Domů     Vitaminy z louky
Vitaminy z louky

Vitaminové doplňky a preparáty, kterými se na jaře bráníme proti hrozící chřipce a nachlazení a draze je kupujeme v lékárnách, nám už vzhledem k mírné zimě rostou přímo pod okny anebo na nejbližší louce.

Zdraví prospěšné vitaminy a minerály totiž mohou obsahovat jak právě rašící bylinky, tak překvapivě i první jarní květiny, či dokonce obyčejný plevel.

Stačí se rozhlédnout a ihned narazíte na kvetoucí pampelišky, o kus dál ve stráni na medvědí česnek či popenec, anebo stranou u plotu na kopřivy…

Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica)

Výhonky mladých kopřiv mají vynikající čisticí účinky pro organizmus. Navíc obsahuje velmi mnoho minerálních látek, vitamin C, provitamin A, vitaminy skupiny B a další biologicky aktivní látky.

Působí močopudně, snižuje hladinu krevního cukru, užívá se při jaterních a žlučníkových chorobách, avitaminózách, chudokrevnosti a všeobecně k povzbuzení metabolismu.

V kuchyni: Spařené a nahrubo pokrájené mladé výhonky kopřiv lze použít na mnoho způsobů (zpracované vydrží v mrazáku i rok).

Vynikající jsou přidávané do leča, nádivek, nákypů, polévek či do těsta na bramboráky zvané kopřiváky, dají se zapékat například s bramborami, pórkem, sýrem. Vaří se i kopřivové pivo.

Špenát z kopřiv – využijete jako přílohu k masu, bramborám či s chlebem, výborný je i na plnění palačinek nebo do slaného závinu z listového těsta. Mladé výhonky kopřiv spařte vařící vodou, nechte okapat a nahrubo pokrájejte.

Na pánev dejte zesklovatět nadrobno nakrájenou cibulku, přidejte kopřivy, sůl a prolisovaný česnek, případně můžete přidat i na nudličky nakrájenou slaninu. Nechte podusit a nakonec lehce zaprašte hladkou moukou.

Kopřivovou polévku – vaříte pouze z mladých výhonků. Výhonky kopřiv, nasekanou velkou cibuli a česnek povařte v osolené vodě. Před ukončením varu přidejte 0,4 l polotučného mléka a směs rozmixujte do hladka.

Na talíři polévku posypte strouhaným sýrem nebo do ní rozšlehejte vajíčko. Výborná je i se zašlehanou zakysanou smetanou.

Gratinované kopřivy – nejprve na oleji osmahněte nadrobno nakrájenou cibulku a přidejte spařené a nahrubo nakrájené kopřivy.

Směs vložte do vymazaného pekáčku, osolte, případně dále okořeňte, navrch poskládejte plátky sýra, nejlépe eidamu nebo blaťáckého zlata, a zapečte. Podávejte s chlebem nebo s bramborem.

Česnek medvědí (Allium ursinum L)

Čerstvé zelené listy medvědího česneku (pozor, nesplést si s velmi podobnými, ale jedovatými listy konvalinkovými) jsou výborné pro jarní omlazovací kúru, protože odhleňují a čistí žaludek, střeva, ledviny i krev a odstraňují tak z těla škodlivé látky.

Léčí i chronické kožní choroby a snižuje krevní tlak.

Bylinkové sypání – drobně nasekanými listy lze posypat chleba s máslem, vařené brambory nebo se přidává jako koření do polévek.

Medvědí špenát – připravuje se z hrubě sekaných lístků, a aby nebyl štiplavý, doporučuje se smíchat půl na půl s kopřivovými výhonky.

Medvědí víno – na 1 l bílého vína nadrobno pokrájejte 4 hrsti listů medvědího česneku. Listy ve víně krátce povařte, nechte den přikryté louhovat, pak přeceďte, oslaďte medem podle chuti, slijte do lahve a uložte v chladu.

