Domů     Běžte k Chocholouškovi. A všichni!
Běžte k Chocholouškovi. A všichni!
13.7.2020

Potíže v rodinné komunikaci, vleklé zdravotní problémy některého z členů rodiny, se kterými si lékaři úplně nevědí rady, výchovné karamboly, to všechno vás může přivést do ordinace rodinného terapeuta.

Kdo není zběhlý v psychologické terminologii, může mít docela pochopitelné potíže se v názvech všech těch terapií vyznat – rodinná terapie, párová terapie, partnerská terapie, a navíc ještě partnerské poradenství…

Všechny druhy terapií a poradenství, které mají v názvu „párová“ nebo „partnerská“, se zaměřují na pomoc partnerskému páru. Řeší trable mezi partnery, nevěry, spory, nesoulad v sexu a všechno, co vás napadá.

Ovšem rodinná terapie se neomezuje jen na vás a vašeho partnera. Tady je ve hře celá rodina.

Kdo všechno je rodina?

A celá rodina, to znamená nejen rodiče a děti, ale často i další členy rodiny, babičky, dědečky, tety nebo strýce, jsou-li v problémech, které se řeší, nějak důležití.

A také třeba bývalí partneři a nejspíš vás po tom výčtu ani nepřekvapí, že své „slovo“ mají v rodinné terapii i němé tváře.

Třeba pejsek, který je nejlepším přítelem pubertální dcery, anebo anakonda, kterou tatínek miluje a opečovává, zatímco maminka se synem ji společně z hloubi duše nenávidí, a kvůli níž padla nejednou věta:

„Sbal si toho svýho hnusnýho hada a běž!“ To hlavně ve chvílích, kdy přinese domů nějakou další nevinnou myš, aby „haďánka“ nakrmil.

Je v tom zmatek

Jestli si právě klepete na čelo a říkáte si, že psychologové jsou nejspíš sami zralí na Chocholouška, když chtějí pozvat do jedné místnosti všechno příbuzenstvo, dokonce i s oběma bývalými partnery a hadem, nebojte se, tak děsivé to není.

Ale protože se rodinná terapie zabývá rodinou jako celkem, a ne jen nějakými „problematickými částmi“ té rodiny, jen s rodiči samotnými si nevystačí.

A někdy, když je to zapotřebí, se opravdu mohou přizvat i další důležití rodinní příslušníci, samozřejmě jen když se na tom dohodnete a oni jsou ochotní přijít.

Problém jednoho je problém všech

Lidé mívají ve zvyku dívat se na nějakou potíž v rodině jako na izolovaný problém: prostě když se patnáctiletá dcera začne chovat jako spratek a přestane se učit, je na ní něco špatně.

Stejně tak když se desetiletý syn v noci počůrává, anebo když maminku stíhají její záchvaty migrény, kdykoliv má tatínek odjet se synem v sobotu na fotbalový zápas. Ne že by to bylo „v pořádku“, když se něco takového děje.

Ale je lákavé celý problém zjednodušit a pojmenovat („záškoláctví“, „to hrozné pomočování“, „maminčino chatrné zdraví“) a pak se snažit „opravit“ jen jednoho člena rodiny. Jenže tak jednoduché to nebývá.

Rodina je systém

Rodinná terapie se zabývá celou rodinou jako systémem – také se často setkáte s pojmem „systemická rodinná terapie“, která má systém přímo v názvu.

Terapeut při rodinné terapii bere rodinu jako celek, kde mají jednotliví členové svá místa (v každé rodině je to jinak) a zjednodušeně řečeno kde každý hraje svou roli, která mu připadla, nebo kterou si přisvojil.

Není náhoda, že se dejme tomu syn v deseti letech počůrává, i když žádný zdravotní problém lékaři neobjevili. Jeho potíže možná souvisí s něčím úplně jiným, možná, že na sebe nevědomky vzal nějakou zátěž, která mu vlastně „nepatří“.

Řekněme, že třeba vnímá, že mezi rodiči je velké napětí a že je dohromady „drží“ právě společná starost o jeho zdraví. Nikdo to nikdy nevyslovil a rodiče si možná vůbec nepřipustí, že jejich odcizení může dítě vnímat, vždyť se tak snaží tvářit se jako by nic…

Rodinná terapie, anebo poradenství?

Pomoc ovšem najdete nejen v rodinné terapii, ale i v takzvaném rodinném poradenství. A jsme zase u těch zmatků v názvech. Mnoho odborníků vlastně mezi poradenstvím a terapií ani nerozlišuje.

Abychom se zhruba zorientovali, stačí nám vědět, že poradenství spíš řeší nějaký akutní problém, aktuální situaci, ve které rodina je. Obvykle se s terapeutem setkáte jen jednou anebo několikrát a výsledkem bude nějaké rada, doporučení, jak se zachovat.

Většina klientů se obrací na odborníky právě s očekáváním, že dostanou nějakou dobrou radu, a většinou až v průběhu sezení (tak se říká době strávené s terapeutem) si všichni ujasní, co vlastně od terapie čekají a o jaký druh pomoci stojí.

Rodinná terapie je důkladnější

Rodinná terapie je vhodná tam, kde tušíte, že za vašimi potížemi vězí nějaký hlubší problém. Může jít o dlouhodobý nesoulad, situaci, kterou nemůže vyřešit jen snadná rada zvenčí, třeba dlouhodobá nemoc.

Rodinná terapie je dlouhodobější, často je zapotřebí víc setkání a v delším časovém období, ale zato je tu víc času pro jednotlivé členy rodiny, jejich zvláštnosti a potřeby.

Podíváte se na to, jak funguje vaše rodina, novýma očima, a sami si „přeštelujete“ to, co je špatně.

Pryč ze zaběhaných kolejí

V rodinné terapii jde o to, dostat vás ze začarovaného kruhu. Existuje víc různých psychoterapeutických škol a přístupů a každý si musí vybrat, co je pro něj vhodné, co mu vyhovuje. Ale ať terapeut vyznává jakýkoliv směr, hlavní zásady budou vždy stejné.

V první řadě tu najdete bezpečné místo, kde můžete mluvit o tom, co vás trápí, a terapeut je tu od toho, aby vás nenechal sklouznout do zaběhaných kolejí. Získáte odstup a můžete sami najít mechanismus, který vaše potíže v rodině rozehrává.

Naučíte se spolu mluvit jinak, než jste byli zvyklí, a také budete mít šanci podívat se na situaci očima ostatních.

Terapeut vás nebude soudit

Nemusíte se bát, že by vás terapeut hodnotil, nebo dokonce odsuzoval, jak vaše rodina žije. Má v popisu práce i to, že musí respektovat způsob života každé rodiny. Není tu proto, aby soudil, jestli se vejdete do nějakého předem určeného vzoru „správné“ rodiny.

Také by neměl nikoho z rodiny upřednostňovat před jinými členy, nesmí se stavět na ničí stranu. Někdy proto pracují dva terapeuti společně, většinou muž a žena, aby se zabránilo tomu, že bude terapeut někomu nadržovat.

Navíc ho váže mlčenlivost, takže nesmí o vašich problémech mluvit jen tak doma u večeře, natož pak sdělovat jakékoliv informace o vás a vaší rodině komukoliv dalšímu, třeba nějakému úřadu, pokud si to ovšem sami nepřejete.

Některé věci ale rodinná terapie udělat nemůže. Terapeut nebude hledat viníka mezi členy rodiny, na kterého se svalí zodpovědnost za všechny potíže.

A ani ten nejlepší rodinný terapeut bohužel, i kdyby se snažil sebevíc, nedokáže zachránit rodinu, která se emočně rozpadla, kde chybí jakákoliv snaha a potřeba být spolu.

