Domů     Pořád jsem tak unavená…
Pořád jsem tak unavená…
26.6.2023

Únava je záludná obtíž, zvláště když se táhne delší dobu. Žádné projevy nemoci nejsou vidět, takže chronická únava na okolí snadno působí jako pohodlnost, lenost nebo simulování.

Přitom potíže, které vyvolává, mohou dosahovat takové intenzity, že ochromují tělo i myšlení a zásadně komplikují běžný chod dne. Dosáhnout návratu k původníní kondici je přitom někdy velmi složité. Vyhlídky se značně liší podle typu a příčiny déletrvající únavy.

JARNÍ ÚNAVA

Podle zavedené představy má být příčinou jarní únavy nedostatek vitaminů. Jenže to platilo možná tak dob našich prarodičů, kteří v zimě neměli k dispozici širokou nabídku dováženého ovoce a zeleniny ani milivitaminových přípravků.

Dnešní příčina jarní únavy se proto zúžila na méně nápadný důvod, a tím je reakce na jarní oteplení po období chladného počasí. Se změnou venkovních podmínek se musí vyrovnat i náš organismus – rozšiřují se cévy a krevní tlak poněkud klesá. To vyvolává únavu.

V krvi navíc ještě koluje vyšší množství melatoninu, „hormonu spánku“, vyprodukovaného za dlouhých zimních nocí, který stále podporuje zvýšenou ospalost.

Je dobré vědět: Při výkyvech počasích, kdy se střídá oteplení a ochlazení, že může pocit únavy vrátit opakovaně. Náchylnější jsou k němu lidé, kteří i jindy reagují citlivěji na povětrnostní vlivy.

Co s tím?

Doporučuje se hlavně aktivní pohyb venku. Stačí i svižné procházky. Prospějí ke zvýšení serotoninu, hormonu aktivity, a za slunného dne i vitaminu D. Jeho nedostatek koncem zimy snižuje odolnost vůči infekcím, které pak mohou také stupňovat únavu.

Tvorba vitaminu díky dopadu slunečních paprsků na kůži je ale v tuto roční dobu nedostatečná, takže je velmi vhodné sáhnout po doplňcích stravy s vitaminem D. Pokud vás současně s únavou trápí také duševní skleslost, tak přidejte ještě pangamin či jiný vydatný zdroj vitaminů řady B.

Může se ovšem stát, že ani aktivnější životní styl a doplňování vitaminů únavu nezlepší. V tom případě bude mít jinou příčinu a tu je třeba hledat.

ÚNAVOVÝ SYNDROM

Možná máte štěstí a únavový syndrom je pro vás jen abstraktním pojmem nebo jakousi „novou nemocí“. O novinku přitom rozhodně nejde, medicína tyto potíže popisuje už téměř sto let, jen se dlouho netušilo, jakou mají příčinu.

Poměrně nedávno proto lékaři řadili únavový syndrom spíše mezi psychické problémy. Dnes je únavový syndrom považován za komplikované a závažné neurologickoimunitní onemocnění. Proto se kromě únavy projevuje potížemi jak imunitního, tak nervového původu.

Nemocné obvykle trápí opakující se bolesti v krku, zvýšená náchylnost k infekcím nebo projevy připomínající virózu i bez nákazy. Někdy bývá i dlouhodobě zvýšená teplota lehce přes 37 °C nebo bolesti hlavy, svalů a kloubů.

Kvůli postižení imunitního systému se může objevit i náhlá nesnášenlivost určitých potravin, přídatných potravinářských látek či léků. Nervové problémy ztěžují život zhoršenou schopností soustředění a potížemi se spánkem.

Zásadní komplikací pro postižené je ale ničivá únava a výrazné snížení výkonnosti.

Je dobré vědět:

– Snaha překovat slabost a přinutit se k vyššímu výkonu vede jen k hlubšímu vyčerpání, z nějž se nemocný déle vzpamatovává.

