Duševní i tělesné zdraví si posílíte speciální soustavou cvičení, které se v Číně praktikuje již tisíce let. Spojuje techniku hlubokého břišního dýchání, meditaci a jednoduché pohyby celého těla.
Dech, proud energie, vnitřní síla, životní vitalita – tak Číňané pojímají své „čchi“. „Kung“ znamená úsilí, práci, umění. Spojením obou slov vzniká speciální dechové cvičení, které lze jednoduše popsat jako „prohloubený dech a klidná koncentrovaná mysl“.
Fyzické cviky pouze podporují proudění energie „čchi“ tělem. Na toto cvičení pak navazuje další, základní tréninková metoda pro rozvoj naší vnitřní energie „čchi“, která se nazývá wu-ťi čuang kung.
Co přináší cvičení čchi-kung?
* Posiluje tělesnou konstituci a zmírňuje bolesti zad.
* Zvyšuje sílu a zlepšuje kloubní pohyblivost.
* Zlepšuje koordinaci a udržování rovnováhy.
* Napomáhá harmonizaci tělesné váhy.
* Posiluje imunitní systém.
* Využívá se jako prevence nádorových onemocnění.
* Usnadňuje a prohlubuje dýchání.
* Zlepšuje koncentraci a pročišťuje myšlení.
* Uvolňuje a zmírňuje stres.
* Harmonizuje tělo, mysl a ducha.
* Zlepšuje cirkulaci krve a „čchi“ – vitální energie v těle.
Vyzkoušejte si 3 cviky čchi-kung:
Cvik 1: Postoj wu-ťi čuang – Základní postoj
Toto cvičení je praktikované v mnoha čínských bojových uměních. Tento cvik nám pomáhá uzemnit se, srovnat páteř, posílit páteřní svalstvo a zlepšit celkové držení těla. Cvičící stojí a jeho ruce jakoby objímají kmen stromu nebo drží velkou kouli.
Hlavu byste měli držet tak, jako by byla seshora „zavěšená“ nebo jako byste na vršku hlavy měli položený nějaký předmět. Její poloha by měla být rovná, uvolněná a stabilní. Pánev je mírně podsazená, kolena mírně pokrčená.
K příznivým účinkům tohoto cvičení patří hluboká relaxace, posílení nohou a zvýšení vnitřní „čchi“.
Cvik 2: Kchaj che kung – Otevírání a zavírání
Dechové cvičení čchi-kung vychází z principů taoismu. Pohyby na sebe navazují a vzájemně se doplňují. Kchaj che kung (kai he gong) nás učí prakticky pochopit tuto harmonii.
a) V základním postoji přesuňte váhu na pravou nohu. Otočte tělo mírně vlevo. Zvedněte ruce na úroveň podbřišku. Dlaně se s nádechem oddalují. Ramena jsou uvolněná, lokty jsou svěšené.
b) Otočte tělo mírně vpravo. Přesuňte váhu na levou nohu. Ruce se s výdechem přibližují.
c) Při nádechu soustřeďte energii „čchi“ v tan-ťienu (to je bod v oblasti podbřišku, ve vzdálenosti asi 3 prsty pod pupíkem). Při výdechu energie vychází ven z těla.
Cvik 3: Pchao čchiou kung – Držení míče
a) Postavte se do základního postoje, ramena jsou uvolněná, ruce svěšené podél těla. Oči směřují dopředu. Zklidněte svůj dech a soustřeďte se na plynulé, přirozené dýchání.
b) Přesuňte váhu na levou nohu. Levou ruku zvedněte obloukem vpravo před tělo s dlaní směrem dolů. Pravou rukou opisujte oblouk směrem vlevo s dlaní otočenou nahoru (představte si, že chytáte míč hozený z pravé strany). Při pohybu se nadechněte.
c) Přesuňte váhu na druhou stranu a ruce vyměňte. Pravá ruka opisuje oblouk proti směru a levá ruka po směru hodinových ručiček. Během první poloviny pohybu vydechněte. Pohyb dokončete s nádechem.
Cvičení pro Paní domu připravil:
Radek Kolář, ředitel Taiji Akademie, Praha 2
cviky prováděla Heda Bosáková
Foto: Alena Kamasová (fotoreporterky.cz)