Domů     Proč mě pořád tak bolí kolena?!
Proč mě pořád tak bolí kolena?!
8.5.2023

Kolena dostávají zabrat každý den, a to je ten hlavní problém. Aby si odpočinula a zahojila se, k tomu jim dáváme pramálo času. Potřebujeme se hýbat, i když to bolí.

Bolesti kolenou nejsou nechtěnou „výsadou“ staršího věku. Kdepak, ozvat se mohou už v dětství, zejména u sportovně aktivních dětí. Zvýšená námaha může zkomplikovat normální růst kloubu, což se projeví bolestí.

Ještě častější je ovšem poškození kloubů přetížením v dospělosti. Může za to nejen sport, ale mnohem více nadváha. Ta vede k nejčastější příčině chronické bolesti kolenou, kterou je s velkým odstupem před ostatními artróza. Více jí trpí ženy než muži, takže se předpokládá také hormonální vliv.

* Artóza: Když se poškodí chrupavka

Proč kolenům škodí nadváha? Protože přetížení kloubu dosedá na jeho „polstrování“, kterým je tenká vrstva chrupavky. Jak chrupavky ubývá, tak povrch kloubu ztrácí původní hladkost. Ta je přitom podmínkou bezbolestného pohybu.

Poškozování a úbytek chrupavky vede nejprve k pocitu ztuhlosti kolene a později ke stále silnější bolesti. Ta se typicky ozývá hlavně ráno při vstávání, ale když se rozpohybujete, zase ustoupí.

Je to tím, že pohybem narůstá produkce tekutiny, která snižuje tření v kloubu a tlumí jeho bolestivost. Jenže pohyb pomáhá jen do jisté míry. Celodenní zátěž se na kloubu opět podepíše, a tak se večer opět přihlásí intenzivní bolest. Namáháním při pohybu navíc postupuje úbytek chrupavky a potíže se zhoršují.

Léčba je komplikovaná

Medicína zatím nedokáže vrátit poškozenou chrupavku do původního stavu, proto je nutné začít s léčbou co nejdříve. V počátečních stadiích se snáze dosáhne zlepšení, včasná léčba navíc brání rychlému postupu artrózy.

Co pomáhá

– Nezní to populárně, ale zásadní roli hraje snížení nadváhy.

– Vhodný je také léčebný tělocvik. Zlepší kondici svalů, čímž se sníží zatížení kloubů. Pohyb navíc pomáhá tlumit bolest a udržovat kloub v co největším rozsahu pohyblivosti.

Operace jako krajní řešení

Pokud jde o léčbu, k dostání je řada volně prodejných přípravků. Přesto je vhodné poradit se s lékařem, neboť ne všechny jsou stejně účinné a u některých rozhoduje i délka užívání. Další jsou dostupné jen na lékařský předpis, takže se konzultace vyplatí.

Slibné výsledky má také ošetření injekcemi s kyselinou hyaluronovou, která zvyšuje pohyblivost kloubu a snižuje bolestivost. K dispozici jsou ale i jiné metody, například ošetření kloubu upravenou krevní plazmou nebo transplantace chrupavky.

Jejich vhodnost je ale nutné probrat s lékařem. Výměna kolenního kloubu je až krajním řešením u pokročilé artrózy.

* Revmatismus: Zánět léčit co nejdříve

Vedle mechanického poškození může bolest v kolenním kloubu vyvolat i zánět, i když to není zdaleka tak častý případ jako artróza. Ta sama ovšem může k zánětu přispět drážděním v kloubu s narušenou chrupavkou.

Častěji ale jde o proces spuštěný chybnou imunitní akcí – tedy o revmatismus, přesněji revmatickou artritidu. Kolena naštěstí nejsou kloubem, který by tato nemoc napadala přednostně, ale nevyhýbá se jim.

