Domů     Je čas vrátit pleti svěžest
Je čas vrátit pleti svěžest
3.1.2024

Proč právě teď? Protože podzim nezatěžuje kůži vedrem, mrazem ani vysokým UV zářením, a tak vytváří ideální podmínky pro hloubkovou obnovu pleti.

Cílená péče

Na okolí očí se únava projevuje nejvýrazněji. Je to tím, že kůže tu má jen třetinovou tloušťku oproti jiným partiím obličeje. Proto skrze ni snáze prosvítají žilky se stagnující krví a vytvářejí tmavé kruhy. Je tu větší sklon k propadům i otokům a drobným vráskám.

Co pomůže: Zkuste krémy proti otokům kolem očí. Obsahují povzbuzující látky, často kofein. Ty zlepší prokrvení drobných cévek, tím ustoupí otoky a tmavé zbarvení pod očima.

Krémy s kofeinem nebo peptidy umí také okamžité vyhladit drobné vrásky, byť jen dočasně. Stále účinný je i tradiční domácký obklad z čajových sáčků, ale jen za předpokladu, že použijete čerstvé.

Povadlá pleť signalizuje nedostatek energie, pobyt v nezdravém prostředí, ale i nemoc a vyčerpání. Pro nápravu je tedy nutná změna životního stylu, odpočinek a kvalitní jídelníček, ale existují i triky pro rychlé, byť dočasné zlepšení vzhledu.

Co pomůže: Zkuste jemný peeling a pak masku z kávové sedliny. Přelijte 2 lžičky mleté kávy malým množství vroucí vody, aby vnikla hustá kaše. Nechte vychladnout, pak přimíchejte 2 lžíce medu a 1 lžíci tvarohu. Naneste na pleť a nechte působit asi 15 minut.

Pro okamžité osvěžení pleti pomáhá také oplach ve vodě s ledovou drtí. Jiným fíglem je smíchat čerstvě vymačkanou citronovou šťávu se stejným množstvím vychlazené minerálky a poťupat tím pomocí tamponku pleť. Po 10 minutách opláchnout.

Pro hloubkovou péči se hodí výživné krémy s povzbuzujícími složkami, jako je kofein nebo výtažek z mořských řas.

Suché rty jsou problém, často jde o vrozenou kondici. Používání balzámů pak přináší jen malou úlevu, nepomáhají ani vitaminové doplňky.

Co pomůže: Zkuste pravidelnou masáž jemným peelingem určeným právě na rty. Tím se omezí praskání povrchu rtů. Poté naneste hojivý balzám nebo olej na rty, případně směs medu a olivového oleje.

Vhodný jídelníček

Dlouhodobá svěžest pleti vyrůstá zevnitř. Stav kůže poměrně totiž poměrně věrně odráží naše stravovací zvyklosti.

Čím více je na jídelníčku poctivých domácích pokrmů připravených přírodních surovin, nikoli z polotovarů nebo konzerv, tím je pleť vitálnější a zdravější.

Průmyslově vyráběná jídla nejen že nedodávají dostatek potřebných živin, ale navíc zatěžují játra zbytečnými škodlivinami.

Co kůži nejvíc prospívá?

*Vitamin A: Udržuje kůži hladkou, chrání ji před vysycháním a zpomaluje projevy stárnutí. Koncentrovaným zdrojem jsou játra (včetně tresčích) a vejce.

Tělo si ale vitamin A vyrábí i beta-karotenu, na nějž je bohaté ovoce a zelenina oranžové a sytě zelené barvy.

* Vitaminy skupiny B: Podporují hojení a zdravý vzhled kůže. Doplníte je mléčnými výrobky, obilnými klíčky, celozrnnými obilovinami, masem a ořechy.

* Vitamin E: Pomáhá regeneraci a hojení, udržuje mladistvý vzhled, chrání pleť proti působením škodlivin v prostředí a na jídelníčku i před toxiny v cigaretovém kouři. Nejlepším zdrojem je avokádo a kvalitní rostlinné oleje, především z obilných klíčků.

* Vitamin C: Podporuje dobrý stav povrchových cév, a tím i výživu kůže. Zdrojem je čerstvá zelenina a ovoce.

* Křemík: Zpomaluje tvorbu vrásek, protože příznivě ovlivňuje tvorbu kolagenu a elastinu, které udržují kůži pevnou. Najdete ho hlavně v celozrnných obilovinách, nejvíce v ovsu, a celozrnné rýži.

* Síra: Udržuje kůži hladkou a zdravou, léčí záněty a ekzémy. Na jídelníček ji dodávají hlavně vejce a košťálová zelenina.

* Zinek: Má hojivý vliv a podporuje i obnovu podpůrné podkožní vrstvy kolagenu. Nejbohatším zdrojem jsou ústřice, v našich podmínkách je dostupný v mase, rybách, vejcích a dýňových semenech a oleji z nich.

Líčení proti stopám únavy

Úprava jídelníčku a zvýšená péče o unavenou pokožku přináší plody, ale na ty je třeba si chvíli počkat. Co když potřebujete vypadat svěže ihned? Pak pomohou triky vizážistů.

Oči

* Divy dokáže bílá tužka. Aplikuje se na dolní víčko těsně nad linii řas – vlastně tak rozšíří bělmo, oči získají větší jas a budou působit svěžeji.

* Pokud by vám bílá připadala moc nápadná, zkuste kajalovou tužku v tělovém odstínu. I ta oči zesvětlí, neboť okraj dolního víčka je jinak načervenalý.

Kruhy pod očima

* Zkuste tekutý korektor a naneste ho na několika místech na oblouk kruhů, nikoli však po celém obvodu, protože by jejich tvar vystoupil. Dobře rozklepejte bříškem prstu do ztracena.

* Pokud únavu prozrazuje tmavší ploška pod očima, pak pomůže žlutý nebo oranžový korektor v tenké vrstvě. Opticky neutralizuje viditelnost tmavě fialové.

Tip: Zelený korektor zakryje červené žilky, fialový potlačí žlutavé zabarvení pleti a růžový schová nežádoucí pigmentové skvrny.

Oční víčka

* Vyhněte se tmavým linkám, prohlubují dojem únavy. Proto je lepší použít jen řasenku. Když linky, tak jen světlejšího odstínu šedé nebo hnědé.

* Pro svěží pohled naneste na horní víčko nanesete perleťový oční stín tělové barvy. Alternativou je pudrově šeříkový.

Make-up

* Dobrou službu prokáže rozjasňující make-up. Tyto přípravky obsahují mikročástice odrážející světlo, čím zjemňují vrásky a prohlubně a dodají pleti jas.

* Jinou možností je zmírnit výraznost rýh mezi křídly nosu a koutky rtů korektorem. Jen je třeba důkladně ho rozetřít do ztracena. Poté už stačí jen trocha rozjasňujícího pudru.

* Zdravější vzhled vykouzlí i tvářenka, ale ve zralejším věku už může působit nepřirozeně. Pak je třeba ji nanášet jen v náznaku.

Rtěnka

* Sytější barva na rtech rázem vyčaruje svěžejší vzhled, ale je třeba použít vhodný odstín. Pro většinou žen jsou ideální jemné růžové tóny, u letního typu s popelavě našedlým podtónem pleti jasně červená či korálová.

* U plnějších rtů postačí jemně zabarvený lesk.

