Domů     Operace oka: Co byste měli vědět předem
Operace oka: Co byste měli vědět předem
4.1.2021

Možná už jste zjistili, že drobné písmo bez brýlí nepřečtete. Po čtyřicítce je to běžný projev stárnutí oka. Dioptrií postupem let přibývá a s nimi se vynořuje otázka, zda by pomohla laserová operace. Zjišťovali jsme, jaká má tato metoda svá pro a proti.

Vetchozrakost (čili presbyopie) samozřejmě není jediným problémem se zrakem, který se dá korigovat laserovým zákrokem.

Patří ale ve zralém věku k nejvyhledávanějším, protože na brýle se špatně zvyká a představa, že se vrátíte do předchozí životní etapy s ostřejším zrakem, je prostě lákavá.

Laserem se ale dá upravit i krátkozrakost a dalekozrakost, o což mají zájem hlavně mladší lidé, či řešit šedý zákal, což je zase nejčastěji problém seniorů.

Nejčastější oční operace podle věku

18 – 40 let: odstranění dioptrií – léčba krátkozrakosti, dalekozrakosti či astigmatismu pomocí laseru

45 – 65 let: odstranění vetchozrakosti čili dioptrií na čtení

nad 65 let: operace šedého zákalu, tedy výměna zkalené přirozené oční čočky za čočku umělou

Vetchozrakost: Co se to s okem děje?

Ve věku kolem 40 až 45 let ochabuje přirozená ostrost zraku, protože oko ztrácí schopnost zaostřit na blízko. Nestane se to náhle, tato schopnost klesá vlastně už od dětství, na což reagujeme odsouváním knihy při čtení stále dál.

Po čtyřicítce se pak nejbližší bod, který ještě dokážeme zaostřit, může posunout do vzdálenosti 35 až 40 cm. Čtení novin i etiket na potravinách už je bez pomoci brýlí těžkým úkolem.

Chybné zaostření

Komplikace se zaostřením jsou podstatou i dalších vad zraku, které lze korigovat laserem.

Používá se totiž k úpravám rohovky čili přední stěny oka nebo výměně čočky a právě tyto dvě části oka svými vlastnostmi ovlivňují to, zda se obraz, na který se díváme, jeví ostře.

Určují totiž úhel, jakým procházejí paprsky světla, aby se pak složily na sítnici v hotový obraz, v ideálním případě ostrý. Jenže při krátkozrakosti se tyto paprsky sbíhají ještě dříve, než sítnice dosáhnou.

Pak je obraz rozmazaný, člověk vidí špatně na dálku, bolí ho často hlava a oči bývají unavené. Naopak u dalekozrakosti se obraz z paprsků světla skládá až za sítnicí a je rozmazaný při pohledu na blízko i do dálky.

Co dokáže laser

Moderní oční lasery pracují v mikrometrech, což je míra, v níž se udává tloušťka rohovky. Dokážou v těchto nepatrných mírách změnit její zakřivení tak, aby byla plošší nebo naopak oblejší. Jaký to má smysl?

Cílem je změnit lom světelných paprsků při průchodu rohovkou a čočkou tak, aby se sbíhaly správně na sítnici a dioptrická vada zmizela. Zákrok laserem dokáže upravit také nepravidelné zakřivení rohovky, což je příčinou vady známé jako astigmatismus.

Pro koho je metoda vhodná?

Obecně není překážkou ani větší dioptrická vada, i když pro oči s vadou nad -10 dioptrií či nad +5 dioptrií lékaři jako vhodnější řešení doporučují výměnu oční čočky za implantát.

Pro oči s vadou -0,25 až cca -10 dioptrií a pro oči od +0,5 do cca +5 dioptrií bývá zase většinou vhodný laserový zákrok. Tomu ale musí předcházet zevrubné oční vyšetření, aby se vyloučila jiná oční onemocnění.

Jde hlavně o různé poruchy rohovky, které by mohly zkomplikovat průběh operace a následné hojení. Rohovka musí být zdravá a také dostatečně silná, aby mohla být zákrokem upravena.

Při operaci krátkozrakosti se její vrstva ztenčuje, a to tím více, čím je vada silnější.

Nevhodný může být zákrok ale i při některých celkových onemocněních, které by mohly komplikovat hojení. Týká se to zejména cukrovky a závažnějších imunitních poruch.

Než si vyberete operatéra

Na webových stránkách kliniky si zjistěte co nejvíce informací o jejím provozu, především o tom, jak dlouho funguje a jak velkými zkušenostmi s laserovými operacemi se může pochlubit.

Co si ještě zjistit:

– Jak dlouho probíhá vstupní a předoperační vyšetření.

– Jakou metodou a technikou bude operace prováděna.

