Domů     Se správným příborem to jde lépe
Se správným příborem to jde lépe
16.12.2023

To platí nejen u ryb, ale i některých mořských plodů. Neméně důležité je ale umět příbory používat. Jak tedy na to?

Měli byste znát jedno základní pravidlo a to, že rybu na talíři nekrájíme. Její maso bychom měli jemně odlupovat od kostí. K tomu právě slouží speciální příbor, tedy tupý širší nůž se zalomenou špičkou, který se tak trochu podobá lopatičce, a širší vidlička.

Nožem z ryby odstraňujeme kůži a používáme ho i k odstranění drobných kůstek z připraveného sousta. Vidličku držíme v levé ruce a maso s ní oddělujeme od kostí. V restauraci příbor k rybě dostanete automaticky. Pokud rybu servírujete doma často, pořiďte si ho.

Ale když ho nemáte, můžete si pomoci i jinak. Nůž na ryby můžete nahradit druhou vidličkou, lžící nebo kouskem chleba – klasickému příboru se ale rozhodně vyhněte.

Lžička na kaviár by měla být perleťová, ale poslouží klidně porcelánová.
Lžička na kaviár by měla být perleťová, ale poslouží klidně porcelánová.

Ach, ty kůstky

Jsou důvodem, proč někteří ryby nejedí nebo je alespoň nechtějí konzumovat ve společnosti v restauraci. A jak si má člověk podle pravidel stolování poradit s rybí kostí?

Jestliže kost objevíte ještě na talíři, odstraňte ji nožem nebo vidličkou a odložte na odkládací talířek. Prsty rozhodně nepoužívejte. Můžete je použít jen výjimečně, a to když na kost narazíte v ústech. Pak jednou rukou ústa zakryjte a druhou kost vyndejte na okraj talíře.

Příbor můžete mít i v rustikálním provedením.
Příbor můžete mít i v rustikálním provedením.

Jak se ryba vykosťuje

S vykostěním ryby si nemusíte dělat samozřejmě starosti, pokud kupujete především rybí filé nebo druh ryby, která má kostí méně, jako třeba candát. Jinak se většinou ryby servírují celé, tedy i s hlavou a ploutvemi.

Ty budete chtít před konzumací zbavit co největšího množství kostí. Postup se může trochu lišit, ale jen mírně.

Udělejte si na talíři dost místa. Rybu nařízněte nožem na ryby na hřbetu od hlavy k ocasní ploutvi. Zasuňte jej pod hlavu a tak se dostanete na páteř. Jednoduchým řezem odříznete maso nad páteřní kostí. Tak získáme jedno filátko.

Spodní maso oddělíte od kosti tak, že zachytíte páteřní kost u ocasu mezi zuby vidličky a pomalým pohybem páteř vyjmete a odložíte na připravený talířek na kosti. Jestliže se maso zachytává na kosti, pomáhejte si nožem. Nakonec ještě odstraňte případné zbylé kostičky a odložte na talířek.

Zdá se vám to složité? Není, ale uznáme, že to chce cvik. O to větší důvod zařadit ryby na jídelníček častěji.

Naše babičky používaly na ryby výhradně příbory stříbrné, dnes je ještě seženete ve starožitnostech.
Naše babičky používaly na ryby výhradně příbory stříbrné, dnes je ještě seženete ve starožitnostech.

Nejen příbory

Jsou ale i jiné nástroje, které se týkají dalších delikates, a i ty bychom měli umět používat. Nikdy totiž nevíte, kdy se to bude hodit. Patří sem třeba kleště na šneky, kleště na langustu nebo lžička na kaviár.

Langusty – obvykle se podávají už rozpůleny, takže maso vybíráte buď zvláštní vidličkou, nebo můžete použít i obyčejnou. Na klepeta potřebujete kleště.

