Domů     Vykouzlete si v kuchyni léto a moře
Vykouzlete si v kuchyni léto a moře
od 25.11.2019

Letní měsíce jsou sice už dávno pryč, ale vzpomínky na dovolenou ještě nevybledly. Oživit je můžete také prakticky proměnou kuchyně do středomořského stylu, aby dostala pohodovou prázdninovou atmosféru. Přinášíme vám inspiraci, jak se cítit i doma jako na dovolené.

Vkusně ozdobená kuchyně je skutečnou pastvou pro oči. Vaření vám pak bude přinášet více radosti. Vždyť jak se říká, jíme také očima.

Barvy, barvy, barvy

Na pomoc si vezměte vůně, rostliny, přírodní materiály, dřevo a ratan, ale hlavně barvy. Přímořský styl si nejvíce zakládá na přírodních barvách, které se mohou objevit na dekoracích, závěsech, na nábytku, keramice nebo kuchyňském nádobí.

reklama

Charakteristické barvy středomořské přírody jsou především sytě modrá barva moře a jasné oblohy, tóny výrazné cihlově červené, jemné odstíny levandulové a světle zelené a ohnivě žluté barvy.

Vzory a dekorace

Tradiční středomořský styl si také pohrává s různými vzory. Počínaje ornamentálními na textiliích až po výrazný vyřezávaný nábytek. Letní dekorace ve středomořském duchu si však zhotovíte snadno i sami.

Stačí třeba do čiré vázy naaranžovat pár oblých kamínků přivezených z  dovolené od moře nebo vystavit několik mušlí. Příjemným ozvláštněním může být také antická soška či vlastnoručně pořízená velkoformátová fotografie v rámu zavěšená nad pracovní deskou.

Jak na to

Na všechny nádoby a bedničky, které vidíte na obrázku, naneste bílou barvu – nádoby mají okraje, které se k bílé hodí. Vystřižené motivy z ubrousků nalepte ubrouskovou technikou (viz návod). Malou dřevěnou bedničku můžete zavěsit na bílou šňůrku.

reklama

Na láhev naneste nejprve bílou akrylovou barvou čtverec, pak domalujte zelený okraj a po uschnutí nalepte motiv oliv z ubrousku.

Co budeme potřebovat

Různé čtvercové nádoby, 2 dřevěné zeleninové bedničky (lísky), jednu láhev, ubrousky s motivy zeleniny, bylinek a jižního ovoce, bílou, zelenou a šedou akrylová barvu, lepidlo na ubrousky, bílou kroucenou šňůrku, sazenice bylinek a zeleniny.

Ubrousková technika

Potřebujete třívrstvé ubrousky s motivy jižního ovoce a bylinek (nebo jaké se vám líbí). Motiv z ubrousku vystřihněte nebo vytrhejte. Ke stříhání použijte malé špičaté nůžky, výborně se hodí např. nůžky na manikúru.

reklama

Vytrhané motivy vytvářejí zvláštní barevné přechody a zajímavé efekty. Po vystřižení motivu oddělte z ubrousku horní potištěnou vrstvu, kterou pak lepíte na vybraný předmět.

Můžete si vybrat ze dvou technik lepení ubrousků – zažehlování motivů, kterým ideálně zdobíte velké hladké plochy, naproti tomu malé, nepravidelné nebo velmi zaoblené či na teplo citlivé předměty, zdobte lepením.

Lepení: Na místo, kam chcete motiv nalepit, naneste rovnoměrně speciální lepidlo na ubrousky (můžete použít také lepidlo na tapety) a nechte je trochu zaschnout.

Na něj pak položte vystřižený motiv a štětcem namočeným v lepidle ho od středu ke krajům lehce, ale důkladně vyhlazujte tak, aby pod ním nezůstaly vzduchové bubliny. Vše nechte pořádně zaschnout a předmět pak přelakujte bezbarvým lakem.

Zažehlování: Místo, kam chcete motiv nalepit, nejprve potřete lepidlem na ubrousky. Pokud jste si vybrali velmi jemné motivy, potřete lepidlem celou plochu, na kterou je budete lepit, nebo rovnou celý předmět.

Lepidlo pak nechte zaschnout – urychlit to můžete fénováním. Zvolený motiv z ubrousku vystřihněte nebo vytrhejte, položte ho na potřené místo, přes něj dejte papír na pečení a přežehlete. Lepidlo na ubrousky se teplem z žehličky rozehřeje a spojí

s ubrouskem i podkladem. Počkejte, až papír na pečení vychladne, a teprve pak ho sejměte z motivu. Nalepený motiv poté přetřete bezbarvým lakem. Se zažehlováním začněte ve středu motivu a postupujte směrem k okrajům.

Rada Paní domu

Na kulaté předměty nebo předměty, kterým by teplo z žehličky mohlo uškodit, můžete ubrousky fixovat fénem. Nejprve jím předem nanesenou vrstvu lepidla na ubrousky rozehřejte až je lepkavá, pak na ni motiv přitlačte a rukou ho vyhlaďte od středu k okrajům.

