Domů     Vitaminy z louky
Vitaminy z louky

Vitaminové doplňky a preparáty, kterými se na jaře bráníme proti hrozící chřipce a nachlazení a draze je kupujeme v lékárnách, nám už vzhledem k mírné zimě rostou přímo pod okny anebo na nejbližší louce.

Zdraví prospěšné vitaminy a minerály totiž mohou obsahovat jak právě rašící bylinky, tak překvapivě i první jarní květiny, či dokonce obyčejný plevel.

Stačí se rozhlédnout a ihned narazíte na kvetoucí pampelišky, o kus dál ve stráni na medvědí česnek či popenec, anebo stranou u plotu na kopřivy…

Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica)

Výhonky mladých kopřiv mají vynikající čisticí účinky pro organizmus. Navíc obsahuje velmi mnoho minerálních látek, vitamin C, provitamin A, vitaminy skupiny B a další biologicky aktivní látky.

Působí močopudně, snižuje hladinu krevního cukru, užívá se při jaterních a žlučníkových chorobách, avitaminózách, chudokrevnosti a všeobecně k povzbuzení metabolismu.

V kuchyni: Spařené a nahrubo pokrájené mladé výhonky kopřiv lze použít na mnoho způsobů (zpracované vydrží v mrazáku i rok).

Vynikající jsou přidávané do leča, nádivek, nákypů, polévek či do těsta na bramboráky zvané kopřiváky, dají se zapékat například s bramborami, pórkem, sýrem. Vaří se i kopřivové pivo.

Špenát z kopřiv – využijete jako přílohu k masu, bramborám či s chlebem, výborný je i na plnění palačinek nebo do slaného závinu z listového těsta. Mladé výhonky kopřiv spařte vařící vodou, nechte okapat a nahrubo pokrájejte.

Na pánev dejte zesklovatět nadrobno nakrájenou cibulku, přidejte kopřivy, sůl a prolisovaný česnek, případně můžete přidat i na nudličky nakrájenou slaninu. Nechte podusit a nakonec lehce zaprašte hladkou moukou.

Kopřivovou polévku – vaříte pouze z mladých výhonků. Výhonky kopřiv, nasekanou velkou cibuli a česnek povařte v osolené vodě. Před ukončením varu přidejte 0,4 l polotučného mléka a směs rozmixujte do hladka.

Na talíři polévku posypte strouhaným sýrem nebo do ní rozšlehejte vajíčko. Výborná je i se zašlehanou zakysanou smetanou.

Gratinované kopřivy – nejprve na oleji osmahněte nadrobno nakrájenou cibulku a přidejte spařené a nahrubo nakrájené kopřivy.

Směs vložte do vymazaného pekáčku, osolte, případně dále okořeňte, navrch poskládejte plátky sýra, nejlépe eidamu nebo blaťáckého zlata, a zapečte. Podávejte s chlebem nebo s bramborem.

Česnek medvědí (Allium ursinum L)

Čerstvé zelené listy medvědího česneku (pozor, nesplést si s velmi podobnými, ale jedovatými listy konvalinkovými) jsou výborné pro jarní omlazovací kúru, protože odhleňují a čistí žaludek, střeva, ledviny i krev a odstraňují tak z těla škodlivé látky.

Léčí i chronické kožní choroby a snižuje krevní tlak.

Bylinkové sypání – drobně nasekanými listy lze posypat chleba s máslem, vařené brambory nebo se přidává jako koření do polévek.

Medvědí špenát – připravuje se z hrubě sekaných lístků, a aby nebyl štiplavý, doporučuje se smíchat půl na půl s kopřivovými výhonky.

Medvědí víno – na 1 l bílého vína nadrobno pokrájejte 4 hrsti listů medvědího česneku. Listy ve víně krátce povařte, nechte den přikryté louhovat, pak přeceďte, oslaďte medem podle chuti, slijte do lahve a uložte v chladu.

Pije se sklenka obden po doušcích. Výborně pomáhá na trvale zahleněné průdušky, potíže při dýchání a dýchavičnost.