Imunitní systém pak začne považovat vnitřní povrch kloubního pouzdra za cizorodou tkáň a agresivním způsobem na něj zaútočí. Čím déle tento chybný imunitní proces trvá, tím výraznější bolestivost a změny kloubu způsobuje.

Jak poznat revmatismus

Typickým signálem hovořícím pro revmatoidní artritidu je symetrické postižení kloubů. Ty otékají a bolí nezávisle na zátěži, což může být i v noci nebo v brzké ranní hodiny, kdy ruší spánek.

A protože je revmatismus vždy celkovým onemocněním, projeví se kromě bolesti a otoku kloubů také celkovou slabostí, nevýkonností a lehce zvýšenou teplotou do 38 °C.

Co pomůže?

Bez léků se revmatoidní artritida zkrotit nedá a čím dřív se s léčbou začne, tím lépe. Pak je také největší šance na to, že se podaří kloub udržet dlouhodobě pohyblivý a bez bolesti.

Už vzniklé poškození v kloubu se sice odstranit nedá, ale terapie dokáže omezit další postup ničení kloubu a vznik deformací.

Prospívá

– Pohyb pomáhá udržet pohyblivost kloubů a tlumit bolest. Velmi vhodná je jóga, nordig walking i běžná chůze, cvičení ve vodě, tajči a pilates.

– Racionální jídelníček by měl kromě obecných zásad zdravé výživy klást důraz na potraviny přirozeně obsahující látky s protizánětlivým působením. K těm se řadí především vitaminy E, C a A včetně beta-karotenu, z minerálů hořčík, zinek, železo a selen.

Dále omega-3 tuky v rybách, lněném a ořechovém oleji. Speciální protizánětlivé složky obsahuje rovněž kurkuma, paprika a chilli, ananas, česnek a cibule.

Škodí

– Kouření, neboť toxiny obsažené v cigaretovém kouři zhoršují průběh nemoci a omezují účinky léků.

* Bursitida: Neznámá, nikoli vzácná

Nejspíš jste se s výrazem bursitida ještě nesetkali, přitom má na bolestech kloubů svůj podíl. A jde rovněž o zánětlivé onemocnění jako revmatismus, naštěstí nikoli chronické.

Bursy jsou malé váčky, které produkují mazlavou tekutinu pro zmenšení tření mezi svaly, šlachami a kostmi při pohybu. Pohyb je díky „promazávání“ hladší a bezbolestný. Jenže při přetížení se mohou bursy zanítit.

V kolenním kloubu jsou ohrožené bursy na přední straně, kde pomáhají hladkému pohybu čéšky vůči kůži. Právě v těchto místech se zánět ozve otokem a zatuhlostí, někdy bolestí.

Jak se jí vyhnout?

Zánět je v tomto případě reakcí na opakované podráždění váčku – což se vzhledem k jeho umístění především stává při dlouhodobém klečení, například při práci na zahradě. Jako prevence přitom stačí měkká podložka pod kolena.

Horší je to v případě, že trpíte dnou nebo revmatoidní artrididou kloubu, neboť ty rovněž dráždí bursy k otokům.

Pro úlevu je třeba klid

Při akutní bursitidě je třeba zůstat v klidu a přikládat na kolena chladivé obklady. Pokud se vydáte k lékaři, pravděpodobně dostanete předpis na protizánětlivé přípravky. Do týdne, nejdéle do dvou, by měly potíže zmizet.

Jestliže pokračují, pak je zánět komplikovanější, k poškození bursy se mohla např. přidružit bakteriální infekce, kterou je pak nutné léčit antibiotiky.

* Dna: Vyžaduje zodpovědnost

Máme ji stále v povědomí jako nemoc z blahobytu a přemíry masa na talíři, což je sice pravda, ale ne celá. Dnou mohou onemocnět i lidé stravující se střídmě, pokud mají tu smůlu, že sklon k této poruše zdědí v genech. Podstata je v obou případech stejná:

V krvi se začnou hromadit ostré krystalky kyseliny močové, kterou tělo není schopné vylučovat. Krystalky se usazují v kloubech a drážděním pak vyvolají zánět, který způsobí prudkou bolest. Říká se tomu dnavý záchvat. Bývá tak prudký, že je třeba ho zklidnit léky.

