Domů     Pořád jsem tak unavená…
Pořád jsem tak unavená…
26.6.2023

Únava je záludná obtíž, zvláště když se táhne delší dobu. Žádné projevy nemoci nejsou vidět, takže chronická únava na okolí snadno působí jako pohodlnost, lenost nebo simulování.

Přitom potíže, které vyvolává, mohou dosahovat takové intenzity, že ochromují tělo i myšlení a zásadně komplikují běžný chod dne. Dosáhnout návratu k původníní kondici je přitom někdy velmi složité. Vyhlídky se značně liší podle typu a příčiny déletrvající únavy.

JARNÍ ÚNAVA

Podle zavedené představy má být příčinou jarní únavy nedostatek vitaminů. Jenže to platilo možná tak dob našich prarodičů, kteří v zimě neměli k dispozici širokou nabídku dováženého ovoce a zeleniny ani milivitaminových přípravků.

Dnešní příčina jarní únavy se proto zúžila na méně nápadný důvod, a tím je reakce na jarní oteplení po období chladného počasí. Se změnou venkovních podmínek se musí vyrovnat i náš organismus – rozšiřují se cévy a krevní tlak poněkud klesá. To vyvolává únavu.

V krvi navíc ještě koluje vyšší množství melatoninu, „hormonu spánku“, vyprodukovaného za dlouhých zimních nocí, který stále podporuje zvýšenou ospalost.

Je dobré vědět: Při výkyvech počasích, kdy se střídá oteplení a ochlazení, že může pocit únavy vrátit opakovaně. Náchylnější jsou k němu lidé, kteří i jindy reagují citlivěji na povětrnostní vlivy.

Co s tím?

Doporučuje se hlavně aktivní pohyb venku. Stačí i svižné procházky. Prospějí ke zvýšení serotoninu, hormonu aktivity, a za slunného dne i vitaminu D. Jeho nedostatek koncem zimy snižuje odolnost vůči infekcím, které pak mohou také stupňovat únavu.

Tvorba vitaminu díky dopadu slunečních paprsků na kůži je ale v tuto roční dobu nedostatečná, takže je velmi vhodné sáhnout po doplňcích stravy s vitaminem D. Pokud vás současně s únavou trápí také duševní skleslost, tak přidejte ještě pangamin či jiný vydatný zdroj vitaminů řady B.

Může se ovšem stát, že ani aktivnější životní styl a doplňování vitaminů únavu nezlepší. V tom případě bude mít jinou příčinu a tu je třeba hledat.

ÚNAVOVÝ SYNDROM

Možná máte štěstí a únavový syndrom je pro vás jen abstraktním pojmem nebo jakousi „novou nemocí“. O novinku přitom rozhodně nejde, medicína tyto potíže popisuje už téměř sto let, jen se dlouho netušilo, jakou mají příčinu.

Poměrně nedávno proto lékaři řadili únavový syndrom spíše mezi psychické problémy. Dnes je únavový syndrom považován za komplikované a závažné neurologickoimunitní onemocnění. Proto se kromě únavy projevuje potížemi jak imunitního, tak nervového původu.

Nemocné obvykle trápí opakující se bolesti v krku, zvýšená náchylnost k infekcím nebo projevy připomínající virózu i bez nákazy. Někdy bývá i dlouhodobě zvýšená teplota lehce přes 37 °C nebo bolesti hlavy, svalů a kloubů.

Kvůli postižení imunitního systému se může objevit i náhlá nesnášenlivost určitých potravin, přídatných potravinářských látek či léků. Nervové problémy ztěžují život zhoršenou schopností soustředění a potížemi se spánkem.

Zásadní komplikací pro postižené je ale ničivá únava a výrazné snížení výkonnosti.

Je dobré vědět:

– Snaha překovat slabost a přinutit se k vyššímu výkonu vede jen k hlubšímu vyčerpání, z nějž se nemocný déle vzpamatovává.

– Duševní činnost nepředstavuje při únavovém syndromů lehčí zátěž, ale naopak ještě více vyčerpává než mírná fyzická námaha. I duševní práci nebo studium je tedy třeba si rozvrhnout do malých dávek a dostatečně odpočívat, nejlépe procházkami.

– Nemoc se obvykle objeví následně po překonání infekčního onemocnění a zprvu působí jako obtížná rekonvalescence. Návrat k předchozí kondici ale nepřichází ani po měsících, po půl roce se už stav popisuje jako chronická únava.

– Postižené jsou více ženy než muži, a to hlavně ve věku mezi 25 a 45 lety.

