Domů     Voda v kuchyni: Z kohoutku, lahve nebo filtrovanou?
Voda v kuchyni: Z kohoutku, lahve nebo filtrovanou?
20.7.2021

Kolem vody, kterou pijeme, panuje dost mýtů. Je lepší pít vodu rovnou z vodovodu, nebo ji upravovat filtrem? Anebo raději věřit plastovým lahvím?

Voda v PET lahvích někdy budí rozporuplné reakce. Její výrobci vedení přirozenou snahou prodat co nejvíc pochopitelně varují před možnými zdravotními riziky pití vody z vodovodu a podtrhují naprostou čistotu jejich zdrojů.

Výrobci minerálních vod navíc oprávněně upozorňují na obsah rozpuštěných minerálů, který je v kohoutkové vodě skutečně obvykle nižší. A kromě toho samozřejmě zdůrazňují její chuťové vlastnosti.

Kohoutek, nebo lahev?

Nicméně se nedá jednoznačně říct, že voda z plastové lahve je chutnější, kvalitnější a zdravější než ta, kterou si natočíme za pár haléřů z kohoutku. Ve skutečnosti výsledky výzkumů vycházejí z hlediska zdraví a bezpečnosti nastejno.

Jak balená, tak kohoutková voda mohou být za určitých okolností zdravotně závadné.

S trochou nadsázky by se dalo říct, že ta kohoutková šetří naše zdraví tělesné, protože si nestrhneme záda při přenášení těžkých lahví, a duševní, neboť nás ušetří stresu z toho, kolik jsme zase za měsíc propili peněz.

Voda se kontroluje

Kvalita vody z kohoutku se testuje nejen přímo ve vodárně, ale také po cestě a na mnoha místech přímo v domácnostech, které se vybírají náhodně. Tím je téměř zaručeno, že voda, která teče z potrubí, je kvalitní a zdravotně naprosto v pořádku.

„Téměř“ proto, že kvalitu vody kromě její úpravy a dopravy až k domu ovlivňují i rozvody přímo v domě, resp. v bytě. A za jejich kondici už vodárny žádnou odpovědnost nenesou a ani ji nemohou nijak ovlivnit.

K pití jen studená

Kvalita kohoutkové vody se může zhoršovat hned z několika důvodů. Voda by neměla v potrubí stát moc dlouho, jinak se ohřeje a teoreticky by se v ní mohly pomnožit mikroorganismy.

(Stojí-li voda příliš dlouho, vytvoří se v trubce nehezký slizovitý povlak.) Proto bychom měli vodu vždy trochu odtočit – jakmile teče chladná, máme jistotu, že v trubce nebyla dlouho a neztratila nic ze své kvality.

K pití i na vaření bychom měli používat jen vodu studenou, teplá kohoutková voda by se měla používat jen na mytí, ne ke konzumaci.

Pozor na nepoužívaný kohout

Za případné problémy s kvalitou kohoutkové vody si ale obvykle můžeme sami. Buďme upřímní, kolikrát jste důkladně čistili sprchovou hlavici a perlátor ve vodovodních bateriích?

Další komplikace může nastat v případě, že se některá část vodovodního potrubí ocitla takříkajíc na slepé koleji, respektive že je velmi málo využívaná, a voda tudy neproudí. Stagnující voda se může začít kazit.

Stát se to může třeba v případě, že máte z vodovodu vyvedený kohoutek na zahradu, který moc nevyužíváte. I taková věc se ale dá řešit.

Tip: Vodu, která v potrubí stagnuje déle než 4 hodiny, bychom neměli používat k pití ani přípravě kojenecké stravy.

Rizikové místo: rozvody

Je tu ale ještě jeden zádrhel, a ten může být závažnější: nekvalitní rozvody vody v domě. Máte-li pocit, že potrubí není v pořádku, bylo by dobré nechat si zkontrolovat kvalitu vody, která z něj teče.

V některých případech bude opravdu bezpečnější pít vodu balenou, což platí hlavně pro malé děti a těhotné ženy. Neměli bychom používat vodu, která v potrubí stála dlouho:

mýt bychom se měli raději večer, ne brzy ráno, kdy ještě není odtočená sousedy, vodu na vaření nebo pití důsledně odtáčet, dokud nepoteče chladná.

Tip: Kromě toho, jste-li alergičtí na nikl, nepijte ani se nemyjte ve vodě, která dlouhou dobu stála v pochromovaném vodovodním kohoutku. Může obsahovat velké množství niklu a vyvolat alergickou reakci.

V takovém případě vodu pokaždé odtočte (stačí množství odpovídající jedné sklence).