– Duševní činnost nepředstavuje při únavovém syndromů lehčí zátěž, ale naopak ještě více vyčerpává než mírná fyzická námaha. I duševní práci nebo studium je tedy třeba si rozvrhnout do malých dávek a dostatečně odpočívat, nejlépe procházkami.

– Nemoc se obvykle objeví následně po překonání infekčního onemocnění a zprvu působí jako obtížná rekonvalescence. Návrat k předchozí kondici ale nepřichází ani po měsících, po půl roce se už stav popisuje jako chronická únava.

– Postižené jsou více ženy než muži, a to hlavně ve věku mezi 25 a 45 lety.

Léčba je obtížná

Momentálně je únavový syndrom nevyléčitelné onemocnění, a to hlavně z toho důvodu, že není stále ještě známo, co ho vlastně vyvolává. Léčba se tedy zaměřuje na zmírnění projevů a snížení diskomfortu, který únavový syndrom způsobuje.

Někdy jsou třeba léky proti bolesti nebo na spaní, jindy antidepresiva. Prospěšné mou být i přípravky doplňující vitamin D, zinek a železo.

Přesto nemoc pokračuje, takže postižený má horší a lepší období, která hodně souvisejí s momentální psychickou i fyzickou zátěží. Zmírňovat je třeba především stres, protože rychle vede k prohloubení potíží.

Co pomáhá

– Velkou úlevu může přinést především cílené snižování psychické zátěže, stresu a napětí. Toho lze ale sotva dosáhnout medikamenty, nutné je vlastní úsilí postiženého. Velice se doporučuje najít si vlastní program pro psychickou relaxaci a denně se mu věnovat.

Může to být autogenní trénink a podobné metody, které pomocí uvolnění svalů dosahují uvolnění psychiky, dále jógové cvičení, meditace, případně sport u lidí, kteří tíhnout spíš k aktivnímu pohybu.

– Podstatné je plánování a rozumné rozvržení denních aktivit, které musí zahrnovat také dostatečnou dobu k relaxaci. Lidé s únavovým syndromem potřebují mnohem více času k obnovení byť omezených sil. Pokud se vyčerpají, nemoc se prohloubí.

– Příznivě působí i vyvážená strava, která bude dodávat dostatek živin pro nervový i imunitní systém.

To znamená dostatek kvalitních bílkovin, z olejů především lněný a vlašský, tučné mořské ryby, dále kakao, kukuřičnou krupici a mouku a ovoce a zeleninu výrazných barev, především borůvky, černý rybíz, višně a třešně, dýně.

Neklesat na mysli

Onemocnění únavovým syndromem může značně změnit představy o budoucím životě a omezit vyhlídky. Pro nemocné je obtížná i cesta na dovolenou a zájmové aktivity. Rovněž výdělečné činnosti je třeba přizpůsobit množství sil, které jsou k dispozici.

Přesto by nemocní neměli klesat na mysli, ale spíš přizpůsobit své představy realitě a najít si nové cíle, které jim budou dělat radost. Depresivní myšlenky a nálady navíc stav nemoci zhoršují, proto je třeba se jim bránit.

DALŠÍ PŘÍČINY CHRONICKÉ ÚNAVY

* Porucha štítné žlázy

Štítná žláza je jedním z hlavních center energetického řízení organismu. Jakékoli vychýlení z normální funkce má proto ohromný dopad na celé tělo.

Když se ze štítné žlázy dostává do krve nižší množství hormonů, tělo přejde na úsporný režim při vydávání energie. Proto se ozve nevysvětlitelná únava a malátnost, kdy odpočinek nestačí k nabrání nových sil.

Snížené spalování energie se projeví i náhlým nárůstem váhy a zimomřivostí.

Bohužel poruchy štítné žlázy jsou u nás poměrně časté, uvádí se, že ve věku 40 let je sníženou produkcí hormonů štítné žlázy postižena každá třetí žena a tento počet s věkem ještě narůstá. Většina postižených přitom nemá tušení, že touto poruchou trpí.

