Domů     Rybízové zavařování
Rybízové zavařování
9.8.2024

Rybíz na zahradě je poklad. Čerstvý červený sice mnozí nemusí pro jeho nakyslou chuť, černý zase mnohým nevoní, ale zavařovaný, to už je jiná. A udělat se z něj dá spousta věcí.

À la brusinky

1 kg červeného rybízu, 250 ml octa, 250 ml vody, 650 g cukru krupice, 1 celá skořice, 3 hřebíčky

1) Rybíz otrhejte a přeberte. Měli byste dát stranou na jiné zpracování všechny pomačkané bobulky. Do hrnce dejte svařit 250 ml vody s 250 ml octa, jakmile začne vařit přisypejte rybíz a ihned sceďte.

2) Do kastrolu nalijte 150 ml vody, přidejte cukr, koření, scezený rybíz a nechte asi 10 minut vařit.

3) Ještě horké plňte do vyvařených a nahřátých skleniček. Zavíčkujte je, obraťte dnem vzhůru a nechte vychladnout.

Kdysi se rybíz s kořením doma vyráběl kvůli nedostatku brusinek na trhu. To sice už neplatí, ale když si ho uděláte, určitě ho použijete k pečeným nebo grilovaným masům, k sýru i ke svíčkové.

Želé nejen do lineckého

2 kg červeného rybízu (bude asi 1,5 l šťávy)

Na 1 litr šťávy 1 kg krupicového cukru, citronová šťáva za asi poloviny citronu

1) Rybíz operte, zbavte stopek a poté dejte do odšťavňovače. Samozřejmě ho můžete také pasírovat přes síto, ale je to pracnější a šťávy získáte méně.

2) Odstřeďte a získanou šťávu si odměřte. Podle toho, kolik jste jí získali si vypočítáte ostatní suroviny. Nyní šťávu nalijte do kastrolu na uveďte do varu. Oheň zmírněte a vařte asi 10 minut.

3) Když začne směs mírně houstnout, přidejte cukr a citron, a míchejte, dokud se cukr dokonale nerozpustí. Směs přiveďte k varu. Až se objeví pěna, sbírejte ji. Stáhněte plamen a vařte asi 15-20 minut.

4) Když želé zhoustne, udělejte si želírovací zkoušku na vychlazeném talířku. Kápněte na něj trochu želé a po vychlazení talířek nakloňte. Pokud želé ještě teče, pokračujte ve vaření a pak zkoušku zopakujte.

5) Je-li želé hotové, naplňte vypařené skleničky. Zavíčkujte je a ponechte dnem vzhůru, než vychladnou.

Rybíz má hodně pektinu, takže skvěle želíruje a nemusí se k němu přidávat žádné pomocné látky. A proč se k němu, i když je nakyslý přidává citronová šťáva? Je to kvůli barvě a také proto, že zvýrazní chuť.

Víno

3 kg hodně zralého červeného rybízu, 1 kg cukru, 2 l vody, 1 balíček kvasinek, 1 balíček živné soli

1) Rybíz otrhejte, operte a rozmačkejte. Nechte je na den či dva uležet a občas promíchejte. Poté z něj vylisujte šťávu. Mezitím si podle návodu na sáčku pomnožte kvasinky.

2) Smíchejte cukr s vodou, převařte a nechte vychladnout, poté směs přelijte do desetilitrového demižonu a stejně tak i rybízovou šťávu.

3) Přisypte živnou sůl, dobře promíchejte, přidejte kvasinky a směs opět důkladně promíchejte.

4) Demižon uzavřete kvasnou zátkou a postavte ho na místo, kde bude kolem 15 až 20 stupňů. Neměl by ale stát na slunci. V první fázi kvašení se objeví pěna. Až opadne, můžete doplnit vodou. Postupem času budou kvasinky klesat ke dnu.

5) Za 4 týdny víno stočte do jiného čistého demižonu. Postupujte opatrně, abyste nezvířili kal. Uzavřete kvasnou zátkou asi na dva měsíce, poté je stočte do lahví a pečlivě zazátkujte.

Rybízové víno se už po staletí užívá také pro své léčebné účinky. Rybíz totiž obsahuje velké množství vitamínů i minerálů. A nemusíte víno dělat jen z rybízu červeného, ale i z černého ze směsi.

Sirup

2 kg červeného rybízu, 500 ml vody, 3 kg cukru krupice, 24 g kyseliny citronové

1) Rybíz zbavte stopek a umyjte ho. Poté ho pomelte v mlýnku na ovoce nebo jej pečlivě rozmačkejte.

