Domů     Ryby jedna báseň aneb Z našich rybníků a řek
Ryby jedna báseň aneb Z našich rybníků a řek
6.3.2020

Také si myslíte, že naše ryby mají méně chutné maso než ty mořské a že mají spoustu kostí? Zkuste některý z našich receptů a možná zjistíte, že jste se mýlili.

Pstruh duhový ve slané krustě

4 porce

Velký pstruh (cca 1000 g), nebo dva menší, 1 500 g soli, 2 vaječné bílky, bylinky podle možností, máslo, citron. Originální způsob úpravy vhodný i pro jiné druhy ryb upravené v celku, tedy v kůži.

1. Ze soli a bílků smíchejte solné těsto a tím obalte čistou rybu. Do masa můžete zabodnout či vložit vonné bylinky (rozmarýn, tymián). Těsto ze soli lze různě ozdobně tvarovat a zdobit.

Obalení proveďte na pomaštěném plechu nebo pečicím papíru.

2. Rybu v soli pak pečte v troubě při 180 stupních asi 30–40 minut podle velikosti.

3. K samotné konzumaci budete potřebovat kladívko na rozbití nazlátlého solného obalu a dále máslo, případně citronovou šťávu na pokapání lahodných kousků masa. Kůže ryb je při této úpravě velmi slaná a zpravidla se nekonzumuje.

4. Tento originální způsob úpravy je vhodný i pro jiné druhy ryb upravené vcelku, tedy v kůži.

Doporučujeme podávat s dobrým čerstvým chlebem.

Doba přípravy: 40 minut

Energie: 1600 kJ

Náročnost: 2

Cejn s dušenými fazolkami

4 porce

800 g cejnů (4 ks), citronová šťáva, drcený kmín, 3 stroužky česneku, 250 g fazolových lusků, olej, 2 cibule, 2 lžíce rajského protlaku, 200 ml vývaru, 100 ml sladké smetany, lžička hladké mouky, sůl

1. Očištěné, vykuchané a vymyté cejny pokapeme citronovou šťávou, posypeme kmínem, vetřeme prolisovaný česnek a osolíme zvenčí i zevnitř. Necháme chvíli odležet.

2. Mezitím si nadrobno nakrájíme cibuli a očištěné fazolové lusky nasekáme na kousky. Na oleji zvolna opečeme odleželé cejny, vyjmeme a odložíme stranou.

Do výpeku vložíme cibuli, necháme zesklovatět, přidáme fazolové lusky a rajský protlak, podlijeme vývarem, osolíme a podusíme doměkka.

3. Omáčku zahustíme smetanou, ve které jsme rozmíchali lžičku mouky, a ještě 10 minut necháme povařit. Potom vložíme rybu a necháme ji prohřát.

Doba přípravy: 40 minut

Energie: 940 kJ

Náročnost: 2

Štika ve slaninovém kabátku

4–6 porcí

1 očištěná štika (asi 1300 g), 1 svazek petržele, 1 svazek majoránky, 1 citron, bílý pepř, sůl, 300 g slaniny nakrájené na tenké plátky, 100 g másla, pergamenový papír

1. Z ryby odstraníme ploutve. Umyjeme byliny, pár kousků si schováme na ozdobu, zbytek pokrájíme a naplníme vně i uvnitř osolenou a opepřenou rybu.

2. Poté ji obalíme v plátcích slaniny a dáme na pekáč vyložený pečicím papírem do středu trouby vyhřáté na 200 °C na 25–30 minut. 15 minut před koncem pečení ztlumíme troubu na 180 °C. Štiku podáváme obloženou bylinkami a nakrájeným citronem.

Doba přípravy: 40 minut

Energie: 1039 kJ

Náročnost: 3

Rozmarný lín

4 – 6 porcí

1,2 kg celých línů, citronová šťáva, drcený rozmarýn, 100 g anglické slaniny, 100 g másla, 200 ml drůbežího vývaru, 200 ml smetany, petrželka, 1 žloutek, sůl, směs drcených pepřů

1. Vykuchané a vymyté líny na bocích nařízneme příčnými řezy, osolíme a vetřeme do nich citronovou šťávu, rozmarýn a pepř. Do zářezů vložíme plátky slaniny a ryby necháme chvíli odležet.

