Domů     Běžte k Chocholouškovi. A všichni!
Běžte k Chocholouškovi. A všichni!
13.7.2020

Potíže v rodinné komunikaci, vleklé zdravotní problémy některého z členů rodiny, se kterými si lékaři úplně nevědí rady, výchovné karamboly, to všechno vás může přivést do ordinace rodinného terapeuta.

Kdo není zběhlý v psychologické terminologii, může mít docela pochopitelné potíže se v názvech všech těch terapií vyznat – rodinná terapie, párová terapie, partnerská terapie, a navíc ještě partnerské poradenství…

Všechny druhy terapií a poradenství, které mají v názvu „párová“ nebo „partnerská“, se zaměřují na pomoc partnerskému páru. Řeší trable mezi partnery, nevěry, spory, nesoulad v sexu a všechno, co vás napadá.

Ovšem rodinná terapie se neomezuje jen na vás a vašeho partnera. Tady je ve hře celá rodina.

Kdo všechno je rodina?

A celá rodina, to znamená nejen rodiče a děti, ale často i další členy rodiny, babičky, dědečky, tety nebo strýce, jsou-li v problémech, které se řeší, nějak důležití.

A také třeba bývalí partneři a nejspíš vás po tom výčtu ani nepřekvapí, že své „slovo“ mají v rodinné terapii i němé tváře.

Třeba pejsek, který je nejlepším přítelem pubertální dcery, anebo anakonda, kterou tatínek miluje a opečovává, zatímco maminka se synem ji společně z hloubi duše nenávidí, a kvůli níž padla nejednou věta:

„Sbal si toho svýho hnusnýho hada a běž!“ To hlavně ve chvílích, kdy přinese domů nějakou další nevinnou myš, aby „haďánka“ nakrmil.

Je v tom zmatek

Jestli si právě klepete na čelo a říkáte si, že psychologové jsou nejspíš sami zralí na Chocholouška, když chtějí pozvat do jedné místnosti všechno příbuzenstvo, dokonce i s oběma bývalými partnery a hadem, nebojte se, tak děsivé to není.

Ale protože se rodinná terapie zabývá rodinou jako celkem, a ne jen nějakými „problematickými částmi“ té rodiny, jen s rodiči samotnými si nevystačí.

A někdy, když je to zapotřebí, se opravdu mohou přizvat i další důležití rodinní příslušníci, samozřejmě jen když se na tom dohodnete a oni jsou ochotní přijít.

Problém jednoho je problém všech

Lidé mívají ve zvyku dívat se na nějakou potíž v rodině jako na izolovaný problém: prostě když se patnáctiletá dcera začne chovat jako spratek a přestane se učit, je na ní něco špatně.

Stejně tak když se desetiletý syn v noci počůrává, anebo když maminku stíhají její záchvaty migrény, kdykoliv má tatínek odjet se synem v sobotu na fotbalový zápas. Ne že by to bylo „v pořádku“, když se něco takového děje.

Ale je lákavé celý problém zjednodušit a pojmenovat („záškoláctví“, „to hrozné pomočování“, „maminčino chatrné zdraví“) a pak se snažit „opravit“ jen jednoho člena rodiny. Jenže tak jednoduché to nebývá.

Rodina je systém

Rodinná terapie se zabývá celou rodinou jako systémem – také se často setkáte s pojmem „systemická rodinná terapie“, která má systém přímo v názvu.

Terapeut při rodinné terapii bere rodinu jako celek, kde mají jednotliví členové svá místa (v každé rodině je to jinak) a zjednodušeně řečeno kde každý hraje svou roli, která mu připadla, nebo kterou si přisvojil.

Není náhoda, že se dejme tomu syn v deseti letech počůrává, i když žádný zdravotní problém lékaři neobjevili. Jeho potíže možná souvisí s něčím úplně jiným, možná, že na sebe nevědomky vzal nějakou zátěž, která mu vlastně „nepatří“.

Řekněme, že třeba vnímá, že mezi rodiči je velké napětí a že je dohromady „drží“ právě společná starost o jeho zdraví. Nikdo to nikdy nevyslovil a rodiče si možná vůbec nepřipustí, že jejich odcizení může dítě vnímat, vždyť se tak snaží tvářit se jako by nic…

Rodinná terapie, anebo poradenství?

Pomoc ovšem najdete nejen v rodinné terapii, ale i v takzvaném rodinném poradenství. A jsme zase u těch zmatků v názvech. Mnoho odborníků vlastně mezi poradenstvím a terapií ani nerozlišuje.

Abychom se zhruba zorientovali, stačí nám vědět, že poradenství spíš řeší nějaký akutní problém, aktuální situaci, ve které rodina je. Obvykle se s terapeutem setkáte jen jednou anebo několikrát a výsledkem bude nějaké rada, doporučení, jak se zachovat.

Většina klientů se obrací na odborníky právě s očekáváním, že dostanou nějakou dobrou radu, a většinou až v průběhu sezení (tak se říká době strávené s terapeutem) si všichni ujasní, co vlastně od terapie čekají a o jaký druh pomoci stojí.

Rodinná terapie je důkladnější

Rodinná terapie je vhodná tam, kde tušíte, že za vašimi potížemi vězí nějaký hlubší problém. Může jít o dlouhodobý nesoulad, situaci, kterou nemůže vyřešit jen snadná rada zvenčí, třeba dlouhodobá nemoc.

Rodinná terapie je dlouhodobější, často je zapotřebí víc setkání a v delším časovém období, ale zato je tu víc času pro jednotlivé členy rodiny, jejich zvláštnosti a potřeby.

Podíváte se na to, jak funguje vaše rodina, novýma očima, a sami si „přeštelujete“ to, co je špatně.

Pryč ze zaběhaných kolejí

V rodinné terapii jde o to, dostat vás ze začarovaného kruhu. Existuje víc různých psychoterapeutických škol a přístupů a každý si musí vybrat, co je pro něj vhodné, co mu vyhovuje. Ale ať terapeut vyznává jakýkoliv směr, hlavní zásady budou vždy stejné.

V první řadě tu najdete bezpečné místo, kde můžete mluvit o tom, co vás trápí, a terapeut je tu od toho, aby vás nenechal sklouznout do zaběhaných kolejí. Získáte odstup a můžete sami najít mechanismus, který vaše potíže v rodině rozehrává.

Naučíte se spolu mluvit jinak, než jste byli zvyklí, a také budete mít šanci podívat se na situaci očima ostatních.

Terapeut vás nebude soudit

Nemusíte se bát, že by vás terapeut hodnotil, nebo dokonce odsuzoval, jak vaše rodina žije. Má v popisu práce i to, že musí respektovat způsob života každé rodiny. Není tu proto, aby soudil, jestli se vejdete do nějakého předem určeného vzoru „správné“ rodiny.

Také by neměl nikoho z rodiny upřednostňovat před jinými členy, nesmí se stavět na ničí stranu. Někdy proto pracují dva terapeuti společně, většinou muž a žena, aby se zabránilo tomu, že bude terapeut někomu nadržovat.

Navíc ho váže mlčenlivost, takže nesmí o vašich problémech mluvit jen tak doma u večeře, natož pak sdělovat jakékoliv informace o vás a vaší rodině komukoliv dalšímu, třeba nějakému úřadu, pokud si to ovšem sami nepřejete.

Některé věci ale rodinná terapie udělat nemůže. Terapeut nebude hledat viníka mezi členy rodiny, na kterého se svalí zodpovědnost za všechny potíže.

A ani ten nejlepší rodinný terapeut bohužel, i kdyby se snažil sebevíc, nedokáže zachránit rodinu, která se emočně rozpadla, kde chybí jakákoliv snaha a potřeba být spolu.

