se rozhodnete zdobit velké plochy, raději motivy zažehlujte.

Budou pravidelné, bez zbytečných skladů a vzduchových bublin. Malé motivy lepte speciálním lepidlem na ubrousky. Také na nerovný povrch používejte raději lepidlo.

Po nalepení a uschnutí motivu přelakujte předmět bezbarvým lesklým nebo matným lakem, motiv tak na předmětu déle vydrží.

Na látku: Motiv vystřihněte z ubrousku a jeho obrysy překreslete tenkým fixem na látku. Na tuto plochu naneste štětcem tenkou vrstvu speciálního lepidla pro lepení ubrousků na látku a nechejte ji trošku zaschnout.

Motiv pak na potřenou plochu položte a rukou lehce přitlačte. Můžete ho také vyrovnat štětcem namočeným v lepidle, nebo nechat zaschnout a případné sklady tupým štětcem ťukáním uhladit.

Po zaschnutí překryjte motiv papírem na pečení a asi 3 minuty ho zažehlujte. Teplotu na žehličce nastavte na nižší stupeň, než je doporučená teplota pro žehlení látky, a motiv průběžně kontrolujte, zda lepidlo nebo motiv nehnědnou.

Látku můžete také podložit průsvitnou fólií, která zabrání prosáknutí lepidla na podložku. Textilie zdobené ubrouskovými motivy můžete prát v ruce, případně jako šetrné praní v pračce při teplotě maximálně do 40 °C.

Na sklo a keramiku: Při zdobení skla a keramiky použijte speciální lepidlo na sklo, které můžete také vypálit v troubě. Motiv z ubrousku vystřihněte a položte ho na předmět.

Štětcem pak na motiv naneste lepidlo – postupujte od středu motivu k jeho okrajům. Po uschnutí rozetřete na motiv ještě jednu vrstvu lepidla.

Vše nechte dobře zaschnout a sklo nebo keramiku vložte do studené trouby, kterou nastavte na 170 °C. Při této teplotě je tam nechte asi 40 minut a věci stále kontrolujte, lak by neměl zhnědnout.

Troubu vypněte, nechte vychladnout a teprve pak z ní sklo nebo keramiku vytáhněte. Přetažení lepidlem, která jsou viditelná, zkuste opatrně seškrábat modelářským nožem. Sklo či keramiku pak můžete otírat mokrou utěrkou.

Co se týká květináčů – musí být bez glazury, jinak na nich nebude lepidlo držet.

Lepidla (laky) na ubrousky

K dostání jsou speciální matná nebo lesklá lepidla, případně lepidla se třpytkami, která se na zvolené plochy nanášejí štětcem. Můžete jimi lepit jakkoli velké motivy, vždy ale dbejte pokynů výrobců uvedených na jednotlivých lepidlech.