– Jaká je pooperační péče a na co všechno poskytuje klinika záruku.

Sledujte, jak probíhá vyšetření

Pro laika je to jeden z důležitých signálů, zda se rozhodl pro pracoviště, kde může očekávat kvalitně provedený zákrok. Zevrubné předoperační vyšetření má totiž pro výsledek operace zásadní význam.

Prohlídka je proto důkladná, počítejte s tím, že by měla trvat přibližně 2 až 3 hodiny. Pokud proběhne v době výrazně kratší, je lepší obrátit se na jiné pracoviště.

– Prvním krokem vyšetření je zpracování celkové zdravotní a oftalmologické anamnézy.

– Následuje měření na speciálních přístrojích, při kterém oftalmolog „odebere míry“, tedy změří dioptrickou vadu, zakřivení a tloušťku rohovky, nitrooční tlak a další parametry.

– Poté přichází na řadu optometrista. Ten se zaměřuje na zrakovou ostrost a spolupráci obou očí, sleduje oční dominanci, rovnováhu okohybných svalů a schopnost prostorového vidění, případně kontrastní citlivost.

Měření vady

Vyšetření tím ale zdaleka nekončí. Sestra vám pak ještě rozkape oči, aby se rozšířily zornice. Přibližně čtyřicet minut po aplikaci kapek lékař pomocí štěrbinové lampy, která je k oku velmi šetrná, prohlédne oční pozadí.

Rozkapání rovněž dočasně vyřadí z funkce zaostřovací sval oka, který může imitovat dioptrickou vadu. Speciální přístroj pak změří dioptrické hodnoty po rozkapání a lékař je tak může porovnat s dioptriemi naměřenými předtím.

Díky tomu může odhalit skrytou oční vadu. Měření dioptrií bez rozkapání není spolehlivé a může zapříčinit špatný výsledek operace, v extrémním případě může být zrak ještě horší než před zákrokem.

Zákrok až v dalším termínu

Poté následuje pohovor s oftalmologem, kdy byste se měli také hodně ptát na to, co vám není jasné, a říct, jaká jsou vaše očekávání ohledně operace „Lékař vás seznámí s průběhem zákroku a na závěr vyberete nejvhodnější termín,“ říká oftalmoložka Šárka Skorkovská z NeoVize Brno a upozorňuje:

„Operace může proběhnout už v následujících dnech, ale nikdy by se neměla provádět ve stejný den jako předoperační vyšetření, protože oko se po rozkapání vrátí do původního stavu až zhruba za čtyřiadvacet hodin.“

Jak zákrok probíhá?

Obvykle trvá kolem 15 minut a je bezbolestný, ucítíte jen zpočátku mírný tlak. Pro znecitlivění se navíc pár minut před laserovým ošetřením do oka aplikují anestetické kapky.

Operovat lze obě oči najednou nebo úpravu vady rozdělit a nechat ošetřit vždy jen jedno oko. Více než 90 % nitroočních zákroků se provádí ambulantně. Pokud nebudete mít žádné komplikace, odejdete ještě týž den domů.

Na cestu je nutné si zajistit doprovod a vzít si tmavé brýle, neboť oči budou zvýšeně citlivé na světlo.

Důležitá je i pooperační péče

Po zákroku je obvykle nutná kontrola hned druhý den, pak za týden a ještě za měsíc. Záleží samozřejmě na typu zákroku: Může se stát, že s věkem je nutné i po úspěšné operaci doladit dioptrický stav očí dalším laserovým zákrokem.

Pro tento případ byste se měli informovat, zda vám klinika v rámci záruky provede doplňkovou operaci zdarma. Následnou úpravou vady se totiž může původní cena zvednout až na dvojnásobek.

To si ušetříte na pracovištích, kde poskytují zdarma doživotní záruku laserové péče pro případ nového zhoršení dioptrické vady.

Tři nejčastější následky zanedbaného předoperačního vyšetření či pooperační péče:

1. Dioptrická vada není odstraněna celá, zákrok je nutné opakovat.

2. Zákrok byl zbytečně silný, takže se na oku projevila opačná vada. To už je velmi špatně ovlivnitelný stav, brýle do dálky nebo do blízka vám zůstanou.

3. Projevilo se neodhalené onemocnění sítnice, příklad trhlina nebo odchlípení. Může to vést k radikálnímu zhoršení zraku, hrozí oslepnutí.

Přechodná suchost oka

Po zákroku můžete mít krátkodobě nepříjemné pocity, nejčastěji se udává suchost v oku. Může trvat několik týdnů nebo měsíce, ale postupně odezní. Zmírňovat se samozřejmě dá aplikací umělých slz.