Pije se sklenka obden po doušcích. Výborně pomáhá na trvale zahleněné průdušky, potíže při dýchání a dýchavičnost.

Popenec břečťanovitý (Glechoma hederacea)

V lidovém léčitelství se používá při průjmech, kašli, zahlenění dýchacích cest a ledvinových kamenech.

V kuchyni: Pro svou příjemnou vůni a chuť divočiny, připomínající něco mezi šalvějí a bazalkou, se používá mladá nať, která podporuje trávení, čistí krev a rozpouští hleny.

Výborná je na chleba s máslem, do pomazánek, bramborové polévky, karbanátků, omáček, na maso, dokonce se upravuje i jako špenát. Nať lze usušit, podrtit a používat jako koření celoročně.

Omeleta s popencem – jakmile budou dostupné čerstvé rané brambory. Brambory neloupejte, jen je důkladně omyjte, nakrájejte na kolečka, na pánvi na sádle osmahněte a přidejte pokrájenou zelenou cibulku.

Rozšlehejte vejce, osolte, přidejte nadrobno nasekaný popenec a usmažte na pánvi.

Popencový bramborový salát – brambory uvařte ve slupce, oloupejte a nakrájejte na kostičky. Na kostičky pokrájejte cibuli, spařte ji vařící vodou a za 5 minut slijte. Natvrdo vařená vejce pokrájejte nadrobno.

Připravte si podle chuti nálev z octa, soli a cukru, ale jen tolik, aby se vsákl do brambor. Suroviny smíchejte, zalijte je nálevem, pak vmíchejte nadrobno nasekaný popenec, opepřete a dobře promíchejte. Salát posypte připraveným vajíčkem a nechte v chladu uležet.

Bylinkové brambory – na náplň si připravte tavený sýr, nať popence, máslo, utřený česnek a vejce. Brambory se slupkou upečte v troubě do poloměkka a vydlabejte je.

K vydlabané hmotě přidejte tavený sýr, nadrobno pokrájený popenec, kousek másla, utřený česnek, podle chuti a vajíčko a vše dobře rozmíchejte. Hmotou naplňte brambory a dejte do trouby na 20 minut zapéct.

Sedmikráska chudobka (Bellis perennis)

Téměř všude rostoucí sedmikrásky jsou cennou jarní kuchyňskou surovinou. Obsahují vitamin C, minerály a další účinné látky.

V kuchyni: Drobné listy a květy sedmikrásek se přidávají do salátů, nádivek, pomazánek, karbanátků, omáček, bramborové kaše, míchaných vajíček, rizota i těstovin. Lze jimi sypat chleba s máslem, omeletu nebo je používat na zdobení koláčů a zákusků.

Sedmikrásková polévka – připravíte ji z 1 l masového vývaru, krupice, cibulky šalotky, hrsti sušených hub, hrsti sedmikráskových listů a květů, kmínu, 4 vajec, pažitky a soli.

Houby uvařte ve vývaru s kmínem doměkka, přidejte lžící opražené krupice a povařte ještě 10 minut. Pak přisypte listy a květy sedmikrásek. Vajíčka umíchejte na cibulce, dejte na hluboký talíř a zalijte polévkou.

Falešné kapary – připravíte je z poupat jednoduše tak, že je nejprve omyjete pod tekoucí vodou a necháte okapat. Pak je nasypte do malých skleniček a zalijte sladkokyselým nálevem.

Podobně můžete zpracovat i poupata pampelišek, jen je musíte zhruba 10–15 minut předvařit ve slaném nálevu, protože jsou tužší.

Sirup ze sedmikrásek – připravíte ho cca z 500 kvítků. Přidává se do čaje při onemocnění dýchacích cest. Květy spařte 0,75 l vroucí vody, přidejte 1 nakrájený chemicky neošetřený citron, nádobu zakryjte a nechte stát do druhého dne.

Poté přeceďte, přidejte 0,75 kg krystalového cukru, svařte do hustoty sirupu a nalijte do lahve se závitem.

