Domů     Je čas vrátit pleti svěžest
Je čas vrátit pleti svěžest
3.1.2024

Proč právě teď? Protože podzim nezatěžuje kůži vedrem, mrazem ani vysokým UV zářením, a tak vytváří ideální podmínky pro hloubkovou obnovu pleti.

Cílená péče

Na okolí očí se únava projevuje nejvýrazněji. Je to tím, že kůže tu má jen třetinovou tloušťku oproti jiným partiím obličeje. Proto skrze ni snáze prosvítají žilky se stagnující krví a vytvářejí tmavé kruhy. Je tu větší sklon k propadům i otokům a drobným vráskám.

Co pomůže: Zkuste krémy proti otokům kolem očí. Obsahují povzbuzující látky, často kofein. Ty zlepší prokrvení drobných cévek, tím ustoupí otoky a tmavé zbarvení pod očima.

Krémy s kofeinem nebo peptidy umí také okamžité vyhladit drobné vrásky, byť jen dočasně. Stále účinný je i tradiční domácký obklad z čajových sáčků, ale jen za předpokladu, že použijete čerstvé.

Povadlá pleť signalizuje nedostatek energie, pobyt v nezdravém prostředí, ale i nemoc a vyčerpání. Pro nápravu je tedy nutná změna životního stylu, odpočinek a kvalitní jídelníček, ale existují i triky pro rychlé, byť dočasné zlepšení vzhledu.

Co pomůže: Zkuste jemný peeling a pak masku z kávové sedliny. Přelijte 2 lžičky mleté kávy malým množství vroucí vody, aby vnikla hustá kaše. Nechte vychladnout, pak přimíchejte 2 lžíce medu a 1 lžíci tvarohu. Naneste na pleť a nechte působit asi 15 minut.

Pro okamžité osvěžení pleti pomáhá také oplach ve vodě s ledovou drtí. Jiným fíglem je smíchat čerstvě vymačkanou citronovou šťávu se stejným množstvím vychlazené minerálky a poťupat tím pomocí tamponku pleť. Po 10 minutách opláchnout.

Pro hloubkovou péči se hodí výživné krémy s povzbuzujícími složkami, jako je kofein nebo výtažek z mořských řas.

Suché rty jsou problém, často jde o vrozenou kondici. Používání balzámů pak přináší jen malou úlevu, nepomáhají ani vitaminové doplňky.

Co pomůže: Zkuste pravidelnou masáž jemným peelingem určeným právě na rty. Tím se omezí praskání povrchu rtů. Poté naneste hojivý balzám nebo olej na rty, případně směs medu a olivového oleje.

Vhodný jídelníček

Dlouhodobá svěžest pleti vyrůstá zevnitř. Stav kůže poměrně totiž poměrně věrně odráží naše stravovací zvyklosti.

Čím více je na jídelníčku poctivých domácích pokrmů připravených přírodních surovin, nikoli z polotovarů nebo konzerv, tím je pleť vitálnější a zdravější.

Průmyslově vyráběná jídla nejen že nedodávají dostatek potřebných živin, ale navíc zatěžují játra zbytečnými škodlivinami.

Co kůži nejvíc prospívá?

*Vitamin A: Udržuje kůži hladkou, chrání ji před vysycháním a zpomaluje projevy stárnutí. Koncentrovaným zdrojem jsou játra (včetně tresčích) a vejce.

Tělo si ale vitamin A vyrábí i beta-karotenu, na nějž je bohaté ovoce a zelenina oranžové a sytě zelené barvy.

* Vitaminy skupiny B: Podporují hojení a zdravý vzhled kůže. Doplníte je mléčnými výrobky, obilnými klíčky, celozrnnými obilovinami, masem a ořechy.

* Vitamin E: Pomáhá regeneraci a hojení, udržuje mladistvý vzhled, chrání pleť proti působením škodlivin v prostředí a na jídelníčku i před toxiny v cigaretovém kouři. Nejlepším zdrojem je avokádo a kvalitní rostlinné oleje, především z obilných klíčků.

* Vitamin C: Podporuje dobrý stav povrchových cév, a tím i výživu kůže. Zdrojem je čerstvá zelenina a ovoce.

