Dříve se mu říkalo loket písařský, existuje také loket oštěpařský nebo golfový. Příčina je stejná, vzniká přetížením určitých šlach.
V domácnosti v čase zavařování si tento zánět šlach můžete přivodit, pokud například máte bohatou úrodu a zavařovacích sklenic je hodně. Pozor také na podzimní stříhání větví nebo živého plotu.
Jak se nemoc projevuje
Když se vám ozve nepříjemná ostrá bolest v oblasti lokte, měli byste zbystřit. Zpočátku trápí jen při námaze, ale později ji vnímáte, i když jste v klidu a prakticky neustále.
Pravděpodobnou příčinou může být zánětlivé onemocnění svalových a šlachových úponů loketního kloubu. Bolest může vystřelovat i do jiných částí těla (do ruky, do paže, ramene, ale i do krku).
* Lidově tomuto problému říkáme tenisový loket. V takovém případě vás to bolí na vnější straně lokte.
* Jestli se ale bolest objevuje na vnitřní straně lokte, pak se jí říká „oštěpařská“ nebo „golfová“.
Lékař zjistí diagnózu jednoduchým testem:
Požádá vás, abyste natáhli prostředníček bolavé ruky proti odporu. Říká se tomu stress test 3. prstu. Když pocítíte silnou bolest v lokti, pra
vděpodobnou diagnózou je právě tenisový loket.
Nemoc v čase…
Nezůstává ale pouze u bolesti, najednou zjistíte, že nemůžete vzít nic do ruky, nic v ní neudržíte a že vám ubylo svalové síly. Přetíženy bývají hlavně svaly, které natahují zápěstí, a ty svaly, díky nimž obracíme ruku dlaní vzhůru.
Může se objevit také otok, místo bolesti zarudne a je možné tady naměřit zvýšenou teplotu. Počítejte, že léčba je zdlouhavá a nezřídka trvá i měsíce.
Co je příčinou?
Na vině je dlouhodobá stereotypní prace, při které dochází k nadměrnému napínání loketních svalů a šlach. A protože takovou mívají jak muži, tak i ženy, postihuje obě pohlaví stejnou mírou.
Z pohledu profesní činnosti jsou ohroženy uklízečky, zahradníci, truhláři a všechny kancelářské profese. A které činnosti jsou v tomto směru rizikové? Například:
* práce na zahrádce
* šroubování
* zavařování
* štípání dříví
* práce u počítače
* a samozřejmě také sportovní zátěž
S léčbou neotálejte
Když se tenisový loket neléčí, nebo nedoléčí, může se z akutní formy vyvinout chronická. Za chronický průběh nemoci ale mohou také bakteriální infekce nebo přítomnost toxinů v těle. Proto s návštěvou lékaře neotálejte.
Ten vám zpravidla poradí, abyste nemocnou ruku nechali co nejvíce v klidu a užívali ortézu. Ke snížení bolesti zabírají ledové obklady, zeptejte se lékaře i na obstřiky. Předepsat vám může i analgetika nebo kortikoidy.
Fyzioterapie…
… je velmi vhodná a může radikálně pomoci. Pomáhá s protažením svalů i úponů. Současně může fyzioterapeut zařadit cvičení, která podpoří rychlejší hojení.
Využívají se manuální, ale i fyzikální terapie, například ultrazvuk, elektroterapie, magnetoterapie, laser, termoterapie či kryoterapie. V oblibě je také fyzikální léčba v podobě 3D pulzní terapie.
Říká se jí také elektromagnetická nebo indukční nebo se označuje zkratkou PEMF. V zásadě se do postiženého místa vysílají elektromagnetické impulzy, které proniknou přes oděv i přes pokožku přímo na postižený svalový nebo šlachový úpon.
Jestliže se chronickou formu nedaří vyléčit těmito způsoby, pak přichází na řadu operační zákrok.
Alternativní možnosti
K přírodní léčbě se doporučuje cibulový nebo octový zábal. Ten cibulový si připravíte tak, že plátky čerstvé oloupané cibule přiložíte na postižené místo a ovážete je suchým šátkem. Nechte působit aspoň dvě hodiny.
Na octový zábal je třeba ocet zředit s vodou v poměru 1:20 (1 lžíce octa na 20 lžic vody. Do roztoku namočte bavlněný hadřík, který přikládejte na postižené místo. Z mastí je vhodná měsíčková nebo konopná. Ale každá alternativní léčba by měla být jen podpůrnou.
Foto: Shutterstock