Fialka neboli violka vonná (Viola odorata)

Nádherně vonící květy fialek se celá léta používaly v parfumářství, své využití ale mají i v kuchyni a v léčitelství. Látky obsažené ve fialce podporují odkašlávání a vylučování hlenů, mají močopudné účinky a příznivě působí při revmatismu.

V kuchyni: Užívají se především do sladkých jídel a salátů

Fialková rýže – rýži jednoduše zalijete mlékem a uvaříte běžným způsobem doměkka. Přidáte přibližně 10 fialkových kvítečků na 0,25 kg rýže. Podávejte jako přílohu.

Fialkový ocet – připravíte ho z běžného vinného octa, když do něj přidáte květy violky. Podle množství použitých květů ocet za pár dní získá více či méně modrofialovou barvu, používá se na saláty.

Fialkové cukrové květy – se používají na zdobení a vypadají nádherně třeba na cukrové polevě. Květy fialek vložte do sklenice, bohatě zasypte cukrovou krupicí a protřepejte.

Sklenici neuzavírejte a každý další den ji zkontrolujte – pokud je cukr navlhlý, přidejte další cukr a obsah sklenice vždy znovu protřepejte. Za pár týdnů získáte kromě cukrových květů také krásně voňavý cukr do koláčů, pudinku, na poháry a nejrůznější dezerty.

Pampeliška neboli smetanka lékařská (Taraxacum officinale)

I když je pampeliška plevel, na jaře může pomoci harmonizovat metabolismus. Listy obsahují vitamin C, skupinu vitaminů B a provitamin A, kořen obsahuje inulin vhodný pro diabetiky.

V kuchyni: Mladé listy se přidávají do salátů, očištěné a nadrobno pokrájené mladé kořínky můžete přidávat třeba do polévek a rizota.

Pampeliškový salát – mladé listy se používají do salátů, kde se míchají s hlávkovým salátem, s mladými lístky šťovíku, pažitkou, pokrájenými rajčaty, cibulkou šalotkou a petrželkou.

Jako zálivka se hodí jogurt, vinný ocet či olivový olej, dochutit lze sojovou omáčkou, hořčicí, solí a pepřem.

Pampeliškový med – připravíte ho z cca 400 rozkvetlých utržených květů, ze kterých odstraníte hořké zelené části, přidejte k nim pokrájený chemicky neošetřený citron, 10 minut je povařte v 1,5 l vody a nechte do druhého dne louhovat.

Pak je přeceďte, přidejte 1 kg cukru, povařte do zhoustnutí a naplňte do skleniček.