* Křemík: Zpomaluje tvorbu vrásek, protože příznivě ovlivňuje tvorbu kolagenu a elastinu, které udržují kůži pevnou. Najdete ho hlavně v celozrnných obilovinách, nejvíce v ovsu, a celozrnné rýži.

* Síra: Udržuje kůži hladkou a zdravou, léčí záněty a ekzémy. Na jídelníček ji dodávají hlavně vejce a košťálová zelenina.

* Zinek: Má hojivý vliv a podporuje i obnovu podpůrné podkožní vrstvy kolagenu. Nejbohatším zdrojem jsou ústřice, v našich podmínkách je dostupný v mase, rybách, vejcích a dýňových semenech a oleji z nich.

Líčení proti stopám únavy

Úprava jídelníčku a zvýšená péče o unavenou pokožku přináší plody, ale na ty je třeba si chvíli počkat. Co když potřebujete vypadat svěže ihned? Pak pomohou triky vizážistů.

Oči

* Divy dokáže bílá tužka. Aplikuje se na dolní víčko těsně nad linii řas – vlastně tak rozšíří bělmo, oči získají větší jas a budou působit svěžeji.

* Pokud by vám bílá připadala moc nápadná, zkuste kajalovou tužku v tělovém odstínu. I ta oči zesvětlí, neboť okraj dolního víčka je jinak načervenalý.

Kruhy pod očima

* Zkuste tekutý korektor a naneste ho na několika místech na oblouk kruhů, nikoli však po celém obvodu, protože by jejich tvar vystoupil. Dobře rozklepejte bříškem prstu do ztracena.

* Pokud únavu prozrazuje tmavší ploška pod očima, pak pomůže žlutý nebo oranžový korektor v tenké vrstvě. Opticky neutralizuje viditelnost tmavě fialové.

Tip: Zelený korektor zakryje červené žilky, fialový potlačí žlutavé zabarvení pleti a růžový schová nežádoucí pigmentové skvrny.

Oční víčka

* Vyhněte se tmavým linkám, prohlubují dojem únavy. Proto je lepší použít jen řasenku. Když linky, tak jen světlejšího odstínu šedé nebo hnědé.

* Pro svěží pohled naneste na horní víčko nanesete perleťový oční stín tělové barvy. Alternativou je pudrově šeříkový.

Make-up

* Dobrou službu prokáže rozjasňující make-up. Tyto přípravky obsahují mikročástice odrážející světlo, čím zjemňují vrásky a prohlubně a dodají pleti jas.

* Jinou možností je zmírnit výraznost rýh mezi křídly nosu a koutky rtů korektorem. Jen je třeba důkladně ho rozetřít do ztracena. Poté už stačí jen trocha rozjasňujícího pudru.

* Zdravější vzhled vykouzlí i tvářenka, ale ve zralejším věku už může působit nepřirozeně. Pak je třeba ji nanášet jen v náznaku.

Rtěnka

* Sytější barva na rtech rázem vyčaruje svěžejší vzhled, ale je třeba použít vhodný odstín. Pro většinou žen jsou ideální jemné růžové tóny, u letního typu s popelavě našedlým podtónem pleti jasně červená či korálová.

* U plnějších rtů postačí jemně zabarvený lesk.

