Možná jim říkáte šlejšky, šulánky, slížky nebo šišky. Ovšem mnohem více variant než jazykových má tahle „babičkovská“ dobrota v receptech a chutích.
Základem je sice vždy jednoduché bramborové těsto, ale odlišnosti začínají už jen při jeho tepelné úpravě – někdy se vaří, jindy smaží nebo peče v troubě.
Hotové slejšky se mohou jíst zasypané cukrem a mákem nebo osmaženou strouhankou, ale i naslano s cibulkou a slaninou nebo se zelím. Stejně dobré budou jako příloha k masu a omáčkám.
Univerzální recept: 1 kg vařených brambor, 2 vejce, 100 g hrubé mouky a 100 g dětské krupičky, sůl.
Aby se povedly, je třeba těsto připravit rychle. Nastrouhané brambory osolíme, přidáme vejce, mouku a krupičku a prohněteme. Pokud se těsto lepí, přisypeme mouku. Ne však moc, těsto musí zůstat pružné. Vytvarujeme šišky a házíme je do vroucí vody. Jakmile vyplavou na hladinu, ještě krátce povaříme a hned vyndáme.
Smažené s pikantním kysaným zelím
Cibuli pokrájíme na tenká kolečka a šunku na proužky a krátce osmažíme na pánvi. Přidáme pokrájené kysané zelí a trochu podlijeme. Okořeníme trochou černého a kajenského pepře a necháme dusit, až se tekutina odpaří. Podle chuti ještě přisolíme nebo přisladíme.
Po italsku se sýrovou omáčkou
Omáčka se hodí na šlejšky vařené, smažené i pečené v troubě. Na oleji krátce orestujeme 200 g pokrájené šunky, přidáme 400 ml smetany na vaření, lisovaný česnek podle chuti a 150 g nastrouhaného sýra výrazné chuti, nejlépe parmezánu.
Pomalu vaříme, než omáčka zhoustne, pak přidáme nejlépe čerstvou bazalku a nalijeme na šlejšky.
Alternativy: Sdílejí jen tvar
Nepoužívají totiž brambory. Příprava je ale podobně jednoduchá:
… tvarohová
Promícháme 250 g tučného tvarohu s 1 vejcem a špetkou soli, pak přidáme asi 200 g hrubé mouky (nebo směs mouky a krupičky), množství řídíme podle hustoty těsta. Pracujeme rychle, tvoříme malé válečky a vkládáme je do vroucí vody.
Poté, co vyplavou, vaříme asi 5 minut a vyndaváme. Tvarohové šlejšky jsou ideální v kombinaci s mákem. Hodí se k nim ale i sladká omáčka z povařeného nebo jen rozmixovaného ovoce s cukrem a smetanou.
… zelná
Známá je díky M. D. Rettigové. Tady je její recept: Nejdříve si připravíme dušené zelí – ve větším hrnci osmažíme cibuli do zlatova a přisypeme menší hlávku nakrájeného zelí.
Přidáme 2 lžičky soli, 1 až 2 lžičky cukru, ½ lžičky mletého černého pepře, 2 lžíce octa a promícháme. Pod pokličkou dusíme 30 minut, pak necháme vystydnout.
Místo brambor si pak přichystáme kynuté těsto. Do 250 g polohrubé a 250 g hladké mouky rozdrobíme 1 kostku čerstvého droždí, přidáme 2 vejce, špetku soli a vychladlé zelí a důkladně prohněteme do tužšího těsta.
To nakrájíme na díly, každý díl rukama rozválíme na cca 40 cm dlouhý váleček, který rozkrájíme na 8 stejných kousků. Každý kousek potřeme ze všech stran rozpuštěným máslem a necháme v pekáči asi půl hodiny kynout, pak dáme péct na 200 °C asi na 30-40 minut.
Zelné šlejšky se dají jíst samotné, ale hodí se i jako příloha k polévkám nebo hutným omáčkám.
Foto: Shutterstock