Domů     Petr Štěpánek: „Jsem šťastný člověk“
Petr Štěpánek: „Jsem šťastný člověk“

Zlatovláska, v níž zazářil coby Jiřík, patří do televizního zlatého fondu. Dnes je tento uznávaný herec milovníkem vína, nimrodem a po boku Zlaty Adamovské začal další životní etapu.

V hereckém klanu Štěpánků se táhne láska k umění do minulosti. „Můj prastrýc a bratr mého dědy byl fenomenální zpěvák-tenor, který dostal nabídku zpívat v Metropolitní opeře v New Yorku. I můj děda byl veliký milovník umění a skvělý muzikant.

Pražská babička byla muzikantka tělem i duší a vymýšlela si pro nás báječné pohádky.“ To, že otec Zdeněk byl oporou Národního divadla a skvělým filmovým hercem, snad ani netřeba dodávat.

Petr se narodil třetí v pořadí – rok před ním přišel na svět Martin a o 11 let dřív sestra Jana, to ovšem bylo předchozí otcovo manželství s Elenou Hálkovou. Mladší je pak sestra Kristýna, dnes Taberyová, která vystudovala divadelní režii.

Když se Petr narodil, bylo Zdeňku Štěpánkovi 52 let. „Fotbal jsem si s ním moc zahrát nemohl.“

V Hudebním divadle Karlín si Petr Štěpánek (vpravo) zahrál v představení Producenti, roli Maxe Bialystocka. Na snímku spolu s Jaromírem Dulavou (Franz Liebkind).
V Hudebním divadle Karlín si Petr Štěpánek (vpravo) zahrál v představení Producenti, roli Maxe Bialystocka. Na snímku spolu s Jaromírem Dulavou (Franz Liebkind).

Dvojka z mravů byl úspěch

Petr Štěpánek často v rozhovorech vzpomínal na tatínkovy výchovné metody: „Řezal nás, to byly rány jak z děla! Ale horší bylo, když se díval takovým zhrzeným pohledem…“ Asi se tak díval často a ruka také nezahálela, protože Petr přiznává, že byl grázlík.

„V ročníku byly třídy A, B, C, D a E. A já jsem v jedné třídě vždy vydržel tak půl roku a stěhoval jsem se do sousední, protože jsem kazil morálku. Dvojka z mravů, to byl úspěch.

V tom jsem se podobal otci, který byl vyhozen snad ze všech rakouskouherských škol!“ Učitelé si s Petrem nevěděli rady, a tak to zkoušeli netradičně: „Několikrát za rok jsem musel do školního rozhlasu slibovat, že se polepším.“

Pokrevní bratr Hanzlík

Rodina bydlela nedaleko Národního divadla v Ostrovní ulici. Někde tam se nejspíš jako malý kluk potkal se stejně starým Jaromírem Hanzlíkem. Potkali se při kopání do mičudy, pak spolu chodili 12 let do třídy a kamarády jsou dodnes.

Dokonce jsou pokrevní bratři, protože se po vzoru Vinnetoua a Old Shaterhanda řízli do rukou, aby přátelství stvrdili – naštěstí ne loveckým tesákem, ale malou rybičkou. Petr Štěpánek pak v jednom rozhovoru dodal:

„Když jsme po letech natáčeli s Jardou společně v Praze na Petříně, leželi jsme mezi záběry v trávě a snili si, že bychom spolu chtěli natočit takové dva kumpány, jako byli Butch Cassidy a Sundance Kid, což byl tehdy filmový hit. Jenže šance byla spíš na traktoristu…“

Nerudovská Malá Strana

Z Ostrovní ulice se v šedesátých letech rodina přestěhovala na Malou Stranu do Míšenské ulice, kde Zdeněk Štěpánek koupil dům, který předtím patřil slavnému herci Eduardu Vojanovi.

„Bylo to krásné, protože jsme se přestěhovali do takřka ještě nerudovské Malé Strany. Všichni se znali, všichni se na ulicích zdravili, ty baráky žily.

Byly tam takové ty bizarní figurky, bydleli tam umělci – pan Werich, Trnka, Zrzavý, Sudek, herec Eduard Kohout…“

Začalo to v dramaťáku

„Chtěl jsem dělat všechno, jen ne herectví, protože jsem to měl doma z první ruky. Bylo to odrazující. Když my vstávali, táta už byl pryč, a když jsme šli spát, nebyl ještě doma.“ Navíc otec děti k herectví nevedl. „Já jsem chodil do divadla za trest.