2. Po 30 minutách je položíme do pekáče vymazaného máslem, podlijeme 3 lžícemi vývaru a poklademe plátky másla. Pečeme přikryté 30 minut v troubě rozehřáté na 180 °C. Během pečení podléváme výpekem a v polovině pečení je obrátíme.

3. Pokud je to nutné, podlijeme další lžicí vývaru. Upečené ryby vyjmeme, uchováme je v teple a do výpeku přidáme výtvar, smetanu a petrželku. Povaříme do zhoustnutí, poté odstavíme a do omáčky zašleháme žloutek.

Podáváme se zeleninovým salátem a bramborami. Omáčku servírujeme zvlášť v omáčníku.

Doba přípravy: 45 minut

Energie: 1965 kJ

Náročnost: 2

Závitek z candáta

4 porce

800 g rybích filetů z candáta s kůží, 1 větší cibule, 30 g sušených hub, 120 g celeru, 100 g tvrdého sýra, 1 vejce, olivový olej, máslo, 150 ml smetany, mořská sůl, sušený rozmarýn a tymián (provensálské byliny).

1. Filety z candáta prokrojíme tak, aby nám vznikly pruhy masa na kůži deset až patnáct centimetrů dlouhé a 4–5 centimetrů široké. Osolíme je a rozemneme na ně bylinky.

2. Sušené houby (nejlépe hřiby) dopředu namočíme a pak posekané vaříme v mírně osolené vodě. Na pánvi v oleji opečeme dozlatova jemně nakrájenou cibulku a nastrouhaný celer.

Z osmažené cibule a celeru, vejce, sýra a odřezků masa, soli a vařených hub připravíme náplň. Tu vložíme do svinutých a jehlicí spíchnutých závitků.

3. Každý závitek překryjeme plátkem másla a pečeme je na plechu při 200 °C, podle velikosti asi 6–8 minut. Dalších 5 minut necháme závitky v odvětrané troubě dotáhnout. Z vývaru hub a smetany připravíme odvařením jemnou omáčku.

K tomuto pokrmu inspirovanému francouzskou labužnickou kuchyní patří jako příloha těstoviny.

Doba přípravy: 45 minut

Energie: 1700 kJ

Náročnost: 3

Pstruh pikant

4 porce

4 pstruzi, citronová šťáva, 4 stroužky česneku, hladká mouka, sladká paprika, máslo, petrželka, plátky citronu na ozdobení, sůl, směs drcených pepřů

1. Očištěné a vykuchané ryby omyjeme, osušíme a pokapeme citronovou šťávou a opepříme. Utřeme česnek se solí a vetřeme jej do ryb zvenčí i zevnitř. Necháme 20 minut odležet.

2. Poté je obalíme ve směsi mouky a papriky. Položíme na zkřížené špejle do pekáče vymazaného máslem. Pečeme 30 minut v troubě vyhřáté na 180 °C. Ryby často přeléváme výpekem.

3. Podáváme se zeleninovou oblohou, ozdobené plátky citronů a sekanou petrželkou.

Doba přípravy: 45 minut

Energie: 1700 kJ

Náročnost: 3

Vařený candát na smetaně

1 kg candáta (kapr, štika), 150 g čerstvého másla, 300 g celeru, sůl, 5 g cukru, 2 dl bílého vína, 50 hladké mouky, 1/8 l sladké smetany, 3 žloutky, trochu octa nebo citronové šťávy

1. Z másla a mouky připravíme jíšku, rozředíme ji vývarem z ryb a celeru a dobře povaříme na hustou hladkou omáčku, kterou procedíme. Přidáme víno, nakonec ve smetaně rozšleháme žloutky.

2. Vodu s cukrem, solí a trochou octa povaříme a přidáme oloupaný, na tlustší nudle nakrájený celer. Když je celer měkký, vyjmeme jej z vývaru, který procedíme, znovu uvedeme do varu a asi 15 minut v něm vaříme osolené porce ryb.

Potom je vyjmeme na nahřátou mísu, posypeme vařeným celerem a přelijeme omáčkou.

Můžeme podávat s vařeným bramborem nebo hranolky.

Doba přípravy: 45 minut

Energie: 1800 – 2100 kJ

Náročnost: 2

Text: Eva Hořánková, Foto: Sladkovodní kuchařka Smartpress.cz, Fischinfo.de, cz-ryby.cz

Štítky:
Předchozí článek
Další článek
Související články
2.4.2025
Zůstal vám doma tři dny starý chleba, který už se nikomu jíst nechce, ale vyhazovat ho je taky škoda? Možná by se dal ještě skvěle zužitkovat a zároveň byste si mohli pochutnat. Ceny pečiva vystřelily za poslední měsíce do výše, o níž se nám dřív ani nezdálo, a tak jsme připravili tipy, jak chléb využít do posledního krajíčku. Nápadů je více, tudíž se nám sem ani všechny nevejdou. Jednu radu si v
28.3.2025
Zvláště teď v zimě přijde teplé sousto po ránu vhod. Velmi snadno se o takovou snídani postarají vaflovače nebo topinkovače. Jen si musíte koupit ten správný přístroj. Především je třeba zvážit, pro kolik porcí teplou snídani připravovat. I mezi obyčejnými topinkovači a vaflovači je rozdíl v tom, kolik kousků umí najednou připravit. Pro pohodlí a rychlost jsou také důležité doplňkové funkce. J
27.3.2025
Máme je rádi už proto, že vyřeší večeři i pohoštění, a většinou nám i ušetří peníze. Navíc můžeme zpracovat spoustu surovin, které nám doma přebývají, a fantazii se meze nekladou. A pokud vás právě nic nenapadá, přinášíme trochu inspirace. Vajíčková 3 vejce, 1 lžička plnotučné hořčice, 4 lžíce másla, pažitka, sůl, pár kapek citronové šťávy, špetka cukru, sladká paprika, lžička olivového oleje 1
25.3.2025
Kozí sýr nemá jednu chuť ani texturu: Může být vyzrálý i sametově hladký, plísňový nebo pikantní, drobivý či přírodně jemný a snadno roztíratelný, stejně jako doladěný kořením. A seženete jeho různé druhy dnes téměř v každém supermarketu. Dokonce existuje řada kozích farem, které prodávají domácí kozí sýry i v bio kvalitě. Asi si ale řeknete, proč byste ho měli jíst. Protože je zdravý Kozí mlé
21.3.2025
Cibule není jenom přírodním elixírem pro léčbu neduhů, ale hlavně kuchyňská ingredience, bez které by jídlo nestálo za nic. Cibulačku a smažené cibulové kroužky asi všichni známe. Ale co zkusit cibulovou pizzu z listového těsta, cibulovou pomazánku nebo cibulový koláč? Smažené kroužky Potřebujete: 3 velké cibule, 1 lžíci solamylu, 6 lžic hladké mouky, 2 vejce, mletý pepř, 6 lžic piva, olej na s
reklama
Šikovné tipy
Lepicí váleček odstraní nejen chlupy
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s […]
Rozkvetlá kartička místo pugétu
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. […]
Dáte si kaki?
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem […]
Vyměnit zámek dokážete sami
Nedělá se to sice často, ale důvodů k výměně může být víc, například když někdo z rodiny ztratí klíče, když jste se nastěhovali do nového bytu, nebo když chcete lepší zabezpečení. Navíc výměna zámku profesionálem není nejlevnější. A i když se vám to bude zdát složité, krásně to zvládnete sami a ušetříte. Vlastně budete potřebovat […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nová zelená revoluce: Spasí zemědělství genetické inženýrství?
21stoleti.cz
Nová zelená revoluce: Spasí zemědělství genetické inženýrství?
Tváří v tvář klimatické změně odborníky zaměstnává otázka, jak nakrmit rostoucí populaci. V minulém století nás zachránily pesticidy a chemické hnojení, v tom současném je nadějí úprava genů. Brzy tak
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
epochaplus.cz
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje
Medové paličky s limetovou šťávou
tisicereceptu.cz
Medové paličky s limetovou šťávou
Děti zbožňují výrazné chutě a především ve spojení s křupavými kuřecími paličkami. Udělejte je šťavnaté a příjemně sladkokyselé. Ingredience 500 g – 1 kg kuřecích paliček 6 lžic medu 3 lžíce o
Mozartovo město Salzburk