Text: Marie Šrámková, foto: Shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
Další článek
Související články
18.6.2025
Kdo by neměl! Dobrý párek se bez ní vůbec nedá vychutnat. Nejen proto je ale hořčice je v různých obměnách doma prakticky po celém světě. Výchozími surovinami pro výrobu hořčice jsou hořčičné semínko, ocet a sůl. Ovšem není hořčice jako hořčice. Už v základu se hořčice odlišuje podle toho, jaký druh hořčičného semínka se používá. * Jde o tři různé rostliny, příbuzné řepce olejné – ze kte
5.6.2025
Existují v mnoha barvách a tvarech, mají lehce pikantní chuť, jsou plné vitamínů a zdraví prospěšných látek. Připravují se na mnoho způsobů, včetně klíčků a listů. Můžeme se setkat s ředkvemi bílými, žlutými, červenými, zelenými i černými, nejčastěji jsou kulaté nebo oválné, běžně používaný je už i podlouhlý bílý daikon velikosti salátové okurky. Ty nejznámější kulaté s červenou slupkou jsou plo
3.6.2025
Pokud máte rádi ten náš, určitě vaší pozornosti neuniklo japonské wasabi. Minimálně jste je zaznamenali, pokud jste si někdy dali japonské sushi nebo sashimi. V obchodech je nejčastěji dostanete v podobě pasty nebo prášku, ale možná netušíte, že pravého wasabi tyto výrobky obsahují minimum. Většinou je to křen s kořením a zeleným barvivem. To proto, že wasabi je drahé. Pokud je chcete opravdu och
29.5.2025
Nedělní snídaně do postele, lehký oběd nebo vydatná večeře. Tím vším mohou být dozlatova osmažené lívance. Jsou lahodné, zasytí a při servírování mohou být také potěšením pro oči. Lívance jsou oblíbenou a neodmyslitelnou součástí české kuchyně. Můžeme je servírovat ráno, v poledne i večer a volit z mnoha druhů těst. Podle toho, kolik máme času na přípravu, jaké ingredience jsou zrovna ve špajzu,
28.5.2025
Je to k zlosti, mouka už je v míse a najednou zjistíte, že nemáte ani jediný balíček prášku do pečiva. Při dobře vybavené spíži to ale nemusí být takový problém. Prášek do pečiva není takový unikát, jak by se mohlo zdát, je jen pohodlně připravený k použití. Podstatou jeho účinku je uvolňování bublinek, které těsto nadlehčí. O tento efekt se stará hydrogenuhličitan sodný smíchaný s kyselou přísad
reklama
Šikovné tipy
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Když se barva na vlasy nepovede
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s […]
Kabelka jako pomocník i šperk
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní […]
Kosmetické tipy na jaro i léto
Nehty bývají na jaře suché. A také hůře rostou, mají sklon se lámat a třepit. Podepsaly se na nich zimní podmínky, a to tím výrazněji, čím jsou vaše nehty přirozeně slabší a méně pevné. Okamžité zlepšení přinese olejová péče. Použít se dá speciální olej na nehty, ale docela dobře vystačíte i se sprchovým nebo tělovým olejem. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
V zámeckém parku přebýval duch
skutecnepribehy.cz
V zámeckém parku přebýval duch
Pobyt v hotelu se proměnil v noční můru. Probudila jsem se, abych zabránila neštěstí. Mé dítě si vybral nebezpečný duch. K tomu letnímu pobytu jsem se nechala zlákat kamarádkou. Byl to ozdravný pobyt pro postižené děti, a já v něm měla zajistit příjemné večery s cvičením a meditací pro maminky a babičky. Svou malou dceru Kristýnku jsem vzala s sebou. Zabydlely jsme se
Nepečený melounový dort
tisicereceptu.cz
Nepečený melounový dort
Nemusíte ani zapínat troubu a přitom vytvoříte jedinečný dort s lehkým melounovým želé, který bude zejména během horkých letních dnů příjemným osvěžením pro malé i velké strávníky. Potřebujete 1
Jachtou na Seychely s Emerald Cruises
iluxus.cz
Jachtou na Seychely s Emerald Cruises
Společnost Emerald Cruises představuje tři seychelské itineráře na pozadí sametových pláží lemovaných žulovými monolity. Vybírat lze z 8denní, 10denní nebo 13denní plavby během níž cestovatelé objeví
Záhadné zlato z římské pevnosti: Byl to dar pro tajemného boha?