Foto: Shutterstock

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
5.7.2024
Bolestí naší doby je přetíženost, někdy míváme tolik úkolů, že začínáme zapomínat. A tak hledáme, co by nám pomohlo hlavu zase nastartovat. Řešením mohou být „chytré drogy“. Aby bylo jasno, nejde o drogy v pravém slova smyslu. Řeč je o bylinách obsahujících tzv. nootropní látky, které jsou používány ke zlepšení paměti, inteligence, pozornosti a koncentrace. Zvyšují prokrvení centrální nervové sou
27.6.2024
Že je v lese blaze, víme všichni. Vědce ovšem zajímalo proč přesně. Zjistili, že důvodů je vícero. Klesá hladina stresového hormonu Proto cítíme v lese takovou psychickou úlevu. Zklidňuje se zrychlený pulz, polevují úzkosti a psychické napětí. Díky tomu pociťujeme i příliv energie, o níž nás stresová reakce jinak obírá. A to není vše, podle jedné nizozemské studie se snížení stresu v zalesněné
25.6.2024
Nohy bolí, když moc chodíme, když moc sedíme, dokonce i při viróze. Naštěstí máme prostředky z přírodní lékárny, které jsou dost účinné, aby přinesly úlevu. Rozmarýnová koupel Rozmarýn povzbuzuje krevní oběh. A to právě potřebujeme, pokud nám nohy otékají a těžknou právě kvůli horšímu prokrvení. Čilejší krevní oběh stagnující tekutiny zase odvede pryč. Jak na to? * Svaříme 2 lžíce rozmarýnové
20.6.2024
Může se to stát každému a není to žádná ostuda. Vždyť některou z mnoha fóbií prý trpí až deset procent z nás. Poprvé se často objeví v dětství a je následkem nějakého traumatického zážitku, třeba zranění. Často na nás své strachy přenesou rodiče, typicky strach ze zvířat nebo z odběru krve. Tyhle fóbie časem většinou vymizí, ale někdy se ještě prohloubí a v průběhu života se mohou objevit další.
18.6.2024
Snažíte se, odpíráte si kdejaké jídlo, vyzkoušeli už jste snad všechny diety, které existují, a výsledky se ne a ne dostavit. A tak marně přemýšlíte, proč zrovna vaše váha se ani nehne. Důvodů může být celá řada. Tady je sedm nejčastějších: * Jíte málo Abyste nepřibírali, nesmíte hladovět, vždycky byste se měli cítit plní energie. Jenže jak toho dosáhnout, když musíte přijímat méně kalorií než
reklama
reklama
Šikovné tipy
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný […]
Potřebujete si rychle zchladit žáhu?
Běžně po ruce bývá jedlá soda nebo si můžete skočit do lékárny pro léky, které neutralizují palčivou kyselost žaludeční šťávy. Jenže potíže se můžou rychle vrátit, neboť problém bývá složitější. Čistě technicky pálení žáhy způsobuje žaludeční šťáva, která nechtěně vystoupá do jícnu, kde vůbec nemá být. Sliznice jícnu na kyselinu není stavěná na odolávání kyselině, […]
Velký úklid v lednici! Jak na něj?
Když potraviny v lednici umístíte na vhodné místo, prospěje to jim i chladničce. Obojí déle vydrží. To samo o sobě ale jistě nestačí. Minimálně jednou za čtvrt roku byste měli šuplíky, police i stěny chladničky pořádně umýt. Částečný úklid totiž nemá smysl, bakterie z ostatních ploch umyté části rychle osídlí. Jídlo napřed proberte Z lednice […]
Než začnete malovat…
Také se tak díváte po stěnách a říkáte si, že by to chtělo vymalovat? To se stává často, když nám slunce posvítí do oken. A také je jaro a začátek léta k malování nejvhodnější. Barva bude dobře schnout a nebude zas takové horko. I když ono samo malování je tak trochu alchymie, nesmí to schnout moc […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Benátská! s Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
epochanacestach.cz
Benátská! s Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
Poslední červencový víkend je pro milovníky hudby již neodmyslitelně spjatý s festivalem Benátská! s Impulsem. Ten se od svého vzniku, kdy měl pódium sestavené z lešení a aparaturu přivázanou ke stožárům veřejného osvětlení, etabloval mezi tuzemskou špičku. Letos slaví 30 let. Mezi gratulanty nebudou chybět ani zahraniční ikony Scooter, Suzi Quatro a Slade, kteří mají