2) Rybízovou drť dejte do větší nádoby, zalijte vodou a nechte odležet přes noc.

3) Druhý den rybíz propasírujte skrze jemné pláténko a změřte si objem získané rybízové šťávy. Na 1 litr šťávy si budete potřebovat 1,6 kg cukru a 12 g kyseliny citronové (asi jedna lžíce).

4) Čistou rybízovou šťávu přendejte do hrnce a zahřejte ji postupně na 85 °C. V horké rybízové šťávě rozmíchejte odměřený cukr a kyselinu citronovou. Pokud se vytvoří pěna, tak ji seberte a sirup nalijte do připravených sterilizovaných lahví.

Sirup můžete udělat i z rybízu černého, bude mít tmavší barvu. Nevadí, když přidáte rybíz bílý nebo i jiné ovoce.

Čatní

500 g černého rybízu, 500 g hnědého cukru, 250 ml červeného vinného octa, 1 střední červená cibule nakrájená nadrobno, 1 velký stroužek česneku nasekaný najemno, 125 g nadrobno nakrájených rozinek, 2 vrchovaté lžičky mletého zázvoru, ½ lžičky chilli, 1 lžička soli, černý pepř podle chuti

1) Do hrnce se silným dnem dejte černý rybíz, ocet, cibuli, česnek, zázvor. Ingredience přiveďte k varu. Nechte směs vařit 10 minut nebo dokud cibule nezměkne.

2) Nechte trochu vychladnout a pak přidejte cukr, sůl a pepř a chilli a dobře promíchejte. Směs pomalu přiveďte k varu.

3) Zkontrolujte, zda se všechen cukr rozpustil a prudce vařte 10 minut. Čatní nalijte do sterilizovaných sklenic a ještě horké zavíčkujte. Pro bohatší chuť nechte chvíli odležet.

Čatní můžete konzumovat hned, jakmile vychladne, ale znalci tvrdí, že daleko lepší je, když je necháte alespoň měsíc uležet. Teprve tehdy se prý chutě pěkně spojí. Podávat ho můžete ke grilovanému masu i k sýrům.

Cassis

500 g černého rybízu, 700 ml kvalitního červeného vína, 900 g krupicového cukru, 500 ml vodky,

1) Otrhané kuličky černého rybízu dejte společně s vínem do skleněné nádoby a nechte 48 hodin stát.

2) Poté směs rozmixujte a propasírujte přes síto do hrnce. Přidejte cukr. Měl by vám vyjít 1 díl cukru na 1 díl tekutiny.

3) Směs zvolna zahřívejte, dokud se cukr nerozpustí a pak ještě za občasného míchání ještě povařte, až se tekutina trochu zredukuje. Nechte vychladnout.

4) Sirup smíchejte s vodkou v poměru 3:1 a slijte do lahví. Po dvou týdnech můžete ochutnat, ale v chladu a temnu vám vydrží celý rok.

Delikátní likér mají rádi Francouzi, miloval ho i slavný belgický detektiv Hercule Poirot. Doporučuje se při stavech vyčerpání, stresu i v rekonvalescenci.

