Domů     Rajčata: Co s nimi?
Rajčata: Co s nimi?

Rajčata, všude samá rajčata. Všechno se sníst nedá, takže když nechcete uspořádat rajčatovou bitvu se sousedem, chce to pustit se do díla a zpracovat je.

Protlakem nic nezkazíte

Nejjednodušším způsobem, jak přebytečnou úrodu rajčat zpracovat, je nejspíš výroba rajského protlaku. Není to žádná věda a v kuchyni ho určitě využijete. A rozhodně budete mít jistotu, že neobsahuje žádná barviva ani nevítanou chemii. Jednoduchý recept na výrobu protlaku je například ten náš:

Vlastní rajský protlak

Na 4 sklenice o objemu 500 ml budete potřebovat 5 kg zralých rajčat.

Rajčata omyjeme, osušíme a vyřízneme stopku. Nakrájíme je na malé kousky a včetně šťávy nasypeme do velkého hrnce. Trochu rozmačkáme třeba šťouchadlem na brambory. Za stálého míchání přivedeme k varu a necháme pomalu vařit.

Jakmile se rozvaří a zhoustnou, přepasírujeme hmotu přes síto a naplníme do sklenic. Sklenice postavíme na rošt do zavařovacího hrnce a dolijeme tolik vody, aby sklenice stály ze ¾ ve vodě. Hrnec zavřeme a necháme asi 30 minut při 90 stupních zavařit.

Vyrobte si kečup

Rajský protlak bychom měli, teď se můžeme pustit do vlastnoruční výroby domácího kečupu. Domácí kečup neobsahuje konzervační látky, takže nevydrží tak dlouho jako jeho kolega z obchodu.

Půl roku až do příští úrody ho ale v uzavřených sklenicích a chladném místě můžeme skladovat bez obav. Po otevření bychom ho měli vypotřebovat do dvou týdnů.

Domácí kečup

Na 1/5 litru kečupu budeme potřebovat 650 g rajčat, 150 g červené cibule, 3 stroužky česneku, 3 kousky pimenta, 1 tyčku skořice, 2 kousky badyánu 1 sušená chillipaprička, 100 ml vinného octa (červené víno), 50 g hnědého cukru, 2 čajové lžičky zahušťovadla.

Rajčata omyjeme a vykrájíme z nich stopky, oloupeme cibuli a česnek. Všechno v míse dojemna rozmixujeme (v mixéru nebo tyčovým mixérem). Pyré přelijeme do hluboké pánve nebo hrnce a přidáme koření.

Přivedeme k varu a za častého míchání necháme na slabém plameni vařit. Potom pyré přepasírujeme přes jemné síto do druhého hrnce. Přidáme ocet a cukr, znovu přivedeme k varu a za stálého míchání vaříme dalších deset minut.

Zahušťovadlo rozmícháme v troše studené vody do hladka, přidáme k vařícímu se kečupu a necháme krátce převařit. Vařící kečup nalijeme do sterilizovaných sklenic, okamžitě uzavřeme a postavíme dnem vzhůru. Po několika minutách je hotovo.

Co se zelenými rajčaty?

Zelená, nedozrálá rajčata můžeme nechat v teple dojít. Stačí je otrhat z větviček, rozložit na přepravku a přidat k nim několik zralých rajčat nebo několik jablek. Díky nim budou zelená rajčata dozrávat rychleji. Nakonec překryjeme potravinovou fólií.

Můžeme nechat dozrávat i celé trsy rajčátek přímo na stonku: stonek odřízneme, odstraníme z něj listy a pověsíme hlavou dolů někam do tepla, máme-li třeba teplou garáž nebo prostor kolem kotle, pak tam. Rajčátka budou dozrávat postupně.

Vyrobte si třeba chutney

Nedozrálá rajčátka můžeme i zpracovat. Nemusíme se zbytečně bát toho, že bychom se otrávili. Ve skutečnosti sice zelená rajčata obsahují jedovatý solanin, ale jen v malém množství, a tepelnou úpravou se jeho koncentrace ještě sníží.