Léčba je obtížná

Momentálně je únavový syndrom nevyléčitelné onemocnění, a to hlavně z toho důvodu, že není stále ještě známo, co ho vlastně vyvolává. Léčba se tedy zaměřuje na zmírnění projevů a snížení diskomfortu, který únavový syndrom způsobuje.

Někdy jsou třeba léky proti bolesti nebo na spaní, jindy antidepresiva. Prospěšné mou být i přípravky doplňující vitamin D, zinek a železo.

Přesto nemoc pokračuje, takže postižený má horší a lepší období, která hodně souvisejí s momentální psychickou i fyzickou zátěží. Zmírňovat je třeba především stres, protože rychle vede k prohloubení potíží.

Co pomáhá

– Velkou úlevu může přinést především cílené snižování psychické zátěže, stresu a napětí. Toho lze ale sotva dosáhnout medikamenty, nutné je vlastní úsilí postiženého. Velice se doporučuje najít si vlastní program pro psychickou relaxaci a denně se mu věnovat.

Může to být autogenní trénink a podobné metody, které pomocí uvolnění svalů dosahují uvolnění psychiky, dále jógové cvičení, meditace, případně sport u lidí, kteří tíhnout spíš k aktivnímu pohybu.

– Podstatné je plánování a rozumné rozvržení denních aktivit, které musí zahrnovat také dostatečnou dobu k relaxaci. Lidé s únavovým syndromem potřebují mnohem více času k obnovení byť omezených sil. Pokud se vyčerpají, nemoc se prohloubí.

– Příznivě působí i vyvážená strava, která bude dodávat dostatek živin pro nervový i imunitní systém.

To znamená dostatek kvalitních bílkovin, z olejů především lněný a vlašský, tučné mořské ryby, dále kakao, kukuřičnou krupici a mouku a ovoce a zeleninu výrazných barev, především borůvky, černý rybíz, višně a třešně, dýně.

Neklesat na mysli

Onemocnění únavovým syndromem může značně změnit představy o budoucím životě a omezit vyhlídky. Pro nemocné je obtížná i cesta na dovolenou a zájmové aktivity. Rovněž výdělečné činnosti je třeba přizpůsobit množství sil, které jsou k dispozici.

Přesto by nemocní neměli klesat na mysli, ale spíš přizpůsobit své představy realitě a najít si nové cíle, které jim budou dělat radost. Depresivní myšlenky a nálady navíc stav nemoci zhoršují, proto je třeba se jim bránit.

DALŠÍ PŘÍČINY CHRONICKÉ ÚNAVY

* Porucha štítné žlázy

Štítná žláza je jedním z hlavních center energetického řízení organismu. Jakékoli vychýlení z normální funkce má proto ohromný dopad na celé tělo.

Když se ze štítné žlázy dostává do krve nižší množství hormonů, tělo přejde na úsporný režim při vydávání energie. Proto se ozve nevysvětlitelná únava a malátnost, kdy odpočinek nestačí k nabrání nových sil.

Snížené spalování energie se projeví i náhlým nárůstem váhy a zimomřivostí.

Bohužel poruchy štítné žlázy jsou u nás poměrně časté, uvádí se, že ve věku 40 let je sníženou produkcí hormonů štítné žlázy postižena každá třetí žena a tento počet s věkem ještě narůstá. Většina postižených přitom nemá tušení, že touto poruchou trpí.

Příznaky jsou totiž neurčité, vedle únavy je to náladovost, časté pocity chladu nebo přibývání na váze. Projevy onemocnění se přitom dají jednoduše upravit hormonální léčbou.

* Onemocnění srdce

Srdeční onemocní nezpůsobují jen potíže s dechem, ale také únavu, pokud se ke tkáním nedostává dostatečné množství čerstvě okysličené krve a živin.

Chronická únava proto může být také signálem vážného onemocnění a není ji radno považovat pouze za projev slabosti.

* Alergie

Alergie v zásadě znamená zvýšenou pohotovost a aktivitu imunitního systému. Pak dochází k něčemu podobnému jako při imunitním alarmu na počátku infekčního onemocnění.

Imunitní systém při tom spotřebovává značné množství energie, a tak se zákonitě dostaví velká únava a malátnost.

Podobně je tomu také při nesnášenlivosti lepku čili při celiakii.

* Chudokrevnost

Důvod nedostatku energie je v tomto případě zjevný: Kvůli sníženému množství červených krvinek se k tkáním dostává méně kyslíku. Kyslík je přitom pro buňky nepostradatelným „palivem“, takže méně kyslíku znamená méně energie.

Současně vázne také odvádění oxidu uhličitého z tkání. Následkem je chronická únava, nevýkonnost, slabost a stálá spavost.

