Čistíte si zuby každý den, dodržujete zásady kvalitní péče a stejně Vaše zuby nevypadají jako z amerického filmu? Může za to zřejmě jejich zabarvení. I když můžeme být v otázce ústní hygieny důslední, se skvrnami nebo zabarvením chrupu se někdy těžko bojuje.
My se dnes podíváme, co zabarvení zubů způsobuje, jak mu předcházet a jak případné zabarvení odstranit.
Skvrny a povrchové zabarvení zubů
Zabarvení zubů trápí nejednoho člověka.
Hlavní příčinou je konzumace nevhodných nápojů a potravin.
Mezi rizikové potraviny patří víno, káva, čaj, čokoláda, borůvky, ostružiny nebo různé barevné limonády.
Dalším strašákem krásných zubů je bezesporu kouření. Většina kuřáků trpí tím, že má žluté zuby a potýkají se také se skvrnami na chrupu. Zabarvení může být v odstínech žluté nebo hnědé barvy.
Kromě těchto zbarvení můžeme ještě pozorovat fialové zabarvení zubů (konzumace vína nebo červeného ovoce) nebo hnědé až černé zbarvení, za kterým běžně stojí poranění zubu nebo rozsáhlý kaz. Toto černé zabarvení už ale spadá do kategorie vnitřního zabarvení zubů.
Vnitřní zabarvení zubů
Toto zabarvení není pouze na povrchu zubu a nemůžeme ho tedy odstranit pouhým mechanickým čištěním.
Tyto barevné změny jsou mnohdy důsledkem kazů, poranění zubu, nadužívání fluoridu (bílé skvrny na zubech), užívání určitých léků nebo některých antibiotik v dětství.
Postupy, jak tato zabarvení zvrátit, jsou různé. Pokud tedy nejde zuby vyčistit ani vybělit, je dobré se poradit se svým zubním lékařem, který navrhne konkrétní řešení.
Věk
O své zuby se staráte, netrpíte žádnými obtížemi, a přesto chrup náhle mění barvu. Ano, i tohle se stává a důvodem je věk.
Spolu s věkem se totiž naše zubní sklovina znehodnocuje a jejím slábnutím nám začne prosvítat dentin, který způsobuje, že zub vypadá žlutě.
V tomto bodě vidíme, že o svou zubní sklovinu se opravdu musíme starat po celý život, protože její oslabení je nezvratitelné a s věkem starostí přibývá.
Prevence problémů
Jak je z výše zmíněného zjevné, pokud nám problémy nejsou dány geneticky nebo nejsou způsobeny vnitřními vlivy, za spoustu obtíží může pouze nevhodná strava, pití a tabák.
Abychom měli krásný úsměv, je vhodné nahradit limonády čistou vodou a redukovat konzumaci kávy, vína a cigaret. Někdy je ovšem obtížné zbavit se svých zlozvyků, a tak se podívejme, jak se o zuby správně starat a předcházet jejich zabarvení a výskytu skvrn.
Důležitá je hygiena. Čím více dáváme svým zubům zabrat, tím větší péči bychom jim měli věnovat. Pokud tedy pijeme barevné nápoje nebo kouříme, určitě bychom si měli čistit zuby častěji než dvakrát denně a současně do práce zapojit zubní nit a ústní vodu.
Čištění bychom nikdy neměli započít bezprostředně po jídle, kdy je sklovina citlivá.
Mnohdy se ale o prevenci začneme zajímat, až když máme skutečně problém, a to může být komplikované, protože kartáček a pasta už prostě nestačí.
Jak se nepříjemného zabarvení zubů zbavit
Existuje mnoho babských rad a internetových návodů, jak si podomácku vybělit zuby. Pamatujte ale, že tyto rady a metody jsou mnohdy nebezpečné a mohou náš chrup nenávratně poškodit.
Pokud toužíte po domácím bělení, nechte to v rukou odborníků. Například značka SMILI vám přináší ideální domácí řešení, které je rychlé, efektivní a šetrné. Krásný bílý úsměv už nemusí být jen přáním.
Podívejte se na nabídku a proměňte tento sen v realitu ještě dnes.
Tento článek je reklamním sdělením.