Ale malým dětem bychom přece jen zelená rajčata neměli dávat a sami bychom pro jistotu měli jíst jen přiměřené množství, zhruba 100 gramů. Z nedozrálých rajčátek můžeme připravit třeba pikantní chutney:

Chutney ze zelených rajčat

1 ½ kg rajčat, nezralých, 500 g cibule, 2 polévkové lžíce soli, 125 g datlí, 350 ml octa (nejlépe vinného), 500 g cukru, 1 polévková lžíce mouky, 3 polévkové lžíce hořčice, ½ polévkové lžíce kari, 1 čajová lžička cayenského pepře, 1 čajová lžička kurkumy, 1 čajová lžička sušeného mletého zázvoru.

Rajčata a cibuli nakrájíme nadrobno, posolíme a necháme přes noc odpočinout. Druhý den promícháme a trochu vymačkáme, přendáme do hrnce a přidáme nadrobno nakrájené datle, ocet a cukr. Přivedeme k varu a necháme 45 minut mírně vařit.

Mouku smícháme s trochou vody do hladka a přidáme do hrnce spolu s kořením. Necháme dalších 10 minut vařit. Naplníme do čistých sklenic, zavřeme a na 5 minut postavíme dnem vzhůru.

Železná zásoba

Zásobu rajčat na horší čas si můžeme opatřit i tím nejjednodušším způsobem – sterilovat je. Jak na to?

Sterilovaná rajčata

Rajčata omyjeme, vykrájíme dřevnaté stopky, nakrájíme na kousky. Krájenými rajčaty naplníme sklenice (Klidně pořádně přitlačte, čím víc se jich vejde, tím lépe.

Nemusíme používat žádné koření ani cukr nebo sůl, rajčata ve vlastní šťávě tak využijete na jakýkoliv pokrm. Sklenice zavřeme a dáme klasickým způsobem sterilovat do zavařovacího hrnce na 90 °C asi 30 minut. Sterilovaná rajčata vydrží jeden až dva roky.

Nasušte si je

Hodně zralá, masitá rajčátka můžeme zpracovat i jinak, sušením. V zemích, kde je v létě pořádně horko, se suší jen tak na slunci, ale u nás si budeme muset pomoci troubou nebo sušičkou na ovoce.

Sušená rajčata

Budeme potřebovat asi 2 kg masitých rajčat a mořskou sůl: Rajčata omyjeme, osušíme a přepůlíme. Pokud máme rajčata hodně vodnatá, vykrojíme z nich i dužninu se semínky.

Plech vyložíme pečicím papírem a na dno nasypeme silnou vrstvu soli (sůl ale můžeme i vynechat). Rajčata klademe na plech vedle sebe, slupkou dolů. Troubu rozehřejeme na 90 stupňů.

Dvířka necháme trochu pootevřená, aby mohla vlhkost odcházet a rajčata se nezahřála příliš (přebytečnou tekutinu navíc nasaje sůl). Po 5 – 6 hodinách jsou rajčata suchá.

