Vlna zájmu o sóju, která se zvedla v 90. letech, už dávno opadla. Zjistili jsme, že na ni nejsme chuťově zvyklí a že s ní neumíme v kuchyni pracovat, takže ji rodina odmítá. Nabídka výrobků ze sóji se přesto rozšiřuje. Má smysl je na jídelníček prosazovat?
Jednoduše řečeno, smysl to určitě má, ať už finanční nebo zdravotní. Sojové produkty v roli náhražky masa vyjdou levněji a současně jimi omezíte příjem živočišných tuků.
Jednou týdně sójové jídlo a dvakrát ryba tak mohou zlepšit cholesterolovou bilanci a přirozeně také snížit kalorický příjem. A to je teprve začátek. Pro ženy, zejména zralejšího věku, je sója zajímavá i z dalších důvodů.
Co umí fytohormony
Tím důvodem jsou především isoflavonoidy, látky, na něž je sója bohatá a které po průchodu zažívacím traktem získávají estrogenní účinky. Z těch mají užitek zejména ženy s nepravidelným cyklem nebo v přechodu.
Fytohormony dokážou jemně simulovat vliv přirozených estrogenů a tím zmírňovat potíže, vzniklé jejich nedostatkem.
Pozor. Estrogenní účinky má sója v každém věku, proto se nedoporučuje pro kojence a malé děti. Rovněž muži by měli konzumaci sójových produktů omezit.
Čím pomáhají:
• Mají ochranný vliv na srdeční činnost, což je důležité hlavně pro ženy, u nichž klesá přirozená hladina estrogenu. Současně snižují riziko cholesterolových usazenin v cévách a brání vzniku aterosklerózy.
• Hormonálně působí proti osteoporóze ve vyšším věku. Tento účinek pak ještě posiluje vysoký obsah vápníku v sóje.
• Chrání proti rozvoji rakoviny, a to zvláště rakoviny prsu, ale také tlustého střeva, vaječníků a u mužů prostaty. Má to souviset s tím, že zabraňují nádorům, aby si pro svou výživu tvořily cévy.
• Pomáhají udržovat mladší vzhled pleti ve zralém věku.
A další bonusy
Přes nezvyklost a zdánlivou chudost této potraviny je sója bohatá na kvalitní bílkoviny, jen o něco méně využitelné než bílkoviny z libového masa. Obsahuje i nemálo minerálů, především železo, draslík a vápník, a také vitaminy skupiny B.
Pro štíhlost
Sója se řadí k nemnoha potravinám, které přirozeně brání tvorbě tukových polštářků.
Princip je úplně jednoduchý: Sója napodobuje účinky tzv. hormonu sytosti – leptinu – a po jídle hlásí, že máme dost. A stejně jako tento hormon zmírňuje pocit hladu. Tento efekt podporuje i další svou vlastností – zpomaluje odbourávání cukru v krvi.
Právě pokles hladiny cukru v krvi vyvolává náhlý hlad. Právě před tím sója chrání.
Díky obsahu fytohormonu pak sója pomáhá také ženám v přechodovém věku a zmírňuje sklon k rychlému nabírání kil.
Co se sójou v kuchyni?
Doby, kdy se v regálech obchodů dalo objevit leda tak několik druhů sójového masa, jsou
tytam. Nabídka se navíc rozšířila příjemným způsobem, protože zahrnuje lehce zpracovatelné a využitelné potraviny jako tofu. Právě tofu je ideální formou, jak zařadit sóju na jídelníček. Patří totiž k výrobkům fermentovaným, vyráběným z máčené sóji.
Právě těm se doporučuje dávat přednost. Bobtnáním, kvašením a varem se ničí látka, kterou sója v neupraveném stavu komplikuje trávení. Fermentované výrobky navíc patří k výživově nejkvalitnějším, protože zachovávají nejvíce z původní suroviny.
Tofu
Vyrábí se máčením sojových bobů, které se pak melou a vysrážejí podobnou metodou jako tvaroh z mléka. Tofu je vlastně koncentrát sójových živin, na rozdíl od bobů je lehce stravitelné a snadno upravitelné nasladko i naslano.
V obchodech uvidíte zejména vakuované balíčky váženého tofu v nálevu, a to buď ve variantě přírodní, nebo ochucené (kořeněné, česnekové, marinované, uzené a další).
Předností je dobrá chuť, slabinou pak některé přísady, kterými je dosažena – tofu může obsahovat i drožďový extrakt, což je forma glutamátu. Proto je nutné číst složení a vybírat jen kvalitní produkty.
Tempeh
Jde opět o sójový sýr, tentokrát fermentovaný v plackách do zakouřené až oříškové chutě a pak prorůstaný bílou plísní. Jde o zdraví nejprospěšnější sójovou potravinu, bohužel hůře dostupnou než tofu. Tempeh se dá přidat do polévek, do těstovin, můžete ho smažit i zapékat.
Sojové mléko
Má výbornou chuť, ovšem za to vděčí ochucovadlům a sladidlům. Vyplatí se číst etikety a hledat co nejjednodušší složení s co nejmenším množstvím příměsí. Ovšem i tak je nutné mít na paměti, že jde o nápoj, takže obsahuje živiny hodně zředěné. Odrazující je i vyšší cena.
Sojové dezerty
Připomínají pudinkové dezerty a jejich kvalita se mění podle výrobce. Platí o nich totéž, co o sojovém mléku, a sice že chuť je výrazně upravena vylepšujícími příměsmi.
Sojové maso
Jeho jedinou výraznou předností je nízká kalorická hodnota, vyrábí se totiž z odtučněných sojových vloček. Bohužel původní podoba živin ze sojových bobů byla při výrobě natolik proměněna, že nemůžeme čekat stejné zdravotní účinky. Také chuťově výrazně zaostává za jinými sojovými výrobky.
Lahůdkové výrobky
Sojanéza se připravuje z tofu, rozmixovaného s olejem a ochucovadly. Její hlavní výhoda je v tom, že neobsahuje cholesterol. Slabinou je – stejně jako u sojových salámů – příměs látek zlepšujících chuť a vzhled, bez nichž se neobejdou.
Prospěšnost zdraví je pak někdy sporná. Vždy je ale nutné číst složení konkrétního produktu.
Vyzkoušejte: Lasagne s tofu
Budete potřebovat: 200 g tofu (uzeného nebo marinovaného) + 1 konzerva sekaných rajčat + 1 cibule + 1 stroužek česneku + 12 plátů lasagní + 1 kelímek smetany na vaření + koření + 3 lžíce strouhanky + 200 g sýra + olej
Postup:
1. Tofu nakrájíme nadrobno a ještě rozdrtíme vidličkou. Pak promícháme s kořením a strouhankou. K okořenění se hodí bazalka, tymián, oregano nebo pepř.
2. Na pánvi necháme zesklovatět cibuli a pak přidáme připravené tofu. Jen krátce opékáme, pak přidáme konzervovaná rajčata. Trochu podlijeme, přidáme malý kousek bujónové kostky a pak dusíme, až se tekutina vypaří.
2. Trochu omáčky nalijeme na dno zapékací misky a pokryjeme plátem lasagní a pak obvyklým způsobem střídáme vrstvy omáčky a těstovin. Povrch zalijeme ještě smetanou, posypeme strouhaným sýrem a dáme péct asi na 30 minut.
Foto: Shutterstock