Jak jsem byl hyperaktivní, tak máma, když chtěla, aby byl doma alespoň chvíli klid, řekla tátovi: Vem ho do divadla.

A tak jsem viděl třicetkrát Naše furianty, čtyřicetkrát Kupce benátského…“ Až na gymnáziu se přihlásil do dramatického kroužku, i když to stále ještě nebylo z lásky k umění, chtěl se jen ulít z vyučování.

„Byla tam silná sestava včetně bráchy, Jardy Hanzlíka, Jirky Štěpničky, Jorgy Kotrbové…“ A jeho začalo hraní bavit.

Dostal se na DAMU

Když se přihlásil, byli v porotě u zkoušek i lidé, kteří měli s jeho otcem v Národním divadle konflikty, takže to snadné nebylo. „To jméno bylo spíš jako prokletí, než že by otevíralo dveře. Tak to mají všechny herecké děti.

Když to děláte blbě, tak si lidé říkají Ježiš, proč dělá ostudu? a když vám to jde, tak za tím vidí pomoc rodiče, protekci…“ Nicméně byl přijat a studoval ve třídě profesora Miloše Nedbala.

V inscenaci Divadla Ungelt V lese černém, hlubokém si Petr Štěpánek (Bobby) zahrál po boku své současné manželky Zlaty Adamovské (Betty)
V inscenaci Divadla Ungelt V lese černém, hlubokém si Petr Štěpánek (Bobby) zahrál po boku své současné manželky Zlaty Adamovské (Betty)

Ze školy do Zlaté kapličky

„Má generace měla velkou kliku, byla to doba, kdy hledali do souborů na mladé role mladé. Vždyť v 50. letech hrál Loupežníka, mladého kluka, téměř 50letý Karel Höger!“ Stoupnout si na jeviště Národního divadla po otci jistě nebylo snadné.

„Já jsem to bral jako každý mladý šílenec, že risk je zisk, jenže najednou byli z těch strejčků a tetiček kolegové, kteří se nechovají jako strejček a tetička…“ Zpočátku hrál povětšinou kladné role „Mě už ti milovníci nebavili.

Pořád někde klečet a volat na balkon…“ Prý šel za kolegou v Národním Vladimírem Rážem a ptal se ho, do kdy hrál milovníky on. Ráž odpověděl: „Do té doby, než jsi přišel ty!“ Ve Zlaté kapličce byl Štěpánek až do roku 1993, od té doby je na volné noze.

Všechny jeho ženy

Poprvé se ženil už na DAMU, vzal si spolužačku Reginu Rázlovou, ale manželství trvalo jen krátce. V roce 1973 vznikla slavná Zlatovláska a někdy v té době se sblížil se svou druhou ženou, scénáristkou a režisérkou zmíněné pohádky Vlastou Janečkovou.

Zemřela v roce 2012. A vloni se oženil potřetí. V červnu 2013 se stala jeho ženou herečka Zlata Adamovská. „Jsem z generace, která ctí manželství.

O ruku jsem Zlatu požádal v Keni na safari, na Silvestra o půlnoci.“ Ale nejdřív požádal o vyjádření její rodinu, její děti. „Jestli mi ji dají a vezmou mě mezi sebe.

Přiznám se upřímně, že kdyby se v rodině měly objevit nějaké problémy, netlačil bych na pilu.“ Pro oba je to nový začátek. „Zavřeli jsme určité dveře a otevřeli úplně jiné a díváme se dopředu. Jsem teď jednoduše šťastný člověk.“

Petr Štěpánek (65) ve zkratce

Narodil se 2. října 1948 v Praze.

Maturoval na gymnáziu na Malé Straně.

1970 – absolvoval DAMU.

Od r. 1969 hostoval v Národním divadle v Praze.

1970-1993 angažmá v Národním divadle.

Nyní hraje v Hudebním divadle v Karlíně, v Divadle ABC a v Divadle Ungelt.

Televize a filmy: např. Luk královny Dorotky (1970), Zlatovláska (1973), O rybáři a rybce (1986), Tajemství staré bambitky (2011).

Seriály: např. Náhrdelník (1991), Ordinace v růžové zahradě (2003), Cesty domů (2008).

Velmi často točil také v rozhlase.

Otec Zdeněk Štěpánek, sestra Jana, bratr Martin (všichni herci), mladší sestra Kristýna (divadelní režisérka).

1. manželka Regina Rázlová (herečka), 2. Vlasta Janečková (televizní scenáristka a režisérka), 3. Zlata Adamovská (herečka).

Donedávna žil v domě po rodičích na Malé Straně, nyní s manželkou v Praze na Babě.

Má rád dobré víno a umí je vypěstovat a vyrobit, dobré jídlo, má rád přírodu, rád cestuje. Věnuje se myslivosti.

Co řekl o …:

… o divadle: „Divadlo je pro mě základ profese. Na jevišti vám nepomůže nic – jméno, peníze, postavení… Buď diváka zaujmete, nebo ne. A když se to povede, je to fantastická satisfakce a společná radost.“

…o tatínkovi-herci: „Mám radost z toho, že herectví mého táty nestárne. Pro mě je pořád moderní a hlavně pravdivé.“

…o herectví: „Mě baví, když je pořád co objevovat. Kdykoli začínám novou práci v divadle, připadám si jako pod Mount Everestem. Vůbec nevíte, jak daleko a kam dolezete, a i když se dostanete až na vrchol, stejně vás přepadají pochybnosti.“

… o pohádkách: „Kdo by neměl rád pohádky???. Přinášejí určitá poselství a ukazují skutečné hodnoty, které přetrvávají a které je třeba dětem předávat alespoň touto jim blízkou formou.

A protože se jejich děj většinou odehrává v minulosti, také jim ukazují, jak žili naši předkové.

… o myslivosti: „Nejde o střílení, to je to poslední, ale o ochranu. A les, to je něco tak posvátného…“

…o svatbě se Zlatou: „Svatbu jsme pojali jako báječný mejdan pro kamarády, chtěli jsme udělat radost jim i sobě, dárkem bylo už jen to, že si udělali čas a přišli. Život je krátký a uspěchaný, takže je dobré občas se zastavit s blízkými lidmi. Jsem pro to slavit, slavit a slavit!“

Text: Helena Leitlová, foto: Herminapress a archivy Městských divadel pražských – divadel ABC a Rokoka, Divadla Ungelt, Hudebního Divadla Karlín a televize TV Nova