Text: Kateřina Rodná: foto: Shutterstock

Štítky:
reklama
Související články
24.7.2024
Karob je zdravější alternativou kakaa nebo čokolády, obsahuje velké množství bílkovin, minerálů a vitamínů. Také se mu říká čokoláda ze stromu a vy ho určitě znáte jako svatojánský chléb. Jeho kvality si byli vědomi už ve starověkém Řecku a Egyptě, kde tvořil běžnou součást jídelníčku. Později se sladké lusky svatojánského chleba prodávaly po kusech na tržištích jako laskomina, zvláště dětem velm
22.7.2024
Že by zelenina měla mít na jídelníčku podstatnější roli, než tomu obvykle bývá, slýcháme často. A právě léto je obdobím, kdy se čerstvá zelenina dá nejsnáze upravit nebo uložit do zásoby. Máme pro vás pár šikovných tipů. Salát uchováme čerstvý celý týden tak, že listy rozebereme a vložíme do mikrotenového sáčku. Z lednice potom bereme jen to množství, které potřebujeme. Pokud jsme je nestihli
11.7.2024
Vezmete-li do ruky správnou škrabku, brambory s ní máte oloupané dohladka vcukuletu, zeleninu, než bys řekl švec. Ale kde sehnat takovéto pomocníky? Poohlédněte se po nich třeba na internetu. K oloupání brambor leckterá hospodyňka používá nůž na krájení, lepší však bývá škrabka. Za naostřenou čepelí bývá totiž štěrbina a za ní opora, která zabraňuje, aby se čepel zařízla příliš hluboko. Konkrétn
6.7.2024
Když potraviny v lednici umístíte na vhodné místo, prospěje to jim i chladničce. Obojí déle vydrží. To samo o sobě ale jistě nestačí. Minimálně jednou za čtvrt roku byste měli šuplíky, police i stěny chladničky pořádně umýt. Částečný úklid totiž nemá smysl, bakterie z ostatních ploch umyté části rychle osídlí. Jídlo napřed proberte Z lednice napřed vyndejte úplně vše a důkladně to přeberte. Je
3.7.2024
Nechuť k zelenině je dědičná a prochází generacemi. Proto nemá cenu ji vnucovat dětem, když zeleninu okázale odmítá tatínek i dědeček. Není to bez následků, na zdraví národa je malý podíl zeleniny na jídelníčku znát, takže se držíme celosvětově na špičce ve výskytu rakoviny tlustého střeva. Neslavné je to i s naším cholesterolem a špatné cévy jsou u nás nejčastější příčinou předčasného úmrtí. To
reklama
reklama
Šikovné tipy
Správná péče o vlasy se vyplatí
Je dobré se k vlasům chovat tak, aby vám zanedbání později nevrátily. Pomůže tomu vhodný šampon a dobrá strava. Sice už je po zimě, ale naše vlasy kvůli mrazu a větru možná ztratily potřebnou hydrataci, lámou se a třepí. Jejich dlouhodobou kondici ovlivňuje i kouření, nedostatečný pitný režim a strava. Dejte vlasům hydrataci Začít můžete […]
Kosmetické triky: Buďte mléčně krásná
Mléko má v kosmetické péči pradávnou tradici. Používala ho prý Kleopatra, Napoleonova manželka Josefína i císařovna Sisi. Proč je tedy nenapodobit. * Regenerační koupel Mléčný tuk působí mimořádně blahodárně na pleť, nejspíš proto, že se zčásti podobá našemu vlastnímu kožnímu tuku. Nejdřív ji zvláční a uvolní napětí suché kůže, pak na ní kyselina mléčná pomůže […]
V čem tkví tajemství orientálních parfémů?
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám […]
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Velké stěhování Poullain do Francie se blíží?
nasehvezdy.cz
Velké stěhování Poullain do Francie se blíží?
Není žádné tajemství, že má hvězda seriálu Jedna rodina Chantal Poullain (67) francouzský původ. V České republice žije ale už mnoho let, a dokonce v ní prožila i svou doposud nejsilnější lásku. Pa
Záhadná ektoplazma: Zpestření spirituálních seancí, nebo opravdový projev duchovního světa?
enigmaplus.cz
Záhadná ektoplazma: Zpestření spirituálních seancí, nebo opravdový projev duchovního světa?
Tajemný bílý dým se pomalu valí z úst ženy sedící v čele kulatého stolu. Médium má oči v sloup a pro mocnější efekt vydává dávivé zvuky. Osazenstvo účastnící se spirituální seance šílí a lapá po dechu
(F)akta geny: Když se z bratranců stanou bratři
epochalnisvet.cz
(F)akta geny: Když se z bratranců stanou bratři
Co se stane, když si dva bratři vezmou dvě sestry a mají dvě děti? Normálně by děti byli bratranci, ale co když otcové jsou dvě identická dvojčata a matky také dvě identická dvojčata? Pak podle genetiky jsou vlastně sourozenci a ne bratranci.   Vědci jsou dvojčaty fascinováni odjakživa. Už multižánrový vědec Francis Galton v roce
Rej nacistů pod šumavským Františkovem: Ukrývalo podzemí výrobu stíhaček?
epochanacestach.cz
Rej nacistů pod šumavským Františkovem: Ukrývalo podzemí výrobu stíhaček?
Válku prostě musí Adolf Hitler (1889–1945) vyhrát. Pod rukama jeho pomocníčků vznikají po celé Evropě podzemní hnízda, kde se nepřetržitě pracuje na strojích, jež mají třetí říši přinést kýžený výsledek. Nejinak tomu je i na našem území. Spletité chodby ukrývající temná tajemství druhé světové války. Co pohltila země pod osadou zvanou Františkov? Na tlumené světlo
Sleďový salát
tisicereceptu.cz
Sleďový salát
Pro nás trochu nezvyklé, ale oběd ve Švédsku někdy zahrnuje i nakládané sledě. Například v podobě salátu. Potřebujete 4 filety naloženého sledě 4 vejce 2–4 kyselé okurky 1 jablko 2 cibule 1
Hýčkat si na prsou nenávist bývá vysilující
skutecnepribehy.cz
Hýčkat si na prsou nenávist bývá vysilující
Je těžké zbavit se nenávisti. Zvlášť, když bylo člověku prokazatelně ublíženo. Myslela jsem, že budeme s bývalým mužem kvůli jeho zradě nepřátelé do konce života. Nenáviděla jsem ho. Byla jsem přesvědčena, že s tou nenávistí i umřu, že si ji vezmu s sebou do hrobu, v němž budu tiše a zarputile ležet a nenávidět do skonání světa. Bylo to vysilující, protože nenávist
Vše, co potřebujete vědět o parfémech – průvodce
iluxus.cz
Vše, co potřebujete vědět o parfémech – průvodce
Parfémy poutají naši pozornost již po staletí a fascinují nás rozmanitými vůněmi květin, ovoce, zelených tónů, koření, sladkých akcentů, dřeva a mechu. Často, když saháme po vysněném flakonu, si v
5 tragédií na osmitisícovkách: Vylámali si zuby na střeše světa Hitlerovi hoši i výprava feministek?
historyplus.cz
5 tragédií na osmitisícovkách: Vylámali si zuby na střeše světa Hitlerovi hoši i výprava feministek?
Horolezec se ve stanu klepe zimou a přerývaně kašle. „Nikdy jsem nemyslel, že někdo může být tak nemocný a stále naživu,“ vzpomíná na chvíle hrůzy při zdolávání druhé nejvyšší hory světa K2 jeden z účastníků expedice. Dopadne ještě dobře. Z vánice, která kolem něj zuří, se nevrátí čtyři jeho kamarádi…   Je jich 14. Hor,
Nepodceňujte varovné příznaky šoku
nejsemsama.cz
Nepodceňujte varovné příznaky šoku
Léto nepřináší jen radovánky, ale také spoustu patálií v podobě hmyzích štípanců. Kdy je nutné volat lékaře? Komáry láká oxid uhličitý, který vydechujeme, pach našeho potu, piva, silné vůně a také třeba tmavé barvy. Jestli se chcete jejich štípnutí vyhnout, oblečte se do světlých barev, použijte antiperspirant bez parfemace, nastříkejte se repelentem a vezměte si dlouhé rukávy
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
epochaplus.cz
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
Cyklokrosový mistr světa z roku 1991 Radomír Šimůnek zažíval kariérní vrchol. Že jsou cesty osudu nevyzpytatelné, pozná na vlastní kůži hned rok následující. Nehodu, kterou způsobí, nechce dlouho komentovat. Snaží se ji vytěsnit ze vzpomínek a novináře, kteří se na ni ptají, s díky odmítá. Zlobiví kluci jako viníci? Berounsko, 19. listopad 1992. Šimůnek sedí
Luxusní styl uprostřed mořských borovic
rezidenceonline.cz
Luxusní styl uprostřed mořských borovic
Rodinná vila ze šedesátých let minulého století dostala díky velkorysému přístupu současného architekta Massima Iosy Ghiniho nejen moderní kvality a soudobé parametry. Odborný zásah jí přinesl i racionální strukturu a dokonalou rovnováhu v rámci přírodního okolí. Při rekonstrukci se soustředil především na hledání nové koncepce souznění celé nemovitosti se zahradou, jež ji obklopuje. „Většinou šlo
Žabí sauna zachraňuje těmto obojživelníkům životy
21stoleti.cz
Žabí sauna zachraňuje těmto obojživelníkům životy
Žáby po celém světě ohrožuje houba Batrachochytrium dendrobatidis. Způsobuje jim vysoce nakažlivé infekční onemocnění, kterému tyto snadno podléhají. Ochranu a čas na zotavení poskytují žábám tak zvan