Domů     Rybízové zavařování
Rybízové zavařování
9.8.2024

Rybíz na zahradě je poklad. Čerstvý červený sice mnozí nemusí pro jeho nakyslou chuť, černý zase mnohým nevoní, ale zavařovaný, to už je jiná. A udělat se z něj dá spousta věcí.

À la brusinky

1 kg červeného rybízu, 250 ml octa, 250 ml vody, 650 g cukru krupice, 1 celá skořice, 3 hřebíčky

1) Rybíz otrhejte a přeberte. Měli byste dát stranou na jiné zpracování všechny pomačkané bobulky. Do hrnce dejte svařit 250 ml vody s 250 ml octa, jakmile začne vařit přisypejte rybíz a ihned sceďte.

2) Do kastrolu nalijte 150 ml vody, přidejte cukr, koření, scezený rybíz a nechte asi 10 minut vařit.

3) Ještě horké plňte do vyvařených a nahřátých skleniček. Zavíčkujte je, obraťte dnem vzhůru a nechte vychladnout.

Kdysi se rybíz s kořením doma vyráběl kvůli nedostatku brusinek na trhu. To sice už neplatí, ale když si ho uděláte, určitě ho použijete k pečeným nebo grilovaným masům, k sýru i ke svíčkové.

Želé nejen do lineckého

2 kg červeného rybízu (bude asi 1,5 l šťávy)

Na 1 litr šťávy 1 kg krupicového cukru, citronová šťáva za asi poloviny citronu

1) Rybíz operte, zbavte stopek a poté dejte do odšťavňovače. Samozřejmě ho můžete také pasírovat přes síto, ale je to pracnější a šťávy získáte méně.

2) Odstřeďte a získanou šťávu si odměřte. Podle toho, kolik jste jí získali si vypočítáte ostatní suroviny. Nyní šťávu nalijte do kastrolu na uveďte do varu. Oheň zmírněte a vařte asi 10 minut.

3) Když začne směs mírně houstnout, přidejte cukr a citron, a míchejte, dokud se cukr dokonale nerozpustí. Směs přiveďte k varu. Až se objeví pěna, sbírejte ji. Stáhněte plamen a vařte asi 15-20 minut.

4) Když želé zhoustne, udělejte si želírovací zkoušku na vychlazeném talířku. Kápněte na něj trochu želé a po vychlazení talířek nakloňte. Pokud želé ještě teče, pokračujte ve vaření a pak zkoušku zopakujte.

5) Je-li želé hotové, naplňte vypařené skleničky. Zavíčkujte je a ponechte dnem vzhůru, než vychladnou.

Rybíz má hodně pektinu, takže skvěle želíruje a nemusí se k němu přidávat žádné pomocné látky. A proč se k němu, i když je nakyslý přidává citronová šťáva? Je to kvůli barvě a také proto, že zvýrazní chuť.

Víno

3 kg hodně zralého červeného rybízu, 1 kg cukru, 2 l vody, 1 balíček kvasinek, 1 balíček živné soli

1) Rybíz otrhejte, operte a rozmačkejte. Nechte je na den či dva uležet a občas promíchejte. Poté z něj vylisujte šťávu. Mezitím si podle návodu na sáčku pomnožte kvasinky.

2) Smíchejte cukr s vodou, převařte a nechte vychladnout, poté směs přelijte do desetilitrového demižonu a stejně tak i rybízovou šťávu.

3) Přisypte živnou sůl, dobře promíchejte, přidejte kvasinky a směs opět důkladně promíchejte.

4) Demižon uzavřete kvasnou zátkou a postavte ho na místo, kde bude kolem 15 až 20 stupňů. Neměl by ale stát na slunci. V první fázi kvašení se objeví pěna. Až opadne, můžete doplnit vodou. Postupem času budou kvasinky klesat ke dnu.

5) Za 4 týdny víno stočte do jiného čistého demižonu. Postupujte opatrně, abyste nezvířili kal. Uzavřete kvasnou zátkou asi na dva měsíce, poté je stočte do lahví a pečlivě zazátkujte.

Rybízové víno se už po staletí užívá také pro své léčebné účinky. Rybíz totiž obsahuje velké množství vitamínů i minerálů. A nemusíte víno dělat jen z rybízu červeného, ale i z černého ze směsi.

