Je to od přírody velká nespravedlnost, že někomu nadělí bujnou kštici, že nejde rozčesat, a jinému řídké jemné třásně. Ani ty nejdou učesat.
Babské řeči, že vlasy zesílí, když se ostříhají, jsou pouhý mýtus. To už si vyzkoušela každá z nás, kterou jemné vlasy trápí. Šikovný střih je ale jednou z hlavních zbraní, jak vlasům opticky dodat objem.
Pomáhá šikovné barvení a správně vybraná vlasová kosmetika. Tím vším dohromady bychom měli dospět k uspokojivějšímu výsledku.
Střih
Čím kratší, tím lépe vypadají, taková je pravda o jemných vlasech. Déle než na ramena je nenechávejte růst, jakmile se začnou proudy dělit, řídkost kštice podhrnou.
• Mikádo vzadu zastřižené od krku šikmo vzhůru pomůže zvětšit objem vlasů v zadní části hlavy a vytvoří pěkný profil s labutí šíjí. Jen potřebujete šikovného kadeřníka či kadeřnici, kteří trpělivě a přesně linii vlasů prostřihají.
• Stupňovité prostřihání je další podpora objemu. Kratší vlasy ze spodu zvedají ty delší, které spočívají na nich. Smůla je, že nejlépe tento fígl vynikne u krátkého sestřihu, u delšího opora není tak výrazná, a vlasy by působily slehlým dojmem.
Barvení
Čím je barva světlejší, tím působí lehčeji a přidává na hustotě vlasů. Barva by měla být jednolitá, tím se rovněž podpoří dojem hustoty, dříve oblíbené proužky naopak podtrhnou ráz „třásní“ u jemných vlasů.
Což ale neznamená, že se musíte držet jediného odstínu, u jemných vlasů se ale musí kombinovat barvy jinak.
• Světlejší konečky barvené tón v tónu vytvoří dojem vzdušnosti a lehkosti účesu. Velmi rafinovaným způsobem tak zvětší objem. Je to sice metoda pracná, ale s dlouhodobým efektem, neboť ji nezkazí odrosty.
• Prosvětlení spodních partií kolem uší a na zátylky opět tón v tónu působí ještě výrazněji. Slabinou je však odrůstání barvy, které při tomto způsobu bude více znát, takže se musí po měsíci nebo dvou opakovat.
A co henna?
Nejen henna, ale i další přírodní barvy na rostlinném základě obalují a zesilují vlas. Nevýhodou ovšem je, že nedokážou barvu zesvětlit.
Naopak dřívější slabina, kterou byl hrubý vzhled vlasů bez lesku, tak ta už je moderním zpracováním materiálů odstraněna, vlasy budou zesílené, a přesto krásně lesklé.
Co můžete vyzkoušet? Vedle vlastní henny třeba indické barvy Khadi (výroba a standard je německý, takže nemusíme mít obavy). Evropské výroby jsou Logona, Santé a Color Erbe.
Základem jsou opět rostlinná barviva včetně henny, pro blond odstíny se přidává hlavně heřmánek a kurkuma. Navíc obsahují také pěsticí složky jako jojobový olej nebo rostlinné bílkoviny.
Kosmetika
Objemová tužidla jsou nejoblíbenějším prostředkem pro jemné vlasy. Pro lepší výsledek nejdříve použijeme šampon i kondicionér pro jemné vlasy. Důležité je dbát na dvě věci:
– Tužidlo vtíráme prsty jen ke kořínkům, jinak by vlasy moc zatížilo.
– Vybíráme tužidla určená právě pro jemné vlasy, mají odlehčenou recepturu, která zabrání plihnutí účesu. Proto jsou výsledky lepší než použití objemových přípravků pro normální vlasy.
Pokud jsou vlasy tak jemné, že ani speciální kosmetika nepomáhá a účes přes den zplihne, pak zkuste profesionální kosmetiku prodávanou v kadeřnictví. Je sice dražší, ale také účinnější.
A ještě dva triky kadeřnické
– Na umyté vlasy dejte objemové tužidlo ke konečkům a pak je natočte na velké natáčky. Účes by měl pak vydržet celý den.
– Pro rychlou úpravu vlasy vyfoukáme přes kulatý kartáč s velkým průměrem. Při fénování vlasy zvedáme a foukáme po směru růstu. I to by mělo pomoci, aby účes zůstal co nejdéle nadýchaný.
Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock