Zvednout lžíci nebo zapnout knoflíky se stává každodenním utrpením: Při každém takovém pohybu to v drobných kloubech prstů bodne, jako by jimi projel ostrý nůž. Diagnóza zní artróza a boj s ní vyžaduje velkou vytrvalost.
Artróza může postihnout jakýkoli kloub v těle, bohužel právě u prstů se vyskytuje mnohem častěji u žen, až devětkrát víc než u mužů. Deformity a bolest nám berou nejdůležitější nástroj, který potřebujeme k péči o domácnost, své blízké a nakonec i sebeobsluhu.
Vyhlídky nejsou jednoznačně optimistické a závisejí na přístupu k nemoci. Kdo se nedá a bude prsty trénovat, udrží si lepší pohyblivost, a tím i nezávislost na pomoci okolí.
Co se to s prsty děje?
Z kloubů se ztrácí chrupavka, která v nich má veledůležitou úlohu. Slouží jako polstrování a ochrana proti nárazům. Díky ní se kloubní části dotýkají hladce a plavným pohybem, který nebolí. Chrupavka je vlastně geniální vynález přírody.
Plavně může klouzat po sousední chrupavce, protože je vlastně ve vodním prostředí. Sama je tvořena ze 70 procent z vody a pohybuje se v kloubní tekutině. Ta ji současně a oproti jiným tkáním netradičně zásobuje živinami, neboť do chrupavky nevede krevní oběh.
Využívá se i toho, že je kloub ve stálém pohybu. Střídavým uvolňováním a zatěžováním se kloubní tekutina s živinami rovnoměrně dostává ke všem částem chrupavky. Dokud je chrupavka v pořádku, funguje tedy velmi dobře. Bohužel, z určitých důvodů jí může začít ubývat.
Dřina kloubům škodí
V podstatě existují dvě různé příčiny a tím i druhy artrózy (či jinak osteoartrózy). Primární je přičítána na vrub horšímu stavu chrupavky, což může vycházet z rodového zatížení nebo problémů s krevním oběhem.
Sekundární artrózu si způsobíme sami tím, že klouby přetěžujeme fyzickou námahou, tím se mechanicky chrupavka poškodí. Někdy také vzniká z vrozené deformace nebo jako komplikace po zlomeninách. Spouštěčem může také být metabolické onemocnění, jako je dna a diabetes.
Tření bolí
Jak to vlastně vypadá, když zaniká chrupavka? Odumírají její buňky a polstrovací vrstva se tenčí. Tření v kloubu se zvyšuje a vede ke vzniku trhlin, následkem čehož se z chrupavky už neuvolňují jen jednotlivé zaniklé buňky, ale celé tenké plátky.
Ty dále kloub poškozují, protože se při pohybu třou o vnitřní vrstvu kloubního pouzdra. Tím vyvolají velmi bolestivý zánět, který většinu postižených donutí vydat se k lékaři.
Rozvoj artrózy pokračuje dál: Tělo na rozpad chrupavky reaguje, snaží se obnažené konce aspoň uhladit. Na konci kosti se obnoví růst, ale spíše než k uhlazení nerovností vede ke vzniku deformit a rozšíření kloubu, které jsou příčinou dalších bolestí.
Artróza v prstech
Na prstech bývají typicky postižené hlavně malé koncové klouby, neboť právě ty vystavujeme velké zátěži při práci rukama. Velikost kloubu tu nehraje roli.
Přepočteno na milimetr čtverečný na ně při pohybu působí stejná zátěž jako na kyčelní klouby, přitom vrstva chrupavky je tu tenčí.
Deformace se obvykle začínají nejprve objevovat na ukazováku a prostředníku, kde se tvoří malé uzlíky a rozšíření.
Už v této fázi komplikují každodenní pohyby při oblékání nebo péči o domácnost, veškerá práce rukama je čím dál bolestivější a prsty mají omezenou pohyblivost. Při krájení chleba tak můžete mít pocit, jako by nůž projel přímo postiženým kloubem.
Typické příznaky:
– Bolesti jsou největší na začátku pohybu.
– Klouby jsou ztuhlé a při pohybu vydávají praskavé zvuky.
– Postupně přibývá deformací.
Léčení, nikoli vyléčení
Je to opravdu problém: Na rozdíl od revmatismu není artróza jednoznačně zánětlivé onemocnění, dokonce nemá ani jedinou pojmenovatelnou příčinu, příčin je vícero a mohou se sčítat. Z toho důvodu se také artróza hůře léčí než revmatismus.
Ke skutečnému odstranění artritických potíží by vedlo jen vytvoření nové chrupavky v nemocných kloubech. Jenže to zatím medicína nedokáže. Léčba se tedy soustředí na tišení bolesti a zachování pohyblivosti postižených kloubů. Pro obé je podstatná fyzioterapie, která nabízí různé ošetřovací metody.
Utišit bolest
Významnou úlevu přinášejí různé formy elektroléčby a magnetoterapie, stejně tak aplikace tepla, ať už formou parafínových koupelí, nebo teplého bahna. Teplo nejen ulevuje od bolesti, ale také povoluje zatuhlé křečovité svalstvo.
Ale pozor, při akutní zánětlivé fázi teplo neprospívá, dokonce škodí, takže se na postižená místa naopak přikládají chladivé gelové zábaly.
Kromě fyzioterapie se neobejdete bez přípravků proti bolesti. Raději si je ale nekupujte sami a nechte výběr na lékaři, mají významné nežádoucí účinky, takže je nutné přípravky střídat a kombinovat.
Pří obtěžujících vedlejších účincích můžete navíc dostat předpis na léky, které tyto projevy tlumí. Doplňkem tabletové formy jsou přípravky proti bolesti v podobě krémů a gelů.
Jejich účinnost zvýšíte na maximum, když na namazané prsty natáhnete chirurgickou rukavici a necháte tak působit nejlépe přes noc. Rukavice jsou k dostání v lékárnách.
Pijavice jako alternativa
Tato alternativní metoda je postavena na zjištění, že pijavka lékařská vypouští do rány tekutinu, v níž je kolem stovky látek s protizánětlivými a bolest tišícími účinky. Proto se přikládají přímo na oblast postiženého kloubu.
A co výživa?
Do léčení artrózy sice zasahuje jen omezeně, ale jistý účinek mají rostlinné oleje, neboť obsahují látky s protizánětlivým účinkem. Naopak ze živočišných tuků v mase a mléčných výrobcích si tělo tvoří prozánětlivou kyselinu arachidonovou.
Cvičení pomáhá
Nelze se spoléhat jen na fyzioterapii, pro zachování pohyblivosti kloubů jsou nezbytné i domácí pohybové aktivity. Dokonce přispívají i k tlumení bolesti, což využívají i terapeuti.
Střídavým tlakem a vytahováním prstu se totiž v postiženém kloubu podpoří tvorba kloubní tekutiny, což přináší úlevu. Toto ošetření můžete napodobit domácím cvičením. Někdy je ovšem nejdřív nutné zklidnit zánětlivou aktivitu, aby se problém dále nezhoršoval. I pak je cvičení bolestivé, ale nezbytné, chrání před zatuhnutím kloubů.
cvik 1
Vezmeme obyčejný kolíček na prádlo (pro cvičení je lepší dřevěný, pro názornost jsme ale dali přednost barevnému plastu). Uchopíme palcem a postupně některým z dalších prstů a vždy 5x stiskneme.
cvik 2
Vložíme kolíček do dlaně a přidržujeme prsty jedné ruky, zatímco prsty druhé se postupně snažíme kolíček otvírat. Vždy 5x jedním prstem.
cvik 3
Kolíček otvíráme proti odporu. Jednou rukou zakončení pevně držíme, druhou se snažíme otvírat. Postupně vystřídáme všechny prsty, každým stiskneme 5x.
cvik 4
Pevně zatneme prsty tak, aby se špičky dotýkaly okraje dlaně. Opakujeme 10x každou rukou.
Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock