Domů     Vitaminy z louky
Vitaminy z louky

Vitaminové doplňky a preparáty, kterými se na jaře bráníme proti hrozící chřipce a nachlazení a draze je kupujeme v lékárnách, nám už vzhledem k mírné zimě rostou přímo pod okny anebo na nejbližší louce.

Zdraví prospěšné vitaminy a minerály totiž mohou obsahovat jak právě rašící bylinky, tak překvapivě i první jarní květiny, či dokonce obyčejný plevel.

Stačí se rozhlédnout a ihned narazíte na kvetoucí pampelišky, o kus dál ve stráni na medvědí česnek či popenec, anebo stranou u plotu na kopřivy…

Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica)

Výhonky mladých kopřiv mají vynikající čisticí účinky pro organizmus. Navíc obsahuje velmi mnoho minerálních látek, vitamin C, provitamin A, vitaminy skupiny B a další biologicky aktivní látky.

Působí močopudně, snižuje hladinu krevního cukru, užívá se při jaterních a žlučníkových chorobách, avitaminózách, chudokrevnosti a všeobecně k povzbuzení metabolismu.

V kuchyni: Spařené a nahrubo pokrájené mladé výhonky kopřiv lze použít na mnoho způsobů (zpracované vydrží v mrazáku i rok).

Vynikající jsou přidávané do leča, nádivek, nákypů, polévek či do těsta na bramboráky zvané kopřiváky, dají se zapékat například s bramborami, pórkem, sýrem. Vaří se i kopřivové pivo.

Špenát z kopřiv – využijete jako přílohu k masu, bramborám či s chlebem, výborný je i na plnění palačinek nebo do slaného závinu z listového těsta. Mladé výhonky kopřiv spařte vařící vodou, nechte okapat a nahrubo pokrájejte.

Na pánev dejte zesklovatět nadrobno nakrájenou cibulku, přidejte kopřivy, sůl a prolisovaný česnek, případně můžete přidat i na nudličky nakrájenou slaninu. Nechte podusit a nakonec lehce zaprašte hladkou moukou.

Kopřivovou polévku – vaříte pouze z mladých výhonků. Výhonky kopřiv, nasekanou velkou cibuli a česnek povařte v osolené vodě. Před ukončením varu přidejte 0,4 l polotučného mléka a směs rozmixujte do hladka.

Na talíři polévku posypte strouhaným sýrem nebo do ní rozšlehejte vajíčko. Výborná je i se zašlehanou zakysanou smetanou.

Gratinované kopřivy – nejprve na oleji osmahněte nadrobno nakrájenou cibulku a přidejte spařené a nahrubo nakrájené kopřivy.

Směs vložte do vymazaného pekáčku, osolte, případně dále okořeňte, navrch poskládejte plátky sýra, nejlépe eidamu nebo blaťáckého zlata, a zapečte. Podávejte s chlebem nebo s bramborem.

Česnek medvědí (Allium ursinum L)

Čerstvé zelené listy medvědího česneku (pozor, nesplést si s velmi podobnými, ale jedovatými listy konvalinkovými) jsou výborné pro jarní omlazovací kúru, protože odhleňují a čistí žaludek, střeva, ledviny i krev a odstraňují tak z těla škodlivé látky.

Léčí i chronické kožní choroby a snižuje krevní tlak.

Bylinkové sypání – drobně nasekanými listy lze posypat chleba s máslem, vařené brambory nebo se přidává jako koření do polévek.

Medvědí špenát – připravuje se z hrubě sekaných lístků, a aby nebyl štiplavý, doporučuje se smíchat půl na půl s kopřivovými výhonky.

Medvědí víno – na 1 l bílého vína nadrobno pokrájejte 4 hrsti listů medvědího česneku. Listy ve víně krátce povařte, nechte den přikryté louhovat, pak přeceďte, oslaďte medem podle chuti, slijte do lahve a uložte v chladu.

Pije se sklenka obden po doušcích. Výborně pomáhá na trvale zahleněné průdušky, potíže při dýchání a dýchavičnost.

Popenec břečťanovitý (Glechoma hederacea)

V lidovém léčitelství se používá při průjmech, kašli, zahlenění dýchacích cest a ledvinových kamenech.