Někdy se může objevit také pocit cizího předmětu v oku při mrkání nebo světelné záblesky, zejména v noci. Jde o dočasné potíže způsobené podrážděním tkání oka a očního nervu, které nebývají významné a do tří měsíců obvykle samovolně zmizí.

Text: ve spolupráci s oční klinikou NeoVize Brno a DuoVize Praha připravila Lenka Korandová, foto: PX FUEL

Štítky:
Předchozí článek
Další článek
Související články
14.7.2025
Často ho máme někde na záhonu jen tak pro radost, protože pěstování je snadné a jeho barva potěší oči a zahradu rozzáří. Navíc kvete od jara až do podzimu. Potřebujete jen slunné místo a propustnou půdu. Naši předkové věděli, že květy měsíčku, který nazývali třeba sluníčko, krušínek, nechtík nebo deštná bylina, mají léčivé účinky. A tak je sušili a vyráběli různé masti, tinktury, olejíčky nebo
7.7.2025
Za poslední desetiletí jsme si na tolik zvykli na heslo "pitný režim", že jsme se mnohdy naučili pít, i když nemáme žízeň. Tělu to ale nesvědčí. Totéž platí, když se žízeň ozývá a neustává. Nadměrné pití signalizuje zravotní problém. Velkou žízeň přirozeně dostaneme, když se zpotíme za velkého vedra nebo při námaze. Také hodně slané nebo sladké jídlo si vyžádá důkladné zapití. Jenže tím končí výč
4.7.2025
Občas se to stane každému. Nohu si lidově řečeno přeležíte a pak vám chvíli na chodidle pobíhají mravenci. Banalita. Jenže co když se mravenčení vrací častěji? Pocit mravenčení nebo brnění je vlastně hlášením, které nám posílají nervy oné partie: Něčím jsme je utlačili, podráždili nebo jim způsobili nedokrvení. To je celkem prostá podstata problému. Složitejší je to už s hledáním příčiny, neboť z
1.7.2025
Hudba nás ovlivňuje po celý život a v různých podobách je všude kolem nás. Její blahodárné účinky sami vnímáme a jsou i vědecky potvrzené. Zpěv ptáků, hlasy zvířat, ale i šumění listí nebo bublání vody v potoce můžeme považovat za hudbu. Vnímáme ji už před narozením, kdy slyšíme matčino srdce, dech i hlas. Čím je klidnější a laskavější, tím lépe pro harmonický vývoj novorozence, proto mu prospív
23.6.2025
...se prý má nechat uzrát, než se bude operovat. Kde se tahle lidová moudrost vzala, těžko říct. Ve skutečnosti je tomu právě naopak.   Šedý zákal se hlásí nenápadně. Začnete vidět trochu nezřetelně jako přes závoj. V noci si musíte posvítit, jinak nevidíte skoro nic, stejně tak na čtení potřebujete silnou žárovku. Přitom vás ostré světlo oslňuje.   Proč se tak děje? Oční
reklama
Šikovné tipy
Když konturování, tak podle tvaru obličeje
Konturování je jednou z nejužitečnějších metod make-upu a vyplatí se ji naučit. Dokáže totiž vytvořit iluzi ideálního tvaru obličeje. Konturování vlastně napodobuje efekt světla a stínu: Světlem vytahuje líbivé rysy obličeje a tmavšími tóny zatlačuje do pozadí ty méně povedené. A protože každá tvář je originál, neexistuje jeden univerzální postup, jak si konturováním dodat na […]
Konec zápachu v bytě
Možná už se vám to také stalo. Vejdete do bytu a…. cítíte nepříjemný odér, který se line prostorem. Jen nemůžete přijít na to, odkud se bere. V případě, že se váš nos vzbouří a signalizuje nelibý pach, se zkuste zaměřit na 7 nejčastějších důvodů, proč to u vás doma smrdí. 1. Odpadkový koš Používání igelitových […]
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Mimozemský život nemusí být založen na uhlíku
21stoleti.cz
Mimozemský život nemusí být založen na uhlíku
Šest protonů v jádře, schopnost vytvářet čtyři vazby, za pozemských teplot a tlaků pevné skupenství, tak takový je uhlík. Právě on je základním stavebním kamenem veškerého života, jak jej na naší plan
Zoologie: Mláďata goril a návrat losů – Dobré zprávy ze světa zvířat
epochaplus.cz
Zoologie: Mláďata goril a návrat losů – Dobré zprávy ze světa zvířat
Svět zoologie přináší na jaře samé dobré zprávy! Pražská zoologická zahrada se pyšní hned dvěma novými gorilími mláďaty, z nichž nejmladší, samička Gaia, byla slavnostně pokřtěna ikonickou primatoložkou Jane Goodallovou. Zároveň se po desítkách let v české části Krkonoš objevil los evropský, a potvrdil tak dobrou kondici zdejší přírody. Tyto události nejenže ukazují na úspěchy
