Pokud máte rádi ten náš, určitě vaší pozornosti neuniklo japonské wasabi. Minimálně jste je zaznamenali, pokud jste si někdy dali japonské sushi nebo sashimi.
V obchodech je nejčastěji dostanete v podobě pasty nebo prášku, ale možná netušíte, že pravého wasabi tyto výrobky obsahují minimum. Většinou je to křen s kořením a zeleným barvivem. To proto, že wasabi je drahé.
Pokud je chcete opravdu ochutnat, hledejte na výrobku název hon wasabi. A pak je tu ještě další možnost, která vás možná překvapí. Můžete mít doma čerstvé a kdykoliv, protože je lze vypěstovat i u nás.
Jak začít s pěstováním?
Wasabi nepatří mezi úplně nenáročné rostliny, ale když mu připravíte vhodné podmínky, bude se vám dařit. Nejdůležitější je pro ně stálé vlhko, a pokud možno teplota mezi 7 a 21 °C. K tomu musíte zajistit také propustnou půdu a dobře zastíněné místo.
Wasabi totiž nedělá dobře přímé slunce. S tím si ale snadno poradíte, protože je buď můžete pěstovat pod stromy, nebo vytvoříte vhodnou látkovou zástěnu. Ideální je, když najdete místo někde, kde je stálé vlhko, ideální je v blízkosti jezírka nebo potoka.
Dá se pěstovat i ve skleníku, tam je zasaďte pod vzrostlejší rostliny blízko zastíněných oken.
Kam je umístit?
Rostliny nejsou úplně mrazuvzdorné, pokud víte, že u vás teploty klesají pod -12 °C, je výhodnější je zasadit do větších nádob, abyste je mohli v případě potřeby přemístit a chránit před velkými mrazy.
Hodí se třeba různé kontejnery nebo poloviční sudy či větší kbelíky, aby se kořeny mohly rozrůstat. Tam kde je tepleji, můžete zkusit i pěstování ve volné půdě.
Sazenice nebo ze semen
Asi výhodnější jsou sazenice, které se už dají sehnat na trzích, v zahradnictvích i na e-shopech. Semínka jsou sice levnější, ale těžko se shánějí. Aby vyklíčila, musí být skladována ve vlhku. A i pak je práce s nimi složitější.
Hned, jak je obdržíte, je musíte dát do misky s destilovanou vodou, nechat nabobtnat a do 48 hodin zasít. Půdu pak je potřeba udržovat stále vlhkou, ale klíčící rostliny nepřelít. Proto je nejvhodnější použít několikrát denně k zvlhčení půdy rozprašovač.
Pokud jsou rostliny větší, nebo jste je vypěstovali ze sazenic, dejte pod nádobu velkou a hlubokou podmisku, ve které můžete nechat pořád stát vodu. A pozor, zálivku nesmíte na rozdíl od jiných rostlin omezit ani v zimě.
Právě když rostliny nemají příliš světla a okolní teplota se pohybuje okolo 8–12 °C, začínají narůstat a vytvářejí krásné listy.
Kdy sklidíte
Musíte se obrnit trpělivostí. Své vlastní wasabi ochutnáte nejdříve za dva roky. Kořeny se sklízejí až když jsou dlouhé asi 20 centimetrů. Neměli byste ovšem nikdy sklízet více oddenků než právě potřebujete. Wasabi je nejlepší úplně čerstvé, protože silice z něj rychle vyprchají.
Do čeho se hodí
Možností užití oddenků wasabi v kuchyni je celá spousta.
Kromě již zmíněného sushi je můžete dát do různých salátových dresinků, ale přidat je můžete i do polévek, pomazánek či omáček, dokonce i do guláše, nebo můžete zkusit vyrobit netradiční zmrzlinu…V každém případě je musíte předem najemno nastrouhat.
Japonci na to mají speciální struhadlo s vypnutou žraločí kůží, vám postačí velmi jemné porcelánové. Pokud kousek zbyde, můžete ho uložit do vlhké látky a do mikrotenového sáčku a dát do ledničky. Ale spotřebujte je co nejdříve.
Pár receptů na vyzkoušení
Hrášková krémová polévka
350 g mraženého hrášku, 1 lžíce másla, 1 cibule, 1 l zeleninového vývaru, 2 brambory, špetka muškátového květu, sůl, pepř, 2 lžičky wasabi, hrst čerstvého špenátu, 1 lžíce citronové šťávy
1) Najemno nakrájenou cibuli orestujte na másle dosklovata. Přisypte špetku muškátového květu a nechte rozvonět. Zalijte zeleninovým vývarem.
2) Přidejte na menší kostičky nakrájené oloupané brambory, sůl a čerstvě namletý pepř. Vařte na mírném ohni, dokud brambory nebudou měkké.
3) Do polévky přisypte 250 g mraženého hrášku, propraný špenát a 2 lžičky wasabi. Nechte 30 vteřin vařit a poté polévku rozmixujte dohladka.
4) Hotovou polévku dochuťte solí a citronovou šťávou a nakonec přihoďte 100 g mraženého hrášku. Nechte přejít varem a ihned podávejte.
Majonéza
3 vejce, 2 lžičky dijonské hořčice, ½ citronu, sůl, pepř, 1lžička wasabi , 200 ml slunečnicového
oleje
1) Oddělte bílky od žloutků. Žloutky vlijte do vyšší odměrky, přidejte hořčici, šťávu z citronu, sůl a pepř. Nakonec přidejte najemno nastrouhané wasabi, nebo pastu.
2) Za stálého mixování pomalu přilévejte olej. Mixujte do té doby, až se všechny suroviny spojí v hladkou majonézu.
3) Podle chuti přidejte sůl, pepř nebo citronovou šťávu, případně ještě trochu wasabi.
Oloupané, pokrájené brambory uvařte ve vroucí osolené vodě doměkka.
Mezitím zahřejte v rendlíku mléko, vmíchejte wasabi a chvíli společně prohřejte.
Uvařené brambory sceďte, rozšťouchejte, promíchejte s máslem, přilévejte horké mléko a vařečkou nebo pevnější metlou míchejte do hladké kaše.
Bramborová kaše
500 g brambor, sůl, 100 ml mléka, 2 lžičky wasabi, 2 lžíce másla
1) Oloupané, pokrájené brambory uvařte ve vroucí osolené vodě doměkka.
2) Mezitím zahřejte v rendlíku mléko, vmíchejte wasabi a chvíli společně prohřejte.
3) Uvařené brambory sceďte, rozšťouchejte, promíchejte s máslem, přilévejte horké mléko a metlou vymíchejte do hladké kaše.