Po záchvatu nemoc nezmizí

Ztišení zánětu odstraní příčinu akutní bolesti, nikoli však dny. Sklon k hromadění krystalků kyseliny močové v krvi zůstává. Proto je nutné dlouhodobě užívat léky, které oddalují další záchvat a brání zhoršování stavu. Potlačují tvorbu kyseliny močové nebo podporují její vylučování s močí.

Bez diety to nejde

I jídelníček hraje významnou roli při snižování hladiny kyseliny močové v krvi. Omezit je třeba hlavně maso a určité typy mléčných výrobků, dále tučná jídla.

Obecně vhodné je ovoce a zelenina, i když s výjimkami – škodlivý je při této nemoci špenát a růžičková kapusta.

Jsou i další příčiny

Za chronickými bolestmi kolene se mohou skrývat i další rozmanité příčiny, například potíže s čéškou, zranění nebo degenerativní změny šlach a vazů, oslabení svalů zapojených do pohybu kolene.

Přenášet se na ně mohou i problémy se zády, kyčli nebo chodidly, kdy hledáme úlevovou polohu a při té kolena nepřirozeně zatěžujeme.

Důležité je uvědomit si, že kolena nemají schopnost samovolné regenerace a že čím déle potíže trvají, tím stále pokračuje poškozování kloubu. Proto se doporučuje vyhledat lékaře co nejdříve, při chronických bolestech po třech až šesti měsících.