Chrám Pumapunku: Postavili ho bozi primitivních domorodců?
enigmaplus.cz
Chrám Pumapunku: Postavili ho bozi primitivních domorodců?
Na území bolivijských And v nadmořské výšce 4000 metrů se nachází místo, jehož existence je záhadou. Ruiny chrámového komplexu zvaného Pumapunku jsou tvořeny kamennými bloky tak inženýrsky přesných tv
Vojtková už nebude skákat, jak on píská
nasehvezdy.cz
Vojtková už nebude skákat, jak on píská
Otočily se v manželství Romana Vojtka (53) a Petry Vojtkové (37) role a tentokrát to bude on, kdo bude žadonit o pozornost své lásky? Jeho žena totiž údajně začíná víc stavět samu sebe na první mí
Albrecht II. rázně potlačil pražskou vzpouru
historyplus.cz
Albrecht II. rázně potlačil pražskou vzpouru
„Já jim dám. Kacíři jsou to, a navíc i zrádci!“ rozčiluje se Albrecht Habsburský a s očima zapíchnutýma do podlahy přechází z jedné části komnaty na druhou. Hlavní adept na uvolněný český trůn umí být velkorysý a má smysl pro spravedlnost, ale zdejší kališníci u něj kolaborací s polským princem překročili únosnou mez. Za to
Rostlina umí přizpůsobit přenos pylu podmínkám prostředí, odhalují čeští vědci
epochalnisvet.cz
Rostlina umí přizpůsobit přenos pylu podmínkám prostředí, odhalují čeští vědci
Ač vědci zkoumají rostliny do detailů na úrovni molekul či z globálních perspektiv, jsou stále okamžiky jejich života, jež jsou prakticky neprobádané a dají se na nich udělat průlomové objevy. Jedním z nich je uvolňování pylu prašníky a jeho přenos hmyzem mezi květy. Prchavý děj, k jehož studiu nám víc než moderní přístroje pomůže
Naučila jsem se říkat pravdu do očí
skutecnepribehy.cz
Naučila jsem se říkat pravdu do očí
Lhát se prostě nemá. Nikdy! Ani ve chvílích, kdy člověk nepřizná pravdu jen proto, aby udělal druhým radost. To mě naučila až moje dcera. Jako holka z vesnice jsem byla vychovávána tak, že musím být za každou cenu slušná. Vždy a všude, i v případě, že mi to nebude úplně po chuti. A tak jsem občas snědla to, co jsem
Za tajemnými menhiry po Česku
epochanacestach.cz
Za tajemnými menhiry po Česku
Česká republika je poseta menhiry různého stáří a původu. K některým se pojí temné historické pověsti, jiné jsou vyhlášené pro své energetické působení. Navštivte s námi oblíbené menhiry, jež zdobí naši zem. Zakletý mnich u Drahomyšle Zakletý mnich u Drahomyšle (viz úvodní foto) poblíž Žatce je asi naším nejznámějším menhirem. O tomto kameni také existuje pověst. V
Moje sousedka mi začala dělat problémy
nejsemsama.cz
Moje sousedka mi začala dělat problémy
Nikdy jsem si nemyslela, že se v důchodu budu muset znovu učit říkat „ne“. Jmenuji se Irena, je mi 70 let a až do nedávné doby jsem byla přesvědčená, že mám vcelku klidný a vyrovnaný život. Byla jsem dlouhé roky šťastně vdaná, manžela mi před časem bohužel vzala rakovina. Měli jsme jedinou dceru, ta se
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
iluxus.cz
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
Exkluzivní šampaňské MUMM Cordon Rouge uskutečnilo první piknik v rámci 59. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Akce, jež proběhla v malebné zahradě hotelu Imperial, přivítala řadu
Muffiny s jahodami a jogurtem
tisicereceptu.cz
Muffiny s jahodami a jogurtem
Jogurt lze naředit několika kapkami mléka. Suroviny na 12 kusů 100 g hladké mouky 120 g pohankové mouky 80 g cukru krystal 1 lžička skořice 2 lžičky prášku do pečiva 2 lžíce oleje 1 rozmix
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
rezidenceonline.cz
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
To všechno naše domovy získají, pokud je vybavíme některým z moderních typů sedacího nábytku s přiznanou konstrukcí ze dřeva či kovu. Zvolené řešení ovlivňuje samozřejmě jak vzhled, tak funkčnost každé sedací soupravy, a to i v případě, že konstrukční prvky nejsou vidět. Ocelové i dřevěné prvky ovšem bývají kvůli svému vzhledu přiznané, a to ve