Nemoc zvaná meteorismus nemá s vesmírem pranic společného. Jedná se o „obyčejnou“ plynatost, která ale dokáže člověka pořádně potrápit.
Každý z nás už tuto situaci nesčetněkrát zažil a většinou se problém upravil sám lehkou změnou jídelníčku. Pokud vás plynatost trápí dlouhodobě, vyhledejte lékaře. Příčin může být víc, řada z nich je přirozená, další mohou souviset s nějakým onemocněním.
PŘIROZENÉ PŘÍČINY
1. Spolykání vzduchu
Při dýchání a při jídle i pití polykáme vzduch naprosto přirozeně a je to normální. Ovšem za určitých okolností můžeme spolykat více vzduchu, než je obvyklé, a to může vyvolat plynatost. Může to být například:
-
žvýkání žvýkačky
-
kouření
-
cucání tvrdých bonbonů
-
hltání jídla
-
pití perlivých nápojů
2. Některé potraviny a nápoje
Některé sacharidy a také vlákninu neumí naše trávení pořádně odbourat, tyto látky se pak dostávají až do tlustého střeva, kde je rozkládají bakterie. Při tom vzniká plyn, který následně ze střev odchází ven.
-
Velké množství nevstřebatelných sacharidů a vlákniny obsahují například fazole, brokolice, zelí, květák, artyčoky, hroznové víno, luštěniny, čočka, cibule, švestky, jablka, růžičková kapusta.
-
K nadýmání mohou vést také potraviny s větším obsahem celozrnné vlákniny (například otruby).
-
Některé potraviny jako například zelí nebo cibule vyvolávají tvorbu plynů s obsahem síry, které nepříjemně zapáchají.
-
Na každého člověka působí každá potravina jinak, takže pokud trpíte zapáchajícími větry, musíte si sami vysledovat, které potraviny u vás tento problém vyvolávají a omezit jejich konzumaci.
ZDRAVOTNÍ PŘÍČINY
Nadýmání a plynatost způsobují například:
-
špatné trávení
-
zácpa
-
syndrom dráždivého tračníku – poměrně časté onemocnění střev, které se může projevovat křečemi v břiše, nadýmáním, průjmem, zácpou a plynatostí
-
celiakie – příčinou je nesnášenlivost lepku, který se nachází třeba v pšenici, žitu a ječmeni
-
laktózová intolerance – trávicí systém neumí dostatečně odbourávat laktózu čili mléčný cukr, která se tak dostává až do tlustého střeva, kde ji rozkládají baktérie, což vede ke vzniku plynatosti a nadýmání
-
gastroenteritida neboli zánět žaludku a střev
-
malabsorpce – stav, kdy střeva nedokážou správně a dostatečně vstřebávat živiny
-
některá léčiva
8 tipů proti větrům
Trápí vás větry příliš často? Zkuste tyto jednoduché triky.
1. Rozdělte si jídla na menší porce – místo tří hlavních jídel si dejte šest menších, které organismus snadněji stráví a nebude přitom vznikat tolik plynů.
2. Úlevu může přinést i popíjení mátového čaje.
3. Někomu pomůže, když sní malé množství zázvoru, který zlepšuje trávení a potlačuje tvorbu plynů ve střevě.
4. Každé sousto pomalu a dlouze žvýkejte. Při jídle nemluvte. Nehltejte. Tím se do žaludku dostane méně vzduchu.
5. Nekuřte. I při kouření se do žaludku a střev dostane více spolykaného vzduchu. Navíc tabák dráždí trávicí ústrojí a zhoršuje vstřebávání některých živin.
6. Cvičte. Dostatek pohybu zlepšuje fungování trávicího traktu a střev. Cvičení prokazatelně přináší úlevu od nadýmání a plynatosti.
7. Kupte si živočišné uhlí. Pohlcuje plyny, čímž pomáhá zmírňovat projevy meteorismu a nadýmání. Živočišné uhlí byste ale neměli užívat v kombinaci s jinými léky, protože může ztížit jejich vstřebávání. Pokud užíváte jiné léky, poraďte se se svým lékařem.
8. V léčbě plynatosti vám mohou pomoci také probiotika a probiotické jogurty.
Pokud trpíte často zapáchajícími větry, průjmem nebo zácpou, najdete krev ve stolici, náhle bezdůvodně zhubnete nebo se u vás vyskytnou příznaky infekce (horečka, bolesti kloubů nebo břicha), neprodleně vyhledejte vašeho praktického lékaře, který vás odešle na další vyšetření, aby se vyloučila jiná příčina vašich obtíží.
Připravila: Dana Pešková, Zdroj: Michal Vilímovský, cs.medlicker.com, Foto: PX FUEL
Komentáře