Sirup

2 kg červeného rybízu, 500 ml vody, 3 kg cukru krupice, 24 g kyseliny citronové

1) Rybíz zbavte stopek a umyjte ho. Poté ho pomelte v mlýnku na ovoce nebo jej pečlivě rozmačkejte.

2) Rybízovou drť dejte do větší nádoby, zalijte vodou a nechte odležet přes noc.

3) Druhý den rybíz propasírujte skrze jemné pláténko a změřte si objem získané rybízové šťávy. Na 1 litr šťávy si budete potřebovat 1,6 kg cukru a 12 g kyseliny citronové (asi jedna lžíce).

4) Čistou rybízovou šťávu přendejte do hrnce a zahřejte ji postupně na 85 °C. V horké rybízové šťávě rozmíchejte odměřený cukr a kyselinu citronovou. Pokud se vytvoří pěna, tak ji seberte a sirup nalijte do připravených sterilizovaných lahví.

Sirup můžete udělat i z rybízu černého, bude mít tmavší barvu. Nevadí, když přidáte rybíz bílý nebo i jiné ovoce.

Čatní

500 g černého rybízu, 500 g hnědého cukru, 250 ml červeného vinného octa, 1 střední červená cibule nakrájená nadrobno, 1 velký stroužek česneku nasekaný najemno, 125 g nadrobno nakrájených rozinek, 2 vrchovaté lžičky mletého zázvoru, ½ lžičky chilli, 1 lžička soli, černý pepř podle chuti

1) Do hrnce se silným dnem dejte černý rybíz, ocet, cibuli, česnek, zázvor. Ingredience přiveďte k varu. Nechte směs vařit 10 minut nebo dokud cibule nezměkne.

2) Nechte trochu vychladnout a pak přidejte cukr, sůl a pepř a chilli a dobře promíchejte. Směs pomalu přiveďte k varu.

3) Zkontrolujte, zda se všechen cukr rozpustil a prudce vařte 10 minut. Čatní nalijte do sterilizovaných sklenic a ještě horké zavíčkujte. Pro bohatší chuť nechte chvíli odležet.

Čatní můžete konzumovat hned, jakmile vychladne, ale znalci tvrdí, že daleko lepší je, když je necháte alespoň měsíc uležet. Teprve tehdy se prý chutě pěkně spojí. Podávat ho můžete ke grilovanému masu i k sýrům.

Cassis

500 g černého rybízu, 700 ml kvalitního červeného vína, 900 g krupicového cukru, 500 ml vodky,

1) Otrhané kuličky černého rybízu dejte společně s vínem do skleněné nádoby a nechte 48 hodin stát.

2) Poté směs rozmixujte a propasírujte přes síto do hrnce. Přidejte cukr. Měl by vám vyjít 1 díl cukru na 1 díl tekutiny.

3) Směs zvolna zahřívejte, dokud se cukr nerozpustí a pak ještě za občasného míchání ještě povařte, až se tekutina trochu zredukuje. Nechte vychladnout.

4) Sirup smíchejte s vodkou v poměru 3:1 a slijte do lahví. Po dvou týdnech můžete ochutnat, ale v chladu a temnu vám vydrží celý rok.

Delikátní likér mají rádi Francouzi, miloval ho i slavný belgický detektiv Hercule Poirot. Doporučuje se při stavech vyčerpání, stresu i v rekonvalescenci.

