Rozvíjení paměti a prostorové orientace pomocí pohybu. Navození psychické pohody a radosti. Uvědomění si vlastního těla i okolního světa. To vše svedou psychomotorické hry.
K psychomotorickým hrám nemusíte mít žádné profesionální pomůcky, i když jich je na trhu dnes už dostatek. V pohodě vám poslouží obyčejné věci běžné potřeby.
Prázdné kelímky od jogurtů, šátky, PET lahve a víčka z nich, noviny, nafukovací balonky… Navíc může být příprava pomůcek už součástí hry.
Spontánní a zábavné
Takové by tyto hry měly být. A také jednoduché. Co to vlastně znamená, když se řekne psychomotorika? Je to spojení psychiky (duševních funkcí) s motorikou (tělesnými funkcemi). Tělo a duše se navzájem ovlivňují a doplňují.
Psychomotorika ovlivňuje pozornost, paměť a myšlení. Podporuje samostatnost a kreativitu.
Základem je pohyb
Pohyb je přirozenou součástí života a jeho účinky jsou prokazatelně pozitivní na zdraví. Funguje jako spolehlivý pomocník při nadváze. Zlepšuje činnost plic a srdečního svalu. Má vliv na pohyblivost kloubů a zvyšuje svalovou sílu.
Zlepšuje spánek, prokrvuje mozek. Je úzce spojený s naší psychikou. Spontánní pohyb nám zároveň dává prožitky a potěšení.
Při psychomotorických hrách ve skupině by měl každému hráči pomoci odbourat nejistoty, strach a sociální fobie a přinést sebedůvěru a radost.
Tři směry a jejich propojení
Můžete cvičit sami, ale lepší je, když cvičíte ve skupině. Není třeba se bát. Zkušený lektor připraví hry, které vás budou bavit a na které se budete těšit. A když zapojí i hudbu, dostanou hry úplně jiný rozměr.
Nebojte se… psychomotorika nemá za cíl soutěžit a určovat, kdo je lepší. Neexistuje v ní vítěz ani poražený. Při skupinových hrách se pravděpodobně zaměříte na tři základní směry:
* Vlastní osobnost (Já) – tedy byste se měli seznámit se sebou samými, naučit se vymezit si vlastní hranice, pracovat s rovnováhou, stabilitou, získat kontrolu nad svými emocemi…
* Svět kolem mne – pokračuje seznamování se s okolím, v němž se nacházíte, s ovládáním jednotlivých předmětů a s využitím prostoru, který jste k tomu dostali k dispozici…
* Ostatní lidé (Oni a My) – nakonec se naučíte navazovat kontakty s ostatními lidmi kolem sebe, naučíte se porozumět vztahům, budovat je, vnímat potřeby druhých, být empatický, naslouchat, komunikovat, spolupracovat…
Při psychomotorických hrách poznáte vlastní hranice i hranice ostatních lidí, naučíte se navázat s nimi různými způsoby kontakt a spolupracovat. Seznámíte se se svými emocemi. To vše s respektem k vaší individualitě a schopnostem.
JEDNOTLIVÁ CVIČENÍ
1. Jeden, dva, tři kelímky…
Pomůcky: čisté jogurtové kelímky
Vyskládejte si kelímky na paži. Nejprve jeden, pak dva, tři… kolik jich najednou udržíte, aby vám nespadly? Postupně vyzkoušejte, jak vám to jde, když si kelímky vyskládáte na celou ruku, na rameno, na hlavu, na nárt, na stehno…
Rozvíjíte si koordinaci rukou a nohou a také procvičujete rovnováhu.
2. Zmrzlinář
Pomůcky: čisté jogurtové kelímky a tenisové míčky
Vaším úkolem je předávat si míček z kelímku do kelímku. Těžší variantou je jeho nadhození. A tou nejtěžší pak žonglování s míčky z kelímku do kelímku. Zmrzlináře můžete nacvičovat sami nebo ve dvojicích.
Procvičujete si postřeh, koordinaci rukou a rovnováhu celého těla.
3. Obrázky z víček
Pomůcky: víčka z PET lahví v různých barvách, u těžší varianty šátek
Vaším úkolem je sestavit z PET víček nějaký obrázek. Nejdříve si sami vymyslíte motiv, složitější variantou je, že motiv už bude daný a nejsložitější práce pro vás bude skládat obrázek poslepu se zavázanýma očima.
Rozvíjíte svou představivost a procvičujete jemnou motoriku.
4. Tanec šátků
Pomůcky: jemné šátky, případně masky na oči
Vaším úkolem je uchopit šátek do jedné ruky, zmačkat jej v dlani, jako kdybyste dělali sněhovou kouli. Pak ho vyhodit do vzduchu, chytnout druhou rukou a vše zopakovat. Nejprve cvičte s jedním šátkem, pak se dvěma a více.
Nejtěžší variantou je házení šátků poslepu (s maskou na očích). Cvičit můžete sami, ale také ve dvojicích nebo ve skupině s dalšími osobami.
Rozvíjíte smysl pro estetiku, koordinaci rukou, postřeh a jemnou motoriku.
5. Připni kolíček
Pomůcky: kolíčky na prádlo, různé předměty – zmuchlaný papír, pivní tácek, kávovou lžičku, tužku, …
Nejprve si několik kolíčků připněte na oblečení a pak vezměte vždy jeden kolíček a s jeho pomocí přesuňte určitý předmět z jednoho místa na druhé. Pokud pracujete ve dvojicích nebo ve skupině, předávejte si předměty mezi sebou. Můžete ruce i vyměnit a pracovat s tou nedominantní.
Rozvíjíte jemnou motoriku a úchopové dovednosti, ale také propojujete levou a pravou mozkovou hemisféru a tím procvičujete mozek.
6. Soustředěná relaxace
Pomůcky: pivní tácky, víčka od PET lahví
Tady je optimální, když pracujete ve dvojicích. Jeden si lehne na podložku na břicho a druhý mu postupně vyskládává tácky a víčka na celé tělo od hlavy až k patě. Úkolem je, aby žádný předmět nespadl na zem.
Osoba, která pokládá předměty na tělo, může dopředu sdělit, co a kam právě dává. Po vyskládání všech předmětů ještě chvíli relaxujte, pak si místa navzájem vyměňte.
Rozvíjíte svou koordinaci, soustředění, uvědomění si svého těla a nacvičujete celkové, vědomé uvolnění.
Foto: Cviky pro Paní domu sestavila a nafotila Mgr. Dáša Heiland Trávníková, PhD., lektorka psychomotoriky a žonglování, odborná asistentka na Katedře společenských věd a managementu sportu Masarykovy univerzity Brno a herečka brněnského divadla KUFR.