Šneci – ty s ulitou se servírují ve speciální misce se šesti důlky. Používají se speciální kleštičky, které držíte v levé ruce a svíráte jimi ulitu, zatímco speciální malou vidličkou maso z ulit vytáhnete.

Kaviár – obvykle se servíruje na misce, pod níž je rozdrcený led, který udrží kaviár v chladu. A pozor, lžička, kterou budete kaviár konzumovat, by neměla být kovová ani stříbrná. Dodala by totiž kaviáru nežádoucí kovovou příchuť.

Většinou se používala perleťová nebo ze slonové kosti. Protože ty ale seženete těžko, můžete použít porcelánovou nebo udělejte malé lívanečky (bliny) a kaviár servírujte na nich. Množství na jedno sousto by mělo odpovídat polovině lžičky.

Šneky občas dostanete koupit i v supermarketu, takže kleště se hodí.
Šneky občas dostanete koupit i v supermarketu, takže kleště se hodí.
Korýše jako langustu nebo humra asi doma dělat nebudete, ale určitě se hodí vědět, jak vypadají kleště na klepeta.
Korýše jako langustu nebo humra asi doma dělat nebudete, ale určitě se hodí vědět, jak vypadají kleště na klepeta.

Foto: Shutterstock, obrazyvaukci.cz, toner.cz, tescoma.cz, vivaporcelan.cz, agrgastro.cz