Text: Kateřina Rodná, foto: Shutterstock

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
20.6.2024
Může se to stát každému a není to žádná ostuda. Vždyť některou z mnoha fóbií prý trpí až deset procent z nás. Poprvé se často objeví v dětství a je následkem nějakého traumatického zážitku, třeba zranění. Často na nás své strachy přenesou rodiče, typicky strach ze zvířat nebo z odběru krve. Tyhle fóbie časem většinou vymizí, ale někdy se ještě prohloubí a v průběhu života se mohou objevit další.
18.6.2024
Snažíte se, odpíráte si kdejaké jídlo, vyzkoušeli už jste snad všechny diety, které existují, a výsledky se ne a ne dostavit. A tak marně přemýšlíte, proč zrovna vaše váha se ani nehne. Důvodů může být celá řada. Tady je sedm nejčastějších: * Jíte málo Abyste nepřibírali, nesmíte hladovět, vždycky byste se měli cítit plní energie. Jenže jak toho dosáhnout, když musíte přijímat méně kalorií než
17.6.2024
Máme jen sedět a čekat, až se štěstí na nás usměje, anebo je nutné se o něj přičinit? Známý americký spisovatel Nathaniel Hawthorne kdysi prohlásil, že štěstí je jako motýl: „Čím víc ho pronásledujeme, tím víc nám bude unikat. Pokud však upřeme pozornost jinam, přilétne a tiše se posadí na naše rameno.“ Tím je vlastně řečeno vše a téma bychom zde mohli uzavřít. Jenže ono to se štěstím není až tak
12.6.2024
Nevěříte? Je to nemoc kloubů, která dokonale využívá náš životní styl. Proto už dnes není spojována se stářím, ale se středním věkem. Artróza je degenerativní  onemocnění, které může trápit všechny klouby v těle. Projevuje se ztenčením či proděravěním kloubní chrupavky, což způsobuje tření nechráněných kostí a z toho vyplývající citelné bolesti. Postihuje až 17 % lidí do 45 let a 60 % lidí star
6.6.2024
To je zásadní otázka, protože potíže mohou být k nerozeznání podobné. S rychlým rozlišením obou stavů mohou mít problém také zdravotníci. A protože infarkt přímo ohrožuje život, dostává přednost léčebný postup pro záchrannu srdce. To ovšem člověku v záchvatu paniky nepomůže a naopak pacienta zbytečně zatíží. Pokud vás ani jeden z těchto velice nepříjemných stavů nepostihl, podívejte, čím se moho
reklama
reklama
Šikovné tipy
Než začnete malovat…
Také se tak díváte po stěnách a říkáte si, že by to chtělo vymalovat? To se stává často, když nám slunce posvítí do oken. A také je jaro a začátek léta k malování nejvhodnější. Barva bude dobře schnout a nebude zas takové horko. I když ono samo malování je tak trochu alchymie, nesmí to schnout moc […]
Vymáčkněte to nejlepší z citronu!
Nebudeme vám radit takové banality, jako je vzít citron na vybělení pih nebo prstů zažloutlých od cigaret. Víme, že jste ženy dost zkušené na to, abyste mohly samy radit. Proto se vás pokusíme překvapit tipy, které jste určitě ještě nikde nečetly. Na zapálení grilu jsou úžasným pomocníkem pruhy sušené citronové kůry. Nejen že báječně chytají, […]
Noste brož jako šperk
Brože nikdy nevyšly z módy, jsou stále in. Nejčastěji vyniknou na klopě saka či kabátu, výraznější kousky pak můžete nosit i na šatech. Brož dodá oděvu eleganci a podtrhne váš styl. Prostě je to úžasný módní doplněk. A víte, že umí promlouvat také o tom, jak se cítíme? „Čtěte z mých broží,“ pronesla kdysi někdejší […]
Aby vám výstřih slušel
Roli hraje jak tvar výstřihu, tak správná péče o pokožku v dekoltu. Nemyslete si, že stačí vnady prostě jen odhalit. Poprsí výrazně ovlivňuje i celkový dojem z postavy a harmoničnosti proporcí. Své míry nezměníme, ale dojem můžeme hodně ovlivnit správně vybraným tvarem výstřihu. Víte, jaký vám nejvíce sluší? 3 univerzálně slušivé Široký kruhový výstřih je […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kvalita a design pro zdravý spánek
rezidenceonline.cz
Kvalita a design pro zdravý spánek
Noční odpočinek regeneruje tělo i mysl, zlepšuje paměť, podporuje imunitu a přispívá k lepší náladě. Kvalita spánku tedy ovlivňuje nejen zdraví, ale i produktivitu, kreativitu a sociální vztahy každého člověka. Základem každé ložnice je kvalitní a dobře umístěná postel. Její pozice by měla umožňovat pohodlný přístup z obou stran lůžka, což zamezí rušení partnera při
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
epochaplus.cz
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