Foto: Shutterstock
Štítky:
reklama
Související články
17.9.2024
Když se řekne těstoviny, asi si každý představí Itálii, i když jejich původ není vůbec tak jasný. Jisté ovšem je, že jsou oblíbené po celém světě. Už kvůli tomu, že i jednoduchou přípravou vykouzlíte spoustu zajímavých a bohatých chutí. Penne a la vodka (4 porce) 1 cibule, 2 stroužky česneku, 300 g penne, 2 lžíce olivového oleje, 1 lžička sušených chilli vloček, 2 lžíce rajského protlaku, 1 ple
13.9.2024
Už nikdy nechcete mít rýži příliš málo uvařenou, připálenou anebo dokonce rozvařenou? Kupte si rýžovar. Tohle vychytralé zařízení totiž pracuje na principu vaření v páře. Další hrnec navíc, řeknete si. Ale pokud si doma vaříte rýži často, nikdy neprohloupíte nákupem správného rýžovaru. Nebudete už totiž muset myslet na to, jak dlouho rýži musíte vařit, ani nic dalšího hlídat. Technika vše vyřeší
6.9.2024
Se zmrzlinami se hodně experimentuje, ale právě tato z avokáda není chuťově výstřelkem, ale naopak překvapivě lahodným dezertem. Avokádo má hned dva předpoklady stát se praktickou ingrediencí pro výrobu domácí zmrzliny. Především obsahuje vysoké množství tuku, navíc přirozeně krémové konzistence. K tomu si přičtěte jemnou, lehce trávovou chuť dužiny, která se dá dobře skloubit s dalšími přísadami
3.9.2024
Kedlubny jsou nízkokalorické, obsahují vitaminy i řadu tělu prospěšných látek a gurmáni tvrdí, že v tepelné úpravě jsou i velmi lahodné. Výhodou je, že se pěstují od jara až do pozdního podzimu, a tak si je můžete dopřávat v kuchyni téměř po celý rok. Největší lahůdkou jsou ale mladé jarní kedlubny. Před jakoukoliv úpravou kedlubny musíte nejprve zbavit tvrdé slupky. Co z nich připravujeme Zas
30.8.2024
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje, že tuto dobrotu omylem vytvořil Napoleonův kuchař díky své za
reklama
reklama
Šikovné tipy
Vybrat správné ponožky není jen tak
Měli byste jim věnovat stejnou pozornost, jako když si vybíráte boty. Protože i na ponožkách záleží, jak se vám bude chodit a jestli se budete cítit příjemně a pohodlně. Ponožky musí udržet vaše nohy v suchu, v zimě v teple, v létě by zas měly zabraňovat pocení a zápachu, jejich lemy nesmí škrtit a švy by vás neměly nikde […]
Krabička na kapesníky může být hezká
A vyrobit ji vůbec není těžké. Jestli rádi tvoříte, ale netroufáte si zatím na větší věci, tohle je nápad právě pro vás. Budete potřebovat: Krabičku (polotovar koupíte na internetu, v hobby marketech nebo ve výtvarných potřebách), větší a menší štětec, univerzální vodou ředitelné barvy Povrch krabičky před natíráním důkladně zbavte prachu a jiných nečistot. Bílou […]
Milujete pizzu? Kupte si na ni pec
Tajemství skvělé pizzy nespočívá jen v ingrediencích či tloušťce těsta. Pokud si ji chcete připravit ve vlastní kuchyni, musíte mít také kvalitní pec určenou právě na pizzu. Dnešní pizzy mají mnoho podob, chutí, při jejich přípravě střídáte různé ingredience, ale přece jen ta pravá italská je jen jedna. I ta může mít mnoho podob – […]
Patchwork: Vyrobte si polštářek s kočičkou
Nadchne především děti, ale naparádit s ním můžete i postel v ložnici. A když budete mít zbytky tmavších látek ladící s obývákem, bude se hodit i tam. Budete potřebovat: – zbytky barevně sladěných bavlněných látek – 0,5 m látky na vnitřní polštářek – duté vlákno na výplň – 2 knoflíky – 0,5 m jednostranně nalepovacího […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Bitva u Slavkova? Vždyť byla jinde!
epochaplus.cz
Bitva u Slavkova? Vždyť byla jinde!
Nedaleko se ozve ohlušující rána z děla. Velitel stiskne opratě. Tohle nevypadá dobře. „Pane! Pane! Rozkazy!“ Vyděšený mladík mu souká do ruky papír. Oči přelétnou slet písmen. Jednou. Podruhé. Je to sice rusky, ale smysl to žádný nedává. A navíc, vřava už přeci dávno začala…   Impozantní, 4 metry hluboký prostor o rozměrech 4,5 x
Perla Atlantiku – Madeira
nejsemsama.cz
Perla Atlantiku – Madeira