Související články
21.1.2025
Projekt  „Podzim s láskou a humorem“ pokračuje i v letošním roce a už teď se mohou diváci těšit na první letošní představení Hovorů W v Radiocafé, a to 25. února. Hosta zatím oba protagonisté prozradit nechtějí, tajemství zachovává i třetí, dvorní pianista pořadu Karel Štolba. „Všechno se diváci včas dovědí jako vždy přímo v Radiocafé, na sociálních sítích i v médiích“, říká Pavel Mészáros.
21.1.2025
Drobná, energická herečka. Vyrostla na vesnici a na téže vesnici, byť dnes už součásti hlavního města, i dnes se svými pejsky žije. Je ráda babičkou a vnoučata „jsou s ní spokojená“. Pochází ze statku v Kolodějích, z 370 let starého stavení s metrovými zdmi. A bydlí tam i dnes. „Moje rodina tu žije po generace.“ Když byla malá, byla to prý zapomenutá vesnička, teď je to okraj Prahy a vyhledávan
19.1.2025
Když v roce 2021 vyšla kniha Magnetický vítr Gabriely Vránové, byla vůbec první knihou, která přináší souborný materiál o naší výrazné herecké osobnosti. Během následujících dvou let její autoři Pavel Mészáros a Ondřej Kepka dospěli k závěru, že se do ní spousta vzpomínek nevešla. Vznikla proto tak trochu neobvyklá, téměř pětihodinová koláž slova, hudby, poezie, a hlavně vzpomínek a emocí, kte
6.1.2025
Před lety prozradil, že jeho dětským snem bylo dělat nosiče v Tatrách. Zatím se stihl stát dvojnásobným mistrem republiky v závodech plachetnic, vystudovat „na elektrikáře“ i „na herce“ a založit divadelní spolek. A také se přiženit do slavné herecké rodiny! Martin Trnavský je Brňák. Jeho maminka bývala tanečnicí, později pracovala ve školství, tatínek vystudoval fakultu tělesné výchovy a sport
19.12.2024
Máte-li chuť udělat si výlet, historické město Slezska, Benátky střední Evropy, kterému my Češi také říkáme Vratislav, vás určitě nadchne. Navíc to sem nemáme daleko, zejména Slezané. Wroclav je totiž jen 60 km od našich hranic, a tak o české návštěvníky nemá nouzi. To platí i v době adventu, kdy historické centrum ovládnou vánoční trhy, které jsou stejně jako ty krakovské, vyhlášené široko dalek
reklama
Šikovné tipy
Jak si kdo lehne, tak se vyspí
Každý z nás má svou oblíbenou polohu při spánku. Že je oblíbená, ovšem zdaleka neznamená, že tělu prospívá. Pro dobrý spánek a regeneraci těla i psychiky hraje důležitou roli nejen správná matrace, ale také poloha při spánku. Pokud se v noci často neklidně převracíte v posteli a ráno se probouzíte s bolestivě ztuhlými svaly, pak […]
Líčení, které ubere roky
Touha být krásná s roky nevyvane, spíš ji nahrazuje rezignace. Nepodléhejte jí, i ve zralém věku vám šikovné líčení udělá radost při pohledu do zrcadla. Signálem mládí je hladká pružná pleť. Ta se sice vrátit nedá, ale šikovně použitým make-upem lze opticky zmírnit nápadnost povadlosti pokožky a nerovnoměrnou pigmentaci, což jsou hlavní známky přibývajících let. […]
Pečicí papír má mnoho talentů
Bez pečicího papíru se žádná hospodyňka neobejde. A určitě také ví, že se dá využít nejen v troubě, ale i v domácnosti k jiným účelům. Které to jsou? Pečicí papír můžete použít na vyložení jakékoliv nádoby, aby se její obsah nepřichytil na stěnu a nepřipálil. Když ho položíte na váhu, suroviny na ni pak můžete […]
Těžké ráno po oslavě?
Kocovině je lépe předcházet, než ji léčit. A pokud se ptáte, jak ji léčit, tak receptů, rad a návodů je mnoho. Ovšem efekt je individuální – na každého totiž platí něco jiného. K typickým příznakům kocoviny patří bolesti hlavy, průjem, nechutenství, třes, únava a nevolnost. Každý z nich vám naruší běžné denní činnosti. Co dělat, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Místo vojáků dobyli Egypt Napoleonovi vědci
historyplus.cz
Místo vojáků dobyli Egypt Napoleonovi vědci
Kopyta koní se noří do rozpáleného egyptského písku. Trojice mužů tvoří předvoj armády, která se plouží za nimi. Náhle jeden z nich zvolá: „Voda!“ Na horizontu se zaleskne stříbrná hladina, která však vzápětí zmizí…   Francouzského geometra Gasparda Mongea (1746–1818), vynálezce deskriptivní geometrie, optický klam neodradí. Sesedne z koně, otře si zpocené čelo a vytáhne zápisník,
Modern Palazzo s italskými doteky
rezidenceonline.cz
Modern Palazzo s italskými doteky