Zůstala Krejčíková s dětmi na všechno sama?
nasehvezdy.cz
Zůstala Krejčíková s dětmi na všechno sama?
O problémech ve vztahu herečky Anety Krejčíkové (32) s tělocvikářem Ondřejem Rančákem (39) se snad šušká od začátku, co jsou spolu. Hvězda seriálu Ulice totiž neměla být jedinou, pro kterou často a 
Tajemství Mallorcy a Menorcy: Mají starověký telegraf?
epochaplus.cz
Tajemství Mallorcy a Menorcy: Mají starověký telegraf?
Doba bronzová a železná je v plném proudu a na dnes turisticky oblíbených ostrovech Mallorca a Menorca drží otěže moci společnost, kterou dnes nazýváme Talajotickou kulturou.   Zhruba mezi 1. a 2. tisíciletím před Kristem se pustí do budování talajotů, megalitických památek, o jejichž účelu se dnes můžeme jen dohadovat. Předcházejí jim takzvané tumuly, které
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
iluxus.cz
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
Společnost Mercedes-AMG představila na automobilové slavnosti Goodwood Festival of Speed nejnovější přírůstek do rodiny supersportovních vozů AMG GT – nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+. Novinka se z
Moderní obývací pokoj
rezidenceonline.cz
Moderní obývací pokoj
Text: Alena Müllerová Foto: Archiv firem
Jaký muž se k vám hodí?
nejsemsama.cz
Jaký muž se k vám hodí?
Nauka o číslech – numerologie – vám poradí, s kým stvoříte ideální pár. Stačí jen znát, kdy se muž, co vás zajímá, narodil. Pak porovnejte své životní číslo s jeho číslem, a hned budete mít jasno. Omystické povaze čísel psali do hliněných tabulek již staří Sumerové. Spojitost čísel s člověkem a lidským osudem je nabíledni, každý jsme se „někdy“ narodil. To
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
epochalnisvet.cz
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
Byl vztyčen uprostřed džungle na ostrově Jáva, a to zhruba před 1200 lety. Kým, to dodnes zůstává záhadou. V době, kdy kamenný skvost Borobudur vznikl, zde totiž žila kultura, která i velké stavby pokrývala jen palmovými listy… Několik dlouhých staletí je Borobudur zcela zapomenutý a skrytý lidským očím. Chátrající kamenný kolos vyrve ze spárů bující
Konal se první orientační závod v Rakousku-Uhersku?
historyplus.cz
Konal se první orientační závod v Rakousku-Uhersku?
Sedm cyklistů se v prvním orientačním závodě světa pouští nazdařbůh do terénu jen s mapou a vírou ve své schopnosti. Zvítězí ale opravdu ten, který dokáže najít nejkratší možnou cestu k cíli? Orientační závody, během nichž dostane soutěžící mapu a musí překonat stanovenou trasu, se dnes konají v běhu, na kolech i na lyžích po celém světě. Za kolébku
Doktor Kittel: Severočeský Faust z Jizerských hor?
enigmaplus.cz
Doktor Kittel: Severočeský Faust z Jizerských hor?
V Libereckém kraji, nedaleko Jablonce nad Nisou, se nachází obec Pěnčín-Krásná. Právě zde pobýval věhlasný doktor Kittel, který je přirovnáván k legendárnímu doktoru Faustovi. Byl to bezesporu člověk,
Rolky s medvědím česnekem
tisicereceptu.cz
Rolky s medvědím česnekem
Můžete využít i jiné čerstvé bylinky. Rolky jsou skvělé třeba s bazalkou nebo špenátem. Suroviny 3 hrnky hladké mouky 1 hrnek vlažné vody 3 lžičky cukru krystal ½ lžičky soli 1 vejce 3 lžíc
Utekla jsem sektě právě včas
skutecnepribehy.cz
Utekla jsem sektě právě včas
S Blankou jsem se seznámila hned první den na vysoké. Dali nás na koleji do jednoho pokoje a sedly jsme si kupodivu okamžitě. Ještě ten večer jsme vyrazily na pivo a náš pokoj jsem pokřtila nocí strávenou na záchodě. Brzy jsem pochopila, že Blanka není úplně šťastný člověk. Než nastoupila na univerzitu, žila s mámou, která hodně pracovala, hodně
Zemřel muž, který strávil 72 let v železných plicích
21stoleti.cz
Zemřel muž, který strávil 72 let v železných plicích
Než byla v roce 1955 vytvořena první vakcína, byla dětská obrna obávanou nemocí. V jejím důsledku mohlo u dětí dojít k ochrnutí dýchacích a polykacích svalů. V takovém případě se jejich jedinou nadějí