Proč bývají některé příbory víc poškrábané než jiné? Důvodem může být materiál, ze kterého jsou vyrobeny, ale i špatné zacházení.
Přemýšleli jste někdy při pořizování příborů, jaké by měly být? Nebo jste jen tak přišli do obchodu a koupili ty, které se vám na pohled líbily? Ptáte se, co je na příborech k přemýšlení?
Tak třeba, jestli jsou kvalitní, bezpečné, jestli splňují vaše požadavky na design, zda jsou i tvarově pohodlné…
Design a tvar
Možná to na první pohled vypadá jako totéž, ale není. U designu si vybíráte styl. Budou příbory elegantní, moderní, luxusní nebo v historizujícím stylu? Budou lesklé, nebo matné? Ozdobené, nebo hladké?
(Ozdobené příbory, například dekorované zlatem, nedávejte do myčky. Můžete je vytáhnout „dokonale“ čisté, ale bez dekoru.) Tvar příboru je o pohodlí. Všímejte si ergonomie pro pohodlné uchopení. Jednoduše řečeno – jak se vám příbor drží v ruce?
Důležité je také, jak hluboká je jídelní lžíce, tedy zda má dostatečně (ale ne zase moc) hlubokou a tím i funkční náběrku, nebo jaké ostří má příborový nůž a zda je dostatečně „těžký“…
Kvalita a bezpečnost
Z pohledu bezpečnosti si všímejte, jestli nemá příbor moc ostré hrany a také jak kvalitní je opracování, aby se na něm nehygienicky nezachycovaly zbytky pokrmů. Kvalita závisí na použitém materiálu. Nejčastěji si kupujeme příbory nerezové.
* Kvalitní materiál najdeme pod označením nerezová ocel 18/10 nebo 18/0 (nebo také chromniklová ocel). V prvním případě je k oceli přidáno 18 % chromu a 10 % niklu, ve druhém nikl chybí. Díky chromu se materiál stává nerezový.
Nikl zvyšuje pevnost a propůjčuje lesklost. Oba typy příborů jsou vysoce odolné proti korozi, roztokům solí a kyselinám. Jsou pevné, tvrdé a mají dlouhou životnost. A dají se mýt v myčce.
* Ještě kvalitnější jsou příbory z materiálu Cromargan protect. Výrobci uvádějí, že tato zušlechtěná nerezová ocel se speciální ochranou je 150krát odolnějším proti poškrábání než původní ušlechtilá ocel a příbor odolá všem typům opotřebování. Leštěný povrch zůstane vždy lesklý, matný zůstane matný.
* Kromě celonerezových příborů si můžete vybrat také příbory s držadly keramickými, dřevěnými, plastovými, ale také vyrobené třeba z paroží. Kovová část ale i u těchto typů zůstává.
Aby byly dlouho krásné
Krásný vzhled příborů udržíme správnou péčí. Ty celonerezové můžeme mýt v myčce nádobí. Ale po skončení programu bychom je vždy měli z myčky vyjmout, jinak se na nich mohou objevit trvalé skvrny. Každý příbor je třeba vyleštit měkkou utěrkou do sucha.
To platí i pro čepele nožů. Dlouhodobé mytí v myčce u příborů s niklem může způsobit ztrátu vysokého lesku.
* Neodstranitelné skvrny vznikají i tehdy, když necháme na příborech zaschnout potravinové kyseliny, které jsou například v hořčici, marinádě, salátových zálivkách, ovoci a kompotech. Proto pokud je nechcete mýt ručně, je alespoň co nejdříve po jídle opláchněte.
* Při ručním mytí nepoužívejte drátěnku s kovovými vlákny, drsné mycí utěrky, čisticí prostředky na bázi písku ani žádné agresivní čisticí prostředky.
* Dvakrát do roka zkuste celonerezové příbory 10 minut povařit ve vodě, v níž jste předtím vařili brambory. Pak je hned opláchněte pod tekoucí vodou a do sucha vyleštěte. Příbory by měly získat ztracený lesk.
Rodinné stříbro
Má cenu si pořizovat stříbrné příbory? V minulosti nechyběly v žádné aristokratické domácnosti. Podle odborníků to cenu má, i když je budete používat jen při slavnostních okamžicích. Dají se sehnat v pískovaném, leštěném i broušeném designu.
Ale jejich krásný vzhled zdaleka není jedinou předností. Stříbro je kvalitní kov a zároveň nejzdravější materiál pro výrobu příborů. Dokáže odstranit bakterie obsažené v potravinách.
Jídelní příbory ze stříbra jsou cenově dražší, ale jsou také měkčí, takže musíte více dbát na jejich údržbu.
* Kvalitní stříbrný příbor by měl mít označení ryzosti 925/1000. Tuto informaci zjistíte buď přímo na příboru (puncovní znak) nebo na dokladu v příborovém setu.
* Abyste si stříbrné příbory udržely co nejdéle blyštivé, umývejte je ručně a hned po skončení stolování. Pak je do sucha utřete měkkou utěrkou a uschovejte do speciální těsně uzavřené kazety.
* U postříbřených příborů je stříbrný povrch náchylný k oxidaci, proto je čas od času preventivně otřete utěrkou na čištění stříbra.
Když zčernají
Po čase mohou i přes sebepečlivější péči začít stříbrné příbory černat. Zkuste v tomto případě následující tipy:
* Přiměřeně velkou plastovou krabici vyložte alobalem a postavte ji nejlépe do vany. Vložte do ní příbory a posypte je sodou. Následně vše polijte horkou vodou. Po několika minutách příbory vyjměte a opláchněte. Měly by být opět krásně lesklé.
* Někdy postačí, když je na čtvrt hodiny ponoříte do octové vody (na litr vody lžíce octa).
Text: Dana Pešková, Zdroj: toner.cz, e-pribory,cz, kulina.cz Foto: PX FUEL