Text: Laura Skrčená, Foto: Pixabay, Shutterstock, Bella Rose

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
16.6.2024
Nebudeme vám radit takové banality, jako je vzít citron na vybělení pih nebo prstů zažloutlých od cigaret. Víme, že jste ženy dost zkušené na to, abyste mohly samy radit. Proto se vás pokusíme překvapit tipy, které jste určitě ještě nikde nečetly. Na zapálení grilu jsou úžasným pomocníkem pruhy sušené citronové kůry. Nejen že báječně chytají, ale navíc šíří i příjemnou vůni. Do myčky dejte v
13.6.2024
Meteorologové hlásí, že příští týden k nám dorazí to pravé letní počasí! Máme tu tedy to krásné období, kdy první zářivé plody lákají k utrhnutí. Nejdřív samozřejmě do pusy a potom? No přece něco dobrého uvařit a také něco uchovat pro strýčka příhodu. Kachní prsa s višňovou omáčkou (4 porce) 500 g kachních prsou, 150 g višní bez pecek, 100 ml sladkého červeného vína, mletý pepř, sůl, olivový ol
Trochu připomíná bramborovou kaši, ale chuť je úplně jiná. Servírovat ji můžete opravdu jako dip s topinkami, ale hodí se i jako příloha k rybám či pečené zelenině. Recept se vám hodí, i když jste uvařili víc brambor než sníte. Budete potřebovat 6 brambor, 6–8 stroužků česneku, ½ šálku olivového oleje, 2 lžíce červeného vinného octa, ½ šálku vody z brambor, sůl, pepř Postup 1) Uvařte brambory
Kdo má rád lehké pomazánky, v nichž je alespoň trochu masa, jistě ocení tuto variantu s tuňákem. Potřebujete 1 konzervu cizrny 1 konzervu tuňáka 2 lžíce sezamové pasty Tahini 2 lžíce olivového oleje ½ lžičky římského kmínu 1 stroužek česneku 1/2 citronu hrst čerstvého koriandru sůl, pepř čerstvou petrželku nebo list salátu 1 mrkev Postup Cizrnu slijte a nálev uchovejte. Tuňák
27.5.2024
Když zbude doma chleba, a stává se to často, není nic snazšího, než udělat topinky. Někdo dává přednost toustům, ale to je jedno, pravidla jsou skoro stejná. Udělat topinky přece není žádný problém, řeknete si. A už se těšíte, jak si na nich pochutnáte třeba s česnekem nebo k tataráku či s nějakou pomazánkou. Jenže co když se nepovedou? Možná děláte nějakou chybu. Navíc možností, jak udělat chutn
reklama
reklama
Šikovné tipy
Než začnete malovat…
Také se tak díváte po stěnách a říkáte si, že by to chtělo vymalovat? To se stává často, když nám slunce posvítí do oken. A také je jaro a začátek léta k malování nejvhodnější. Barva bude dobře schnout a nebude zas takové horko. I když ono samo malování je tak trochu alchymie, nesmí to schnout moc […]
Noste brož jako šperk
Brože nikdy nevyšly z módy, jsou stále in. Nejčastěji vyniknou na klopě saka či kabátu, výraznější kousky pak můžete nosit i na šatech. Brož dodá oděvu eleganci a podtrhne váš styl. Prostě je to úžasný módní doplněk. A víte, že umí promlouvat také o tom, jak se cítíme? „Čtěte z mých broží,“ pronesla kdysi někdejší […]
Aby vám výstřih slušel
Roli hraje jak tvar výstřihu, tak správná péče o pokožku v dekoltu. Nemyslete si, že stačí vnady prostě jen odhalit. Poprsí výrazně ovlivňuje i celkový dojem z postavy a harmoničnosti proporcí. Své míry nezměníme, ale dojem můžeme hodně ovlivnit správně vybraným tvarem výstřihu. Víte, jaký vám nejvíce sluší? 3 univerzálně slušivé Široký kruhový výstřih je […]
Chce to novou barvu na vlasy? Řiďte se svým barevným typem
Nejslušivějšího dojmu dosáhnete odstínem přirozeně vycházejícím z vašeho barevného typu, takže bude ladit s odstínem pleti a očí. U kombinovaných typů je pak zásadní určit, jestli má pleť studený nebo teplý odstín, a podle toho vybrat teplý nebo studený odstín barvy na vlasy. Jarní typ: Vhodné jsou jemné teplé barvy od medové, přes skořicovou až po […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kvalita a design pro zdravý spánek
rezidenceonline.cz
Kvalita a design pro zdravý spánek
Noční odpočinek regeneruje tělo i mysl, zlepšuje paměť, podporuje imunitu a přispívá k lepší náladě. Kvalita spánku tedy ovlivňuje nejen zdraví, ale i produktivitu, kreativitu a sociální vztahy každého člověka. Základem každé ložnice je kvalitní a dobře umístěná postel. Její pozice by měla umožňovat pohodlný přístup z obou stran lůžka, což zamezí rušení partnera při
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
epochaplus.cz