Příznaky jsou totiž neurčité, vedle únavy je to náladovost, časté pocity chladu nebo přibývání na váze. Projevy onemocnění se přitom dají jednoduše upravit hormonální léčbou.

* Onemocnění srdce

Srdeční onemocní nezpůsobují jen potíže s dechem, ale také únavu, pokud se ke tkáním nedostává dostatečné množství čerstvě okysličené krve a živin.

Chronická únava proto může být také signálem vážného onemocnění a není ji radno považovat pouze za projev slabosti.

* Alergie

Alergie v zásadě znamená zvýšenou pohotovost a aktivitu imunitního systému. Pak dochází k něčemu podobnému jako při imunitním alarmu na počátku infekčního onemocnění.

Imunitní systém při tom spotřebovává značné množství energie, a tak se zákonitě dostaví velká únava a malátnost.

Podobně je tomu také při nesnášenlivosti lepku čili při celiakii.

* Chudokrevnost

Důvod nedostatku energie je v tomto případě zjevný: Kvůli sníženému množství červených krvinek se k tkáním dostává méně kyslíku. Kyslík je přitom pro buňky nepostradatelným „palivem“, takže méně kyslíku znamená méně energie.

Současně vázne také odvádění oxidu uhličitého z tkání. Následkem je chronická únava, nevýkonnost, slabost a stálá spavost.

Anémie může mít různé příčiny, nevzniká jen při nedostatku železa na jídelníčku. Mohou se za tím skrývat například poruchy vstřebávání vitaminu B12 či vadné nastavení hormonálního řízení tvorby krve.

Zkrátka pouze změnou jídelníčku se chudokrevnost nemusí podařit odstranit, je nutné najít příčinu a trpělivě ji léčit.