Foto: Shutterstock

Související články
30.4.2025
Oči jsou okno do duše a umožňují vnímat krásy světa. Denně jim ale dáváme pořádně zabrat používáním mobilů a počítačů, namáháme je při čtení knih i sledování televize. Odpočinou si jen zřídka. Výsledkem je únava, pálení, suchost i zhoršování zraku. Pomohou účinná cvičení. Dobře poslouží jako první pomoc i ke zlepšení zraku. Při pravidelném praktikování se oči zvětší a rozzáří a vy budete působit
28.4.2025
To se snáze řekne, než provede. Ať už jsou to lupy mastné, nebo suché, v boji s nimi budete potřebovat hodně trpělivosti a vytrvalosti. V určité míře jsou šupinky ve vlasech normální. Kožní buňky se přirozeně obměňují, jejich životnost je pouhé čtyři týdny, pak se uvolní a odpadnou. Těchto šupinek si obvykle vůbec nevšimnete. Pokud vám ale sněží na ramena nebo prosvítají ve vlasech, nastal probl
24.4.2025
Jen málokteré léky mají tak rozporuplnou pověst jako právě antidepresiva. A také kolem nich panuje spousta mýtů. Každý z nás se může ocitnout v náročné životní situaci, kterou nezvládá, například úmrtí blízké osoby, nepříznivý zdravotní stav, rozvod a podobně, a depresivní stavy jsou tu. A že je to někdy stav k nevydržení, potvrdí každý, kdo to zažil. Jenže mnozí se léčby antidepresivy z různých
22.4.2025
Asi tušíte, o čem bude řeč: O prokrastinaci. I když je to modní téma, rozhodně nejde o banalitu. Prokrastinace totiž není vznešenější slovo pro lenost. Už se vám to stalo? Máte spoustu práce, ale ne a ne se donutit ji zdolat. Napadá vás spousta argumentů, proč to nejde. Jak to, že člověk odsouvá své povinnosti nebo je vůbec nevyřídí? Práce za to nemůže Jedno je jisté. Důvody jsou v nás. T
10.4.2025
Nemusí to být ani tolik, ale jestli už se těšíte na jarní procházky nebo výlety, určitě se podívejte, jestli náhodou nepotřebujete nové boty. Je totiž nejvyšší čas, protože chvilku budete hledat ty pravé a musíte je přece trochu vyšlapat, než se vydáte na cesty. A podle čeho vybírat? Kam vás nohy povedou? Řiďte se tím, kde budete nejčastěji chodit. Protože základní výběr byste měli udělat podle
reklama
Šikovné tipy
Dřevo opět v plné kráse: Jak jej renovovat?
Sem tam škrábanec nebo skvrna a povrch jaksi omšelý… Přírodní dřevo je úžasný materiál, ale nepříliš odolný vůči stopám opotřebování a zašpinění. Stačí ale málo a může se zaskvít v původní kráse. Odborníci, truhláři a návrháři, sice radí nechat dřevo přirozeně stárnout, protože se dokáže do jisté míry samo regenerovat a viditelnost skvrn nebo rýh […]
Růžičky na dárky, které nadělají spoustu parády
Až bude příště potřebovat ozdobit dárek, nebudete muset nic shánět. Stačí jen saténová stuha, nůžky a lepidlo. Šířka stuhy určí velikost květu, takže záleží na vaší představě. Aby se vám ale se stuhou pohodlně pracovalo, měla by mít šířku aspoň 5 cm. Nastříhejte ji na 10cm dílky, na jeden květ jich budete potřebovat 10 až […]
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
Obří vejce může být netradiční dekorací a navíc poslouží jako zajímavý květináč na cibuloviny. A to vše ne jenom na Velikonoce! Vejce je dokonalým symbolem jara jako takového. Nebojte, nenakladla jej žádná dračice. Zrodilo se ze sádrových obvazů. Totiž, u vás doma se teprve zrodí. A vyrobit ho zvládne i úplný začátečník. Připravte si speciální […]
Korálkové kraslice potěší
Pokud každý rok vymýšlíte, čím zpestřit sváteční výzdobu, máme pro vás pár nápadů. Určitě se budou hodit jak těm zkušenějším, kteří s korálky už někdy pracovali, tak i začátečníkům. Korálkové vajíčko 1 balení rokajlových korálků 10/0 transparentní, 1 balení rokajlových korálků 10/0 Sfinx, 1 Miyuki háčkovací přízi 0,45mm/25m, háček 0,9 mm, jehla s velkým okem […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kam zmizelo nakradené bohatství piráta Černovouse?
enigmaplus.cz
Kam zmizelo nakradené bohatství piráta Černovouse?
Má pověst postrachu moří. Ale teď by se měl o kořist podělit. Něco takového nehodlá však nikdy připustit! [gallery ids="153766,153767,153768"] „Dobře jste činili, když jste blokovali jiho-karoli
Zoo Jihlava: Zvířecí svět uprostřed města
epochanacestach.cz
Zoo Jihlava: Zvířecí svět uprostřed města
Zahrada, která vás vtáhne do světa zvířat a přírody – Zoo Jihlava je ideálním místem pro všechny, kteří hledají zážitky plné dobrodružství, poznání a zábavy. V srdci Vysočiny na necelých 10 hektarech se vydáte na expedici takřka celým světem. Více než 250 druhů zvířat a přes 1500 jedinců vytváří unikátní svět, kde si na své přijdou