V kuchyni: Pro svou příjemnou vůni a chuť divočiny, připomínající něco mezi šalvějí a bazalkou, se používá mladá nať, která podporuje trávení, čistí krev a rozpouští hleny.

Výborná je na chleba s máslem, do pomazánek, bramborové polévky, karbanátků, omáček, na maso, dokonce se upravuje i jako špenát. Nať lze usušit, podrtit a používat jako koření celoročně.

Omeleta s popencem – jakmile budou dostupné čerstvé rané brambory. Brambory neloupejte, jen je důkladně omyjte, nakrájejte na kolečka, na pánvi na sádle osmahněte a přidejte pokrájenou zelenou cibulku.

Rozšlehejte vejce, osolte, přidejte nadrobno nasekaný popenec a usmažte na pánvi.

Popencový bramborový salát – brambory uvařte ve slupce, oloupejte a nakrájejte na kostičky. Na kostičky pokrájejte cibuli, spařte ji vařící vodou a za 5 minut slijte. Natvrdo vařená vejce pokrájejte nadrobno.

Připravte si podle chuti nálev z octa, soli a cukru, ale jen tolik, aby se vsákl do brambor. Suroviny smíchejte, zalijte je nálevem, pak vmíchejte nadrobno nasekaný popenec, opepřete a dobře promíchejte. Salát posypte připraveným vajíčkem a nechte v chladu uležet.

Bylinkové brambory – na náplň si připravte tavený sýr, nať popence, máslo, utřený česnek a vejce. Brambory se slupkou upečte v troubě do poloměkka a vydlabejte je.

K vydlabané hmotě přidejte tavený sýr, nadrobno pokrájený popenec, kousek másla, utřený česnek, podle chuti a vajíčko a vše dobře rozmíchejte. Hmotou naplňte brambory a dejte do trouby na 20 minut zapéct.

Sedmikráska chudobka (Bellis perennis)

Téměř všude rostoucí sedmikrásky jsou cennou jarní kuchyňskou surovinou. Obsahují vitamin C, minerály a další účinné látky.

V kuchyni: Drobné listy a květy sedmikrásek se přidávají do salátů, nádivek, pomazánek, karbanátků, omáček, bramborové kaše, míchaných vajíček, rizota i těstovin. Lze jimi sypat chleba s máslem, omeletu nebo je používat na zdobení koláčů a zákusků.

Sedmikrásková polévka – připravíte ji z 1 l masového vývaru, krupice, cibulky šalotky, hrsti sušených hub, hrsti sedmikráskových listů a květů, kmínu, 4 vajec, pažitky a soli.

Houby uvařte ve vývaru s kmínem doměkka, přidejte lžící opražené krupice a povařte ještě 10 minut. Pak přisypte listy a květy sedmikrásek. Vajíčka umíchejte na cibulce, dejte na hluboký talíř a zalijte polévkou.

Falešné kapary – připravíte je z poupat jednoduše tak, že je nejprve omyjete pod tekoucí vodou a necháte okapat. Pak je nasypte do malých skleniček a zalijte sladkokyselým nálevem.

Podobně můžete zpracovat i poupata pampelišek, jen je musíte zhruba 10–15 minut předvařit ve slaném nálevu, protože jsou tužší.

Sirup ze sedmikrásek – připravíte ho cca z 500 kvítků. Přidává se do čaje při onemocnění dýchacích cest. Květy spařte 0,75 l vroucí vody, přidejte 1 nakrájený chemicky neošetřený citron, nádobu zakryjte a nechte stát do druhého dne.

Poté přeceďte, přidejte 0,75 kg krystalového cukru, svařte do hustoty sirupu a nalijte do lahve se závitem.

Fialka neboli violka vonná (Viola odorata)

Nádherně vonící květy fialek se celá léta používaly v parfumářství, své využití ale mají i v kuchyni a v léčitelství. Látky obsažené ve fialce podporují odkašlávání a vylučování hlenů, mají močopudné účinky a příznivě působí při revmatismu.

V kuchyni: Užívají se především do sladkých jídel a salátů

Fialková rýže – rýži jednoduše zalijete mlékem a uvaříte běžným způsobem doměkka. Přidáte přibližně 10 fialkových kvítečků na 0,25 kg rýže. Podávejte jako přílohu.