Prostor pro bydlení, práci, relaxaci, přijímání návštěv… Interiér soudobého paláce s velkými otevřenými prostory vyzařuje harmonickou a elegantní atmosféru. Dvoupodlažní vila ve varšavské rezidenční čtvrti Wilanow skrývá za svou klasickou fasádou překvapivě dynamický interiér, vybavený luxusním nadčasovým nábytkem s trendovými prvky moderního designu. Přesně v duchu hesla „prostor je pro nás inspirací“ se autorskému duu
Záhada nápisů v Adršpašsko-teplických skalách: svá jména zde vytesali Britové zajatí u Dunkerque
epochanacestach.cz
Záhada nápisů v Adršpašsko-teplických skalách: svá jména zde vytesali Britové zajatí u Dunkerque
Nádherná příroda a unikátní atmosféra jednoho z největších skalních měst v Evropě přímo vybízí k jedinečným výletům, procházkám či jen k zastavení a odpočinku. Byly však i časy, kdy Adršpašsko-teplickými skalami procházela historie, neméně dramatická jako zdejší prostředí skalních masivů. Za druhé světové války zde pracovali váleční zajatci, řada z nich zadržených německou armádou během slavné bitvy u Dunkerque. Mediálně
Mýty a pravdy o pupeční šňůře
epochalnisvet.cz
Mýty a pravdy o pupeční šňůře
Pupeční šňůra je často vnímána jako spojení mezi matkou a dítětem, ale je to mnohem víc…Jde o jedinečný životodárný orgán, který spojuje vyvíjející se plod s placentou v děloze matky, kdy zajišťuje výživu, okysličení a odvod odpadních látek během těhotenství.   Za staletí se kolem ní vytvořila řada mýtů, pověr a tradic. Některé z nich
Špízy z lososa
tisicereceptu.cz
Špízy z lososa
Kdo by neměl rád jemné maso lososa! Úprava na grilu je šetrná a zachová jeho cenné látky. Potřebujete 600 g lososa bez kůže 2 citrony (nebo papriku, cuketu ) 60 ml olivového oleje 2 stroužk
Místo svatby přijde u Aničky Slováčkové rozchod?
nasehvezdy.cz
Místo svatby přijde u Aničky Slováčkové rozchod?
Vypadají jako dvě zamilované hrdličky. Jenže to nemusí dlouho trvat. Anna Slováčková (29) totiž přiznala, že to s partnerem mají občas vachrlaté. Podruhé bojuje Anna Slováčková (29) s rakovinou a s
Grizzlymu tváří v tvář: Je tohle poslední, co uvidíte?
epochaplus.cz
Grizzlymu tváří v tvář: Je tohle poslední, co uvidíte?
Medvěd grizzly je považován za vysoce agresivní druh. Obvykle je samotář, přes zimu se ukládá k zimnímu spánku a na jaře má hlad. A právě tehdy, roku 2021, jednoho takového zachytila fotopast amerického fotografa Zacka Clothiera. Snímek pořízený těsně předtím, než se medvěd na fotoaparát vrhl, nahání husí kůži. Cenu za nejlepší fotografii zvířat v jejich přirozeném
Hojení ran a rakovina: Vědci odhalili překvapivou podobnost procesů
21stoleti.cz
Hojení ran a rakovina: Vědci odhalili překvapivou podobnost procesů
Hojení ran je klíčovým biologickým procesem, který umožňuje tělu regenerovat poškozené tkáně a obnovit svou funkčnost. Nedávný výzkum však odhalil překvapující skutečnost – mechanismy, které stojí za
Buřtguláš
nejsemsama.cz
Buřtguláš
Klasika, která chutná skvěle i druhý den. Do buřtguláše použijte kvalitní uzeninu. Bude chutnat i jen tak, ale s chlebem s křupavou kůrkou bude dokonalý. Ingredience: ● 300 g brambor ● 2 buřty ● 1 cibule ● 1 lžíce sladké mleté papriky ● ½ lžíce uzené mleté papriky ● ½ lžičky drceného kmínu ● 700 ml vývaru ● 1 červená paprika ● 1 červená feferonka ● 1 lžíce hladké mouky ● 1 lžíce
Nová trofej Tiffany & Co. x FIFA Club World Cup
iluxus.cz
Nová trofej Tiffany & Co. x FIFA Club World Cup
Tiffany & Co. a FIFA se spojily, aby oslavily odhalení první trofeje FIFA Club World Cup ve vlajkovém obchodě Tiffany Landmark v New Yorku. FIFA odhalila novou oficiální trofej FIFA Club World
Copak by ta holčička chtěla, ptával se táta
skutecnepribehy.cz
Copak by ta holčička chtěla, ptával se táta
Dostávala jsem od táty fantastické dárečky, celá škola mi záviděla. Ale oděvů už byla plná skříň, a tak jsem si přála něco úplně jiného. pro vévodkyni. A já když jsem ti tuhle koupila šaty, dostala jsi záchvat smíchu a řeklas, že si to na sebe nevezmeš.“ No jasně, byly to šaty z textilu na náměstí, tak nepodobné oslňujícím oděvům
Tajemství zámořských objevů: Dopluli do Jižní Ameriky jako první Féničané?
enigmaplus.cz
Tajemství zámořských objevů: Dopluli do Jižní Ameriky jako první Féničané?
Před tím, než Jižní Ameriku v 16. století kolonizovali evropští dobyvatelé, navštívili tento kontinent možná ještě jiní cestovatelé. Archeologické nálezy totiž naznačují, že sem již před naším letopoč