Popenec břečťanovitý (Glechoma hederacea)

V lidovém léčitelství se používá při průjmech, kašli, zahlenění dýchacích cest a ledvinových kamenech.

V kuchyni: Pro svou příjemnou vůni a chuť divočiny, připomínající něco mezi šalvějí a bazalkou, se používá mladá nať, která podporuje trávení, čistí krev a rozpouští hleny.

Výborná je na chleba s máslem, do pomazánek, bramborové polévky, karbanátků, omáček, na maso, dokonce se upravuje i jako špenát. Nať lze usušit, podrtit a používat jako koření celoročně.

Omeleta s popencem – jakmile budou dostupné čerstvé rané brambory. Brambory neloupejte, jen je důkladně omyjte, nakrájejte na kolečka, na pánvi na sádle osmahněte a přidejte pokrájenou zelenou cibulku.

Rozšlehejte vejce, osolte, přidejte nadrobno nasekaný popenec a usmažte na pánvi.

Popencový bramborový salát – brambory uvařte ve slupce, oloupejte a nakrájejte na kostičky. Na kostičky pokrájejte cibuli, spařte ji vařící vodou a za 5 minut slijte. Natvrdo vařená vejce pokrájejte nadrobno.

Připravte si podle chuti nálev z octa, soli a cukru, ale jen tolik, aby se vsákl do brambor. Suroviny smíchejte, zalijte je nálevem, pak vmíchejte nadrobno nasekaný popenec, opepřete a dobře promíchejte. Salát posypte připraveným vajíčkem a nechte v chladu uležet.

Bylinkové brambory – na náplň si připravte tavený sýr, nať popence, máslo, utřený česnek a vejce. Brambory se slupkou upečte v troubě do poloměkka a vydlabejte je.

K vydlabané hmotě přidejte tavený sýr, nadrobno pokrájený popenec, kousek másla, utřený česnek, podle chuti a vajíčko a vše dobře rozmíchejte. Hmotou naplňte brambory a dejte do trouby na 20 minut zapéct.

Sedmikráska chudobka (Bellis perennis)

Téměř všude rostoucí sedmikrásky jsou cennou jarní kuchyňskou surovinou. Obsahují vitamin C, minerály a další účinné látky.

V kuchyni: Drobné listy a květy sedmikrásek se přidávají do salátů, nádivek, pomazánek, karbanátků, omáček, bramborové kaše, míchaných vajíček, rizota i těstovin. Lze jimi sypat chleba s máslem, omeletu nebo je používat na zdobení koláčů a zákusků.

Sedmikrásková polévka – připravíte ji z 1 l masového vývaru, krupice, cibulky šalotky, hrsti sušených hub, hrsti sedmikráskových listů a květů, kmínu, 4 vajec, pažitky a soli.

Houby uvařte ve vývaru s kmínem doměkka, přidejte lžící opražené krupice a povařte ještě 10 minut. Pak přisypte listy a květy sedmikrásek. Vajíčka umíchejte na cibulce, dejte na hluboký talíř a zalijte polévkou.

Falešné kapary – připravíte je z poupat jednoduše tak, že je nejprve omyjete pod tekoucí vodou a necháte okapat. Pak je nasypte do malých skleniček a zalijte sladkokyselým nálevem.

Podobně můžete zpracovat i poupata pampelišek, jen je musíte zhruba 10–15 minut předvařit ve slaném nálevu, protože jsou tužší.

Sirup ze sedmikrásek – připravíte ho cca z 500 kvítků. Přidává se do čaje při onemocnění dýchacích cest. Květy spařte 0,75 l vroucí vody, přidejte 1 nakrájený chemicky neošetřený citron, nádobu zakryjte a nechte stát do druhého dne.

Poté přeceďte, přidejte 0,75 kg krystalového cukru, svařte do hustoty sirupu a nalijte do lahve se závitem.

