Když do našich příbytků vtrhl tenhle materiál, způsobil takřka revoluci. Dnes už ho najdete snad v každé kuchyni. A proč je tak oblíbený?
Jen si vzpomeňte na prvotní nedůvěru. Je to barevné, vypadá to jako guma a přitom se v tom peče? Do té chvíle nemyslitelné. Zároveň se objevovaly zprávy o závadnosti některých výrobků. Ale jak čas plynul, silikonové nádobí se u nás zabydlelo.
Přitom nejde o to, že by silikon měl vytlačit ostatní materiály, jen prostě v některých oblastech, jako je třeba pečení, poskytuje výhody, které nepřehlédnete. Třeba když už léta nejste schopni vyklopit bábovku, aniž byste ji poškodili. Ale vezměme to popořadě. Začněme tím nejčastěji používaným, a to jsou různé formy a formičky.
Výhody
Nepřilnavý povrch – není třeba formy vymazávat tukem ani vysypávat strouhankou, moukou nebo kokosem. A co je nejdůležitější, už nikdy nebudete mít problém vyklepnout muffiny, bábovku nebo jiné, i třeba složité tvary.
Úspora energie – vysoká tepelná vodivost silikonové formy zkracuje pečení až o 30 %. Některé hospodyňky tvrdí, že bábovku lze upéct při 230 °C za 20 minut. Zajásají i zarytí ekologové.
Žádná energie v troubě není spotřebována na rozpálení formy, všechna jde na přípravu jídla.
Skladnost – formu můžete složit nebo srolovat tak, že zabere minimum místa, což se v kuchyni vždycky hodí.
Odolnost – bábovky, srnčí hřbety, muffiny nebo dortové formy mohou sloužit jak pro přípravu teplých moučníků, tak i pro zmrazování předpečených polotovarů či jako formy na mražené pochoutky, protože silikon odolá teplotám od – 60 °C až do 230 °C.
Jednoduchá údržba – můžete je mýt ručně, ale i v myčce na nádobí.
Nepohlcuje pachy – po použití se nádobí opláchne a je opět připraveno k přípravě dalšího pokrmu. Klidně můžete v jednom a tomtéž silikonovém nádobí jednou péci rybu a jindy zase třeba sladké palačinky.
Nezničitelnost – pokud formu nepoškodíte nesprávnou manipulací, vydrží několik tisíc použití.
Nehrozí popálení – i když silikon snáší vysoké teploty, není z vnější strany nikdy horký, takže riziko popálení naprosto odpadá.
Jsou hezké – příjemný vzhled různobarevných forem lze využít k servírování pokrmů přímo z mrazáku či trouby.
Nevýhody
Samozřejmě, že i ty existují. Například manipulace s těstem v silikonových formách vyžaduje určitou opatrnost, špatně uchopená forma se může ohnout a obsah vyklopíte. Proto se také silikonové formy hodí spíš na domácí pečení.
Asi je nebudou používat profesionálové, kteří musí vyrobit bábovky, dorty a další zákusky v desítkách a stovkách kusů a musí s nimi hlavně rychle manipulovat. Komu ale nějaká minutka navíc nevadí, ocení spíš všechny výše uvedené výhody.
Pár praktických rad
Při prvním použití je vhodné formu navlhčit teplou vodou, osušit a vymastit tukem (pouze poprvé, pak už nikdy).
Pamatujte, že forma nesnese přímý oheň. Mohla by se poškodit.
Po upečení je dobré položit nádobí na rošt nebo na mřížku. Teplo se rovnoměrně rozvrství a pokrm si tak bezpečně udrží svůj tvar.
Nekrájejte pokrmy uvnitř formy, neboť by se mohla poškodit.
Při mytí formy většinou postačí papírová utěrka nebo ubrousek, rozhodně na ni nechoďte s drátěnkou.
Než budete do formy lít těsto, raději si ji rovnou postavte na rošt či na plech. Pružnost silikonu se po nalití těsta stává vaším nepřítelem a žádný příliš rychlý pohyb vám neodpustí.
Jak vybírat?
Pokud si budete vybírat kuchyňské náčiní a pomůcky, počítejte s tím, že cena většinou určuje kvalitu – například čím má výrobek (například forma na pečení) silnější stěnu, tím je odolnější.
Pokud se při ohnutí materiálu na hraně ohybu objeví bílá barva nebo se barva nějak jinak změní, svědčí to o nízké kvalitě výrobku. Kvalitní silikonové kuchyňské pomůcky, náčiní a formy na pečení nesmí mít gumový zápach.
Praktické maličkosti
Kromě forem a většího nádobí hospodyňky již dávno objevily spoustu pomůcek, které jim dokáží usnadnit práci. Podívejme se alespoň na některé.
Rukavice – ochrání ruce před popálením od horkého hrnce, pekáče nebo pánve o teplotě až do 300 C°. Dostanete ji pro praváky i pro leváky a je bezesporu bezpečnější než klasická chňapka, která se při styku s horkou nádobou snadno propálí.
Navíc protiskluzové vlastnosti silikonu zajistí pevné uchopení.
Naprosto stejné vlastnosti má silikonová podložka pod horké hrnce, která chrání pracovní desku před poškozením a kromě toho je šikovnou pomůckou pro přípravu sýrové rolády, pečení drobných cukrovinek nebo na pizzu.
Mašlovačka – oproti té klasické neabsorbuje silikonová žádné chutě ani zápach, neobarví se ani červenou paprikou a lze ji snadno umýt tak, že stále vypadá jako nová. Je vynikající pomůckou při pečení a grilování.
Spony – oceníte, pokud si rádi pochutnáváte na masových či zeleninových roládách.
Jsou žáruvzdorné i mrazuvzdorné, plastické a pružné, proto se s nimi dobře pracuje – lehce se přizpůsobí potřebné velikosti, k potravinám se nelepí a na rozdíl od kovových spon nepoškozují nepřilnavé povrchy nádobí.
Šlehací metly – využijete například při míchání ranních kaší v nádobě s nepřilnavým povrchem.
Silikonová poklička – málo známý a docela zajímavý vynález. Díky přilnavosti jí můžete vzduchotěsně uzavřít jakoukoliv nádobu s plochým okrajem. Nemusíte se ani trápit velikostí – pokličkou lze přiklopit jakýkoliv otvor, který je menší než ona sama:
Jednoduše se přisaje a je jedno, zda je nádoba ze skla, kovu, keramiky nebo plastu. Některé pokličky jsou konstruovány tak, že na nich lze v páře vařit zeleninu.
Vál na těsto – dokonale přilne ke stolu, těsto se na něj nelepí, je skladný, lze jej srolovat či složit. Snadno se čistí, můžete ho klidně použít i jako podložku pod horké nádobí.