Domů     Proti únavě bojujte opatrně
Proti únavě bojujte opatrně
11.9.2019

Při chronické únavě hrozí, že upadnete do jednoho ze dvou extrémů. Buď jí podlehnete a váš den se bude odehrávat trvale v úsporném a šetrném režimu, nebo se ji budete snažit ze všech sil přemoct. Oba přístupy vás připraví i o ty malé zásoby energie, které máte.

Jak na to lépe? Především je nutné si vytvořit racionální přístup k únavě jako k příznaku nemoci.

To je důležité, ať už diagnózu znáte, nebo ji lékaři teprve hledají, což je někdy složité, neboť sahá od psychických poruch, přes onemocnění vyvolávaná imunitním systémem, nežádoucí účinky léků až k nádorovým a vzácným onemocním.

Řekněte sobě i svým blízkým: Únava není jen pocit, ale skutečné vyčerpání energetických rezerv. Projevuje se ve svalech slabostí a tíží končetin a stejně tak naléhavá je únava mozková, vedoucí k celkové ochablosti a špatnému soustředění.

I ta má stejný důvod, protože i nervová tkáň může vyčerpat zásobní energii. Problém je, že oproti zdravým lidem se v případě nemoci energetické rezervy obtížněji doplňují. V první řadě je tedy nezbytné léčit příčinu – nemoc, která únavu způsobuje.

Jak si ulehčit život

Co můžete udělat, pokud léčba ještě nezabrala? Především nepropadejte zoufalství a pokuste se racionálněji hospodařit s tím množstvím energie, které máte k dispozici, a zbytečně se o ni nepřipravovat.

Zbytečné ztráty vám způsobí stres, silné emoce, ponocování nebo alkohol. Naopak cíleným relaxem a správným jídelníčkem získáte ještě nějakou energii navíc.

Máme pro vás konkrétní tipy na užitečná opatření pro snížení únavy, určitě si mezi nimi vyberete inspiraci vhodnou právě pro vás.

Včasné plánování

Jednoduché opatření, které vám ušetří čas i energii: Přichystejte si vše nezbytné pro následující den už předem, počínaje výběrem oblečení až po přípravu záležitostí, které budete řešit. I když jde o stejné množství úkonů, vyhnete se tak spěchu a stresu. A to jsou stavy, kdy zvýšeně spotřebováváme energii.

Stres pod kontrolou

Stresové hormony jsou vynikajícím přírodním dopingem pro krizové situace. Dodají totiž obrovské množství energie, která nám umožní zvládnout problém, byť za cenu vyčerpání tělesných rezerv.

Po vítězství proto nutně potřebujeme odpočinek a pořádné jídlo k doplnění energie. Jenže na to při stresu dlouhodobém či často se opakujícím mnohdy nedojde.

Pak se projeví jeho škodlivé účinky – stresové hormony vyčerpávají rezervy organismu a jejich obnovování vázne. Objeví se chronická únava a zhorší se obranyschopnost těla

I hluk je stres

Přetížení nervové soustavy mohou vyvolávat příčiny nejen duševní, ale i fyzické, a to dokonce i v případě, že si neuvědomujeme, že nás obtěžují.

Tělo se ale musí vyrovnávat s nepříznivými podmínkami, což může být nadměrný hluk, příliš silné osvětlení, prostředí se zvýšenou koncentrací škodlivých látek, nejčastěji z cigaretového dýmu.

Stresem jsou příliš vysoké nebo naopak nízké teploty prostředí, tělesná bolest, nadměrná fyzická námaha nebo hladovění.

Jak mysl zklidnit?

– Hořčík

Tento minerál má v těle řadu důležitých funkcí a jednou z nich je i podpora správné činnosti nervů. Nedostatek se pak projevuje zvýšenou podrážděností, výbuchy vzteku, nervozitou a někdy i zmateností.

Bohužel nedostatek hořčíku na jídelníčku ještě zhoršuje stres, protože při nadměrné psychické zátěži jeho spotřeba stoupá. Jak zajistit dostatečný přísun hořčíku?

Bohaté jsou na něj hlavně banány, kakao, luštěniny, dále ořechy a mandle, ovesné vločky, brambory a listová zelenina.

Kromě hořčíku potřebuje tělo také zvýšené dávky vitaminu B, nejlépe formou pangaminu. Užitečné jsou i zdravé tuky z mořských ryb, vlašských ořechů, řepkového nebo sójového oleje.

– Třezalka

Uvolňuje nervové napětí a tím pomáhá usnout. Třezalka je velmi účinná, ale je třeba opatrnosti, protože ovlivňuje účinky řady léků.

Varování bývá uvedeno v příbalovém letáku nebo se můžete zeptat v lékárně, zda třezalka není v kombinaci s vašimi léky problematická.

Třezalka je dostupná v podobě kapslí, tablet nebo jako tinktura.

– Meduňka

Posiluje nervy a uklidňuje trávicí trakt, pomáhá při bolestech žaludku, střevní kolice i nechutenství. Pro svou příjemnou chuť a vůni se nejlépe hodí pro užívání v podobě nálevů. Na šálek se dávají 2 lžičky sušené natě.

– Kozlík

Osvědčená bylina proti nervovému podráždění, ale je nutné dodržovat dávkování. Pokud to přeženete, kozlík podráždění ještě zvýší. Jako čaj si ho určitě vařit nebudete, nepříjemně páchne. K mání je v tabletách i v tradiční podobě tinktury.

– Levandule

Její uklidňující účinky jsou vyhlášené a nejlépe se uplatní při koupeli. Pokud si ji chcete připravit sami, pak se na jednu lázeň doporučuje spařit 4 hrsti levandule 4 l vody. Necháme louhovat a po 15 minutách nalijeme do vany.

Rituály pro klidný spánek

Nespavost zhoršuje chronickou únavu, přitom by mnohdy pomohlo obyčejné opatření – netrávit večer před monitorem, ať už televizním, nebo počítačovým.

Náš mozek na jednu stranu baží po novinkách a málokdy dokáže říct dost, ale na druhou stranu ze zkušenosti víme, že tato zbytečná duševní potrava zahání spánek.

Zkuste ke změnám přistoupit pozitivně, televizi ani internet si nezakazujte, ale nabídněte sami sobě lepší program. Může to být četba pěkné knížky v tichu pokoje při aromalampě nebo vonná koupel.

Navodit ospalost pomáhá i tlumené světlo, můžete jen poslouchat muziku při svíčkách. Důležité je zpomalit tempo a naladit se na odpočinek.

Banální chudokrevnost?!

To je podceňovaná, přitom velmi běžná příčina únavy zejména u žen. Chudokrevnost rozhodně není banalita. Z medicínského hlediska nízký stav červených krvinek znamená, že tkáně nedostávají dostatek kyslíku, tedy nezbytné energie ke svému fungování.

Současně vázne také odvádění oxidu uhličitého. Následkem je chronická únava, nevýkonnost, slabost a ospalost.

Zvláště těžké formy anémie doprovázejí léčbu onkologických onemocnění, bohužel kvůli vážnosti celkové stavu bývají přehlížené, ačkoli způsobují nesmírnou únavu.

Anémii je nezbytné řešit podle příčiny, která ji vyvolala. Ne vždy jde o pouhý nedostatek železa na jídelníčku, často se za nedostatkem červených krvinek skrývá poruchy vstřebávání vitaminu B12 či vadné nastavení hormonálního řízení tvorby krve.

Doporučujeme: Drtivá většina z nás trpí nedostatkem vitaminu B9 čili kyseliny listové. Následky jsou dalekosáhlé, především mezi ně patří chronická únava, ale také porucha tvorby krve.

Proto nezapomínejte denně jíst zelenou listovou zeleninu a žloutky, s mírou i játra, což jsou hlavní zdroje tohoto vitaminu.

2 výživové tipy

– Pozor na sladkosti! Při únavě tíhneme k rychlým zdrojům energie, tedy ke sladkostem. To v menší míře pomáhá, abychom se cítili lépe, ale jakmile jíme sladkostí moc, propad energie se naopak zvýší.

Proto je lepší spoléhat na přirozeně sladké ovoce a naučit se vychutnávat přirozenou sladkost dušené nebo pečené zeleniny.

– Jezte bílkoviny: Stresový hormon kortizol odbourává bílkoviny ze svalů, proto potřebujeme jíst kvalitní bílkoviny, libové maso, vejce i nízkotučné mléčné výrobky. Na jídelníčku by měly být pravidelně a při únavě a nemoci zvlášť.