Fialkový ocet – připravíte ho z běžného vinného octa, když do něj přidáte květy violky. Podle množství použitých květů ocet za pár dní získá více či méně modrofialovou barvu, používá se na saláty.

Fialkové cukrové květy – se používají na zdobení a vypadají nádherně třeba na cukrové polevě. Květy fialek vložte do sklenice, bohatě zasypte cukrovou krupicí a protřepejte.

Sklenici neuzavírejte a každý další den ji zkontrolujte – pokud je cukr navlhlý, přidejte další cukr a obsah sklenice vždy znovu protřepejte. Za pár týdnů získáte kromě cukrových květů také krásně voňavý cukr do koláčů, pudinku, na poháry a nejrůznější dezerty.

Pampeliška neboli smetanka lékařská (Taraxacum officinale)

I když je pampeliška plevel, na jaře může pomoci harmonizovat metabolismus. Listy obsahují vitamin C, skupinu vitaminů B a provitamin A, kořen obsahuje inulin vhodný pro diabetiky.

V kuchyni: Mladé listy se přidávají do salátů, očištěné a nadrobno pokrájené mladé kořínky můžete přidávat třeba do polévek a rizota.

Pampeliškový salát – mladé listy se používají do salátů, kde se míchají s hlávkovým salátem, s mladými lístky šťovíku, pažitkou, pokrájenými rajčaty, cibulkou šalotkou a petrželkou.

Jako zálivka se hodí jogurt, vinný ocet či olivový olej, dochutit lze sojovou omáčkou, hořčicí, solí a pepřem.

Pampeliškový med – připravíte ho z cca 400 rozkvetlých utržených květů, ze kterých odstraníte hořké zelené části, přidejte k nim pokrájený chemicky neošetřený citron, 10 minut je povařte v 1,5 l vody a nechte do druhého dne louhovat.

Pak je přeceďte, přidejte 1 kg cukru, povařte do zhoustnutí a naplňte do skleniček.

Text: Marie Šrámková, foto: Shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
Další článek
Související články
3.10.2024
Balkánská je balkánská kuchyně je koncertem vůní a chutí a připomene krásnou dobu letní dovolené. Máme pro vás pár skvělých receptů. Čočková čorba (4 porce) 2 lžíce olivového oleje, 1 středně žlutá cibule nakrájená na kostičky, 1 velká nebo 3 malé mrkve, oloupané a nakrájené na kostičky, 1 střední brambor oloupaný a nakrájený na kostičky, 2 stroužky česneku nakrájené na plátky, 1 lžíce rajčat
30.9.2024
Zakysané mléčné produkty jsou nejen výborným zdrojem bílkovin a vápníku, ale blahodárně působí i na naše střeva. Vyznáte se v nich? Na trhu jich objevíte hned několik. Všechny jsou pro naše zdraví přínosné, však se také řadí mezi superpotraviny. A to pro obsah prospěšných bakterií. Vedle vitaminů A, D a B a kvalitních bílkovin obsahují také fosfor. Množství vápníku je úplně stejné jako v mléce,
27.9.2024
Obdivujete nádherné fondánem nebo marcipánem potažené dorty v kuchařkách i na internetu a přemýšlíte, že se do toho jednou také pustíte, ale pořád ne a ne se k tomu odhodlat? Obavy z toho, jestli potahování zvládnete, jsou pochopitelné, protože práce s marcipánem nebo fondánem už vyžaduje trochu cukrářských zkušeností, a tak by se vám možná hodilo pár rad cukrářky Olgy Ceralové. Nakonec zjistíte,
23.9.2024
Podzim se blíží, ale je ještě přece jen až „za rohem“. Takže ještě hodně grilovaček určitě zvládnete. A připravit si můžete třeba pravé řecké speciality. Souvlaki (viz úvodní foto) 600 g vepřového masa, olivový olej, 50 ml bílého vína, 3 lžíce citronové šťávy, 1 lžička majoránky, 1 lžička tymiánu, 1 bobkový list, sůl, pepř 1) Maso nakrájejte na kostky o průměru 4 centimetry a dejte do mísy. 2)
17.9.2024
Když se řekne těstoviny, asi si každý představí Itálii, i když jejich původ není vůbec tak jasný. Jisté ovšem je, že jsou oblíbené po celém světě. Už kvůli tomu, že i jednoduchou přípravou vykouzlíte spoustu zajímavých a bohatých chutí. Penne a la vodka (4 porce) 1 cibule, 2 stroužky česneku, 300 g penne, 2 lžíce olivového oleje, 1 lžička sušených chilli vloček, 2 lžíce rajského protlaku, 1 ple
reklama
Šikovné tipy
Obrazy z lisovaných květů
Chcete si na stěnu zavěsit skutečný originál? Není to nic nedostupného, dokonce si takovou dekoraci můžete vlastnoručně vyrobit. Inspirací vám může být tradiční japonské umění oshibana. Ačkoli je sušení a lisování květin pro radost a na ozdobu nejspíš skoro tak staré jako lidstvo samo, k dokonalosti a uměleckému směru ho dovedli až Japonci někdy v […]
Domácí kosmetika s vůní medu
Med se k pěstění krásy používá od nepaměti. A ve vlastnoručně vyrobené kosmetice budete mít jistotu, že je ho tam poctivá porce. Med umí hodně. Intenzivně hydratuje pleť i vlasy, hojí rty, regeneruje suchou pokožku, brání infekcím na kůži. Umí dokonce změkčit zatvrdlou kůži na patách. Hodí se pro všechny typy pleti, pozor jen při […]
Vybrat správné ponožky není jen tak
Měli byste jim věnovat stejnou pozornost, jako když si vybíráte boty. Protože i na ponožkách záleží, jak se vám bude chodit a jestli se budete cítit příjemně a pohodlně. Ponožky musí udržet vaše nohy v suchu, v zimě v teple, v létě by zas měly zabraňovat pocení a zápachu, jejich lemy nesmí škrtit a švy by vás neměly nikde […]
Krabička na kapesníky může být hezká
A vyrobit ji vůbec není těžké. Jestli rádi tvoříte, ale netroufáte si zatím na větší věci, tohle je nápad právě pro vás. Budete potřebovat: Krabičku (polotovar koupíte na internetu, v hobby marketech nebo ve výtvarných potřebách), větší a menší štětec, univerzální vodou ředitelné barvy Povrch krabičky před natíráním důkladně zbavte prachu a jiných nečistot. Bílou […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Patricie Pagáčová ukázala svou novou lásku
nasehvezdy.cz
Patricie Pagáčová ukázala svou novou lásku
Našla si novou lásku a doslova září. Herečka Patricie Pagáčová (35) má čtyři měsíce od chvíle, kdy oficiálně oznámila rozchod s manželem, nový vztah. Do společnosti ji často provází urostlý a char
Krvavá kuchařka: 5 jídel jako pro upíry
epochaplus.cz
Krvavá kuchařka: 5 jídel jako pro upíry
Číšník položí před hosty menu. „Tento týden máme ucelené mezinárodní menu,“ objasní jim spiklenecky. Dvojice otevře jídelní lístek. „To je nějaký hloupý vtip?“ zrak muže létá z řádku na řádek: Z krve je polévka a dokonce i dezert! Krvavé mléko: Bloody Mary po Masajsku Pokud se vydáte v Keni a Tanzanii kousek stranou od turistických
Nejlepší houba je masák
epochalnisvet.cz
Nejlepší houba je masák
Nejchutnější houbou je masák, ale také nejsnáze zaměnitelnou. Splést si ji můžete s muchomůrkou tygrovanou, zvanou kalich smrti.   Pokud nejste znalci, raději neriskujte, ale není špatné vědět, jaký je mezi oběma muchomůrkami rozdíl. Zásadní rozlišovací znak je, že muchomůrka růžovka má rýhovaný prsten a když do ní říznete, její dužina mírně zrůžoví. Muchomůrka tygrovaná
Titulní stranu Top Class zkrášlila Daniela Brzobohatá
iluxus.cz
Titulní stranu Top Class zkrášlila Daniela Brzobohatá
V podzimním vydání magazínu Top Class, které se v těchto dnech dostává na stánky trafik, přináší redakce všem, kteří ocení kvalitní víno, výběr sedmi nejlepších vinařských hotelů světa. Jde o destinac
Český Blaník, slezská Čantoryje a slovenské Sitno: Místa ukrývající spásná vojska?
enigmaplus.cz
Český Blaník, slezská Čantoryje a slovenské Sitno: Místa ukrývající spásná vojska?
Údajné spící vojsko knížete svatého Václava pod legendární horou Blaník, nacházející se asi 10 kilometrů od města Vlašimi, je všeobecně známé. Podle středověké pověsti má právě z nitra hory Blaník kní
Kde si dávala dostaveníčko pražská smetánka?
historyplus.cz
Kde si dávala dostaveníčko pražská smetánka?
Stačilo pár měsíců a místo divoké přírody tu stojí symbol luxusu. Zdaleka viditelná bílá věž, tyčící se na romantické skále, je orientačním bodem, k němuž se 4. října 1929 vydává na 50 000 Pražanů. Nápad vybudovat na zalesněném skalnatém vrchu nad Vltavou novou obytnou čtvrť dostává podnikatel ve stavebnictví Václav Maria Havel (1897–1979), otec našeho
Mandlový koláč s celými hruškami
nejsemsama.cz
Mandlový koláč s celými hruškami
Lahodné těsto s mandlemi a plněné hrušky dodávají koláči výtečnou chuť, navíc je originální i na pohled. Potřebujete: ✿ 250 g hladké mouky ✿ 170 g másla ✿ 1 malé vejce ✿ 1 citron ✿ 80 g cukru moučky ✿ 5 hrušek ✿ 40 g rozinek ✿ 40 g nasekaných mandlí Náplň: ✿ 150 g strouhaných mandlí ✿ 100 g cukru moučky ✿ 60 g másla
Hovězí maso s brokolicí
tisicereceptu.cz
Hovězí maso s brokolicí
Zdravý pokrm, po kterém budete mít spoustu energie, ale nezatíží vás. Suroviny na 1 porci 1 plátek libového hovězího masa 1 lžíce olivového oleje 3 stroužky utřeného česneku 1 nakrájená šalot
Kostel sv. Bartoloměje v obci Kočí: Krásné Slatiňany a jejich okolí
epochanacestach.cz
Kostel sv. Bartoloměje v obci Kočí: Krásné Slatiňany a jejich okolí
Ani ne pět kilometrů nás ve Slatiňanech dělí od obce Kočí, kam bychom určitě neměli zapomenout se vydat. Stojí tu totiž původně gotický kostel sv. Bartoloměje, založený v roce 1397 Žofií Bavorskou, manželkou krále Václava IV. Kostel na první pohled působí trochu jako pevnost. Stojí na mírném návrší, obehnaném příkopem, a přichází se k němu po unikátním
Nelíbilo se mi, že Láďa střídá dívky
skutecnepribehy.cz
Nelíbilo se mi, že Láďa střídá dívky
Nikdy jsem neměla ráda sukničkáře, a zjištění, že k nim patří i můj syn, mě zneklidňovalo. Dal mi ale jasně najevo, že je to jen jeho věc. Dnes už je můj syn dávno šťastně ženatý, ale svého času dívky střídal, na můj vkus až příliš. Některé se mi zamlouvaly, některé méně. Moc se mi líbila Michaela, útlá usměvavá
Když jsou obaly věda… PET lahve vítězí v boji za ekologii
21stoleti.cz
Když jsou obaly věda… PET lahve vítězí v boji za ekologii
Někdy svět pro oči nevidí. Co představuje větší emisní problém než auta, lodě nebo letadla? Co zanechává výraznou stopu v životním prostředí, v našich peněženkách a přispívá k sociálním problémům? Pot
Soukromé zahradní wellness
rezidenceonline.cz
Soukromé zahradní wellness
Vytvoření pohodlné relaxační zóny na vlastním pozemku je investicí do zdraví a pohody. Ať už padne volba na bazén, whirlpool, saunu, či dokonce kombinaci všech tří zařízení, zahrada se díky nim právem stane jedním z nejvíce využívaných míst. Bazén patří k hlavním prvkům luxusního bydlení – poskytuje totiž prostor pro relaxaci a zábavu, navíc také