Související články
15.1.2026
Některé druhy se v našich obchodech sotva ohřály a zmizely. Jiné se vracejí a stávají se sezónním zpestřením nabídky zvláště v zimě. Pokud nemáte odvahu ho ochutnat, pak vám poradíme.   Cherimoya * Vzhled a chuť: Patří k vůbec nejlahodnějším druhům ovoce. Plod tvarem připomíná chmelovou šišku, ale obrovskou – může mít v průměru až 10 cm. Pod hnědozelenou kožovitou slupkou je šťavnatá
8.1.2026
Ať už chodíte do kavárny často, nebo občas, možná i vám se stane, že nevíte tak jistě, co se pod názvy různých káv přesně skrývá a jak to má chutnat. Zkusíme vám trochu poradit.   Ale než tak učiníme, podívejme se letmo do historie. Posuneme se o několik století zpátky, abychom zjistili, že když na přelomu 16. a 17. století se zásluhou benátských kupců dostala káva do Evropy, neměla to
5.1.2026
Určitě jste je v některém obchodě už zahlédli. Nevypadají zase tak lákavě, ale možná, že až je vyzkoušíte, tak nebudete litovat. Sladké brambory (povijnice batátová) pocházejí ze Střední Ameriky z oblasti mexického poloostrova Yucatan a ústí Orinoka ve Venezuele a s těmi, které máme tak často na talíři, nemají kromě země původu společného nic. A to se ještě dostaly do Evropy o celých 100 let dř
23.12.2025
Tradice obalovaného kapra s bramborovým salátem coby štědrovečerní pokrm je mnohem mladší, než by se mohlo zdát. Poprvé ho připravila M. D. Rettigová a první recept na jeho přípravu se objevil v kuchařce až v roce 1924.   V českých rodinách se kapr na Štědrý večer podával už dříve, někdy od počátku 19. století, ale spíše jen v rybníkářských oblastech nebo v rodinách, které si ho finančně mohli
22.12.2025
Croquembouche (čteme krokánbuš) je lahodný dezert, který se ve Francii připravuje při slavnostních příležitostech. Poprvé ho představil cukrář Antoine Carême v druhé polovině 18. století a měl takový úspěch, že ho dnes zná každý i za hranicemi jeho země. Doba přípravy: 180 minut   Rozpis na 8 porcí: * Na těsto: 150 g másla, 200 g hladké mouky, 5 vajec, 450 ml vody * Na čokoládo
reklama
Šikovné tipy
Spodní prádlo musí sedět
Jen ve správné velikosti spodní prádlo dobře plní to, co od něj očekáváme – že bude pohodlné a opticky zlepší tělesné křivky. Zdálo by se, že není nic jednoduššího, než si vybrat dobře padnoucí podprsenku, přitom podle odborníků drtivá většina z nás nosí špatnou velikost. Nejspíš mají pravdu, protože to bývá zřetelně vidět i přes […]
Když to chce rychlý zásah…
… pak není času na zbyt, natož na rozmyšlenou. Proto je dobré si nanečisto rozvážit, co budeme dělat, když u nás doma nastane malá katastrofa.   Vzplanul oheň na pánvi Nebezpečí: Obrovské! Hrozí kompletní vyhoření minimálně kuchyně Nejhorší, co můžeme udělat: Chrstnout na pánev vodu! V oleji rozžhaveném na několik set stupňů se okamžitě mění na […]
Domovní číslo z hřebíků
Je jako stvořené na chatu nebo chalupu, vyrobíte ho snadno a rychle a doplnit ho můžete o stylový obrázek. Váš příbytek bude ve svém okolí naprosto originální. Zní to skoro jako „polévka ze sekerky“, kterou vařil hloupý Honza v pohádce. Ale tohle číslo je opravdu z hřebíků. A pořádně velkých. Tak se pusťme do díla. Co si […]
Propíchnout, nebo nastřelit?
Náušnice sice nosíte od malička, ale chcete mít ucho ještě zdobnější. Nebo se nyní odhodláváte nechat si dírky konečně udělat. Kam se tedy obrátit?   Vyvarujte se domácí akci, i když vás kamarádka přesvědčuje, kolik uší už propíchla. Že stačí namočit jehlu do vodky a jde se na věc. Tak do toho se určitě nepouštějte […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Hon na čarodejnice: Bylo v Římě podezřelé i čištění zubů?
historyplus.cz
Hon na čarodejnice: Bylo v Římě podezřelé i čištění zubů?
„Naše manželství Aemiliana pořádně vystrašilo. Z něj se zrodil vztek a šílenství, které ho dohnaly až k tomu, aby na mne podal žalobu,“ říká Lucius Apulius na adresu strýce své ženy. Nový sňatek majetné vdovy se nikomu nehodí do plánu a obvinění z čarodějnictví se stává nejsnazším způsobem, jak se nežádoucího člena rodiny zbavit!  
Žehlička nemusí být  strašák vlasů
nejsemsama.cz
Žehlička nemusí být strašák vlasů