Lepení ubrousků na různé materiály

Na dřevo: Předměty ze dřeva nejprve vyhlaďte smirkovým papírem a pak natřete základní barvou – s hladkým povrchem se lépe pracuje. Pokud se rozhodnete zdobit velké plochy, raději motivy zažehlujte.

Budou pravidelné, bez zbytečných skladů a vzduchových bublin. Malé motivy lepte speciálním lepidlem na ubrousky. Také na nerovný povrch používejte raději lepidlo.

Po nalepení a uschnutí motivu přelakujte předmět bezbarvým lesklým nebo matným lakem, motiv tak na předmětu déle vydrží.

Na látku: Motiv vystřihněte z ubrousku a jeho obrysy překreslete tenkým fixem na látku. Na tuto plochu naneste štětcem tenkou vrstvu speciálního lepidla pro lepení ubrousků na látku a nechejte ji trošku zaschnout.

Motiv pak na potřenou plochu položte a rukou lehce přitlačte. Můžete ho také vyrovnat štětcem namočeným v lepidle, nebo nechat zaschnout a případné sklady tupým štětcem ťukáním uhladit.

Po zaschnutí překryjte motiv papírem na pečení a asi 3 minuty ho zažehlujte. Teplotu na žehličce nastavte na nižší stupeň, než je doporučená teplota pro žehlení látky, a motiv průběžně kontrolujte, zda lepidlo nebo motiv nehnědnou.

Látku můžete také podložit průsvitnou fólií, která zabrání prosáknutí lepidla na podložku. Textilie zdobené ubrouskovými motivy můžete prát v ruce, případně jako šetrné praní v pračce při teplotě maximálně do 40 °C.

Na sklo a keramiku: Při zdobení skla a keramiky použijte speciální lepidlo na sklo, které můžete také vypálit v troubě. Motiv z ubrousku vystřihněte a položte ho na předmět.

Štětcem pak na motiv naneste lepidlo – postupujte od středu motivu k jeho okrajům. Po uschnutí rozetřete na motiv ještě jednu vrstvu lepidla.

Vše nechte dobře zaschnout a sklo nebo keramiku vložte do studené trouby, kterou nastavte na 170 °C. Při této teplotě je tam nechte asi 40 minut a věci stále kontrolujte, lak by neměl zhnědnout.

Troubu vypněte, nechte vychladnout a teprve pak z ní sklo nebo keramiku vytáhněte. Přetažení lepidlem, která jsou viditelná, zkuste opatrně seškrábat modelářským nožem. Sklo či keramiku pak můžete otírat mokrou utěrkou.

Co se týká květináčů – musí být bez glazury, jinak na nich nebude lepidlo držet.

Lepidla (laky) na ubrousky

K dostání jsou speciální matná nebo lesklá lepidla, případně lepidla se třpytkami, která se na zvolené plochy nanášejí štětcem. Můžete jimi lepit jakkoli velké motivy, vždy ale dbejte pokynů výrobců uvedených na jednotlivých lepidlech.

