Chrapot mají většinou na vině infekce horních cest dýchacích. Spouštěčů však může být celá řada, dokonce i vážná choroba. Jak ho léčit doma a kdy je nutné jít k lékaři?
Určitě to znáte – po bujaré oslavě spojené se zpěvem nebo po fotbalovém zápase, na kterém jste fandili svému mužstvu, ztratíte hlas.
Podobně přestanete mluvit také při pobytu v zakouřené místnosti a chrapot může přivodit i prach, přílišné sucho nebo klimatizace. Důvod? Špatný vzduch dráždí a vysušuje sliznice. To všechno jsou příčiny, které rychle odezní a jimiž není třeba se příliš zabývat.
Snad jen, pokud to jde, změnit prostředí (vyvětrat, vypnout klimatizaci, zvhlčit vzduch,…), a jak říkají lékaři, zajistit hlasový klid. Vyzkoušet můžete i nějaké osvědčené přírodní recepty.
Laryngitida
Toto slovo znamená zánět hrtanu. Projevuje se „štěkavým“ kašlem a chrapotem. Protože příčinou jsou různé viry, které napadají hrtan a hlasivky, mohou vás při ní bolet i svaly a klouby a jako u ostatních viróz vyskočí teplota a budete více unaveni.
Nemoc obvykle sama odezní během pár dní. Jen u dětí hrozí, že se v krku vytvoří otok, který ztíží dýchání. V takovém případě dejte dítě do chladu a přivolejte lékaře.
Onemocnění hlasivek
Když jsou hlasivky dlouhodobě namáhané, vznikají na nich chronické změny. Ztlušťují se, mohou se na nich utvořit drobné uzlíky, výrůstky či polypy, postihnout je může obrna…
* Při ztluštění dochází k otokům hlasových vazů a hlasivky se při tom mohou až trojnásobně zvětšit. Ztrácejí svou pružnost. Léčbou je klid hlasivek, lékařský zákrok není možný.
* Uzlíky se na hlasivkách objevují při nadměrném přetěžování hlasu. Hrozí při opakovaných zánětech hrtanu a také lidem, kteří v práci musí mluvit nahlas. Zvlášť rizikovou skupinou jsou zpěváci. Odstraňují se v narkóze speciálními kleštičkami, které je odštípnou.
* Obrna hlasivek je také příčinou jejich přetěžování, ale může být způsobena i jinak (například po chirurgických zákrocích). Tady na řadu přichází fyzioterapie hlasu, kterou vedou zkušené fyzioterapeutky.
* Nádorové onemocnění je důvodem, kdy lékaři vyjmou celý hlasový orgán. Postihuje ve velké míře kuřáky, spouštěčem je i alkohol.
Je to přesně ten důvod, proč by lidé s chrapotem trvajícím déle než 3 týdny, ale také s bolestí v krku, škrábáním, potížemi při polykání a otokem měli navštívit lékaře.
Jak hlasivkám ulevit
* Pečovat o ně můžete preventivně, hlavně jim dopřejte dostatek čisté vody, aby se zabránilo vysoušení sliznice v krku.
* Při běžném virovém onemocnění pomáhá pití teplé Vincentky a léky na rozpuštění hlenu.
* Když jste to přehnali se zpěvem nebo fanděním, sáhněte po bylinkách a uvařte z nich čaj. Výborné jsou divizna, lípa, podběl, dobromysl nebo majoránka, ale je třeba je aspoň 10 minut povařit. Oslaďte je medem a popíjejte horké po malých doušcích.
* Skvělou pomocnicí je cibule. Do misky nebo sklenice vkládejte postupně oloupanou a na kolečka nakrájenu cibuli proloženou krystalovým cukrem. Počkejte, až směs pustí šťávu, a užívejte ji po lžičkách.
* Z jitrocelových lístků si připravte jitrocelový sirup: 2 hrsti jitrocelových lístků opláchněte a vložte do 750 ml vody. Povařte asi 10 minut a nechte ve vodě ještě chvíli louhovat.
Pak přidejte lžičku kyseliny citronové (nebo šťávu z 1 citronu) a 400 g krystalového cukru (nebo stejné množství medu). Už jen lehce přiveďte k varu a přeceďte do skleniček, které uchovávejte v chladu a temnu. Užívejte po lžičkách.
* Svízel nebo šalvěj se kloktá, a to teplá. Připravíte si ji tak, že hrst svízele (nebo šalvěje) přelijete 250 ml vroucí vody a po pár minutách přecedíte.
Hlasivky máme uložené v hrtanu, jsou to dva svaly měřící kolem 25 mm, a jak už název napovídá, díky nim máme svůj hlas, ale díky nim se také můžeme smát. Lékař, který se hlasivkami a hlasem zabývá, se nazývá foniatr.
Pokud ale trvá chrapot delší dobu (3 týdny a více), měl by vás prohlédnout lékař z oddělení ORL (krční–nosní–ušní), tedy otorinolaryngolog.
Foto: PX FUEL