Že jsou některá semínka zdravá, všichni vědí, ale možná vás ještě nenapadlo udělat si z nich máslo.
Samozřejmě ne máslo v pravém slova smyslu, to se dělá jen z mléka, ale krém, kterému se prostě tak říká a my to nebudeme měnit. A věřte nebo ne, je to taková mňamka, že až jednou okusíte, budete je dělat stále znovu.
Z dýňových semínek
Dá se udělat jen ze semínek s trochou dýňového oleje a špetkou mořské soli nebo nasladko, což je postup u nás méně známý, takže recept uvádíme.
3 šálky opražených dýňových semínek, ½ lžičky mleté skořice, ¼ lžičky mletého muškátového oříšku, ¼ lžičky mletého zázvoru, špetka mletého nového koření a špetka mletého hřebíčku, 2 lžičky javorového nebo agáve sirupu, 2 lžičky rostlinného oleje
Všechny ingredience rozmixujeme a v případě potřeby přidáme olej, abychom docílili konzistence másla. V uzavřené nádobě lze v chladu skladovat až po dobu několika týdnů.
Tip: Zajímavou chuť dosáhnete přidáním pistácií.
Dýňové máslo se hodí jako pomazánka, dodáte jím zajímavou chuť krémovým polévkám, ozvláštníte jím salátový dresink. Sladká varianta je skvělá na polití ranní kaše, do smoothies i do sladkých krémů.
Proč je jíst?
Obsahuje všechny látky obsažené v samotném dýňovém semínku. Je bohaté na minerály, vyniká obsahem hořčíku, zinku, manganu, železa. Obsahuje také látky, které jsou schopné působit proti zvětšení prostaty.
Je zdrojem nenasycených mastných kyselin, které snižují cholesterol, vysoký tlak a riziko infarktu i mrtvice. A co vás bude určitě zajímat, má přímý vliv na hladinu serotoninu, stimuluje jeho vyplavování v mozku, čímž může příznivě ovlivnit náladu nebo depresi.
Ze sezamu tahini
Sezamové máslo, jako jediné z ořechových a semínkových másel, má svůj speciální název. Není divu, tahini se tradičně používá v kuchyni Blízkého východu a je součástí mnoha místních receptů.
Rozšířilo se ale i do ostatních kuchyní, třeba do bulharské, severoafrické a do mnoha asijských.
200 g sezamových semínek, 60 ml olivového oleje lisovaného za studena, špetka mořské soli
1) Rozehřejeme troubu na 170 stupňů. Na plech položíme papír na pečení a rovnoměrně na něj nasypeme semínka. Pečeme 7 minut, pak vytáhneme důkladně prohrábneme a pečeme dalších 7 minut.
2) Hotová semínka mají mít zlatou barvu. Dávejte pozor, velmi lehce se spálí.
3) Hotová semínka vsypeme do mixeru a jednu minutu mixujeme ‚na sucho‘ pak postupně přidáváme olivový olej, aby se vytvořila požadovaná konzistence hmoty. Přidáme mořskou sůl podle chuti.
V lednici vydrží až 1 měsíc.
Sezamové máslo má univerzální použití, můžete si je namazat třeba místo arašídového na bagetku, přidat do domácího hummusu, ale i do tatarské omáčky, udělat zálivku na salát nebo přidat do polévky či ochutit maso v burger (použijte je buď samotné, nebo do něj přidejte trochu citronové šťávy a uzenou papriku).
O sezamu
Má vysoký obsah vápníku, hořčíku a fosforu, takže je možné využít v prevenci a léčbě osteoporózy a zlomenin. Doporučuje se ženám v klimakteriu s projevy návalů horka a pocení, nespavostí, bušením srdce, slabostí a u žen se silnou menstruací.
Pro vysoký obsah železa je sezam velmi vhodný při chudokrevnosti. Je vhodný také při depresích a neurózách.
Slunečnicové
3 hrnky slunečnicových semínek, vyloupaných, nepražených, ¾ lžičky soli, 1 lžíce slunečnicového oleje
1) Nasypeme slunečnicové semínko do kuchyňského robota se solí.
2) Mixujeme asi 10 minut než nám začne pouštět olej a začne vytvářet hrudky.
3) Mixujeme asi dalších 5 minut a ke konci, když už bude vše vypadat, že je správně rozemleté přidáme olej, abychom si vytvořili vlastní konzistenci.
Tipy
Pokud byste chtěli semínka, před mixováním upražit, předehřejte troubu na 170 °C, rozprostřete je na pečicím papírem vyložený plech a nechte přibližně 10 až 15 minut lehce opékat.
Jakmile začnou chytat zlatavou barvu, vyndejte plech z trouby a nechte vychladnout.
Chcete-li, aby mělo máslo sladkou chuť, přidejte med.
Můžeme použít například do cookies, hodí se do salátových zálivek, dobře funguje i v různých zeleninových nebo luštěninových pomazánkách
O semínku
Má protizánětlivé účinky Zmírňují příznaky astmatu, osteoartritidy a revmatoidní artritidy. Posiluje imunitu, zmírňuje cukrovku a dokáže snížit závažnost a četnost návalů horka u žen, které procházejí menopauzou.
Text: Eva Hořánková
Foto: PX FUEL