Používání žehličky nemusí zákonitě znamenat zničené vlasy. Stačí si umět vybrat tu správnou a dodržovat několik důležitých zásad. Poradíme, kterých. V první řadě bychom se měly zaměřit na výběr žehličky. Druh povlaku žehlicích desek je totiž jedním z nejdůležitějších faktorů. Keramika nebo turmalín Dle rad expertů je dobré dát přednost keramickým žehličkám, protože jsou univerzální na všechny typy vlasů.
Domácí mrkvová šťáva
tisicereceptu.cz
Domácí mrkvová šťáva
Aneb domácí mrkvový džus. Jak na něj? Suroviny na 1 džus 4 ks mrkve 1/2 ks jablka kapku citrónové šťávy snítka meduňky Postup Mrkev oškrábeme, jablko oloupeme a spolu s citrónovou šťávou
Když se elegance potká s mechanikou z Glashütte
iluxus.cz
Když se elegance potká s mechanikou z Glashütte
Společenské hodinky mají být jako dobře střižený smoking. Neřvou. Neupozorňují na sebe. Jen tiše dávají najevo, že víte, co děláte. A přesně taková jsou na veletrhu Inhorgenta v německém Mnichově práv
Koupila si byt! Chce snad Verešová utéct od muže?
nasehvezdy.cz
Koupila si byt! Chce snad Verešová utéct od muže?
Končí s manželem? Tahle otázka zaznívala napříč světem showbyznysu poté, co se rozkřiklo, že si modelka Andrea Verešová (45) pořídila luxusní byt za deset milionů korun v pražském Karlíně. Vedle své
Co se odehrává na sjezdu nejmocnějších lidí planety?
enigmaplus.cz
Co se odehrává na sjezdu nejmocnějších lidí planety?
Každý rok se schází nejvlivnější osobnosti světa na uzavřené konferenci známé jako Bilderberg. Co je předmětem jejich setkání, to nikdo neví. Jde jen o nepodloženou konspirační teorii, nebo je na tom
Orknejské monstrum Nuckelavee: Skoro jako lord Voldemort!
epochaplus.cz
Orknejské monstrum Nuckelavee: Skoro jako lord Voldemort!
Shnilá úroda, epidemie nemocí, hladomor a dokonce i ničivá sucha. Za to všechno může na skotských Orknejích bytost, o které se uznávaná britská folkloristka Katharine Mary Briggsová (1898–1980) vyjádří jako o tom „nejhnusnějším ze všech démonů skotských Severních ostrovů“. Jen na tom jménu si zlomíte jazyk: Nuckelavee. V letních měsících nemůže vylézt z moře, ale
Sláva piešťanského bahna přesáhla hranice Evropy
epochanacestach.cz
Sláva piešťanského bahna přesáhla hranice Evropy
Lidé se sem jezdí léčit už celých 200 let. A mnoho z těch, kdo Piešťany okusili, se vrací. Nejenže prospějí svému zdraví, ale užijí si tu i bohatý společenský život. Když se řekne slovenské lázně, Piešťany bývají první volbou. Jejich věhlas je mezinárodní. A není divu. Město rozprostřené na březích řeky Váhu je proslulé termálními prameny a unikátním léčivým sirným
Ve spánku se mi zjevil anděl a zachránil vnuka
skutecnepribehy.cz
Ve spánku se mi zjevil anděl a zachránil vnuka
Stačila chvíle nepozornosti a můj malý vnouček se vypravil do parku ke kašně. Kdyby se mi nezjevila kouzelná bytost, doběhla bych pozdě. Ten náš domek, co jej manžel před pár lety podědil po svých rodičích, se nachází v klidné ulici malého města na jižní Moravě, z jedné strany máme výhled do údolí, na straně druhé nevelký parčík. Rádi
„Bílý“ buk z Moravského krasu: Jak může strom žít 30 let bez fotosyntézy?
epochalnisvet.cz
„Bílý“ buk z Moravského krasu: Jak může strom žít 30 let bez fotosyntézy?
Český vědecký tým zaujal mimořádný buk albín z Moravského krasu. Metr vysoký strom postrádá chlorofyl a přestože nefotosyntetizuje, roste zhruba 30 let. Odborníci se zaměřili na zdroje, ze kterých strom získává cukry, aby přežil. Výsledky publikovali v časopise Tree Physiology.   Buk na Blanensku nemá jediný zelený list, přitom zelené barvivo v listech je nezbytné
Jak se ve Sluneční soustavě staví sněhuláci
21stoleti.cz
Jak se ve Sluneční soustavě staví sněhuláci
Když se v lednu 2019 kolem vzdáleného tělesa jménem Arrokoth prohnala sonda New Horizons, vědci koukali trochu překvapeně. Před nimi se objevil objekt připomínající sněhuláka, přičemž na něm nebyly pa
Sklo jako působivý architektonický materiál
rezidenceonline.cz
Sklo jako působivý architektonický materiál
Velkoplošné prvky ze živého transparentního materiálu stavbu osvěžují, propouštějí do jejího nitra spoustu světla, a tím zlepšují kvalitu vnitřního prostředí. Navíc významně ovlivňují vzhled budovy. Tak jako dřevo a kámen v konstrukčních řešeních zdařile zastupuje ocel, výplně z cihelného či jiného zdiva zase velmi působivě nahrazuje sklo. Jeho vizuálního benefitu v podobě zrcadlení oblohy i