Fialka neboli violka vonná (Viola odorata)

Nádherně vonící květy fialek se celá léta používaly v parfumářství, své využití ale mají i v kuchyni a v léčitelství. Látky obsažené ve fialce podporují odkašlávání a vylučování hlenů, mají močopudné účinky a příznivě působí při revmatismu.

V kuchyni: Užívají se především do sladkých jídel a salátů

Fialková rýže – rýži jednoduše zalijete mlékem a uvaříte běžným způsobem doměkka. Přidáte přibližně 10 fialkových kvítečků na 0,25 kg rýže. Podávejte jako přílohu.

Fialkový ocet – připravíte ho z běžného vinného octa, když do něj přidáte květy violky. Podle množství použitých květů ocet za pár dní získá více či méně modrofialovou barvu, používá se na saláty.

Fialkové cukrové květy – se používají na zdobení a vypadají nádherně třeba na cukrové polevě. Květy fialek vložte do sklenice, bohatě zasypte cukrovou krupicí a protřepejte.

Sklenici neuzavírejte a každý další den ji zkontrolujte – pokud je cukr navlhlý, přidejte další cukr a obsah sklenice vždy znovu protřepejte. Za pár týdnů získáte kromě cukrových květů také krásně voňavý cukr do koláčů, pudinku, na poháry a nejrůznější dezerty.

Pampeliška neboli smetanka lékařská (Taraxacum officinale)

I když je pampeliška plevel, na jaře může pomoci harmonizovat metabolismus. Listy obsahují vitamin C, skupinu vitaminů B a provitamin A, kořen obsahuje inulin vhodný pro diabetiky.

V kuchyni: Mladé listy se přidávají do salátů, očištěné a nadrobno pokrájené mladé kořínky můžete přidávat třeba do polévek a rizota.

Pampeliškový salát – mladé listy se používají do salátů, kde se míchají s hlávkovým salátem, s mladými lístky šťovíku, pažitkou, pokrájenými rajčaty, cibulkou šalotkou a petrželkou.

Jako zálivka se hodí jogurt, vinný ocet či olivový olej, dochutit lze sojovou omáčkou, hořčicí, solí a pepřem.

Pampeliškový med – připravíte ho z cca 400 rozkvetlých utržených květů, ze kterých odstraníte hořké zelené části, přidejte k nim pokrájený chemicky neošetřený citron, 10 minut je povařte v 1,5 l vody a nechte do druhého dne louhovat.

Pak je přeceďte, přidejte 1 kg cukru, povařte do zhoustnutí a naplňte do skleniček.

