Domů     Běžte k Chocholouškovi. A všichni!
Běžte k Chocholouškovi. A všichni!
od 13.7.2020

Potíže v rodinné komunikaci, vleklé zdravotní problémy některého z členů rodiny, se kterými si lékaři úplně nevědí rady, výchovné karamboly, to všechno vás může přivést do ordinace rodinného terapeuta.

Kdo není zběhlý v psychologické terminologii, může mít docela pochopitelné potíže se v názvech všech těch terapií vyznat – rodinná terapie, párová terapie, partnerská terapie, a navíc ještě partnerské poradenství…

Všechny druhy terapií a poradenství, které mají v názvu „párová“ nebo „partnerská“, se zaměřují na pomoc partnerskému páru. Řeší trable mezi partnery, nevěry, spory, nesoulad v sexu a všechno, co vás napadá.

Ovšem rodinná terapie se neomezuje jen na vás a vašeho partnera. Tady je ve hře celá rodina.

Kdo všechno je rodina?

A celá rodina, to znamená nejen rodiče a děti, ale často i další členy rodiny, babičky, dědečky, tety nebo strýce, jsou-li v problémech, které se řeší, nějak důležití.

reklama

A také třeba bývalí partneři a nejspíš vás po tom výčtu ani nepřekvapí, že své „slovo“ mají v rodinné terapii i němé tváře.

Třeba pejsek, který je nejlepším přítelem pubertální dcery, anebo anakonda, kterou tatínek miluje a opečovává, zatímco maminka se synem ji společně z hloubi duše nenávidí, a kvůli níž padla nejednou věta:

„Sbal si toho svýho hnusnýho hada a běž!“ To hlavně ve chvílích, kdy přinese domů nějakou další nevinnou myš, aby „haďánka“ nakrmil.

Je v tom zmatek

Jestli si právě klepete na čelo a říkáte si, že psychologové jsou nejspíš sami zralí na Chocholouška, když chtějí pozvat do jedné místnosti všechno příbuzenstvo, dokonce i s oběma bývalými partnery a hadem, nebojte se, tak děsivé to není.

reklama

Ale protože se rodinná terapie zabývá rodinou jako celkem, a ne jen nějakými „problematickými částmi“ té rodiny, jen s rodiči samotnými si nevystačí.

A někdy, když je to zapotřebí, se opravdu mohou přizvat i další důležití rodinní příslušníci, samozřejmě jen když se na tom dohodnete a oni jsou ochotní přijít.

Problém jednoho je problém všech

Lidé mívají ve zvyku dívat se na nějakou potíž v rodině jako na izolovaný problém: prostě když se patnáctiletá dcera začne chovat jako spratek a přestane se učit, je na ní něco špatně.

reklama

Stejně tak když se desetiletý syn v noci počůrává, anebo když maminku stíhají její záchvaty migrény, kdykoliv má tatínek odjet se synem v sobotu na fotbalový zápas. Ne že by to bylo „v pořádku“, když se něco takového děje.

Ale je lákavé celý problém zjednodušit a pojmenovat („záškoláctví“, „to hrozné pomočování“, „maminčino chatrné zdraví“) a pak se snažit „opravit“ jen jednoho člena rodiny. Jenže tak jednoduché to nebývá.

Rodina je systém

Rodinná terapie se zabývá celou rodinou jako systémem – také se často setkáte s pojmem „systemická rodinná terapie“, která má systém přímo v názvu.

Terapeut při rodinné terapii bere rodinu jako celek, kde mají jednotliví členové svá místa (v každé rodině je to jinak) a zjednodušeně řečeno kde každý hraje svou roli, která mu připadla, nebo kterou si přisvojil.

Není náhoda, že se dejme tomu syn v deseti letech počůrává, i když žádný zdravotní problém lékaři neobjevili. Jeho potíže možná souvisí s něčím úplně jiným, možná, že na sebe nevědomky vzal nějakou zátěž, která mu vlastně „nepatří“.

Řekněme, že třeba vnímá, že mezi rodiči je velké napětí a že je dohromady „drží“ právě společná starost o jeho zdraví. Nikdo to nikdy nevyslovil a rodiče si možná vůbec nepřipustí, že jejich odcizení může dítě vnímat, vždyť se tak snaží tvářit se jako by nic…

Rodinná terapie, anebo poradenství?

Pomoc ovšem najdete nejen v rodinné terapii, ale i v takzvaném rodinném poradenství. A jsme zase u těch zmatků v názvech. Mnoho odborníků vlastně mezi poradenstvím a terapií ani nerozlišuje.

Abychom se zhruba zorientovali, stačí nám vědět, že poradenství spíš řeší nějaký akutní problém, aktuální situaci, ve které rodina je. Obvykle se s terapeutem setkáte jen jednou anebo několikrát a výsledkem bude nějaké rada, doporučení, jak se zachovat.

Většina klientů se obrací na odborníky právě s očekáváním, že dostanou nějakou dobrou radu, a většinou až v průběhu sezení (tak se říká době strávené s terapeutem) si všichni ujasní, co vlastně od terapie čekají a o jaký druh pomoci stojí.

Rodinná terapie je důkladnější

Rodinná terapie je vhodná tam, kde tušíte, že za vašimi potížemi vězí nějaký hlubší problém. Může jít o dlouhodobý nesoulad, situaci, kterou nemůže vyřešit jen snadná rada zvenčí, třeba dlouhodobá nemoc.

Rodinná terapie je dlouhodobější, často je zapotřebí víc setkání a v delším časovém období, ale zato je tu víc času pro jednotlivé členy rodiny, jejich zvláštnosti a potřeby.

Podíváte se na to, jak funguje vaše rodina, novýma očima, a sami si „přeštelujete“ to, co je špatně.

Pryč ze zaběhaných kolejí

V rodinné terapii jde o to, dostat vás ze začarovaného kruhu. Existuje víc různých psychoterapeutických škol a přístupů a každý si musí vybrat, co je pro něj vhodné, co mu vyhovuje. Ale ať terapeut vyznává jakýkoliv směr, hlavní zásady budou vždy stejné.

V první řadě tu najdete bezpečné místo, kde můžete mluvit o tom, co vás trápí, a terapeut je tu od toho, aby vás nenechal sklouznout do zaběhaných kolejí. Získáte odstup a můžete sami najít mechanismus, který vaše potíže v rodině rozehrává.

Naučíte se spolu mluvit jinak, než jste byli zvyklí, a také budete mít šanci podívat se na situaci očima ostatních.

Terapeut vás nebude soudit

Nemusíte se bát, že by vás terapeut hodnotil, nebo dokonce odsuzoval, jak vaše rodina žije. Má v popisu práce i to, že musí respektovat způsob života každé rodiny. Není tu proto, aby soudil, jestli se vejdete do nějakého předem určeného vzoru „správné“ rodiny.

Také by neměl nikoho z rodiny upřednostňovat před jinými členy, nesmí se stavět na ničí stranu. Někdy proto pracují dva terapeuti společně, většinou muž a žena, aby se zabránilo tomu, že bude terapeut někomu nadržovat.

Navíc ho váže mlčenlivost, takže nesmí o vašich problémech mluvit jen tak doma u večeře, natož pak sdělovat jakékoliv informace o vás a vaší rodině komukoliv dalšímu, třeba nějakému úřadu, pokud si to ovšem sami nepřejete.

Některé věci ale rodinná terapie udělat nemůže. Terapeut nebude hledat viníka mezi členy rodiny, na kterého se svalí zodpovědnost za všechny potíže.

A ani ten nejlepší rodinný terapeut bohužel, i kdyby se snažil sebevíc, nedokáže zachránit rodinu, která se emočně rozpadla, kde chybí jakákoliv snaha a potřeba být spolu.

