Fritézy jsou už řadu let považované za běžný doplněk domácností. Někteří lidé si bez nich vaření ani nedokážou představit, jiní se bez nich zase klidně obejdou. Výrobcům se však stále daří mnoho věcí na fritézách zdokonalovat.
Odpůrci elektrickým fritovacím hrncům často vytýkají velkou spotřebu oleje a z toho mylně vyvozují i přílišnou mastnotu hotových pokrmů. Ani jedno však není pravda, pokud používáme kvalitní přístroj.
Jestliže totiž fritéza ohřeje olej na dostatečně vysokou teplotu, vložené potraviny nikdy nenasáknou tolik tuku, jako když je smažíme běžným způsobem na pánvi. Nejenže jsou méně mastné, ale navíc jsou i křehčí.
Ani nadměrná spotřeba oleje není pádný argument (olej po smažení nevyléváme, v lednici ho uchováme pro další použití).
Rozhoduje snadná obsluha
Záleží na tom, jaký typ fritézy si vybereme. Jednoduchost při zacházení s olejem je jednou z nejdůležitějších vlastností fritézy. Právě kvůli komplikované obsluze zůstávaly četné fritézy po prvním použití zasunuté hluboko ve skříni.
Snadné zacházení umožní třeba fritéza s vyjímatelnou fritovací nádobou. Manipulace je mnohem jednodušší než s celým přístrojem.
Jiné zjednodušení nabízejí modely s výpustní hadičkou, pod níž pouze přistavíme nádobku na olej.
Výrobce dodává tuto nádobku k fritéze spolu se sítkem k odfiltrování všech zbytků obalů, panýrunků, panád a dalších mechanických nečistot, které se v oleji během fritování usazují.
Zajímavou vlastností některých profesionálnějších modelů je umístění topného tělesa do fritovací nádoby – topné těleso nespočívá na dně, ale nad ním.
Díky tomuto se usazené zbytky z fritování nepřepékají, protože olej pod spirálou není zdaleka tak horký jako nad ní.
Novější typy – méně oleje
Většina fritovacích hrnců na tuzemském trhu i v nižší cenové třídě smaží dobře, rozdíl mezi nimi je především ve vybavení.
Úspora až poloviny oleje v porovnání s běžnými modely je snad nejdůležitější vlastností novějších typů fritéz, jejichž koš uvnitř fritovací nádoby je jednak nakloněný a jednak rotuje.
Díky naklonění stačí vytvořit stejně vysokou hladinu na menší ploše a navíc rotací přicházejí potraviny do kontaktu s olejem jen na nezbytně krátkou dobu, takže jsou ještě méně mastné.
Předností novějších typů fritovacích hrnců je zachování chladného povrchu hrnce i během fritování.
Zelenina? Bez problému!
Ve fritovacích hrncích, navzdory tradovaným poznatkům, nemusíme připravovat jen obalované pokrmy (řízky, ryby a květák) či pomfrity. Fritéza výtečně nahradí pánev i v případě běžné zeleniny, kterou bychom jinak smažili na oleji.
Díky rychlé přípravě za vysoké teploty bude příjemně křehká, nenasákne tolik tuku, a tudíž bude i zdravější.
Zápachu lze zabránit
Nepříjemným průvodním znakem smažení bývá linoucí se pára a zápach. Velmi efektivním způsobem, jak tomu zabránit, je minimální otvírání poklopu. Při tom pomáhá funkce, kterou disponuje většina nových fritéz na trhu.
Jejich fritovací koš lze spustit či nadzvednout, nebo nechat okapat i při zavřeném víku.
Kolik stojí fritézy
Nejlevnější modely se prodávají v cenových relacích v průměru okolo 900 Kč, ale fritovací hrnec s nepřilnavým povrchem, s příkonem 1800 W a objem 2, 5 l seženeme třeba i za 600 Kč. Modernější fritézy s nakloněným rotujícím košem koupíme už od 3500 Kč.
Při výběru věnujme velkou pozornost možnosti snadné údržby. Právě na ní nakonec vždy závisí, jak často fritézu používáme. Pro běžnou rodinnou potřebu většinou postačí přístroj s kapacitou 1,2 nebo 1,5 kg zpracovávaných potravin.
Horkovzdušná fritéza připraví pokrmy – od hranolků a kuřete až po muffiny nebo restovanou zeleninu – s minimem (cca 1 lžící) tuku a větší výživovou hodnotou.
Hranolky promíchává automaticky bez obsluhy a celý proces pečení, smažení či grilování lze sledovat průhledným víkem. Seženeme ji od 2 700 Kč, ale i za 7700 Kč – záleží na značce.
Text: Marie Šrámková, foto: Shutterstock