Procházky, nikoli sport

Pohyb je při únavě ošemetná věc. Pokud se ho vzdáte úplně a budete tělo šetřit, způsobíte si úbytek svalů. Přitom stav svalstva ovlivňuje celkovou kondici a únavnost. Žádoucí je tedy přiměřené zatěžování svalů, aby se zdravotní stav dále nezhoršoval.

Nejvhodnější bývá pohyb venku v zeleni. Stačí půlhodina, ale několikrát týdně, kdy se projdete v parku, v lese, po louce. Tempo a zátěž je nutné podřídit celkovému stavu. Přetěžování neprospívá, ale naopak škodí.

Příliš dlouhá nebo příliš intenzivní tělesná zátěž znamená pro unavené tělo stres.

Nenamáhejte oči

Dlouhodobé čtení způsobuje únavu očí i mozku, intenzivnější pak bývá při čtení z monitoru. Pokud sedíte u počítače, pak současně přetěžujete mozek množstvím nadbytečných podnětů, ať už se o ně aktivně zajímáte či nikoli. Hodina u internetu vám může vzít celodenní zásoby energie.

Podobný efekt mají také ruční práce, které vyžadují soustředěné zapojení zraku. Bohužel jde právě o běžná ženská hobby jako pletení nebo háčkování.

Při chronické únavě je lepší si najít koníčky spojení s pohybem venku, zahradničení nebo třeba fotografování při procházkách.

