Podzimní uklízení nebývá radostné. Je konec léta, konec kvetoucích truhlíků. Kvetoucí sezonu si ale můžeme prodloužit. Až do jara!
Ze všeho nejdříve si připravte do truhlíků vhodnou zeminu. Dolů patří určitě písek. Můžete ho nahradit keramzitem nebo jemným štěrkem. Na zimu se drenáž opravdu vyplatí. Kvůli přelití rostlinek a přemokření půdy.
V létě to tolik nevadí jako v zimě, kdy může přebytečná voda zmrznout a nadělá pak v truhlíku pěknou neplechu. Na drenáž pak přijde zemina. Nepoužívejte samotný substrát. Je příliš lehký. Smíchejte ho s hlínou ze zahrádky v poměru 1:1.
Co dovnitř
A pak už jenom sázejte. Rostlinky, které jsou odolné vůči mrazíkům. Podle uvážení můžete zasadit některé dopředu truhlíku a jiné dozadu, aby byla kompozice „plastická“. Vždy je však vyjměte z předsadbových květináčků. A ještě jedna rada:
klidně můžete rostlinky dávat „natěsno“. V chladném počasí už moc nevyrostou, takže nedostatkem místa trpět určitě nebudou.
Jaké rostlinky koupit?
Je jich velká spousta a naštěstí nejsou moc drahé, takže můžete mít zimní parádu doslova za pár korun. Zkušení zahradníci vám jistě rádi poradí. Ozdobné mohou být květem, listy nebo plody. My jsme pro vás vybrali alespoň některé:
* Maceška (Viola cornuta) určitě nezklame. Vydrží až do června, kvete krásně i při nižších ročních teplotách.
* Libavka (Gaultheria) je vřesovištní rostlina známá také jako indiánský penicilin. Je známo, že vojáci ve II. sv. válce tuto rostlinku užívali ve žvýkačkách jako prevenci zánětů horních cest dýchacích. Výborná je na problémy s dásněmi i se zuby.
K užití jsou vhodné čerstvé listy i květy. Libavka by vám měla vydržet krásná až do března. Díky překrásným červeným plodům, které nádherně kontrastují s tmavě zelenými listy, připomíná cesmínu, a je proto velmi oblíbenou rostlinkou pro vánoční dekorace.
Stejně dekorativní plody má i Skimia japonica (u ní se červených ozdobných bobulí dočkáte pouze při výsadbě samičích i samčích rostlin) nebo ozdobný lilek (Solanum capsicastrum).
* Krásně zářivé barevné plody má i okrasná paprička (Capsium annuum). Rostou vzpřímeně a mění barvu od zelené přes žlutou a oranžovou až po ostře červenou. Dozrávají na podzim a v zimě, na rostlince vydrží dlouho a svou okrasnou funkci plní dokonale.
* Dlužicha (Heucher), badan (Bergenia), pryšce (Euphorbia) nebo škornice (Epimedium) jsou trvalky s okrasnými listy. Mráz je jen malinko potrápí, ale neponičí.
* Drátovec (Leucophyta brownii) a starček (Senecio mini-starle) jsou zajímavé svým šedozeleným zbarvením i svými netypickými listy.
* Okrasná kapusta (Brassica oleraceaby) by určitě v podzimním truhlíku neměla chybět. Čím větší chladno je, tím barevnějšími listy se ozdobí.
* Sedum (Herbstfreude) je rozchodník, který znaly už naše babičky a říkaly mu „zelíčko“. Jsou to odolné, nenáročné trvalky, které truhlíkové aranžmá zpestří nejen listem, ale i květy v odstínech růžové barvy.
* Mezi nejoblíbenější podzimní balkonové rostliny patří vřesy a vřesovce. Hvězdou mezi nimi je Erica gracilis.
* Sáhnout můžete i po skromném, ale půvabném netřesku (Sempervivum).
Dekorace na závěr
Máme osázeno. A teď už zbývá jen dozdobit. Čím? Možností je nepřeberně, stačí se jen podívat kolem sebe, co podzim nabízí.
Kaštany, ořechy, malé uschlé kukuřičné klásky, sušené květy, šišky… K oživení podzimní výsadby můžete použít i malé keramické květináčky, sušené klasy trav, malé dekorativní dýně, lýko či malinké proutěné věnečky.
Hnojivo je důležité
Truhlík je hotový a může zdobit okno nebo balkon. Ale pozor. Ještě před tím, než zaujme svoje místo, nezapomeňte na tu úplně poslední tečku – na hnojivo! Na trhu je jich velké množství a vždy je lepší se před jejich koupí poradit.
Na zimní výsadbu vybírejte spíše dlouhodobé hnojivo.
Rostlinku oživí a odmění se vám bohatstvím květeny. Platí zde přímá úměra – čím lepší výživu rostlinka dostane, tím déle ji budete mít v květu.
Text: Dana Pešková, Foto: PX FUEL, zahradnictvisebrov.cz