Balená voda patří do chladu

Ani s balenou vodou se nemusíte vyhnout potížím. Aby byla voda opravdu v pořádku, měli bychom zkontrolovat nejen dobu trvanlivosti. Kupujeme vodu co nejčerstvější, protože čím déle v lahvi stojí, tím větší riziko, že se do ní vylouhuje něco z víčka nebo obalu.

Navíc by voda měla stát v chladu a temnu, a to bývá někdy problém. Zádrhele nastávají nejen u koncového prodejce (o tom, že bychom vodu neměli nechat stát na sluníčku v autě za letního vedra nemluvě).

Než se dostane z velkoskladu do stánku s občerstvením, projde voda často netušenými útrapami…

Tip: Abychom si potíže nepřivodili sami, rozhodně bychom neměli pít přímo z lahve (respektive neskladovat vodu, kterou jsme „ocucali“, a už vůbec ne v teple). Otevřená lahev patří do chladničky a strávit by v ní měla maximálně 3 – 4 dny.

Sycená nebo nesycená?

Sycená voda má své výhody i nevýhody. Oxid uhličitý ve vodě prodlužuje trvanlivost, a také proto se do vody přidává. Kromě toho prokrvuje sliznici úst, a tím přináší pocit osvěžení.

To má samozřejmě i svou stinnou stránku, protože pocit, že jsme uhasili žízeň, se dostaví dřív, ačkoliv naše tělo by ještě trochu vody potřebovalo. Můžeme tak pít míň, než je třeba.

Oxid uhličitý může u lidí s citlivým žaludkem způsobovat problémy, někomu se kvůli rozpínání plynu v žaludku může i hůř dýchat.

Tip: Kolik oxidu uhličitého do těla dostaneme, záleží na tom, jak pijeme. Kdo pije hodně bublinkové vody najednou a ve velkých doušcích, zbaví se nadměrného plynu v žaludku sice nespolečenským, ale zdravým odříhnutím, na rozdíl od toho, kdo jen ucucává. Malé děti, diabetici a kardiaci by se sycené vodě měli vyhýbat.

Voda z barelů

Voda ve velkých kanystrech by neměla zůstat déle než tři dny. Ve velké firmě, kde se vyčerpá raz dva, by to neměl být žádný problém. Zato stojí-li barel v domácnosti čtrnáct dní, voda v něm už může být dávno kontaminovaná.

Navíc je nutné celé zařízení pravidelně čistit, jinak se v něm začnou množit nepříliš přátelské mikroorganismy. Za takové osvěžení bychom nakonec mohli zaplatit nepříjemnými zažívacími obtížemi.

Čistá voda s filtrem

Kdo nechce pít vodu z kohoutku, třeba proto, že má pocit, že je v ní moc chlóru (což je ale v podstatě minulostí), a zároveň nechce nosit vodu v lahvích, může uvažovat o koupi vodního filtru.

Ten dokáže zlepšit kvalitu vody a odstranit z ní i některé nežádoucí látky.

Je ale nutné si vybrat mezi nádobovým filtrem (konvice, která pojme 1- 2 litry vody, kterou upraví za 5 – 10 minut), filtrem, který se připevňuje na koncový kohoutek, nebo filtrem, který namontujete hned na vstupu potrubí do domu.

Tip: Na cesty třeba do zahraničí, kde si nejsme jisti kvalitou místní vody, si můžeme pořídit láhev se zabudovaným výkonným filtrem. Ten dokáže vyrobit pitnou vodu i ze špinavého potoka nebo hotelového potrubí. Taková lahev se vyplatí hlavně rodičům malých dětí.