Text: Laura Skrčená, Foto: Pixabay, Shutterstock, Bella Rose

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
23.3.2023
Někdy je třeba uvařit z pár ingrediencí, prostě použít, jak se říká, co dům dal. Ale v tom jsou naše hospodyňky víc než dobré. Takže my přidáváme jen pár receptů pro inspiraci. Zapečená bulka s vejcem (4 porce) 4 bulky, 4 vejce, olivový olej, sůl, pepř, pažitka nebo petrželka 1) Bulky ve dvou třetinách nařízněte a část vydlabejte. Potřete olivovým olejem a rozklepněte do nich vejce. 2) Osolte
19.3.2023
Na první pohled mohou být některé výrobky z keramiky a porcelánu téměř k nerozeznání. Přesto jsou jiné. Jedná se o dva různé materiály, které se zpracovávají dvěma odlišnými způsoby. Jak to tedy s keramikou a porcelánem opravdu je? Jedno mají společné – jedná se o poctivou, ve většině případů ruční práci. Možná i proto jsou výtvory z obou materiálů tak oblíbené. Keramika Je plná slunce, větru
17.3.2023
Dřív se bez ní neobešel žádný sváteční oběd. A byla to milá tradice. Takže až budete přemítat, co upéci v neděli, volba je jasná. Citronová 120 g cukru, ½ citronu, 1 lžíce citronové kůry (bio), 150 g bílého jogurtu, 90 ml oleje, 1 prášek do pečiva, 200 g polohrubé mouky, 2 vejce, 1 vanilkový cukr, hrubá mouka na vysypání, tuk na vymazání 1) Z citronu vymačkáme šťávu. Celá velká vejce dobře vyš
14.3.2023
Máte chuť na něco sladkého? Připravte si panna cottu (čtěte pana kotu). Ingredience 2 kelímky smetany ke šlehání 1 kelímek smetany na vaření 1 vanilkový cukr nebo 1 vanilkový lusk 70 g moučkového cukru 5 plátků želatiny 2 hrsti mraženého ovoce 3 lžíce krupicového cukru Postup Do misky nalijte půl litru vlažné vody a nechte v ní rozpustit želatinu. Všechny smetany si nalijte do k
9.3.2023
Už naše babičky věděly, že je zelí ideální zimní zeleninou. Dodává tělu vitamin C i vápník a je v kuchyni všestranně využitelné. A navíc se dá připravit na spoustu způsobů. Zvláště kysané zelí byste měli mít na talíři právě teď v zimním období poměrně často. Díky mléčnému kvašení jsou v něm zachovány vitaminy a minerální látky. Je opravdu výborným zdrojem vitamínu C. Má spoustu skvělých vlastnost
Nenechte si ujít další zajímavé články
Miliardy planetárních vyvrhelů se toulají naší galaxií
21stoleti.cz
Miliardy planetárních vyvrhelů se toulají naší galaxií
Většina dosud známých planet svůj život tráví v rodinném kruhu s mateřskou hvězdou a mnohdy i s planetárními sourozenci. Ale jak to tak někdy bývá u lidí, tak i mezi planetami může dojít ke konfliktu,
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
iluxus.cz
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
Lifestylový hotel Andaz Prague, unikátní místo čerpající z bohatých lokálních tradic, kultury, umění a architektury, poskytl své prostory a záštitu kosmetické značce Klara Rott, která zde vytvořila un
Kvůli komu se tak Lucie Benešová stále šlechtí?
nasehvezdy.cz
Kvůli komu se tak Lucie Benešová stále šlechtí?
Těžko věřit, že je Lucie Benešová (48) babičkou. Vzhledem směle konkuruje i o generaci mladším herečkám – není divu, že ještě dnes jí scenáristé předepisují košilaté scény, jak je sama nazývá. Z je
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
epochalnisvet.cz
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
Skotsko je neuvěřitelně pestrá země s bohatou a bohužel také pořádně komplikovanou a krvavou minulostí. Tu připomíná i množství historických staveb, mezi které patří i slavný chrám stojící v zeleni ma
Bez zakryté hlavy to nejde: Kdo kvůli zničenému slamáku zrušil svatbu?
epochaplus.cz
Bez zakryté hlavy to nejde: Kdo kvůli zničenému slamáku zrušil svatbu?
Francouzské královně Marii Antoinettě (1755–1793) dělá její manžel Ludvík XVI. (1754–1793) všechno, co jí na očích uvidí. Projevuje se to na výdajích dvora. Ministru financí Turgotovi dochází trpělivo
Záhada rodinné chaty
skutecnepribehy.cz
Záhada rodinné chaty
V mládí jsem zažila na naší chatě opravdu hrozivé věci, které jsem si nedovedla vysvětlit. Odpovědi na moje otázky přinesl až čas. Jako dívka z Prahy jsem si uměla vychutnat víkendy na naší chatě. Oproti panelákovému bytu to byla vždycky vítaná změna. Přírodu a čerstvý vzduch jsem milovala odmalička. Měli jsme chatu kousek od jednoho rybníka,
Excentrická svatyně klasického designu
rezidenceonline.cz
Excentrická svatyně klasického designu
Sebevědomá kombinace témat, materiálů a textur, směs paradoxů, tvořená moderními formami v kombinaci s nadčasovým nábytkem – to vše stojí za výsledným jemným leskem luxusního interiéru, jehož vyznění
Špagety se zeleninou
tisicereceptu.cz
Špagety se zeleninou
Jídlo, se kterým si poradíte, i když vás na vaření zrovna moc neužije. Ingredience 500 g špaget 500 g mletého masa 250 g rajčatového pyré 1 větší cibule 3 velká rajčata 1 červená paprika 2
Zeleninový kuskus s krevetami
tisicereceptu.cz
Zeleninový kuskus s krevetami
Suroviny 250 g mražených krevet 2 hrnky kuskusu 1 l zeleninového vývaru 2 velké cukety 2 pórky 2 lžíce olivového oleje hrubozrnná mořská sůl pepř čerstvá bazalka Postup Suchý kuskus n
Vymění Martin Zounar partnerku za kolegyni?
nasehvezdy.cz
Vymění Martin Zounar partnerku za kolegyni?
Po třinácti letech se rozešel s partnerkou Simonou Brdičkovou (46). Mají spolu dceru Claudii (14). Když to ale Martin Zounar (55) nejméně čekal, vstoupila mu do cesty pohledná psycholožka Kateřina K
První knihu na území dnešního Slovenska napsal římský císař: Ale kde?
enigmaplus.cz
První knihu na území dnešního Slovenska napsal římský císař: Ale kde?
Už pozorná dítka ve školách se mohou dozvědět, že první knihu na území sousedního Slovenska napsal římský císař Marcus Aurelius. Dokážeme však určit přesné místo, kde slavná sbírka úvah „Hovory k sobě
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
epochanacestach.cz
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
Ačkoli patří k těm menšímv České republice, nabízí aktivity a působivé expozice, kterým nelze říci „ne“. Pouze v Pardubickém kraji můžete nasát omamnou vůni perníku, stát se součástí dostihového vesel