Anémie může mít různé příčiny, nevzniká jen při nedostatku železa na jídelníčku. Mohou se za tím skrývat například poruchy vstřebávání vitaminu B12 či vadné nastavení hormonálního řízení tvorby krve.

Zkrátka pouze změnou jídelníčku se chudokrevnost nemusí podařit odstranit, je nutné najít příčinu a trpělivě ji léčit.

Související články
1.7.2025
Hudba nás ovlivňuje po celý život a v různých podobách je všude kolem nás. Její blahodárné účinky sami vnímáme a jsou i vědecky potvrzené. Zpěv ptáků, hlasy zvířat, ale i šumění listí nebo bublání vody v potoce můžeme považovat za hudbu. Vnímáme ji už před narozením, kdy slyšíme matčino srdce, dech i hlas. Čím je klidnější a laskavější, tím lépe pro harmonický vývoj novorozence, proto mu prospív
23.6.2025
...se prý má nechat uzrát, než se bude operovat. Kde se tahle lidová moudrost vzala, těžko říct. Ve skutečnosti je tomu právě naopak.   Šedý zákal se hlásí nenápadně. Začnete vidět trochu nezřetelně jako přes závoj. V noci si musíte posvítit, jinak nevidíte skoro nic, stejně tak na čtení potřebujete silnou žárovku. Přitom vás ostré světlo oslňuje.   Proč se tak děje? Oční
19.6.2025
Často ho máme někde na záhonu jen tak pro radost, protože pěstování je snadné a jeho barva potěší oči a zahradu rozzáří. Navíc kvete od jara až do podzimu. Potřebujete jen slunné místo a propustnou půdu. Naši předkové věděli, že květy měsíčku, který nazývali třeba sluníčko, krušínek, nechtík nebo deštná bylina, mají léčivé účinky. A tak je sušili a vyráběli různé masti, tinktury, olejíčky nebo
13.6.2025
Přezdívá se mu sluneční vitamin. Možná nejen díky jeho nejvýznamnějšímu zdroji. Déčko je totiž také hlavní pojistkou pro dobrou náladu. Většina světové populace má vitaminu D nedostatek. Bacily a viry tak mají velkou šanci tělo napadnout a skolit. Co je vitamin D Řadí se mezi vitaminy, ale je to vlastně v tucích rozpustný hormon seco-steroid nezbytně důležitý pro správné fungování lidského tě
11.6.2025
O zdraví koluje nespočet mýtů. Mnoho z nich jsme slyšeli jako už děti a v dobré víře je pak v dospělosti předávali. Mnoho dalších pak přidala doba internetová… Řada z těchto rad má racionální jádro a spolehnlivý účinek. Vedle nich ovšem koluje spousta nepodložených nebo vysloveně nebezpečných mýtů. Místo abychom svému tělu prospěli, můžeme si jejich dodržováním naopak uškodit. 1. Pitný režim se
reklama
Šikovné tipy
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Když se barva na vlasy nepovede
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s […]
Kabelka jako pomocník i šperk
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nadýchaná roláda
tisicereceptu.cz
Nadýchaná roláda
Suroviny 100g hladké mouky 3 lžíce kukuřičného škrobu 1 lžička kypřicího prášku 3 vejce 100 g krupicového cukru máslo na vymazání Na náplň 125 ml smetany ke šlehání 30 g moučkového cukr
Koláč s třešněmi a zmrzlinou
nejsemsama.cz
Koláč s třešněmi a zmrzlinou
Klasický štrúdl může mít mnoho podob. Lze ho připravit i jako koláč s náplní ze sladkých třešní (i višně se uplatní) a doplnit vanilkovou zmrzlinou. Potřebujete: ✿ 2 balení rozváleného listového těsta ✿ 100 g másla ✿ 2 hrsti strouhanky nebo rozdrobených piškotů ✿ 1 kg třešní ✿ 150 g cukru krupice ✿ moučkový cukr 1. Máslo rozehřejte v kastrůlku, trochu si
Alergie: Když si imunita plete kamaráda s nepřítelem
epochaplus.cz
Alergie: Když si imunita plete kamaráda s nepřítelem
Kýchání, rýma, svědění očí a vyrážka. Znáte to? Nejste sami. V Česku trápí alergie každého třetího člověka. A letošní pylová sezóna je obzvláště zákeřná. Alergologové varují před prolínáním jarních stromů a travin, což přispívá k vyššímu počtu alergických projevů. Proč se náš imunitní systém tak „plete“ a jaké jsou moderní přístupy ke zmírnění těchto nepříjemných