Související články
30.4.2025
Oči jsou okno do duše a umožňují vnímat krásy světa. Denně jim ale dáváme pořádně zabrat používáním mobilů a počítačů, namáháme je při čtení knih i sledování televize. Odpočinou si jen zřídka. Výsledkem je únava, pálení, suchost i zhoršování zraku. Pomohou účinná cvičení. Dobře poslouží jako první pomoc i ke zlepšení zraku. Při pravidelném praktikování se oči zvětší a rozzáří a vy budete působit
28.4.2025
To se snáze řekne, než provede. Ať už jsou to lupy mastné, nebo suché, v boji s nimi budete potřebovat hodně trpělivosti a vytrvalosti. V určité míře jsou šupinky ve vlasech normální. Kožní buňky se přirozeně obměňují, jejich životnost je pouhé čtyři týdny, pak se uvolní a odpadnou. Těchto šupinek si obvykle vůbec nevšimnete. Pokud vám ale sněží na ramena nebo prosvítají ve vlasech, nastal probl
24.4.2025
Jen málokteré léky mají tak rozporuplnou pověst jako právě antidepresiva. A také kolem nich panuje spousta mýtů. Každý z nás se může ocitnout v náročné životní situaci, kterou nezvládá, například úmrtí blízké osoby, nepříznivý zdravotní stav, rozvod a podobně, a depresivní stavy jsou tu. A že je to někdy stav k nevydržení, potvrdí každý, kdo to zažil. Jenže mnozí se léčby antidepresivy z různých
22.4.2025
Asi tušíte, o čem bude řeč: O prokrastinaci. I když je to modní téma, rozhodně nejde o banalitu. Prokrastinace totiž není vznešenější slovo pro lenost. Už se vám to stalo? Máte spoustu práce, ale ne a ne se donutit ji zdolat. Napadá vás spousta argumentů, proč to nejde. Jak to, že člověk odsouvá své povinnosti nebo je vůbec nevyřídí? Práce za to nemůže Jedno je jisté. Důvody jsou v nás. T
10.4.2025
Nemusí to být ani tolik, ale jestli už se těšíte na jarní procházky nebo výlety, určitě se podívejte, jestli náhodou nepotřebujete nové boty. Je totiž nejvyšší čas, protože chvilku budete hledat ty pravé a musíte je přece trochu vyšlapat, než se vydáte na cesty. A podle čeho vybírat? Kam vás nohy povedou? Řiďte se tím, kde budete nejčastěji chodit. Protože základní výběr byste měli udělat podle
reklama
Šikovné tipy
Dřevo opět v plné kráse: Jak jej renovovat?
Sem tam škrábanec nebo skvrna a povrch jaksi omšelý… Přírodní dřevo je úžasný materiál, ale nepříliš odolný vůči stopám opotřebování a zašpinění. Stačí ale málo a může se zaskvít v původní kráse. Odborníci, truhláři a návrháři, sice radí nechat dřevo přirozeně stárnout, protože se dokáže do jisté míry samo regenerovat a viditelnost skvrn nebo rýh […]
Růžičky na dárky, které nadělají spoustu parády
Až bude příště potřebovat ozdobit dárek, nebudete muset nic shánět. Stačí jen saténová stuha, nůžky a lepidlo. Šířka stuhy určí velikost květu, takže záleží na vaší představě. Aby se vám ale se stuhou pohodlně pracovalo, měla by mít šířku aspoň 5 cm. Nastříhejte ji na 10cm dílky, na jeden květ jich budete potřebovat 10 až […]
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
Obří vejce může být netradiční dekorací a navíc poslouží jako zajímavý květináč na cibuloviny. A to vše ne jenom na Velikonoce! Vejce je dokonalým symbolem jara jako takového. Nebojte, nenakladla jej žádná dračice. Zrodilo se ze sádrových obvazů. Totiž, u vás doma se teprve zrodí. A vyrobit ho zvládne i úplný začátečník. Připravte si speciální […]
Korálkové kraslice potěší
Pokud každý rok vymýšlíte, čím zpestřit sváteční výzdobu, máme pro vás pár nápadů. Určitě se budou hodit jak těm zkušenějším, kteří s korálky už někdy pracovali, tak i začátečníkům. Korálkové vajíčko 1 balení rokajlových korálků 10/0 transparentní, 1 balení rokajlových korálků 10/0 Sfinx, 1 Miyuki háčkovací přízi 0,45mm/25m, háček 0,9 mm, jehla s velkým okem […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
rezidenceonline.cz
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
V srdci lyžařského města Aspenu v americkém Coloradu stojí dům, na jehož střeše se nachází rozlehlý luxusní byt, poskytující svým obyvatelům dokonalé místo k životu. Čistý a vzdušný interiér, plynule navazující na terasu, září teplem a třpytivým horským sluncem. Aspen, dnes velmi známé lyžařské středisko obklopené pohořím Rocky Mountains, vznikl původně jako místo těžby stříbra. Během devatenáctého století
Zoo Jihlava: Zvířecí svět uprostřed města