Foto: Shutterstock
Štítky:
Související články
28.3.2025
Zvláště teď v zimě přijde teplé sousto po ránu vhod. Velmi snadno se o takovou snídani postarají vaflovače nebo topinkovače. Jen si musíte koupit ten správný přístroj. Především je třeba zvážit, pro kolik porcí teplou snídani připravovat. I mezi obyčejnými topinkovači a vaflovači je rozdíl v tom, kolik kousků umí najednou připravit. Pro pohodlí a rychlost jsou také důležité doplňkové funkce. J
27.3.2025
Máme je rádi už proto, že vyřeší večeři i pohoštění, a většinou nám i ušetří peníze. Navíc můžeme zpracovat spoustu surovin, které nám doma přebývají, a fantazii se meze nekladou. A pokud vás právě nic nenapadá, přinášíme trochu inspirace. Vajíčková 3 vejce, 1 lžička plnotučné hořčice, 4 lžíce másla, pažitka, sůl, pár kapek citronové šťávy, špetka cukru, sladká paprika, lžička olivového oleje 1
25.3.2025
Kozí sýr nemá jednu chuť ani texturu: Může být vyzrálý i sametově hladký, plísňový nebo pikantní, drobivý či přírodně jemný a snadno roztíratelný, stejně jako doladěný kořením. A seženete jeho různé druhy dnes téměř v každém supermarketu. Dokonce existuje řada kozích farem, které prodávají domácí kozí sýry i v bio kvalitě. Asi si ale řeknete, proč byste ho měli jíst. Protože je zdravý Kozí mlé
21.3.2025
Cibule není jenom přírodním elixírem pro léčbu neduhů, ale hlavně kuchyňská ingredience, bez které by jídlo nestálo za nic. Cibulačku a smažené cibulové kroužky asi všichni známe. Ale co zkusit cibulovou pizzu z listového těsta, cibulovou pomazánku nebo cibulový koláč? Smažené kroužky Potřebujete: 3 velké cibule, 1 lžíci solamylu, 6 lžic hladké mouky, 2 vejce, mletý pepř, 6 lžic piva, olej na s
18.3.2025
Ačkoli základní princip je léta stejný, hrnce jsou modernější než za časů našich maminek. A jejich používání se vyplatí i proto, že při vaření výrazně ušetříte. Přesto se papiňáku někteří lidé vyhýbají, protože z něj mají strach. Obvykle slyšeli o tom, jak někomu hrnec explodoval. Nové a moderní tlakové hrnce ale mají hned několik pojistek, takže nebezpečí nehrozí. V každém případě vždycky vybíre
reklama
Šikovné tipy
Lepicí váleček odstraní nejen chlupy
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s […]
Rozkvetlá kartička místo pugétu
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. […]
Dáte si kaki?
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem […]
Vyměnit zámek dokážete sami
Nedělá se to sice často, ale důvodů k výměně může být víc, například když někdo z rodiny ztratí klíče, když jste se nastěhovali do nového bytu, nebo když chcete lepší zabezpečení. Navíc výměna zámku profesionálem není nejlevnější. A i když se vám to bude zdát složité, krásně to zvládnete sami a ušetříte. Vlastně budete potřebovat […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Koněpruské jeskyně a javoříčští netopýři už se probouzí
epochanacestach.cz
Koněpruské jeskyně a javoříčští netopýři už se probouzí
Hlavní sezóna zpřístupněných jeskyní sice začne až další víkend, ale už tuto sobotu 29. března 2025 zvou Koněpruské jeskyně na Berounsku na Jarní probouzení domu přírody Českého krasu. Javoříčské jeskyně na Olomoucku zase v sobotu chystají oblíbené Probouzení netopýrů. Program Zahájení sezóny v Koněpruských jeskyních na Zlatém koni v Českém krasu je naplánován v sobotu od 9:00
Velikonoční menu v restauraci The Artisan
iluxus.cz
Velikonoční menu v restauraci The Artisan
Jaro přináší nejen probouzející se život do přírody, ale i do kuchyně restaurace The Artisan v pražském hotelu Marriott. Pro letošní Velikonoce připravil šéfkuchař David Rejhon speciální menu, které s
Tajemný Klášterec nad Orlicí: Ďáblové pod omítkou svatostánku?
epochalnisvet.cz
Tajemný Klášterec nad Orlicí: Ďáblové pod omítkou svatostánku?