Text: Marie Šrámková, foto: Shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
24.3.2024
Z domácího pečení chleba se stala velká móda. Někteří nedají dopustit na kváskové chleby pečené v troubě, ale jsou i tací, kteří si netroufají, a raději by se svěřili domácí pekárně. Musíte se prostě rozhodnout. Jste-li hraví, bude vás bavit stále dokrmovat kvásek a tvořit krásné bochníky, které vypadají, jako by je vyndala z pece vaše babička, pak je vaší nejlepší volbou trouba. Z pekárny totiž
18.3.2024
V této vegetariánské verzi supluje bílkovinu zelená čočka a cizrna, která chuťově doplňuje rajčata i brambory s řapíkatým celerem. Klidně uvařte toto jídlo z dvojnásobné dávky, určitě si nikdo nebude stěžovat ani druhý den, kdy se skvěle rozleží. Ingredience 300 g brambor 3 řapíkaté celery (200 g) 2 stroužky česneku 1 menší cibule 2 lžíce olivového oleje (extra virgin) 2 ks bobkového li
11.3.2024
Také už vám dochází fantazie, co namazat na chleba k snídani, svačině, večeři? Střídáte stále stejné pomazánky, takže už nechutnají ani vám? Použijte zeleninu. Z řepy 2 středně velké pečené nebo vařené řepy (dají se koupit už hotové), 1 velký stroužek česneku, 2 lžíce mascarpone, 2 lžíce citronové šťávy, 2 lžíce olivového oleje, ½ lžičky mletého kmínu, ½ lžičky soli, ½ lžičky čerstvě mletého pep
Jsou hotové raz dva a vaši hosté si na nich pochutnají. Ingredience 250 g tygřích krevet 1 větší cibule 3 stroužky česneku 4 dcl bílého vína 4 lžíce olivového oleje hrst nasekané petrželky sůl čerstvě drcený pepř 2 lžíce čerstvě vymačkané citronové šťávy Postup Krevety oloupejte nebo je klidně nechte ve skořápce. V hlubší pánvi rozpalte olej a přidejte na kostičky nakrájenou ci
27.2.2024
Tahle barevná dobrota nejen skvěle chutná, ale i krásně vypadá. Potřebujete 1 listové těsto 1 avokádo 1 stroužek česneku 50 g lučiny 1 lžičku citronové šťávy 1 lžíci olivového oleje 50 g uzeného lososa sůl, pepř pažitku Postup Listové těsto rozválejte na pomoučeném vále na tenkou placku, tu nařežte na čtverce a vtlačte je do plechových formiček na košíčky o průměru asi 3 cm. De
reklama
reklama
Šikovné tipy
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, […]
Velký úklid knihovny
Nové knihy stále přibývají, knihovna praská ve švech a ani při sebelepší vůli už se v titulech nevyznáte? Jestli je to i váš problém, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. Učili nás, že knihy se nevyhazují. A tak to neděláme. Ukládáme je, jak se dá. Často, když už máme knihovnu plnou, tak do druhé řady, […]
Křehká krása lisovaných květů
Lisované květy mají trochu jiné kouzlo než sušené. V 2D verzi se stávají spíš ilustrací. A toho se dá využít k tvoření líbezných osobních i bytových doplňků. Zdlouhavé lisování květin zatížených knihami se dá urychlit za využití mikrovlnky. Potřebujete k tomu dvě destičky z překližky v rozměrech odpovídající prostoru mikrovlnky. Na destičku položte tři archy […]
Vyzkoušeli jsme: Jak se čistí ekologicky?
Přichází jaro, a tak snad není nikdo, kdo by je nechtěl přivítat s krásně uklizeným bytem. Ale že takový úklid pro nikoho, až na malé výjimky, není velká zábava, je také pravda. I proto se snažíme volit takové prostředky, které budou co nejúčinnější a práci nám usnadní. To je samozřejmě dobře, ale ještě na jednu […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
DŮM A ZAHRADA
epochanacestach.cz
DŮM A ZAHRADA
Výstava Dům a zahrada, která se koná od 18. do 21. dubna 2024 na Výstavišti Diamant Expo v Lounech představí více než 300 prodejců okrasných rostlin, bylinek, keřů, zeleniny, cibulovin, zahradního nářadí, zahradní techniky, zahradního nábytku, hnojiv, postřiků, potravin, přírodních léčiv, ale i stavebního materiálů, topných systémů, tepelných čerpadel, fotovoltaiky, koupacích sudů, bazénů, saun a
Plněná vejce
nejsemsama.cz
Plněná vejce
