Na ovocné a zeleninové drinky z přírodních surovin jsme si už zvykli. Vyznat se v jednotlivých receptech je ale stále těžší, protože je jich zkrátka až moc.
Mixovaný nápoj zvaný smoothie není jen šťáva z ovoce nebo zeleniny. Na rozdíl od džusu a čerstvě připraveného freshe totiž díky rozmixovanému ovoci či zelenině obsahuje i dužinu bohatou na vlákniny.
A proto je to velmi rychlý způsob, jak do těla dostat nejen dostatek vitaminů, minerálů a stopových prvků, ale také kvalitní sacharidy, bílkoviny, tuky a další cenné látky. Používají se buď čerstvé plody, anebo mražené či mrazem sušené ovoce (lyofilizované).
A zelenina. K nim lze namíchat semínka, ořechy, bylinky, koření, mléčné produkty, rostlinná mléka, vločky a čaje. Řada lidí tyto drinky pije ráda proto, že je považuje za detoxikační nebo hubnoucí kúru. Někdo si jimi však nahrazuje i denní jídlo. Je to dobře?
Odborníci varují
Podle výživových poradců jsou sice smoothie vítaným zdrojem sacharidů, ale mohou nahradit jen jedno jídlo denně. Takže umixovat si jej pětkrát za den místo hlavních jídel není příliš vhodné.
„Obecně se dá říct, že smoothie na bázi ovoce, ať už čerstvého, mraženého či lyofilizovaného, je stále jen ovocný drink plný sacharidů a jednoduchých cukrů. A jako takový nemůže fungovat coby vyvážené jídlo,“ upozorňuje výživová poradkyně Lada Nosková.
Také není příliš žádoucí, když si jeden nebo dva šálky dáte spolu s jídlem, po jídle, anebo dokonce před spaním. Právě kvůli obsahu cukru. Navíc, když se ovoce suší mrazem, postrádá vodu.
Místo oběda
Dá se vůbec požívat smoothie místo oběda? Ano. Když smícháte špenát s mrkví a řapíkem, máte chutný odlehčený oběd, který se hodí zejména tehdy, když jste celé dopoledne proseděli v kanceláři.
Obědové ovocné smoothie volte jen za předpokladu, když jej smícháte s jogurtem či mlékem a navrch to zajistíte semínky a oříšky. Čistě ovocné smoothie prostě pijte jen ke svačině. A to spíše k té dopolední.
A co instantní smoothie?
Možná jste zaznamenali, že nedávno vznikl nový fenomén. Je jím smoothie instantní. Vzniklo rozemletím lyofilizovaného (lyofilizace je sušení mrazem, při kterém v plodinách zůstávají původní živiny) ovoce a zeleniny na prášek, který se pak jen rozpustí ve vodě.
Někdo lyofilizované ovoce používá na pečení, do snídaňových kaší a jogurtů, firma, která sáčky vyrábí a nabízí na internetu, jen využila výhod procesu lyofilizace. Můžete si u nich vybrat z celkem 11 různých druhů instantních nápojů.
Jsou očíslovány, a tak pro vás bude velmi lehké zapamatovat si, které číslo má vaše oblíbená kombinace.
Na podporu detoxitace
Mezi nejčastěji používané suroviny s detoxikačními vlastnostmi patří avokádo, grep, brokolice, kapusta, červená řepa, česnek, zázvor, zelí, citrony nebo řeřicha. Žádoucí však je do nich přidat jednu nebo více takzvaných zelených superpotravin.
Jedná se o různé sypké prášky, tablety anebo kapsle vyráběné z vybraných druhů rostlin, které podporují detoxikační funkce jater a ledvin. K nejznámějším patří mladý ječmen, chlorella, spirulina, mladá pšenice, matcha tea a také máta peprná.
A víte, že existují i směsi těchto látek a seženete je na internetu nebo v obchodech se zdravou výživou. Zelený ječmen nám do těla doplní důležité minerály a vitaminy, mladá pšenice sníží chuť k jídlu a chlorella organismus pročistí. O mátě je známo, že zlepšuje trávení.
Syrovátka na hubnutí
Když místo vody nebo mléka použijete k přípravě smoothie syrovátku, budete mít superzdravý drink. Obsahuje totiž vitaminy B, C a E a kromě toho má také hodně minerálních látek, například sodík, draslík a hořčík.
Obsahuje až 70 % bílkovin, což je dobré na snižování cholesterolu v těle. Syrovátka zlepšuje kondici a napomáhá celkově správné činnosti organismu. Užívat smoothie se syrovátkou mohou také všichni, kdo drží dietu. Je totiž nízkotučná, a přitom vás zasytí. Lze ji koupit převážně v sušeném stavu, i když existují i syrovátkové nápoje.
Pozor na obtíže!
Pamatujte na to, že tělo nemusí snést náhlou změnu ve stravě. Potýkat se můžete se zažívacími obtížemi nebo bolestí hlavy. Pokud se objeví, doporučuje se snížit dávkování a následným postupným zvyšováním nechat tělo navyknout.
Jahodové smoothie se syrovátkou
Budete potřebovat:
100 ml vody, 200 g jahod, led, 1 lžičku třtinového cukru, 10 g sušené syrovátky, 1 jahodu na ozdobu
Jahody očistěte a opláchněte proudem studené vody. Poté vložte jahody, 1 lžíci sušené syrovátky (asi 10 g), vodu a třtinový cukr do mixéru a vše rozmixujte. Podle potřeby přidejte led.
Jahodové smoothie se syrovátkou podávejte ve vysoké sklenici, můžete ozdobit nakrojenou jahodou a brčkem.
Smoothie na detox
Kapustové smoothie s mangem a celerem
Budete potřebovat:
1 a ¼ hrnku nasekaných kapustových listů,1 a ¼ hrnku kousků manga, 2 stonky řapíkatého celeru, hrnek čerstvé šťávy z mandarinek nebo pomerančů, ¼ hrnku nasekané petrželky, ¼ hrnku nasekané máty.
Všechny suroviny rozmixujte dohladka a podávejte v dekorativních sklenicích.
Hruškové smoothie s avokádem
Budete potřebovat:
½ hrušky, ¼ avokáda, ½ okurky hadovky, ½ citronu, hrst koriandru, hrnek nasekané kapusty, 2 centimetry zázvoru, ½ hrnku kokosové vody a 1 lžíci rostlinného proteinu (třeba konopného).
Všechny suroviny rozmixujte do krémového smoothie a podávejte v lahvičkách.
Brusinkové smoothie s celerem a okurkou
Budete potřebovat:
½ hrnku brusinek, stvol řapíkatého celeru, ½ okurky hadovky, jablko, hrušku a hrst špenátu.
Rozmixujte vše dohladka, případně přidejte led a ještě chvíli mixujte. Podávejte v malých lahvičkách s brčkem.
Pro příjemné ráno
Bomba z lesních plodů
Budete potřebovat:
Směs lesních plodů (čerstvých nebo mražených malin, ostružin, jahod, borůvek apod.), 1 banán, ½ nízkotučného jogurtu, lžičku medu, chia semínka na ozdobu
V mixéru dohladka rozmixujte všechny ingredience. Pro potěchu oka přidejte jako ozdobu pár malin či ostružin a posypte chia semínky. Podávejte v širokých sklenicích.
Pro dopolední relax
Semínkové smoothie s datlemi
Budete potřebovat:
1 lžičku chia semínek, 1 lžičku lněných semínek (ideálně předem namletých nebo nadrcených), 1 lžičku sezamových semínek, 4 sušené datle, ¼ hrnku arašídového másla, ½ hrnku vanilkového jogurtu, 1 a ½ hrnku mléka, 2 banány (porce pro 2 osoby)
Semínkové smoothie s datlemi obsahuje velké množství prospěšných nenasycených mastných kyselin a proteinů. Podávejte jej v lahvičkách s brčkem.
Nezapomínejte na správný mixér
Je příjemné, když si smoothie můžete připravit i doma. Budete na to ale potřebovat možná speciální mixér. Jaký koupit? Jedním z kritérií je určitě cena.
Lepší však je si něco připlatit, aby přístroj měl dostatečný výkon a otáčky motoru, což je důležité pro to, jak dlouho vydrží pracovat a jestli rozdrtí i tužší potraviny a led.
Pozornost je dobré věnovat i tomu, kolik lahví má smoothie přístroj k dispozici a z jakého jsou materiálu. Lepší bývají mixéry se skleněnou nádobou, která se lépe myje a nezbarví se. V nabídkách obchodů jsou i mixéry se stálobarevnými plastovými nádobami.
Co se bude nejvíc hodit?
V zásadě si můžete vybrat ze stolních mixérů, z tyčových/ponorných – ty však nejsou určeny k rozmixování tvrdého ovoce, oříšků nebo ledu – a z mixérů určených přímo na smoothie.
U nich výhodou je, že se mixovací nádoba dá použít i jako láhev na pití, kterou si můžete vzít s sebou třeba na výlet. Speciálním spotřebičem pak je kuchyňský robot. Mnohé kuchařinky ho mají doma.
Ti, kdo to s vařením až tak nepřehánějí, by si ho měli pořídit jen tehdy, pokud mají v úmyslu mixovat velké množství smoothie nebo šťávy. Pro malé domácnosti, pokud ho nebudete používat na nic jiného, se nehodí. Stroj se totiž skládá z velkého množství součástí.