Foto: PX FUEL

Štítky:
Související články
18.10.2024
Chytrým uspořádáním v kuchyni získáte nejen dostatek úložného prostoru, ale vejdou se vám tam i spotřebiče jako lednička, trouba nebo myčka. Jen se musíte zaměřit buď na malé, anebo multifunkční výrobky. Už jste si zvykli, že v malé kuchyni šetříte místem, kde se dá, abyste daný prostor využili co nejúčelněji. Museli jste zapomenout na myčku a lednička se vám tam vejde jen tak tak. Jenže nyní dos
15.10.2024
Dozrávají i v našich podmínkách do medové sladkosti a pochutnat si na nich prospěje i zdraví. Švestky, ale i blumy, slívy, ryngle, špendlíky nebo mirabelky, zkrátka slivoně: Liší se jen barvou a detaily, jako je tloušťka a pevnost slupky a snazší nebo obtížnější oddělitelností pecky. Všechny ale mají lahodné plody, které by byla škoda zužitkovat jen na koláče. Mají totiž pozoruhodně blahodárné úč
10.10.2024
Sušené maso neboli jerky si už několik let získává příznivce i u nás. Kdysi to bylo cosi neznámého, o čem jsme jen kdysi četli v knihách o americkém západě. Dneska si je můžeme klidně koupit, ale také, což je ještě lepší, sami udělat. Můžete si je dát jen tak pro chuť, ale oceníte je i jako malou svačinku během dne a určitě se vám hodí na výletě, protože v batohu nezabere téměř žádné místo a také
3.10.2024
Balkánská je balkánská kuchyně je koncertem vůní a chutí a připomene krásnou dobu letní dovolené. Máme pro vás pár skvělých receptů. Čočková čorba (4 porce) 2 lžíce olivového oleje, 1 středně žlutá cibule nakrájená na kostičky, 1 velká nebo 3 malé mrkve, oloupané a nakrájené na kostičky, 1 střední brambor oloupaný a nakrájený na kostičky, 2 stroužky česneku nakrájené na plátky, 1 lžíce rajčat
30.9.2024
Zakysané mléčné produkty jsou nejen výborným zdrojem bílkovin a vápníku, ale blahodárně působí i na naše střeva. Vyznáte se v nich? Na trhu jich objevíte hned několik. Všechny jsou pro naše zdraví přínosné, však se také řadí mezi superpotraviny. A to pro obsah prospěšných bakterií. Vedle vitaminů A, D a B a kvalitních bílkovin obsahují také fosfor. Množství vápníku je úplně stejné jako v mléce,
reklama
Šikovné tipy
Poetické kamenné svícny
Také máte doma spoustu kamínků nasbíraných na výletech? Možná jsou mezi nimi i ty ploché, které omlela voda z potoka nebo ta mořská. A právě ty se budou hodit. Budete potřebovat: ploché kameny různých velikostí, lepidlo na kámen, svíčky. 1) Vyberte velký základní kámen a dejte na něj dostatečné množství lepidla. 2) Druhý kámen položte […]
Až skončí grilovací sezona
Čas běží jako splašený, a tak než se nadějeme, sezona grilování skončí. Přátelé se rozjedou do svých městských bytů a až na krátká občasná setkání zbydou jen vzpomínky na to hezké. A také jedna ne moc příjemná povinnost. Bude to chtít vyčistit gril. Co si budeme povídat, to je činnost, kterou nedělá rád snad nikdo […]
Vzpomínka na moře: 5 nápadů, co s mušlemi
Nic neoživí vzpomínky na báječné chvíle o dovolené tak, jako romantické dekorace v plážovém stylu. Není to nci složitého, máme pro vás pár tipů. Velké ulity můžete „osázet“ tillandsiemi, což jsou ty podivuhodné rostliny, které nepotřebují substrát a živiny si vytahují kořeny ze vzduchu. Ale pozor, to je teorie, která platí v jejich domovině. Aby […]
Obrazy z lisovaných květů
Chcete si na stěnu zavěsit skutečný originál? Není to nic nedostupného, dokonce si takovou dekoraci můžete vlastnoručně vyrobit. Inspirací vám může být tradiční japonské umění oshibana. Ačkoli je sušení a lisování květin pro radost a na ozdobu nejspíš skoro tak staré jako lidstvo samo, k dokonalosti a uměleckému směru ho dovedli až Japonci někdy v […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Neřestná Baia: Ztratilo se římské Las Vegas pod vodou?
historyplus.cz
Neřestná Baia: Ztratilo se římské Las Vegas pod vodou?
„Dívky sem přicházejí jako panny a odcházejí jako prostitutky!“ neberou si servítky antičtí mravokárci. Město Baia, kde si římská smetánka vyhazuje z kopýtka, považují za doupě neřesti. A když tento symbol nemravnosti později pohltí moře, spousta lidí si to vykládá jako boží trest za všechny hříchy, které v něm byly kdy spáchány.   Saint Tropez či
Elegantní exkluzivní župany
rezidenceonline.cz
Elegantní exkluzivní župany
