Určitě víte proč: Kvůli dobrému zraku, tak se to traduje. A jako na všech tradovaných moudrech je i na tomto kus pravdy a kus omylu.
Omyl spočívá v tom, že syrová mrkev je pro tělo hůře využitelným zdrojem vitaminu A. Ve škole nám měli říkat, že mrkvička by měla být dušená, vařená nebo pečená a s trochou oleje.
Jen tak nám bude skutečně k užitku a v játrech se z ní vytvoří žádoucí vitamin A.
Bída na talíři
Jenže dušenou mrkev si připravuje málokdo a už vůbec ne v takovém množství, aby to stačilo. Pokud byste chtěli potřebu vitaminu A pokrývat dušenou mrkví, museli byste jí denně spořádat kolem 200 g. To je samozřejmě nereálná představa.
Alternativou by byla jiná zelenina bohatá na beta-karoten, například kapusta, ale víte, jak to se zeleninou v českém jídelníčku vypadá. Ale zeleninou problém s příjmem vitaminu A nekončí.
Z hlediska jeho obsahu jsou nedostižně bohatým zdrojem játra, ať už vepřová, telecí nebo drůbeží. Jenže těm se vyhýbáme kvůli kontaminaci škodlivinami. Takže sečteno vše dohromady je příjem vitaminu A často nedostatečný a to má své následky.
Záhadné nemoci
Vitamin A ovlivňuje v těle mnoho dějů, takže zrak zdaleka není jeho jediným polem působnosti. Výrazně zasahuje do stavu sliznic, které jsou současně součástí imunitního systému, ale také ženských orgánů.
Výsledkem nedostatečného příjmu vitaminu A jsou pak rozmanité poruchy a nemoci, které zdánlivě nesouvisejí:
• Časté infekce. Příčinou je špatný stav sliznic a tím slabší imunitní odezva na setkání s choroboplodnými zárodky. Ty se pak snadno šíří. Už při menším nedostatku vitaminu A je nebezpečí infekce dvakrát až třikrát vyšší.
Naopak dobrý příjem vitaminu A vede k obnově sliznic, což oceníte po nachlazení a kašli. Sliznice se rychleji zregenerují a jejich ochranná imunitní funkce se vrátí do žádoucí úrovně.
• Nezdravá kůže: Vitamin A příznivě působí na kožní (i slizniční) buňky a ovlivňuje jejich tvorbu i opravy poškození, například UV zářením. Jakmile je vitaminu nedostatek, začne být kůře šupinkovatá, svědivá, s pigmentovými skvrnami a prasklinami. Ve špatném stavu jsou také vlasy a nehty.
• Potíže s očima: Ty jsou rozhodně nejznámějším projevem vitaminu A. Zhoršuje se především vidění v tmavém prostředí a pak rozlišování barev, zvláště za šera. Oči mohou dlouhodobě pálit nebo slzet.
• Zhoršují se smysly: Slábne čich, sluch, a dokonce i rozlišování chutí.
• Mohou nastat potíže s plodností.
• Růst kostí: Vitamin A ovlivňuje růst mnoha buněk včetně kostních.
Kolik a čeho?
Zádrhel s játry na talíři jsme už zmínili, takže vhodnější cestou bude kombinovat rostlinné zdroje se slabšími živočišnými, což jsou hlavně vejce a některé mléčné výrobky.
Zelenina a ovoce obsahují pouze surovinu k výrobě vitaminu A čili beta-karoten a toho potřebuje tělo až šestinásobné množství na stejnou dávku vitaminu A. Má to ale jednu výhodu – beta-karotenem se nemůžete tak snadno předávkovat jako živočišným vitaminem A či kapslemi z lékárny. V játrech se totiž tvoří jen tolik, kolik je ho zapotřebí.
Na pokrytí denní potřeby stačí
cca 100 g kapusty
cca 100 g špenátu
cca 200 g mrkve
cca 200 g červené papriky (asi 1 kus)
cca 100 g melounu
cca 20 g játrové paštiky
5 až 10 g jater
Nejen špatný jídelníček
S nedostatkem je třeba počítat, pokud kouříte, pohybujete se ve znečištěném prostředí nebo trávíte hodně času na slunci. Také některé léky potlačují využití vitaminu A v těle. Jedná se především o přípravky na snížení vysokého cholesterolu.
Špatný psychický stav a přetíženost úkoly jsou dalším z důvodů, proč tělo vykazuje známky nedostatku vitaminu A. Zvýšenou potřebu máme také po operacích, neboť podporuje hojení kůže a sliznic, dále při zánětlivých onemocněních, zhoubném bujení nebo artróze.
Když je ho moc
Předávkování čili hypervitaminóza hrozí zejména při nadměrné konzumaci vitaminu A jakožto doplňku stravy. Pečlivě tedy čtěte příbalový leták a nepřekračujte doporučené dávky. Varující první příznaky předávkování jsou bolesti hlavy, závratě a zvracení.
Bohužel vitamin A patří k těm látkám, které se v těle kumulují, takže při projevech hypervitaminózy nedojde k rychlému zlepšení. Vysazení přípravku je každopádně nutné, v extrémním případě totiž může vést až ke smrtelné otravě.
Následky předávkování:
• chronická únava
• hrubá suchá kůže
• vlasy jsou tenčí a vypadávají
• bolesti kostí
• zhoršení zraku
Autorka textu: Lenka Korandová
Foto: Shutterstock