Právě září je nejspíš tím nejlepším měsícem, kdy se vypravit na ostrov Madeira. Oceán je tu příjemně vyhřátý a uniknete také náporu turistů v hlavní sezoně. Na mapě možná působí daleko, ale vězte, že vás od pohádkové dovolené na ostrově Madeira dělí jen čtyři hodiny letu. Madeiře se přezdívá „ostrov věčného jara“, a to právem, protože tu celoročně
Sousedka ze mě tahala peníze
skutecnepribehy.cz
Sousedka ze mě tahala peníze
Byla to taková chudinka. Samoživitelka se dvěma dětmi a dluhem na krku. Byla na všechno sama a měla přece jenom mě. Nastěhovala se jednou odpoledne, tiše a jakoby kradmo. Alespoň mi to tak přišlo. S nikým se nebavila. Upekla jsem koláč a šla ji přivítat. Bylo zřejmé, že jí moje gesto udělalo radost. Do bytu mě ale nepozvala.
Česká perla na břehu Černého moře
epochalnisvet.cz
Česká perla na břehu Černého moře
Jedinečný zážitek v netradiční zemi skýtá Magnetic Beach Resort, který najdete přímo na pobřeží Černého moře v Gruzii. Hotelový komplex postavený českými majiteli a firmami patří mezi nejluxusnější v regionu. Ve spojení s panenskou přírodou a skvělými službami nabízí ideální příležitost prozkoumat nová území.   Vítejte ve světě, kde se snoubí starověká historie s moderními vlivy. Gruzie nabízí
Krůta na pomerančích
tisicereceptu.cz
Krůta na pomerančích
Krůtí maso se dá připravit na mnoho způsobů, ale na pomerančích, jak ji připravuje šéfkuchař Radek Pálka si opravdu pochutnáte, a ještě budete mít ten správný pocit, že jíte zdravě. Ingredience
Léčivé studánky v Česku: Prameny živé vody na našem území?
epochanacestach.cz
Léčivé studánky v Česku: Prameny živé vody na našem území?
Na našem území lze najít mnoho studánek, které mají údajně léčivou sílu. Proč si tedy neudělat výlet a nenačerpat zdraví tryskající přímo ze země? Prozradíme, kde se některé z blahodárných pramenů nacházejí. 1 Zázraky Panny Marie Studánka: šumavské Lurdy Místo: Srní Na tomto místě se v 19. století zjeví Panna Maria, od té doby sem
Můžeme tím, co jíme, snížit riziko rozvoje rakoviny?
21stoleti.cz
Můžeme tím, co jíme, snížit riziko rozvoje rakoviny?
Rakovina je na vzestupu, v řadě vyspělých zemí překonává co do počtu obětí i ty, kteří zemřou na onemocnění srdce. V poslední době přibývá zejména mladých lidí, kteří trpí nejrůznějšími typy rakoviny.
Mistr katastrofa vyplul s bombou na ryby
historyplus.cz
Mistr katastrofa vyplul s bombou na ryby
„A budeme moct dneska jet na ryby?“ žadoní dvojčata, vnuci lorda Mountbattena. Konečně se srpnové počasí umoudřilo, nad Severním Irskem se vyčasilo. Rodina se vydává na moře. Bezstarostná vyjížďka se však změní v jatka. Živí se zpět všichni nevrátí. Atentát z 27. srpna 1979, za nímž stojí Prozatímní irská republikánská armáda (PIRA, pokračovatelka IRA), byl však namířen
Peugeot E-3008 a E-5008 LONG RANGE s nejdelším dojezdem v kategorii SUV
iluxus.cz
Peugeot E-3008 a E-5008 LONG RANGE s nejdelším dojezdem v kategorii SUV
Nové modely Peugeot E-3008 a E-5008 mohou díky bateriím s označením „Made in France“ nyní nabídnout dojezdy, které jsou v rámci trhu SUV nejlepší. U Peugeotu E-3008 se jedná o 700 km, u Peugeotu E-500
Sáro Korbelová bacha na Zacha!
nasehvezdy.cz
Sáro Korbelová bacha na Zacha!
Její hvězda stoupá strmě vzhůru a ctitelů přibývá, a to i z řad hvězdných kolegů. Sára Korbelová (22) ze seriálu Ulice jde z role do role. Natáčí nový seriál Případ tanečnice, kde se potkává se sy
Inspirativní prostor pro učení i hry
rezidenceonline.cz
Inspirativní prostor pro učení i hry
Vytvoření místa vhodného pro děti školního a studentského věku je klíčové pro podporu jejich růstu a osobního rozvoje. Správně zařízený pokoj pak nabízí vše, co je nezbytné pro tuto důležitou životní etapu. Výběr vybavení vyžaduje promyšlený přístup s důrazem na ergonomii, multifunkčnost, osobní styl i moderní technologie, jehož cílem je vytvoření komfortního stylového prostředí pro
Tragická havárie nad Československem: Sestřelila letadlo ze Stockholmu armáda?
enigmaplus.cz
Tragická havárie nad Československem: Sestřelila letadlo ze Stockholmu armáda?
Letadlem na cestě ze švédského Stockholmu do Záhřebu v někdejší Jugoslávii krátce po překročení hranic Československa otřese silná exploze. Stroj se nekontrolovatelně řítí k zemi a 27 lidí na jeho pal