Text: Kateřina Rodná, foto: Shutterstock

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
24.3.2023
Kočky patří nejen k nejoblíbenějším domácím zvířatům, ale navíc velmi prospívají našemu zdraví. Při předení totiž vytvářejí vibrace, které dokážou snížit tlak, odbourat stres, posílit srdce nebo spravit nemocnou duši. Kočka je tvor nenáročný. Nemusíte ji chodit venčit a když zůstane doma samotná, žalem nebude mňoukat na celý dům. Vše, co k životu potřebuje, je jídlo, čisté stelivo a klidné místo
21.3.2023
Když začíná pleť stárnout? Prý už brzy po dvacítce. Viditelné stopy se ale ukážou mnohem později. A pak nastane nejvyšší čas se o pleť pořádně starat, pokud ji chcete v dobré kondici udržet co nejdéle. Co se na pleti podepisuje * STRES: Vytváří nejen strhaný výraz, ale poškozuje také vnitřní strukturu pleti. Je to tím, že hormon kortizol, který se při stresu dostává do krve ve vyšším množství,
18.3.2023
Máte v rodině sklon k vysokému krevnímu tlaku, revmatismu nebo potížím s cévami? K problémům s játry nebo ekzémem? To je jen krátký výčet nemocí, kde může být správný jídelníček skoro všelékem. Společným jmenovatelem těchto a desítek dalších chorob je prozánětlivý stav v těle. Asi už jste o něm slyšeli. Protizánětlivá dieta je totiž momentálně obrovským hitem. Má to dva důvody. Za prvé není slož
16.3.2023
Ve stínu mnohem známějších přírodních „antibiotik“ zůstávají byliny potírající viry. Zajímá vás, které to jsou? Pokud máte to štěstí, že jste dostali jen malou virovou nálož nebo jste onemocnění zachytili v počátcích, pak můžete zkusit šetrnou přírodní léčbu. Někdy zvládne sama infekci potlačit, jindy aspoň zkrátí délku nemoci. Cist krétský Tomuto keři se říká také skalní růže, neboť v obdob
12.3.2023
Nějak se necítíte dobře a jste celí rozpálení. Teploměr potvrdí, co už sami víte. Máte horečku. Není potřeba hned propadat panice. Horečkou se vaše tělo brání a bojuje s infekcí. I mnozí lékaři vám řeknou, že nemusíte hned sahat po lécích a snažit se teplotu snižovat. Zvlášť pokud jde o takzvanou zvýšenou teplotu, tedy do 38 °C. Tehdy stačí ulehnout do postele, hodně pít, spát. Prostě ji vyležet.
Nenechte si ujít další zajímavé články
Miliardy planetárních vyvrhelů se toulají naší galaxií
21stoleti.cz
Miliardy planetárních vyvrhelů se toulají naší galaxií
Většina dosud známých planet svůj život tráví v rodinném kruhu s mateřskou hvězdou a mnohdy i s planetárními sourozenci. Ale jak to tak někdy bývá u lidí, tak i mezi planetami může dojít ke konfliktu,
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
iluxus.cz
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
Lifestylový hotel Andaz Prague, unikátní místo čerpající z bohatých lokálních tradic, kultury, umění a architektury, poskytl své prostory a záštitu kosmetické značce Klara Rott, která zde vytvořila un
Kvůli komu se tak Lucie Benešová stále šlechtí?
nasehvezdy.cz
Kvůli komu se tak Lucie Benešová stále šlechtí?
Těžko věřit, že je Lucie Benešová (48) babičkou. Vzhledem směle konkuruje i o generaci mladším herečkám – není divu, že ještě dnes jí scenáristé předepisují košilaté scény, jak je sama nazývá. Z je
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
epochalnisvet.cz
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
Skotsko je neuvěřitelně pestrá země s bohatou a bohužel také pořádně komplikovanou a krvavou minulostí. Tu připomíná i množství historických staveb, mezi které patří i slavný chrám stojící v zeleni ma
Bez zakryté hlavy to nejde: Kdo kvůli zničenému slamáku zrušil svatbu?
epochaplus.cz
Bez zakryté hlavy to nejde: Kdo kvůli zničenému slamáku zrušil svatbu?
Francouzské královně Marii Antoinettě (1755–1793) dělá její manžel Ludvík XVI. (1754–1793) všechno, co jí na očích uvidí. Projevuje se to na výdajích dvora. Ministru financí Turgotovi dochází trpělivo
Záhada rodinné chaty
skutecnepribehy.cz
Záhada rodinné chaty
V mládí jsem zažila na naší chatě opravdu hrozivé věci, které jsem si nedovedla vysvětlit. Odpovědi na moje otázky přinesl až čas. Jako dívka z Prahy jsem si uměla vychutnat víkendy na naší chatě. Oproti panelákovému bytu to byla vždycky vítaná změna. Přírodu a čerstvý vzduch jsem milovala odmalička. Měli jsme chatu kousek od jednoho rybníka,
Excentrická svatyně klasického designu
rezidenceonline.cz
Excentrická svatyně klasického designu
Sebevědomá kombinace témat, materiálů a textur, směs paradoxů, tvořená moderními formami v kombinaci s nadčasovým nábytkem – to vše stojí za výsledným jemným leskem luxusního interiéru, jehož vyznění
Špagety se zeleninou
tisicereceptu.cz
Špagety se zeleninou
Jídlo, se kterým si poradíte, i když vás na vaření zrovna moc neužije. Ingredience 500 g špaget 500 g mletého masa 250 g rajčatového pyré 1 větší cibule 3 velká rajčata 1 červená paprika 2
Zeleninový kuskus s krevetami
tisicereceptu.cz
Zeleninový kuskus s krevetami
Suroviny 250 g mražených krevet 2 hrnky kuskusu 1 l zeleninového vývaru 2 velké cukety 2 pórky 2 lžíce olivového oleje hrubozrnná mořská sůl pepř čerstvá bazalka Postup Suchý kuskus n
Vymění Martin Zounar partnerku za kolegyni?
nasehvezdy.cz
Vymění Martin Zounar partnerku za kolegyni?
Po třinácti letech se rozešel s partnerkou Simonou Brdičkovou (46). Mají spolu dceru Claudii (14). Když to ale Martin Zounar (55) nejméně čekal, vstoupila mu do cesty pohledná psycholožka Kateřina K
První knihu na území dnešního Slovenska napsal římský císař: Ale kde?
enigmaplus.cz
První knihu na území dnešního Slovenska napsal římský císař: Ale kde?
Už pozorná dítka ve školách se mohou dozvědět, že první knihu na území sousedního Slovenska napsal římský císař Marcus Aurelius. Dokážeme však určit přesné místo, kde slavná sbírka úvah „Hovory k sobě
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
epochanacestach.cz
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
Ačkoli patří k těm menšímv České republice, nabízí aktivity a působivé expozice, kterým nelze říci „ne“. Pouze v Pardubickém kraji můžete nasát omamnou vůni perníku, stát se součástí dostihového vesel