Foto: Shutterstock

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
16.2.2024
Jóga neznamená jen krkolomné pozice, jichž dosáhnete po letech pilného cvičení. Jóga zná také jednodušší cviky, které pomohou protáhnout tělo a udržet si pružnost. Kočka čili Mardžárí, po našem kočičí hřbet, je cvik, který známe už ze školní tělocvičny. To ale nic nemění na jeho účinnosti, neboť dobře uvolní páteř. V úpravě podle jógy tento cvik začíná v sedu na patách, tzv vadžra ásaně. - S
12.2.2024
Skoro každý se s ní setkal, často v dětství, ale nevyhýbá se ani dospělým. A tak víme, že je hodně nepříjemná. Pálí a svědí stejně, jako když sáhneme do kopřiv. Na kůži se objeví vystupující pupeny, které někdy mohou přicházet ve vodnaté puchýře. Stejně rychle, jak pupeny vznikají, se zase hojí, ale na jejich místě obvykle vznikají nové. Plocha kolem nich je zarudlá a oteklá. Kopřivka se nejčastě
7.2.2024
Potit se neustále je utrpení. Nikoli fyzické, ale psychika dostává zabrat, když musíte neustále kontrolovat, zda nemáte vlhké skvrny v podpaží nebo na břiše. Příroda vymyslela různé metody, jak se může organismus bránit přehřátí: Sloni mávají svýma obrovskýma ušima, aby se jim tam v cévách ochlazovala krev, psi vyplazují jazyk a funí a my, lidé, se potíme. Každá z těchto metod funguje na určitém
6.2.2024
Nikdy snídani nevynechávejte. Je to nejdůležitější jídlo dne. Kvalitní snídaně dodá sílu a energii, dokonale nastartuje váš metabolismus a pomáhá udržet optimální hmotnost. Věděli jste, že snídaně do značné míry rozhodne o tom, jak bude váš den úspěšný? A přesto je mnoho těch, kteří snídani úplně vynechávají. Ať už z nedostatku času, nebo prostě proto, že jíst po ránu nepovažují za důležité. Pr
5.2.2024
S přibývajícími lety nás často trápí různé zdravotní neduhy. Většinou si řekneme, že to už patří k věku. Ale nemusí to být úplně pravda. S některými si lze docela dobře poradit, u jiných můžeme jejich nástup alespoň oddálit. Cukrovka nebolí A právě proto je tak zrádná. Za toto onemocnění ve vyšším věku většinou může nezdravý jídelníček, sedavý způsob života a nadváha. Častou příčinou je i d
reklama
reklama
Šikovné tipy
I kuchyňská linka potřebuje péči
V kuchyni vznikají mastné páry a ty se usazují na dvířkách, ale nejen to. Bojujeme také s otisky prstů a různými skvrnami. Jenže na každý materiál se musí trochu jinak, a pokud si nechcete linku zničit nevhodnými metodami, musíte dodržovat pár pravidel. Hlavně se řídit podle materiálu, ze kterého je nábytek vyroben. Dřevěný Dřevo je […]
Obrázek ze starého šuplíku
Zajímavou dekoraci si vyrobíte z překližky. Jestli se vám podaří najít někde starou zásuvku od psacího stolu, vznikne navíc praktická polička, třeba do koupelny. Koho baví kreativní tvoření, hledá stále nové nápady, které by proměnil v něco hezkého. Vyzkoušejte zajímavý obrázek, který zvládnete, i když neumíte kreslit. A třeba to bude roztomilý dárek pro někoho blízkého. Připravte […]
Kvítky z pistáciových skořápek
Skořápky z různých ořechů jsou sice výborné místo třísek na podpal, ale skvěle se hodí i na tvoření. Ty pistáciové jsou zvlášť vhodné na výrobu nejrůznějších kvítků. Začněte těmi nejjednoduššími a postupně můžete tvořit náročnější motivy. Co budete potřebovat: skořápky z pistácií * akrylové barvy * tavnou pistoli * tvrdý papír nebo karton * bezbarvý […]
I o šperky je třeba pečovat
Většina žen nosí šperky, které pro ně mají zvláštní význam. Třeba náušnice po babičce nebo řetízek, který dostaly k narození syna nebo dcery. Jak na to, aby neztratily svůj třpyt ani po letech? Existuje pár obecných tipů, které pomohou, aby ozdoby zůstaly čisté a zářivé. Některé jste možná už slyšeli, ale nevěnovali jste jim velkou pozornost. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tajemný grimoár Johna Dee: Obsahuje seznam andělů a poselství Adamovi?