Kostel Nejsvětější Trojice najdeme v podhůří Orlických hor, v obci Klášterec nad Orlicí. Historie tohoto původně gotického kostela sahá hluboko do minulosti. Uvnitř kostela, v oblouku mezi kněžištěm a chrámovou lodí, nacházejí restaurátoři nápis: ,,Chrám tento Nejsv. a nerozdílné Trojice Boží vystavěn jest v Létu 453 od Narození Božího“. Je tedy možné, že se může jednat o
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
epochaplus.cz
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
Lžíce, vidlička a nůž, to je základ příboru, který běžně používáš u stolu. Tušíte ale, že to zdaleka není samozřejmost? Cesta vidličky k jídelnímu stolu byla docela složitá a ještě v 18. století se ještě leckde musíte obejít bez ní. Třeba u královského stolu. Na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. (1638–1715), přezdívaného „král Slunce“ se
Záhada Terakotové armády: Působili na čínském císařském dvoře sochaři z antického Řecka?
enigmaplus.cz
Záhada Terakotové armády: Působili na čínském císařském dvoře sochaři z antického Řecka?
Když byl v roce 1974 v Číně objeven soubor osmi tisíc keramických soch, zpráva o tomto neuvěřitelném nálezu se rozletěla do světa. Dnes tuto unikátní kolekci známe pod označením Terakotová armáda. Byl
Bernášková utekla manželovi za kamarádem?
nasehvezdy.cz
Bernášková utekla manželovi za kamarádem?
Sotva skončilo patnáctileté manželství herečky Jany Bernáškové (44) ze seriálu ZOO Nové začátky, už začínají vyplouvat na povrch pikantní detaily. A povídá se, že režiséra a scenáristu Rudolfa Merkn
Nikdy jí tu faleš neodpustíme!
skutecnepribehy.cz
Nikdy jí tu faleš neodpustíme!
Kolegyni jsem považovala za svůj vzor. Nakonec jsem zjistila, že za líbivou fasádou se skrývá zlá a zákeřná osoba, která se ničeho neštítí. Anna byla sociální pracovnice, stejně jako já. Pracovaly jsme společně na oddělení péče o seniory. Na začátku naší spolupráce jsme si rozuměly skvěle. Byla vnímavá, empatie z ní přímo sršela, a především měla vždy dobré rady, jak se postarat o pacienty.
5 vyvrácených mýtů o čaji: Jeho domovinou není Čína
historyplus.cz
5 vyvrácených mýtů o čaji: Jeho domovinou není Čína
„Čajovník je zřejmě nejstarší kulturní rostlinou světa. Pochází z Číny, kde se pěstuje asi 2500 let,“ uvádí současná autorka Viola von Wachendorfová. I další knihy, popisující dějiny pěstování čaje, začínají podobnými příběhy. Bylo to ale tak doopravdy?   Některé legendy kladou počátky pěstování čaje dokonce ještě mnohem dál do minulosti. „Louis Lewin (německý farmakolog, žijící
Měsíční Grand Canyon? Obří kaňony vznikly během několika minut
21stoleti.cz
Měsíční Grand Canyon? Obří kaňony vznikly během několika minut
Při pohledu na Grand Canyon v Arizoně si snadno představíme, jak jej po miliony let vyřezávala voda, pomalu formující tuto dechberoucí krajinu. Ale co kdyby podobné kaňony vznikly během několika minut
Dům roku, který se zrodil ve sklepě
rezidenceonline.cz
Dům roku, který se zrodil ve sklepě
Když tato zajímavá rezidence získala celosvětové prvenství ve světové soutěži International Architecture Award 2008, bylo to pro její tvůrce velké překvapení. Návrh totiž vznikl v nevytápěném suterénním ateliéru, kde tehdy tříčlenný tým dnes slavného architekta Roberta Konieczného skončil po své nepříliš úspěšné předchozí kariéře. Měl za sebou osm let chudoby, spaní v autě na staveništích, pouze
Všechno jsme spolu zvládli
nejsemsama.cz
Všechno jsme spolu zvládli
Když už jsem myslela, že se budu soustředit na sebe a budu si užívat klidný život po všech trápeních, syn mi zaklepal na dveře s tím, že se dostal do obrovských potíží a jde mu o život. Celý život jsem si přála jen to, aby se moje děti měly dobře. Po dramatickém rozvodu s manželem, který nás
Kroupové rizoto s houbami
tisicereceptu.cz
Kroupové rizoto s houbami
Pokud chcete použít sušené hříbky, namočte je asi hodinu předem. Suroviny 300 g čerstvých hub 300 g ječných krup 2 stroužky česneku 2 lžíce másla 2 lžíce olivového oleje 50 ml bílého vína