epochanacestach.cz
Mozartovo město Salzburk
Rodné město Mozarta ležící uprostřed krásné přírody vám nabízí nejen silné kulturní zážitky, ale také skvělý relax uprostřed krásné přírody. Město bylo založeno v roce 696 jako sídlo biskupa. V historickém centru najdete četné kostely, klášter Sankt Peter s kostelem Sankt Peter, Benediktýnský ženský klášter Nonnberg s klášterním kostelem Nonnberg nebo třeba Kollegienkirche. Nejznámější sakrální
7 kroků k bezchybnému make-upu
nejsemsama.cz
7 kroků k bezchybnému make-upu
Být nalíčená tak, aby to vypadalo, že make-up vlastně nemáte, je v současnosti velký hit, který přispívá k dokonale svěžímu vzhledu. Co přinese jaro 2025 v oblasti líčení? Trendy se vrací zpět k jednoduchosti, která oslavuje přirozenou krásu a ženskou něhu. S nánosy make-upu a silným obočím se tak postupně rozloučíme, na řadu přichází minimalismus. 1. Séra a báze Zralé ženy by měly
Orientální palác uprostřed pouště
rezidenceonline.cz
Orientální palác uprostřed pouště
Její ladné křivky, uspořádání i barevnost vykazují charakteristiky exotické marocké architektury. Rezidence plná kleneb, kupolí, okouzlujících nádvoří, zahrad a extravagantní dekorativnosti dýchá tajemnou krásou, za níž stojí mimo jiné i zruční autentičtí řemeslníci. Casbah Cove je zosobněným snem chicagského realitního investora, který je sám horlivým amatérským dekoratérem. Poté, co našel vhodný pozemek pro svůj projekt,
Charles Darwin hrál žížalám na klavír
historyplus.cz
Charles Darwin hrál žížalám na klavír
Vědec zajede prsty hluboko do klaviatury a s pohledem upřeným na skleněnou dózu na pianu několikrát důrazně zmáčkne durový akord. Vtom to v nádobě ožije. Nasbírané žížaly začnou v hlíně lézt, skoro jako by se snažili prchat. Jsou snad tito půdní červi schopni slyšet hudbu? Nikoliv. Charles Darwin ale během pokusu zjistí, že velmi silně
Nahání Morávkovou bohatý podnikatel?
nasehvezdy.cz
Nahání Morávkovou bohatý podnikatel?
Herečka a moderátorka Snídaně s Novou Dana Morávková (53) snad zastavila čas. Stále vypadá skvěle a nebojí se svou krásu dát na odiv. Není divu, že má stále spoustu ctitelů, a jakmile sdílí na inter
Tančit neumím, s tou dívkou jsem se ale vznášel
skutecnepribehy.cz
Tančit neumím, s tou dívkou jsem se ale vznášel
Moje taneční byl jeden velký trapas, už jsem to vzdával, když si najednou pro mě přišla překrásná dívka. Moje nohy se najednou vzpamatovaly. V rádiu hráli valčík Na krásném modrém Dunaji a já se rozpomněl na podivnou událost, která se odehrála tak dávno, v 80. letech minulého století. Jejím hlavním aktérem jsem byl já. Předně je třeba říci,
Rolls-Royce odhalil na zakázku upravený Phantom Cherry Blossom
iluxus.cz
Rolls-Royce odhalil na zakázku upravený Phantom Cherry Blossom
S příchodem sezóny sakur, která zahaluje různé oblasti světa do růžových okvětních lístků, představuje Rolls-Royce Motor Cars unikátní vůz Phantom Cherry Blossom. Tento velkolepý model Phantom Extende
Musel si Karel IV. na nejvyšší poctu počkat?
epochalnisvet.cz
Musel si Karel IV. na nejvyšší poctu počkat?
Moc římského krále už nemůže být větší, ale dá se přece jen ještě o něco vylepšit. Titul císaře je symbolický, ale znamená dosažení nejvyššího postavení, o jakém může smrtelník snít. A Karel IV. dokáže mít velké sny!   Český panovník Karel (1316–1378) je už od roku 1346 římským králem, ale císařský titul, který by znamenal
Nahlédněte do minulosti kouzelnou krabičkou… Drží ji teď Vatikán?
enigmaplus.cz
Nahlédněte do minulosti kouzelnou krabičkou… Drží ji teď Vatikán?
Italský katolický kněz Marcello Pellegrino Ernetti (1925–1994) spolu se svým kolegou Françoisem Brunem (*1931) tvoří počátkem 60. let minulého století součást dvanáctičlenného týmu odborníků z celého