enigmaplus.cz
Záhadné zlato z římské pevnosti: Byl to dar pro tajemného boha?
Enigmatický artefakt je spojen s římskou pevností Gonio, na pobřeží Gruzie nedaleko Batumi. Pevnost byla postavena Římany v prvním století našeho letopočtu. Zde učiněný archeologický objev naznačuje,
Čistá pleť v létě? Zkuste 5 P…
nejsemsama.cz
Čistá pleť v létě? Zkuste 5 P…
Aby pleť zůstala zdravá a chráněná, má důkladné čištění v každodenní rutině prioritu zvláště v létě. Vždyť víme, že čistá pleť má lepší schopnost regenerace. V létě je čištění pleti o to důležitější, oč horčejší jsou dny. Sluníčko totiž dává pleti pořádně zabrat. Proč si máme dopřát čas na čištění pleti V létě se často opalujeme a mažeme opalovacími krémy, na pleti se tak
Bombardér vozil pasažéry v proutěných křesílkách
historyplus.cz
Bombardér vozil pasažéry v proutěných křesílkách
Je sice pořádná zima, ale na letišti kousek od Versailles se to hemží lidmi. Na vzlet se připravuje slavný francouzský bombardér Farman. Místo bomb však bude mít 8. února 1919 zcela jiný náklad…   Francouzští bratři Farmanové chystají žhavou novinku. Zapálení aviatici, z jejichž dílny vyšel slavný bombardovací letoun Farman 60 s přízviskem Goliáš, nestihli svůj aeroplán
Jóbovy slzy: Semena plná zdraví i prastará ozdoba
epochalnisvet.cz
Jóbovy slzy: Semena plná zdraví i prastará ozdoba
Biblický Jób měl dobrý důvod prolévat slzy. Podle nich získává jméno i tropická obilnina slzovka obecná, které se říká též Jóbovy slzy. Její semena totiž tvarem slzy skutečně připomínají a jsou využívány jako prostředek lidové medicíny, nutričně hodnotná potravina i ozdoba.   Rostlina pochází ze zemí jihovýchodní Asie, konkrétně z Myanmaru, Indie, Číny a Malajsie.
Atmosféra uvolněnosti a vysokého komfortu
rezidenceonline.cz
Atmosféra uvolněnosti a vysokého komfortu
Předměstská rezidence nedaleko Moskvy byla pro svého autora, architekta Olega Klodta, ojedinělým projektem. Výsledná elegance, lehkost a funkčnost interiérů jsou však také dílem skvělé spolupráce návrháře s investorem. „ “ Tvůrčímu týmu prošel rukama každičký jednotlivý aspekt promyšleného obytného prostoru. Atmosféra uvolněnosti a komfortu, jíž interiéry dýchají, pramení také ze zvláštní energie, která proudila mezi
Zvířata v ohrožení: Planeta plná plastů
epochaplus.cz
Zvířata v ohrožení: Planeta plná plastů
Dobu kamennou teprve relativně nedávno vystřídaly doba měděná, bronzová a železná. Se železem je v podstatě spjatá i celá moderní doba včetně průmyslové revoluce. Co se tedy plastů týče, historicky vzato jsou pro nás vlastně nedávným, avšak poněkud nebezpečným „módním výstřelkem“. Začaly se objevovat teprve v polovině 20. století. Zaplavená planeta Oproti plastům, jejichž nadpoloviční
Zdislavina studánka: Uzdravuje dodnes nemocné?
epochanacestach.cz
Zdislavina studánka: Uzdravuje dodnes nemocné?
Asi kilometr od státního zámku Lemberk se nachází Zdislavina studánka pojmenovaná podle zdejší šlechtičny, která prý měla zázračné nadání uzdravovat nemocné. Voda prý pomáhá dodnes. Česká šlechtična svatá Zdislava (1220–1252) má podivuhodné schopnosti už jako dítě. Stále se prý modlí a chce se stát poustevnicí. Rodiče ji nicméně provdají za Havla z Lemberka (asi 1210–1254) a
Tělesný pach podceňujeme. Průzkum odhalil, jak Češi (ne)řeší osobní vůni
21stoleti.cz
Tělesný pach podceňujeme. Průzkum odhalil, jak Češi (ne)řeší osobní vůni
Tělesná vůně je tichý, ale silný průvodce našich každodenních setkání. Podle 95 % Čechů ovlivňuje první dojem víc, než si uvědomujeme. Přesto mnozí z nás zanedbávají pravidelnou péči o svěžest. Co vše
Bojuje Sandeva o Prachaře s jeho bývalkou?
nasehvezdy.cz
Bojuje Sandeva o Prachaře s jeho bývalkou?
Toužila se vdát, teď ale Sara Sandeva (27) poslouchá, že její partner Jakub Prachař (41) stále patří jiné. Bude z toho svatba, nebo jen dvě zlomená srdce? Půvabná herečka Sara Sandeva (27) ze seriá