Tropický ráj ve stínu palem
rezidenceonline.cz
Tropický ráj ve stínu palem
Pouhých pár kroků od pobřežní pláže lemující zátoku Lorient na ostrově Svatý Bartoloměj najdete jednu z nejkrásnějších zdejších nemovitostí. Luxusní Villa Palm Beach je snovým místem klidu a odpočinku. Uhrane hned na první pohled svou elegancí podtrženou rozdělením obytného interiéru na pětici samostatných pavilonů. V tom hlavním je kromě největší ložnice situované do zadních partií
Zdravotní poradna: Očkování proti klíšťové encefalitidě
21stoleti.cz
Zdravotní poradna: Očkování proti klíšťové encefalitidě
Pobyt v přírodě patří k nejhezčím zážitkům léta – ovšem i v českých lesích číhá neviditelné nebezpečí. Virus klíšťové encefalitidy může napadnout nervovou soustavu a způsobit vážné komplikace. [c
4 slavní karikaturisté: Mocní na jejich hlavy vypisovali odměny
historyplus.cz
4 slavní karikaturisté: Mocní na jejich hlavy vypisovali odměny
„Bude to prcek! Malá nedomrlá kreatura! Zákeřný vztekloun! Zosobnění podlosti!“ má jasno Angličan James Gillray, jak bude na jeho karikaturách vypadat Napoleon Bonaparte. Stvoří postavu Malého Boneyho, který se krčí strachy před mohutným Johnem Bullem, symbolem mocné Británie!   Kritizují krále či diktátory. Zesměšňují politiky. Upozorňují na nešvary své doby… První „karikatury“ se objevují již
Bermudský trojúhelník: Brána do neznáma, nebo past oceánu?
enigmaplus.cz
Bermudský trojúhelník: Brána do neznáma, nebo past oceánu?
Desítky zmizelých lodí a letadel, podivné světelné úkazy a nevysvětlitelné časové anomálie. Bermudský trojúhelník, tajemná oblast v severním Atlantiku, je už po staletí zdrojem fascinace a hrůzy. Je t
Jak se správně rozhodnout?
skutecnepribehy.cz
Jak se správně rozhodnout?
Poslední tři roky se můj život točí jen kolem jednoho. Kolem péče o manžela Františka, kterému lékaři diagnostikovali rakovinu plic. Z našeho kdysi tak šťastného a spokojeného manželství, plného výletů a smíchu, se stal boj o každý den. Miluji ho, ale musím přiznat, že už to nezvládám. Sedím u jeho postele a poprvé vážně přemýšlím, jestli by pro nás oba nebylo lepší,
Emirates slaví 15 let přímého spojení mezi Dubají a Prahou
iluxus.cz
Emirates slaví 15 let přímého spojení mezi Dubají a Prahou
Emirates, největší mezinárodní letecká společnost na světě, slaví 15 let od zahájení provozu v České republice. Od prvního letu mezi Dubají a Prahou 1. července 2010 přepravila na této trase přes 3 mi
Pawlowská hubne z vyčerpání? Lásce má být konec!
nasehvezdy.cz
Pawlowská hubne z vyčerpání? Lásce má být konec!
Známá spisovatelka a herečka Halina Pawlowská (70) se před pár dny na veřejnosti objevila ve zcela nové formě. Výrazně zhubla, prokoukla a mohla by být plná života, jenže nikomu z přítomných neunikl
Slavná sídla hlav států: Kde se tvoří dějiny?
epochalnisvet.cz
Slavná sídla hlav států: Kde se tvoří dějiny?
Nejzásadnější rozhodnutí se odehrávají za zdmi paláců, v nichž sídlí nejmocnější muži světa. Jaká je historie budov, kde přebývají prezidenti či předsedové vlád? Byly vůbec postaveny pro ně? A kdy se tam vlastně nastěhovali?   Místo pro sídlo hlavy státu si vybral už George Washington (1732–1799), první americký prezident, a zúčastnil se také 13. října 1792
Gosau: Rakouská oáza klidu mezi horami a jezery
epochanacestach.cz
Gosau: Rakouská oáza klidu mezi horami a jezery
V rakouské Solné komoře, sevřené horskými hřebeny Dachsteinu a vonícími alpskými lesy, se rozkládá malebná vesnička Gosau. Toto místo působí, jako by vystoupilo z jiné doby – krajina nedotčená spěchem, kde čas plyne klidněji a každý pohled nabízí scenérii hodnou pohlednice. Gosau láká cestovatele, kteří touží po tichu, autenticitě a zážitku, který se zapíše hluboko