Foto: Shutterstock

Související články
26.3.2025
Produkce určitých hormonů v našem těle se s věkem snižuje a často se mylně domníváme, že tento úbytek se týká až období menopauzy. Celý proces ale začíná mnohem dříve. Zpravidla už mezi našim třicátým až čtyřicátým rokem života najednou hůř spíme, máme splíny, jsme nevrlí na naše blízké kvůli prkotinám a náš menstruační cyklus, který šlapal jako švýcarské hodinky, se najednou chová divně. Menstru
17.3.2025
Najít odpověď na tuto otázku je s mobilem v ruce záležitost tak půl minuty. Rychle se dozvíte, že odborníci doporučují nanejvýš 5 g. Jenže co si s tou informací počít? Jak vlastně odhadnout, kolik soli sníme a kde vlastně ubrat? Sůl nemáme pod kontrolou. Většina z nás nemá ani orientační představu, kolik jí za den spořádá. Abyste to zjistili, museli byste vyloučit všechna kupovaná jídla a potravi
11.3.2025
Máte dvojitou bradu a divíte se, odkud se vzala? Kromě přibírání na váze za to může i vaše genetická „výbava“ po předcích či stárnutí pokožky. Naštěstí existují metody, jak se jí zbavit. Druhá brada často může vzniknout v důsledku stárnutí, jelikož s úbytkem elastických a kolagenních vláken v podkoží dochází k uvolnění a poklesu kůže. Někdy je to ale dědičné. Má-li někdo z rodičů nebo prarodičů
10.3.2025
Dobrou zprávou je, že následky alkoholu tělo překoná dříve než kouření. Přesto si regenerace vyžádá čas a ten bude u různých orgánů a duševních i fyzických dějů jinak dlouhý. Duševní výkonnost: 2 a 3 týdny Abstinence se rychle promítne v metabolismu a ve zlepšení laboratorních hodnot krve. Ty se projeví i reálně. Pokles toxických látek a zátěže, kterou pro tělo představovaly, povede ke snížení p
4.3.2025
Téměř všichni, kteří opary na rtech trpí, vědí, jak jsou záludné. Vždycky se objeví v té nejnevhodnější chvíli. Třeba když se chystáte do společnosti a chcete, aby vám to slušelo, nebo už balíte na dovolenou, najednou se objeví bolestivé puchýřky. A děje se to nejen v létě, ale právě i v zimě, často na horách. Může za to zvýšené UV záření, které se odráží od sněhu. Ale na to, aby vám tenhle zálud
reklama
Šikovné tipy
Nálada jako aprílové počasí: Co s tím?
Výkyvy naší psychiky nás někdy dokáží dostat na kolena. Jsme hádaví, protivní – prostě chvíli obloha bez jediného mráčku, chvíli zataženo s monzunovými dešti. Jak s tím žít? Náladovost nemusí být jen projevem labilní psychiky nebo špatné výchovy. Změny nálad mohou ukazovat i na fyzické potíže, nejčastěji hormonální, typicky provázejí premenstruační syndrom a menopauzu. Může […]
Lepicí váleček odstraní nejen chlupy
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s […]
Rozkvetlá kartička místo pugétu
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. […]
Dáte si kaki?
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Laboratorní vs. přírodní diamanty
iluxus.cz
Laboratorní vs. přírodní diamanty
Diamanty vznikají v extrémních podmínkách hluboko pod povrchem Země po dobu miliard let, ale dnes je možné je vytvořit během několika týdnů v laboratoři. Syntetické diamanty, tzv. lab-growny, se preze
Kouzlo toaletního stolku
rezidenceonline.cz
Kouzlo toaletního stolku
Každá žena touží po prostoru, v němž se může alespoň chvíli věnovat pouze sama sobě. Takové místo nabízí toaletní stolek, tradiční nábytkový doplněk ložnic nebo šaten. Při výběru se řiďte nejenom praktičností, ale i vzhledem. Toaletní stolek bývá jednou z věcí, které si do bytu pořizujeme jako poslední. Přitom je ideálním řešením ve chvíli, kdy
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
skutecnepribehy.cz
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
Vždy jsem se líbila chlapům, ale po dvou porodech jsem se se svou figurou mohla rozloučit. Přibrala jsem a kila nechtěla jít dolů. Pak přišel do mého života Drex. Když jsem čekala první miminko, byla jsem nekonečně šťastná. Ale taky jsem si začala všímat toho, že pro chlapy jsem se stala neviditelnou. A to pro mě byl
Arciloupežníka přikovali k pryčně
historyplus.cz
Arciloupežníka přikovali k pryčně
„Peníze, nebo život!“ vykřikne bandita a bambitkou namíří na překupníka, vezoucího zboží na tržiště. Přepadený ani neprotestuje, s rukama nad hlavou sleze z kozlíku a prosí o život. Má štěstí. Vůdce loupežnické bandy, obávaný Jan Nepomuk Karásek, ho ušetří. Jen sebere, co se dá, a pak i se svými kumpány uhání pryč. Spravedlnosti ale přece
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
epochanacestach.cz
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
Nenápadné místo v lese, v jehož centru je léčivý pramen Boží voda, pamatuje časy nebývalé slávy. Vydejte se s námi do někdejších proslulých lázní, kam lidé chodili za klidem i za zázraky! Pokud se vydáte z Mladé Boleslavi do Dobrovic, zpozorněte v úseku mezi obcemi Jemníky a Bojetice. Na úpatí zdejšího vrchu Chlum se totiž nachází pramen, který proslul jako
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
nasehvezdy.cz
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
Zase září štěstím, užívá si života. Iveta Lutovská (41) po boku přítele Vojty jen kvete. Dokonce to vypadá, že padne poslední překážka, aby vztah posunuli zase o něco dál! Ještě nedávno to vypadalo
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
epochalnisvet.cz
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
Jakmile se narodíme, začíná se údajně odvíjet pravidelný cyklus biorytmů, který bude oscilovat ustáleným způsobem celým naším životem.   Každý z našich dnů, všechny významné propady, které nejsou zaviněné zvenčí, i naše osobní úspěchy, vše má jasnou periodu: 23 dní trvá fyzický cyklus, 28 emoční a ten intelektuální je pro změnu 33denní. A kdo je schopný
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
enigmaplus.cz
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
Hrad Kašperk byl nejvýše položeným královským sídlem v České republice. Až do dnešních dnů zde zůstala brána a hlavní palác, sevřený dvěma mohutnými čtyřhrannými věžemi. [gallery ids="152430,152429
S kolagenem je kůže svěží
nejsemsama.cz
S kolagenem je kůže svěží
Bavíme se o základní bílkovině, která je stavebním kamenem naší pokožky. Co pro ni umí zajistit kolagen, nesvede nikdo jiný. Hlavně pevnost, pružnost a hydrataci. Zbystřit byste měla tehdy, když si všimnete čím dál větších známek stárnutí. Začíná to jemnými linkami kolem očí a rtů, pak nastoupí hlubší vrásky a nakonec pleť ztrácí plnost. To se hladina kolagenu v těle
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
21stoleti.cz
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
Na první pohled to může znít paradoxně – znečištění ovzduší, které je spojováno s celou řadou vážných zdravotních problémů, by mohlo mít i jeden nečekaný ochranný účinek. Nedávná studie naznačuje, že
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
epochaplus.cz
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale