Přemýšleli jste někdy nad tím, zda je opravdu zdravější jíst syrové potraviny Nejspíše ano! Zde máte naši odpověď.
Čerstvá tepelně neupravovaná strava má své nepochybné přednosti, ale také slabiny. S porcí ovocného salátu nebo raw zákusku spořádáte také množství bakterií, z nichž některé mohou prospět, jiné uškodit a vést ke střevním potížím.
Větším problémem jsou ovšem tzv. antinutrienty. Jsou to látky, které si rostliny vyvinuly, aby se chránily před zkonzumováním.
Rozmanitými způsoby totiž brání trávení a využití živin. Neblokují jen získávání vitaminů a minerálů z jídla, ale někdy i bílkovin nebo sacharidů. Nejbohatšími zdroji antinutrientů jsou semena a ořechy, kromě nich také obilné otruby a špenát.
O něco nižší, ale stále významný obsah antinutrientů mají celozrnné obiloviny, vlašské ořechy a sója a fazole. Všechny tyto potraviny jsou zasyrova více či méně problematické, proto je třeba je upravovat. Někdy stačí dlouhé máčení, jindy je třeba tyto potraviny povařit.
Mimochodem, není pravda, že var ničí živiny. Někdy naopak může jejich množství zvyšovat. Klasickým případem jsou tepelně upravená rajčata.
Oproti syrovým jsou mnohem bohatším zdrojem lykopenu, látky, které se přisuzuje značný podíl na prospěšnosti středomořské stravy.
Foto: Shutterstock, PX FUEL