Křupavé okurčičky
tisicereceptu.cz
Křupavé okurčičky
Okurková sezona nemusí být nudná, zvlášť, když si můžeme tyhle zelené pochoutky naložit do láku. Potřebujete 400 g okurek 3 kuličky pepře 2 kuličky nového koření 1 bobkový list ½ lžičky hořč
Přelstěte cukrovku a jezte jen to, co jí nezachutná!
nejsemsama.cz
Přelstěte cukrovku a jezte jen to, co jí nezachutná!
V posledních letech je cukrovka neboli diabetes velmi rozšířenou chorobou. Naštěstí existuje mnoho potravin, které dokážou snižovat zvýšenou hladinu cukru v krvi. Cukrovka je porucha metabolismu, při které organismus není schopen využívat cukry a další sacharidy. Vážné zdravotní problémy jsou toho nepříjemným důsledkem. Regulujte cukr stravou Proti cukrovce pomáhá černý bez. Upravit jej lze na mnoho způsobů –
Je rozchod s Tunou na spadnutí?
nasehvezdy.cz
Je rozchod s Tunou na spadnutí?
Milostné začátky mezi herečkou Nelou Boudovou (57) a moderátorem Janem Tunou (52) byly vášnivé a romantické. Tohle krátké období už ale dávno odnesl čas. Po čtyřech letech se bohužel ukazuje, že nep
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
iluxus.cz
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
Hodinářská značka Luminox, které důvěřují příslušníci Navy SEALs i dobrodruzi, oznámila své oficiální partnerství s FORCE BLUE, jedinou neziskovou organizací na světě, která přeškoluje a nasazuje býva
Magie včel: Kulturní význam a jak jim pomoci
epochaplus.cz
Magie včel: Kulturní význam a jak jim pomoci
Včely fascinovaly lidi od starověku, kdy byly považovány za posly bohů. Jejich složitá komunikace a nenahraditelná role v přírodě z nich činí zázrak přírody. Jak včely komunikují a co můžeme udělat pro jejich záchranu? Božské včely Ve starověkém Egyptě, Řecku a Římě, v šamanských kulturách v Africe a Jižní Americe byly včely považovány za posly
Básník pro smích: Zakázal Machar vojákům nemravné pohlednice?
historyplus.cz
Básník pro smích: Zakázal Machar vojákům nemravné pohlednice?
Skupinka vojáků vzrušeně diskutuje o novince, kterou jeden z nich zaslechl. Nechtějí věřit vlastním uším. „Víte, kdo se má stát generálním inspektorem armády? Ten básník!“ Když v roce 1887 vychází sbírka básní nazvaná Confiteor, kritika si ji nemůže vynachválit. Kdo je ten autor, který tak dokonale využívá možnosti běžného českého jazyka, a přitom vůbec nepotřebuje berličky patosu,
NASA poprvé zachytila viditelnou polární záři na Marsu
21stoleti.cz
NASA poprvé zachytila viditelnou polární záři na Marsu
Byl to záblesk zeleného světla, který nad rudými horami Marsu rozzářil nebe a s ním i oči vědců. Poprvé v historii se totiž podařilo spatřit viditelnou polární záři na rudé planetě. Nečekaný výsledek
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
epochalnisvet.cz
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
Autismus je jako strašák společnosti. Zatímco podvědomě s sebou nese předsudky z předsudků, konkrétně už ovlivňuje schopnost dítěte komunikovat, navazovat vztahy a zapojit se do běžných aktivit. Někteří jedinci s poruchami autistického spektra (PAS) vykazují mimořádné schopnosti, například v matematice, jazycích nebo umění, jiní čelí výzvám, které komplikují jejich každodenní život. Právě dnes si připomínáme
To je přece úplně normální
skutecnepribehy.cz
To je přece úplně normální
Někdy mi přijde, že jsme se narodili s úkolem stát se rodiči svých rodičů. Vždyť život je takový smutný, nevyhnutelný cyklus. Když jsem byla mladší, nikdy jsem si neuměla představit, že se jednou budeme muset postarat o rodiče, kteří nám celý život dávali vše. Teď se situace obrátila a je na nás, postarat se o ně. Spolehlivá rodina Moje sestra
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
rezidenceonline.cz
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
V srdci lyžařského města Aspenu v americkém Coloradu stojí dům, na jehož střeše se nachází rozlehlý luxusní byt, poskytující svým obyvatelům dokonalé místo k životu. Čistý a vzdušný interiér, plynule navazující na terasu, září teplem a třpytivým horským sluncem. Aspen, dnes velmi známé lyžařské středisko obklopené pohořím Rocky Mountains, vznikl původně jako místo těžby stříbra. Během devatenáctého století