enigmaplus.cz
Tajemný grimoár Johna Dee: Obsahuje seznam andělů a poselství Adamovi?
Anglický učenec a okultista John Dee se může chlubit mnoha záhadnými artefakty. Obsidiánovým zrcadlem počínaje a křišťálovou koulí, jíž je prý možné nahlížet do budoucnosti, konče. Údajně také vla
Heraldika: Erb jako podpis
epochaplus.cz
Heraldika: Erb jako podpis
Erby různých šlechtických rodů nás dodnes fascinují svými barvami i motivy. Ale není to jen pastva pro oči, skrývá se za nimi mnohem hlubší význam. A jejich tvorba má svá jasně daná pravidla, která se dodržují už v minulých staletích. Původně přitom slouží jako druh podpisu i prostředek k identifikaci. Napadá vás, co mohou mít
Kuřecí hranolky s dipem
tisicereceptu.cz
Kuřecí hranolky s dipem
Pokud chcete připravit variantu bez masa, vyzkoušejte nakrájenou cuketu nebo kedlubnu. Obalte stejně jako maso a podávejte s dipy různých příchutí. Ingredience 500 g kuřecích prsních řízků hlad
Co je to Business Intelligence?
epochalnisvet.cz
Co je to Business Intelligence?
Prozkoumejte klíčové aspekty a nástroje Business Intelligence, které manažerům a analytikům umožňují nejen optimalizovat výdaje a identifikovat nové obchodní příležitosti, ale také lépe porozumět tržn
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Kufr si sbalil sám, nebo mu pomohla?
nasehvezdy.cz
Kufr si sbalil sám, nebo mu pomohla?
Už delší dobu se spekuluje o tom, že herečka Linda Rybová (48) ze seriálu Ulice a David Prachař (65) řeší manželské problémy. Očividně to ale nikam nevede. Důvodem má být prý Prachařova žárlivost a s
Robotické milenky a virtuální realita: Jak umělá inteligence a robotika mění erotický průmysl?
21stoleti.cz
Robotické milenky a virtuální realita: Jak umělá inteligence a robotika mění erotický průmysl?
Už jsme zažili několik sexuálních revolucí, ta nadcházející a přicházející ale poprvé bude mít nádech tak trochu „umělého sexu“. Podle expertů se během 15–20 let stanou běžnou součástí sexuálního živo
Neobyčejná schopnost se dědí
skutecnepribehy.cz
Neobyčejná schopnost se dědí
Babička Jarmila mi vždycky říkala, že jsem jako ona. Význam těchto slov jsem pochopila až ve chvíli, kdy zemřela. Když jsem byla malá, babička Jarmila mi často opakovala, že jsem jako ona. Tehdy jsem to nechápala. Dneska mi to už dává větší smysl. Vnitřní hlas Po smrti milované babičky jsem totiž okamžitě poznala, že se
Den v růžovém na zámku Doudleby nad Orlicí 22.6.2024
epochanacestach.cz
Den v růžovém na zámku Doudleby nad Orlicí 22.6.2024
Premiéra na zámku Doudleby nad Orlicí – skvělá růžová vína a frizzante, historie, zámecká kuchyně i zahrada… Vstupné již od 250 Kč. E-katalog on-line aplikace pro vaše chytré telefony obsahující katalog vín… Během odpoledne Vás čeká pultová degustace rosé a frizzante. Těšit se můžete výhradně na špičková růžová a perlivá vína z Moravy a Čech.
Svatba je za dveřmi?
nasehvezdy.cz
Svatba je za dveřmi?
Zamilovaná herečka ze seriálu ZOO do toho možná znovu praští. O svém partnerovi Josefu Holomáčovi (63) sice ještě nedávno mluvila jako o dobrém kamarádovi, teď to ale vypadá, že se ledy konečně hnuly
Jarní úklid pleti
iluxus.cz
Jarní úklid pleti
Česká značka Maat se specializuje na ruční výrobu aromaterapeutické kosmetiky v malých objemech, což je zárukou, že se k zákaznikovi dostane vždy čerstvý a živý produkt. Nejlepší vzpruhu pro pleť unav
Domácí piškotová roláda
tisicereceptu.cz
Domácí piškotová roláda
Než nanesete na těsto krém, potřete ho vrstvou malinového džemu. Roládu dotáhnete k dokonalosti čokoládovou polevou. Ingredience Na těsto 3 vejce 80 g krupicového cukru 1 lžíce kakaa 100 g