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
Kromě běžného akné, které se vyskytuje především v době puberty v důsledku prudkých hormonálních změn, existuje však též takzvané kosmetické akné, které vzniká v důsledku používání některých mastných krémů. Často se tak děje ve snaze zamaskovat již vzniklé vřídky. Stejně tak, jako některé kosmetické prostředky mohou situaci s akné zhoršit, existují pak samozřejmě i takové,
Konec světa, který nepřišel
enigmaplus.cz
Konec světa, který nepřišel
Astronomické znalosti starých Mayů ohromují i dnešní vědce, stejně jako mayský kalendář, který přesně předvídá pohyby Slunce, planet, zatmění a další jevy. Tento kalendář ale končí. Znají Mayové konec
Řecký salát „trošku jinak“
tisicereceptu.cz
Řecký salát „trošku jinak“
Tohle jsou všechny chutě léta. Olivy můžete nakombinovat i zelené. Místo sýra můžete udělat i variantu s tuňákem. Ingredience na 4 porce 200 g listového salátu 100 g černých oliv 150 g balkáns
Teď jsem šťastnou babičkou
skutecnepribehy.cz
Teď jsem šťastnou babičkou
Doktoři mi říkali, že nikdy nebudu máma. O to větší radost jsem měla, když mi gynekolog pověděl, že jsem ve třetím měsíci těhotenství. Bylo červencové ráno a já po dlouhé těžké noci svírala vytoužené novorozeňátko. Zdravá holčička s dolíčky na tvářích. Slzy mi radostí stékaly z očí. Pět krásných let jsme si s dcerkou užívali. Měli jsme to, o
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
21stoleti.cz
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
Ta zpráva mohla vyděsit tisíce lidí, kteří zamíří v létě na Jadran. Kvůli oteplování moře se u pobřeží Černé Hory, zejména v moři u pláží v okolí Budvy, objevili mnohoštětinatci známí jako ohniví červ
Cesta za pivem Karlovarským krajem
epochanacestach.cz
Cesta za pivem Karlovarským krajem
Každý správný výlet by měl být spojený s ochutnávkou místních specialit. Pokud už vás lázeňské oplatky ničím nepřekvapí, je na čase začít objevovat chutě piv z Karlovarského kraje. Existuje zde lokálních pivovarů hned několik a je na nich krásné to, že je každý jiný. Kamkoli zavítáte, vždy vás překvapí něco nového. V Karlovarském kraji se vaří
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
iluxus.cz
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
SIN Studio Gallery, známá svou jedinečnou sklářskou technologií Vitrum Vivum, přivítala návštěvníky ve své nově otevřené galerii na Jungmannově náměstí. Tato nová pobočka, která spojuje tradiční sklář
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
epochalnisvet.cz
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
V departementu La Paz najdete jednu z nejvýznamnějších archeologických lokalit Bolívie. Bývalé andské město Tiwanaku. Necelý kilometr od něj leží nejzáhadnější část – Pumapunku, v překladu Brána pumy.   Západobolivijský chrámový komplex objeví již španělští dobyvatelé. „Na jedné z plošin se tyčí mohutná brána a cosi jako okno,“ popíše nám, zřejmě jako první, jezuitský misionář Bernabé Cobo (1582–1657).
Lososová pomazánka
nejsemsama.cz
Lososová pomazánka
Ryby by se v jídelníčku měly objevovat alespoň dvakrát týdně, ať už v podobě pomazánky, zavináčů, nebo pečeného kusu masa. Ingredience: 100 g uzeného lososa 400 g Lučiny nebo jiného krémového sýra 2 šalotky (1 červená cibule) hrst klíčků (ředkvička, řeřicha) hrst nasekané čerstvé petrželky sůl pepř Postup: Zeleninu jemně nastrouháme nebo použijeme robota. Vymačkáme přebytečnou šťávu a smícháme
Potrestal král významného měšťana neprávem?
historyplus.cz
Potrestal král významného měšťana neprávem?
Protestuje, že se ničím neprovinil, odmítá obvinění ze zrady. Zbytečně, Ferdinand I. se rozhodl, že udělá ze svého věrného služebníka obětního beránka! Krále neobměkčí ani Jakubův věk – 70letého starce vydá katovi…   Vzpoura českých stavů proti králi Ferdinandovi I. (1503–1564) skončila v roce 1547 debaklem. Habsburk si svůj triumf náležitě vychutná. Tvrdě potrestá hlavně
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
nasehvezdy.cz
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
Hvězda seriálu Zlatá labuť Jitka Sedláčková (63) už několik let tvoří pár se starším restauratérem Pavlem Töpferem (76). Bratra herce Tomáše Töpfera (73) dlouho vykreslovala jako svého pana Božského