V 90 % případů je to vlastně jen viróza, ale velmi nešikovně umístěná. Proto ty úporné bolesti. S viry by si imunita poradila do dvou týdnů i bez léčení, jenže každý další den je utrpením. Cest k úlevě je naštěstí řada.
Pokud nastydnete, otečou vám sliznice v nose a budete mít rýmu. Budete-li mít smůlu, pak se viry rozšíří i do přilehlých prostor, kterým se říká vedlejší nosní dutiny. Když tam oteče sliznice, spíš než rýma vás budou trápit bolesti a zhoršené dýchání nosem.
Bolesti jsou silné
Zpočátku se sice ozývají jen jako tlak vyvolaný otokem sliznic v dutinách, ale rychle mohou nabrat na síle. Bolest se také typicky zhorší, když se předkloníte nebo nahnete hlavu dopředu. Při poloze vleže ale přináší úlevu, když si hlavu více podložíte.
Při lehčím průběhu zánět a otok sliznic obvykle postihne jen dutiny pod lícními kostmi, ale rozšířit se může i na čelo a také do středního ucha. Právě tam způsobuje velmi prudké bolesti.
Tlak v dutinách, kde oteklé sliznice brání odtékání sekretu, navíc dráždí trojklaný nerv, což se může projevit „fantomovou“ bolestí zubů.
Sečteno a podtrženo je zánět vedlejších nosních dutin velice nepříjemný stav, kdy se budete obtížně věnovat čemukoli jinému než tišení bolesti.
Prospívá vlhký vzduch
Suchý vzduch ve vytápěných místnostech, ale i venku za teplot pod bodem mrazu zhoršuje stav sliznic a zvyšuje náchylnost k onemocnění. Co prospívá, jsou naopak procházky venku za vlhkého počasí.
Udržet vhodnou vlhkost vzduchu v bytě mezi 40 % a 60 % je za topné sezóny už složitější. Nejúčinnější pomocí jsou elektrické zvlhčovače vzduchu, naopak mokrý ručník na topení má na vlhkost vzduchu v místnosti jen minimální efekt.
Pokud už onemocnění propukne, pak úlevu přinášejí bylinné inhalace, a to nejen díky léčivým látkám, které obsahují, ale i díky zvlhčení sliznic párou.
Tip: Vyhýbejte se zakouřeným prostorám. Cigaretový kouř dráždí sliznice a zhoršuje bolesti.
Čaje a vydatné polévky
Při rýmě a zánětu vedlejších nosních dutin ztrácíme značné množství tekutin, které tělo použije k tvorbě sekretu.
Pro rychlé uzdravení je proto nezbytné tekutiny a také minerály doplňovat, nejlépe kombinací různých zdrojů – bylinných čajů, ovocných šťáv a zejména vydatných zeleninových a masových polévek. Dostatečné pití také podporuje odtékání sekretu z dutin, omezené kvůli otoku.
Zahřívání infralampou
Pomáhá hlavně v počátcích onemocnění, kdy hloubkově prohřívá postižené oblasti. Teplo rozšiřuje cévy, zlepšuje prokrvení a tím přináší jistou úlevu od bolestí. Může se tak zlepšit i odtékání zadržovaného sekretu.
Pro dostatečné prohřátí stačí 10 minut nebo nanejvýš 15 minut. Delší vystavení světlu infralampy už není prospěšné, naopak může vést k nepříjemnému přehřívání.
Ale pozor: Při výrazných bolestech nebo vysoké teplotě zahřívání infralampou nepoužívejte, stav by se mohl značně zhoršit. Totéž platí pro teplé obklady. Opatrnosti je třeba i při chronických potížích. V tomto případě se spíše poraďte se svým praktickým lékařem nebo na ORL.
Kdy k lékaři?
Prostý virový zánět může zkomplikovat bakteriální infekce, pak je nutná léčba antibiotiky.
– Varovným signálem je vysoká teplota, výtok z nosu je z vodnatého změní na žlutavě hnisavý.
– Řešit je třeba i často se vracející záněty vedlejších nosních dutin. Obvykle je způsobuje určitá tvarová odlišnost ve stavbě těchto tkání nebo nosní polypy. Operačním zákrokem je pak možné tyto příčiny odstranit.
8 užitečných návodů
Křenový odvar
Nastrouhejte 3 lžíce křenu a vhoďte je do 0,5 l vroucí vody. Přidejte čerstvě vymačkanou šťávu z 1 citronu. Nevařte, ale nechte 8 hodin louhovat, nejlépe tedy přes noc. Pak sceďte a v několika dávkách během dne vypijte.
Heřmánek a eukalyptus
Ve 2 l vody nechte přejít varem 8 lžic sušeného heřmánku. Vypněte, přidejte 5 kapek eukalyptového oleje a použijte pro napařování. Lze opakovat dvakrát denně. Léčivé látky pomáhají léčit zánět sliznice vedlejších nosních dutin a uvolňují dýchání.
Alternativy: Místo heřmánku můžete použít také tymián nebo levanduli, eukalyptový olej lze nahradit mátovým, olejem z borového jehličí nebo tee tree, které podobně jako eukalyptový olej podporují odtékání sekretu.
Tvarohový obklad
Ulevuje od bolesti. Na plátýnko natřete měkký tvaroh ve vrstvě o tloušťce cca 1 cm a přiložte na lícní kosti a podle potřeby také na čelo.
Hořčičný obklad
Smíchejte 2 lžíce jemně mleté hořčice na hustou pastu. Naneste na plátýnko a přiložte na bolestivá místa na tváři nebo na čele. Nechte působit jen asi 5 až 10 minut, sundejte, jakmile kůže začne rudnout.
Inhalace solné páry
Do 1 l vroucí vody nasypte 1 lžíci soli a promíchejte. Použijte k inhalaci, sůl uvolňuje otok a zlepšuje dýchání.
Masáž s levandulí
Několik kapek levandulového oleje smíchejte s neutrálním masážním olejem nebo kosmetickým olejem a použijte k masáži bolestivých partií hlavy.
Krouživými pohyby prstů začnete nad kořenem nosu a pokračujte podél obočí do stran, poté pokračujte po stranách nosu přes lícní kosti a na spánky.
Bezinková šťáva
Doporučuje se nikoli k pití, ale k inhalaci. Promíchejte 50 ml bezinkové šťávy s 10 kapkami mátového oleje a vlijte do 1 l vroucí vody. Plody bezu ulevují od bolesti podrážděných nervů a působí proti zánětu v dutinách.
Kurkumový čaj
Spařte 1 lžičku mleté kurkumy 250 ml vroucí vody a popíjejte rozdělené do několika dávek jako čaj. Kurkuma má výrazné protizánětlivé účinky, pomáhá při zánětu dutin, ale i bolestech v krku. Místo čaje ji můžete v podobném množství přidat také do polévky.
Text: Lenka Korandová, foto: PX FUEL