epochanacestach.cz
Zoo Jihlava: Zvířecí svět uprostřed města
Zahrada, která vás vtáhne do světa zvířat a přírody – Zoo Jihlava je ideálním místem pro všechny, kteří hledají zážitky plné dobrodružství, poznání a zábavy. V srdci Vysočiny na necelých 10 hektarech se vydáte na expedici takřka celým světem. Více než 250 druhů zvířat a přes 1500 jedinců vytváří unikátní svět, kde si na své přijdou
Bez kapesníku ani ránu
nejsemsama.cz
Bez kapesníku ani ránu
Venku je už krásně teplo, a vy přesto pořád smrkáte a rýma vás ne a ne opustit? Nejspíš máte chronickou rýmu. Někdy se jen lehká viróza může protáhnout i na několik týdnů a vyústit v chronickou rýmu. Jak se s tímhle trápením co nejdříve poprat a co na chronickou rýmu zabírá? Rýmu, tu klasickou, dostane občas téměř každý. Může ji způsobit virová či bakteriální infekce, případně alergie. Většinou přejde
Poprvé ve vzduchu: Když dinosaurus dostal křídla
21stoleti.cz
Poprvé ve vzduchu: Když dinosaurus dostal křídla
Nově analyzovaná fosilie Archaeopteryxe, získaná Fieldovým muzeem v Chicagu v roce 2022, přinesla zcela nové poznatky o tom, jak se první ptáci naučili létat. Tento exemplář, původně pocházející z Bav
Lenin: mistrovské dílo balzamovačů, Nebo precizní podvod?
enigmaplus.cz
Lenin: mistrovské dílo balzamovačů, Nebo precizní podvod?
Rudé náměstí v Moskvě je 19. března 1934 plné návštěvníků, z nichž většina míří do mauzolea ruského komunistického politika Vladimira Iljiče Lenina (1870–1924). Společně s davem pomalu kráčí i 46letý
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
iluxus.cz
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
Hodinářská značka Luminox, které důvěřují příslušníci Navy SEALs i dobrodruzi, oznámila své oficiální partnerství s FORCE BLUE, jedinou neziskovou organizací na světě, která přeškoluje a nasazuje býva
Smrt ukázala, jak jsme si byly blízké
skutecnepribehy.cz
Smrt ukázala, jak jsme si byly blízké
Našla jsem skrýš s fotografiemi. Zjistila jsem, že mě s babičkou spojuje symbol draka, který mě zavedl na novou životní cestu. Když mi zemřela babička, bylo nutné vyklidit její domek. Já si vzala na starost půdu, kam by se rodičům špatně dostávalo. Byla plná prachu a krámů, žádné poklady jsem nenašla. Až když jsem měla
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
epochalnisvet.cz
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
Autismus je jako strašák společnosti. Zatímco podvědomě s sebou nese předsudky z předsudků, konkrétně už ovlivňuje schopnost dítěte komunikovat, navazovat vztahy a zapojit se do běžných aktivit. Někteří jedinci s poruchami autistického spektra (PAS) vykazují mimořádné schopnosti, například v matematice, jazycích nebo umění, jiní čelí výzvám, které komplikují jejich každodenní život. Právě dnes si připomínáme
Bez léků se Locklear už nikdy neobejde
nasehvezdy.cz
Bez léků se Locklear už nikdy neobejde
Doby, kdy po ní muži šíleli a ženy jí záviděly její výjimečnou krásu, jsou už k její smůle dávno pryč. Bývalá hvězda amerického seriálu Melrose Place Heather Locklear (63), která má za sebou tvrdý bo
Od medúzy po houby: Když je jídlo hazardem se životem
epochaplus.cz
Od medúzy po houby: Když je jídlo hazardem se životem
Japonci si pochutnávají na jedovaté medúze ečizen kurage, na Jamajce zase riskují s nezralým ovocem ackee. A co teprve lesní houby, kde i v Česku může záměna skončit tragédií? Přečtěte si o pokrmech, které lákají svou chutí, ale mohou vás stát život. Ečizen kurage – je libo jedovatou medúzu? Ta chuť za riziko stojí, tvrdí
Japonci nedobyli Koreu ani na druhý pokus
historyplus.cz
Japonci nedobyli Koreu ani na druhý pokus
Korejské námořnictvo utrpělo v bitvě u Pusanu strašlivý debakl, zbyla mu jen hrstka lodí. Admirál I Sun-sin, jemuž král opět svěřil nejvyšší velení, se přesto nevzdává. Znovu prokáže své výjimečné schopnosti. Střetne se s velkou japonskou přesilou a slavně zvítězí! Hospodařit na malém kousku půdy jako jeho otec nebude. Dospívající Hidejoši Tojotomi (1537–1598) z rodné
Křupavé okurčičky
tisicereceptu.cz
Křupavé okurčičky
Okurková sezona nemusí být nudná, zvlášť, když si můžeme tyhle zelené pochoutky naložit do láku. Potřebujete 400 g okurek 3 kuličky pepře 2 kuličky nového koření 1 bobkový list ½ lžičky hořč