Kromě běžného akné, které se vyskytuje především v době puberty v důsledku prudkých hormonálních změn, existuje však též takzvané kosmetické akné, které vzniká v důsledku používání některých mastných krémů. Často se tak děje ve snaze zamaskovat již vzniklé vřídky. Stejně tak, jako některé kosmetické prostředky mohou situaci s akné zhoršit, existují pak samozřejmě i takové,
Konec světa, který nepřišel
enigmaplus.cz
Konec světa, který nepřišel
Astronomické znalosti starých Mayů ohromují i dnešní vědce, stejně jako mayský kalendář, který přesně předvídá pohyby Slunce, planet, zatmění a další jevy. Tento kalendář ale končí. Znají Mayové konec
Řecký salát „trošku jinak“
tisicereceptu.cz
Řecký salát „trošku jinak“
Tohle jsou všechny chutě léta. Olivy můžete nakombinovat i zelené. Místo sýra můžete udělat i variantu s tuňákem. Ingredience na 4 porce 200 g listového salátu 100 g černých oliv 150 g balkáns
Teď jsem šťastnou babičkou
skutecnepribehy.cz
Teď jsem šťastnou babičkou
Doktoři mi říkali, že nikdy nebudu máma. O to větší radost jsem měla, když mi gynekolog pověděl, že jsem ve třetím měsíci těhotenství. Bylo červencové ráno a já po dlouhé těžké noci svírala vytoužené novorozeňátko. Zdravá holčička s dolíčky na tvářích. Slzy mi radostí stékaly z očí. Pět krásných let jsme si s dcerkou užívali. Měli jsme to, o
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
21stoleti.cz
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
Ta zpráva mohla vyděsit tisíce lidí, kteří zamíří v létě na Jadran. Kvůli oteplování moře se u pobřeží Černé Hory, zejména v moři u pláží v okolí Budvy, objevili mnohoštětinatci známí jako ohniví červ
Cesta za pivem Karlovarským krajem
epochanacestach.cz
Cesta za pivem Karlovarským krajem
Každý správný výlet by měl být spojený s ochutnávkou místních specialit. Pokud už vás lázeňské oplatky ničím nepřekvapí, je na čase začít objevovat chutě piv z Karlovarského kraje. Existuje zde lokálních pivovarů hned několik a je na nich krásné to, že je každý jiný. Kamkoli zavítáte, vždy vás překvapí něco nového. V Karlovarském kraji se vaří
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
iluxus.cz
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
SIN Studio Gallery, známá svou jedinečnou sklářskou technologií Vitrum Vivum, přivítala návštěvníky ve své nově otevřené galerii na Jungmannově náměstí. Tato nová pobočka, která spojuje tradiční sklář
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
epochalnisvet.cz
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
V departementu La Paz najdete jednu z nejvýznamnějších archeologických lokalit Bolívie. Bývalé andské město Tiwanaku. Necelý kilometr od něj leží nejzáhadnější část – Pumapunku, v překladu Brána pumy.   Západobolivijský chrámový komplex objeví již španělští dobyvatelé. „Na jedné z plošin se tyčí mohutná brána a cosi jako okno,“ popíše nám, zřejmě jako první, jezuitský misionář Bernabé Cobo (1582–1657).
Lososová pomazánka
nejsemsama.cz
Lososová pomazánka
Ryby by se v jídelníčku měly objevovat alespoň dvakrát týdně, ať už v podobě pomazánky, zavináčů, nebo pečeného kusu masa. Ingredience: 100 g uzeného lososa 400 g Lučiny nebo jiného krémového sýra 2 šalotky (1 červená cibule) hrst klíčků (ředkvička, řeřicha) hrst nasekané čerstvé petrželky sůl pepř Postup: Zeleninu jemně nastrouháme nebo použijeme robota. Vymačkáme přebytečnou šťávu a smícháme
Potrestal král významného měšťana neprávem?
historyplus.cz
Potrestal král významného měšťana neprávem?
Protestuje, že se ničím neprovinil, odmítá obvinění ze zrady. Zbytečně, Ferdinand I. se rozhodl, že udělá ze svého věrného služebníka obětního beránka! Krále neobměkčí ani Jakubův věk – 70letého starce vydá katovi…   Vzpoura českých stavů proti králi Ferdinandovi I. (1503–1564) skončila v roce 1547 debaklem. Habsburk si svůj triumf náležitě vychutná. Tvrdě potrestá hlavně
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
nasehvezdy.cz
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
Hvězda seriálu Zlatá labuť Jitka Sedláčková (63) už několik let tvoří pár se starším restauratérem Pavlem Töpferem (76). Bratra herce Tomáše Töpfera (73) dlouho vykreslovala jako svého pana Božského