Vyrobené z prvotřídních materiálů, jako jsou hebká bavlna nebo měkké froté, představují symbol pohodlí a elegance. Stylové modely, jež jsou vrcholem sofistikovanosti, nabízejí dokonalý zážitek relaxace nejen po koupeli. TEXT: Blanka Stehlíková, FOTO: archivy firem  
Světelný zábavní park Winter Wonderland se vrací: Nový a ještě lepší!
epochanacestach.cz
Světelný zábavní park Winter Wonderland se vrací: Nový a ještě lepší!
Více pohádkových příběhů i atrakcí, více zábavy, již od 18. října v Praze, Letňanech. Světelný zábavní park Winter Wonderland se vrací do pražských Letňan. Přináší více než 200 nových světelných instalací inspirovaných pohádkovými a fantasy příběhy, přidá také další, ještě větší zábavné a adrenalinové atrakce. Všechny venkovní atrakce a světelné instalace jsou v ceně základní vstupenky.
Tajemství dračího hedvábí: Dostaneme vlákna z kozího mléka?
epochaplus.cz
Tajemství dračího hedvábí: Dostaneme vlákna z kozího mléka?
Kalendáře ukazují rok 1965, v Československu se dá konečně zakoupit první ženská antikoncepce a televize začíná vysílat Večerníčka. A daleko za oceánem, v delawarském Wilmingtonu, představí americká chemička polského původu Stephanie Kwoleková (1923–2014) para-aramidové vlákno, které dostane název kevlar.   Oproti jiným polyamidům čtyřnásobně absorbuje rázovou energii. Bezpečnostní složky si mnou ruce. Neprůstřelné vesty a
Šifra mistra malíře: Zobrazuje malba hrob Ježíše Krista?
enigmaplus.cz
Šifra mistra malíře: Zobrazuje malba hrob Ježíše Krista?
Jeden z obrazů francouzského malíře Nicolase Poussina (1594-1664) je více než pouhým působivým umělecký dílem. Kolem této malby se vyrojily teorie, které poukazují na záhadné poselství tohoto obrazu.
Srazila jsem sousedce hřebínek svými květy
skutecnepribehy.cz
Srazila jsem sousedce hřebínek svými květy
Do domu se nám nastěhovala paní Dokonalá. Byli jsme z ní všichni tak znechucení, že se muselo něco stát. Nikdy jsem neměla problém se sousedy, v tom činžovním domě bydlím od svého dětství, byt jsem podědila po rodičích, a lidé, co tu s námi žili, byli vždycky skvělí. Jako sousedé jsme drželi pospolu, občas jsme se scházeli na dvorku
Pečený pikantní květák
tisicereceptu.cz
Pečený pikantní květák
Podávejte se zeleninovými hranolky a jogurtovým dipem, případně se zakysanou smetanou smíchanou s nivou nebo jiným modrým sýrem. Suroviny 1 květák 120 g hladké mouky 100 ml vody sůl Na omá
Victorinox zachytil v nožíku kouzlo zimy
iluxus.cz
Victorinox zachytil v nožíku kouzlo zimy
Victorinox hrdě představuje šestou limitovanou edici kapesního nože z kolekce Winter Magic. Spartan Winter Magic Limited Edition 2024, inspirovaný okouzlující švýcarskou zimou, je nejnovějším přírůstk
Velká léčivá síla
nejsemsama.cz
Velká léčivá síla
Sezamová semínka patří mezi zdravé potraviny, které nám dokážou pomoci s mnoha neduhy. Jejich kladný vliv na lidské tělo je nepopiratelný. O sezamu se říká, že žádná skála před ním nezůstane celá. Dvoumilimetrové semínko je prý nejstarší koření na světě a ukrývá se v něm velká léčivá síla. Obsahuje důležité minerální látky a kvalitní bílkoviny, takže je jasné, že jsou
Slováčková od základu mění život!
nasehvezdy.cz
Slováčková od základu mění život!
S rakovinou bojuje jako lvice. Anna Slováčková (29) přehodnotila priority a rozhodla se zásadně změnit život. Roli v tom hraje i její partner Matěj Růžička. Rakovina se jí vrátila po třech letech.
Jan Lucemburský si v Paříži žil jako v ráji
epochalnisvet.cz
Jan Lucemburský si v Paříži žil jako v ráji
Své dětství strávil Jan Lucemburský zřejmě u francouzského královského dvora, snad tu byl vychováván, možná tu jen často pobýval. Informace o této etapě králova života jsou velmi skromné. Dosud vřelé vztahy mezi francouzskou korunou a lucemburskými hrabaty však načas ochladnou po usednutí Jindřicha VII. na říšský trůn. Ani Jan jako český král nemá zpočátku
Kabely pro jaderné elektrárny budou bezpečnější a vydrží déle
21stoleti.cz
Kabely pro jaderné elektrárny budou bezpečnější a vydrží déle
Vyvinout silové a sdělovací kabely, které budou použitelné pro rekonstrukci nebo výstavbu nových bloků jaderných elektráren. To je hlavním cílem projektu, na kterém pracují vědci z Centra polymerních