Text: Kateřina Rodná, foto: Shutterstock

Předchozí článek
Další článek
Související články
7.7.2025
Za poslední desetiletí jsme si na tolik zvykli na heslo "pitný režim", že jsme se mnohdy naučili pít, i když nemáme žízeň. Tělu to ale nesvědčí. Totéž platí, když se žízeň ozývá a neustává. Nadměrné pití signalizuje zravotní problém. Velkou žízeň přirozeně dostaneme, když se zpotíme za velkého vedra nebo při námaze. Také hodně slané nebo sladké jídlo si vyžádá důkladné zapití. Jenže tím končí výč
4.7.2025
Občas se to stane každému. Nohu si lidově řečeno přeležíte a pak vám chvíli na chodidle pobíhají mravenci. Banalita. Jenže co když se mravenčení vrací častěji? Pocit mravenčení nebo brnění je vlastně hlášením, které nám posílají nervy oné partie: Něčím jsme je utlačili, podráždili nebo jim způsobili nedokrvení. To je celkem prostá podstata problému. Složitejší je to už s hledáním příčiny, neboť z
1.7.2025
Hudba nás ovlivňuje po celý život a v různých podobách je všude kolem nás. Její blahodárné účinky sami vnímáme a jsou i vědecky potvrzené. Zpěv ptáků, hlasy zvířat, ale i šumění listí nebo bublání vody v potoce můžeme považovat za hudbu. Vnímáme ji už před narozením, kdy slyšíme matčino srdce, dech i hlas. Čím je klidnější a laskavější, tím lépe pro harmonický vývoj novorozence, proto mu prospív
23.6.2025
...se prý má nechat uzrát, než se bude operovat. Kde se tahle lidová moudrost vzala, těžko říct. Ve skutečnosti je tomu právě naopak.   Šedý zákal se hlásí nenápadně. Začnete vidět trochu nezřetelně jako přes závoj. V noci si musíte posvítit, jinak nevidíte skoro nic, stejně tak na čtení potřebujete silnou žárovku. Přitom vás ostré světlo oslňuje.   Proč se tak děje? Oční
19.6.2025
Často ho máme někde na záhonu jen tak pro radost, protože pěstování je snadné a jeho barva potěší oči a zahradu rozzáří. Navíc kvete od jara až do podzimu. Potřebujete jen slunné místo a propustnou půdu. Naši předkové věděli, že květy měsíčku, který nazývali třeba sluníčko, krušínek, nechtík nebo deštná bylina, mají léčivé účinky. A tak je sušili a vyráběli různé masti, tinktury, olejíčky nebo
reklama
Šikovné tipy
Když konturování, tak podle tvaru obličeje
Konturování je jednou z nejužitečnějších metod make-upu a vyplatí se ji naučit. Dokáže totiž vytvořit iluzi ideálního tvaru obličeje. Konturování vlastně napodobuje efekt světla a stínu: Světlem vytahuje líbivé rysy obličeje a tmavšími tóny zatlačuje do pozadí ty méně povedené. A protože každá tvář je originál, neexistuje jeden univerzální postup, jak si konturováním dodat na […]
Konec zápachu v bytě
Možná už se vám to také stalo. Vejdete do bytu a…. cítíte nepříjemný odér, který se line prostorem. Jen nemůžete přijít na to, odkud se bere. V případě, že se váš nos vzbouří a signalizuje nelibý pach, se zkuste zaměřit na 7 nejčastějších důvodů, proč to u vás doma smrdí. 1. Odpadkový koš Používání igelitových […]
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
JFK a Jacqueline Kennedyová: Muž, který doprovází svoji ženu
epochaplus.cz
JFK a Jacqueline Kennedyová: Muž, který doprovází svoji ženu
John Fitzgerald Kennedy triumfuje v prezidentských volbách v listopadu roku 1960. Porazí v nich republikánského rivala Richarda Nixona. K vítězství mu dopomůže přízeň médií. V lednu roku 1961 se John Fitzgerald Kennedy (1917–1963) zabydluje v Bílém domě i se svojí drahou polovičkou Jacqueline (1929–1994) , která u veřejnosti obzvlášť boduje. Prostí Američané jí říkají láskyplně Jackie. Nová první dáma
Jak si naše dcera Jitka postavila hlavu
skutecnepribehy.cz
Jak si naše dcera Jitka postavila hlavu
Zeťák myslel, že z naší dcery udělá ženu v domácnosti, že se vzdá své kariéry. Naše chytrá a ambiciózní Jitka se ale nedala. Musela si prosadit svou. Když si našla moje dcera Jitka ženatého přítele, navíc o deset let staršího, nebyli jsme s manželem z toho odvázaní. Štěstí našeho jediného dítěte nám bylo ale nade vše, tak jsme její rozhodnutí tolerovali.
Za tajemnými menhiry po Česku
epochanacestach.cz
Za tajemnými menhiry po Česku
Česká republika je poseta menhiry různého stáří a původu. K některým se pojí temné historické pověsti, jiné jsou vyhlášené pro své energetické působení. Navštivte s námi oblíbené menhiry, jež zdobí naši zem. Zakletý mnich u Drahomyšle Zakletý mnich u Drahomyšle (viz úvodní foto) poblíž Žatce je asi naším nejznámějším menhirem. O tomto kameni také existuje pověst. V
Vyzrajte na cestovní horečku!
nejsemsama.cz
Vyzrajte na cestovní horečku!
Změna prostředí, nervozita z dlouhé cesty, studený pot, závratě, zácpa, nebo naopak průjem. Znáte to také? Zkušené bylinářky doporučují zázvorový nápoj. K tomu potřebujete kus zázvorového kořene a jablko. Za pomoci odšťavňovače získáte chutný nápoj. Jestliže vás trápí průjem, rychle se ho zbavíte, když si uvaříte silný černý čaj, do kterého přidáte půl lžičky soli. K zastavení průjmu se
Kníže ďáblů Belzebub: Vládce pekla v něm však nehledejte!
enigmaplus.cz
Kníže ďáblů Belzebub: Vládce pekla v něm však nehledejte!
Je to takový malý oblíbený „pekelný“ omyl. Ne, Belzebub opravdu není vládce pekla a nejde o ekvivalent Satana či Lucifera. Kde se Belzebub vzal a kdo ho na pekelný trůn vlastně záměrně, či omylem uved
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
iluxus.cz
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
Exkluzivní šampaňské MUMM Cordon Rouge uskutečnilo první piknik v rámci 59. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Akce, jež proběhla v malebné zahradě hotelu Imperial, přivítala řadu
Osvětimské album: Fotografie, které nikdy neměly spatřit svět
historyplus.cz
Osvětimské album: Fotografie, které nikdy neměly spatřit svět
Teprve 19letá Lili Jacobová se rozhlíží po místnosti, kde ještě před nedávnem pobývali příslušníci SS. Snaží se najít něco, co by jí po osvobození tábora Mittelbau-Dora přišlo vhod. Zaujme ji noční stolek, a tak otevře jeho přihrádku. Leží v ní album plné fotografií, na nichž jsou naprosto šokující snímky, které dokazují nacistická zvěrstva ve vyhlazovacím
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
rezidenceonline.cz
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
To všechno naše domovy získají, pokud je vybavíme některým z moderních typů sedacího nábytku s přiznanou konstrukcí ze dřeva či kovu. Zvolené řešení ovlivňuje samozřejmě jak vzhled, tak funkčnost každé sedací soupravy, a to i v případě, že konstrukční prvky nejsou vidět. Ocelové i dřevěné prvky ovšem bývají kvůli svému vzhledu přiznané, a to ve
Muffiny s jahodami a jogurtem
tisicereceptu.cz
Muffiny s jahodami a jogurtem
Jogurt lze naředit několika kapkami mléka. Suroviny na 12 kusů 100 g hladké mouky 120 g pohankové mouky 80 g cukru krystal 1 lžička skořice 2 lžičky prášku do pečiva 2 lžíce oleje 1 rozmix
Letní paradox: Slunce svítí déle, ale den je kratší
21stoleti.cz
Letní paradox: Slunce svítí déle, ale den je kratší
Aktuální měření ukazují, že naše planeta letos v červenci zažila kratší dny, než bývá obvyklé. Jde o součást dlouhodobého procesu, jehož příčinou je jak jádro Země, tak i změny klimatu. Brzká r
Rostlina umí přizpůsobit přenos pylu podmínkám prostředí, odhalují čeští vědci
epochalnisvet.cz
Rostlina umí přizpůsobit přenos pylu podmínkám prostředí, odhalují čeští vědci
Ač vědci zkoumají rostliny do detailů na úrovni molekul či z globálních perspektiv, jsou stále okamžiky jejich života, jež jsou prakticky neprobádané a dají se na nich udělat průlomové objevy. Jedním z nich je uvolňování pylu prašníky a jeho přenos hmyzem mezi květy. Prchavý děj, k jehož studiu nám víc než moderní přístroje pomůže
Proč se sobě Dyková a Čadek vyhýbají?
nasehvezdy.cz
Proč se sobě Dyková a Čadek vyhýbají?
Jak tohle dopadne? Před časem jsme vás informovali, že to velmi jiskří mezi manželem Jitky Čvančarové (47) ze seriálu Doktor Martin, tanečníkem Petrem Čadkem (46), a hvězdou seriálu Marta Tatianou Dyk