Základním a tradičním symbolem Velikonoc jsou vajíčka. Váš sváteční stůl ozdobí a výborně chutnají třeba vejce plněná. Potřebujete: ✿ 5 vajec ✿ 50 g lučiny ✿ 1 lžíci majonézy ✿ 1 lžíce plnotučné hořčice ✿ 1 lžičku citronové šťávy ✿ sůl, bílý pepř ✿ špetku mleté sladké papriky ✿ hrst zelené petrželky nebo jiných bylinek 1. Vejce uvařte natvrdo, zchlaďte je a oloupejte.
Láska na konci sluchátka
skutecnepribehy.cz
Láska na konci sluchátka
S novým chytrým telefonem jsem to vůbec neuměla. Dvakrát jsem vyťukala špatné číslo. Místo švadleny to zvedl nějaký muž… Před dvěma lety jsem dostala nový moderní mobil. Jako žena nepolíbená moderními technologiemi jsem z toho nebyla moc nadšená. Vůbec jsem s ním neuměla pracovat. Jednou jsem dokonce popletla při přepisování kontaktu dvě čísla. Právě to mi
Zničí lásku Žilkové a Holomáče kladný vztah k hazardu?
nasehvezdy.cz
Zničí lásku Žilkové a Holomáče kladný vztah k hazardu?
Zdá se, že herečka Veronika Žilková (62), kterou známe například ze seriálu Sedm schodů k moci, má zase hlavu plnou starostí. Když totiž sundala růžové brýle, začaly jí na partnerovi, rockerovi Jose
Prokletý les sebevrahů na Smolné: Straší v něm duše mrtvých nešťastníků?
enigmaplus.cz
Prokletý les sebevrahů na Smolné: Straší v něm duše mrtvých nešťastníků?
Přibližně 20 kilometrů východně od Olomouce stojí zdánlivě obyčejný kopec Smolná, nazývaný dříve též Smolno. Říká se, že tato část Oderských vrchů je prokletá. Může na tom být něco pravdy?  
Nechte se okouzlit krásou orchidejí
epochalnisvet.cz
Nechte se okouzlit krásou orchidejí
Mezi nejčastěji prodávané patří orchideje rodu Phalaenopsis, Oncidium a Dendrobium. Aby se jim opravdu dařilo, musíte jim věnovat tu správnou péči.   Nejdůležitější je světlo Orchidejím se nejlépe daří na parapetech oken obrácených na jih. Roztáhněte i záclony a závěsy, nepoužívejte žaluzie. Pokud i přesto začnou zasychat poupata a žloutnout listy, mají světla málo. Větrejte
Velikonoce ve Francii: Jehněčí Gigot d’agneau
tisicereceptu.cz
Velikonoce ve Francii: Jehněčí Gigot d’agneau
Jehněčí maso nechybí na velikonočním stole ani ve Francii. Nejčastěji jde o Gigot d‘agneau (čti žigo daňó), pečená jehněčí stehna plněná česnekem. Potřebujete 200 ml kuřecího nebo zeleninového v
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Ponorka Triton na palubě zážitkové discovery jachty Scenic Eclipse
iluxus.cz
Ponorka Triton na palubě zážitkové discovery jachty Scenic Eclipse
V srdci nekonečných oceánů, kde tajemství a divy čekají na své odhalení, přichází Scenic Eclipse s novinkou, která překreslí mapu luxusního průzkumu podmořského světa. Triton 660/9 AVA, nejnovější pří
Tragédie na South Forku: Smrtící kilometry ostnatého drátu
epochaplus.cz
Tragédie na South Forku: Smrtící kilometry ostnatého drátu
Skupina mužů s krumpáči a lopatami neúnavně uvolňuje zanesený odtok pensylvánské přehrady South Fork na řece Little Conemaugh. Intenzivní deště ani po několika dnech neustávají. Další početná skupinka se snaží upustit vodu z přeplněné hráze vykopáním dalšího odtoku. Dílo ale nedokončí.   „Nechte toho! Přehrada už nevydrží, musíme pryč!“ křičí jeden z pracantů. Je 31.
Napadli britskou flotilu žabí muži?
historyplus.cz
Napadli britskou flotilu žabí muži?
Řekli mu, že na jeho lodi dojde za půl hodiny k výbuchu. Podrobnosti však ze zadržených Italů nedostane. Kapitán britského bitevníku Valiant je na vážkách. Nakonec vydá rozkaz evakuovat alespoň spodní paluby…   Druhá světová válka ve Středomoří zuří naplno. Italové doposud schytali od Britů několik ponižujících porážek a touží po pomstě. Zaměří se na egyptskou
Klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě
21stoleti.cz
Klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě
V každém krajském městě sbírali vědci klíšťata v parcích a zjišťovali, nakolik jsou pro člověka nebezpečná. Nyní vyhodnotili výsledky za loňskou sezonu a vyplynulo z nich, že klíšťata v městských parc