Domů     Přírodní zbraně proti virózám
Přírodní zbraně proti virózám
16.3.2023

Ve stínu mnohem známějších přírodních „antibiotik“ zůstávají byliny potírající viry. Zajímá vás, které to jsou?

Pokud máte to štěstí, že jste dostali jen malou virovou nálož nebo jste onemocnění zachytili v počátcích, pak můžete zkusit šetrnou přírodní léčbu. Někdy zvládne sama infekci potlačit, jindy aspoň zkrátí délku nemoci.

Cist krétský

Tomuto keři se říká také skalní růže, neboť v období květu nápadně připomíná šípkovou růži. A jeho užitečnost nijak nezaostává za jeho malebností.

Cist obsahuje látky ze skupiny polyfenolů, které útočí na povrch viru a současně zmírňují přehnanou imunitní reakci na infekci.

To je jejich obrovská přednost, neboť obranná reakce může dosáhnout takové intenzity, až je stejně nebezpečná jako vlastní infekce a může závažně poškodit zdraví, nebo dokonce vést k smrti.

Muňa-wira

Jde o přírodní medicínu z jihoamerických And. Zahrnuje dvě byliny. Muňa muňa je keř podobný oreganu, odborně se nazývá Minthostachys setosa. Nálev z jeho listů má příjemně mentolovou chuť a vůni. Wira wira je Gnaphalium graveolens.

Obě rostliny obsahují látky intenzivně potírající virové infekce dýchacích cest, muňa muňa navíc působí i antibakteriálně. Obě mírní kašel, uvolňují hlen a usnadňují dýchání, tlumí bolestivost v průduškách i při otoku krku, snižují zánětlivou reakci. Ocení je i astmatici.

Pelargonium sidoides

Tato pelargonie, která zatím nemá český název, pochází z jihu Afriky, ale přípravky z ní jsou dostupné i u nás. Co slibuje? Působí jako alarm pro imunitu a zvyšuje její reakci při průniku virů do organizmu.

Komplikuje život i bakteriím, protože jim brání uchytit se na sliznicích. Kromě toho uvolňuje hlen a zlepšuje dýchání. Užívání obvykle zkracuje délku onemocnění.

Pozor: Bylinám zvyšujícím imunitní aktivitu by měli raději vyhnout lidé trpící autoimunitním onemocněním nebo zůstat jen u krátkodobého užívání. Jinak hrozí zhoršení autoimunitní poruchy.

Černý bez

To je bez debaty jedna z nejúčinnějších tuzemských léčivek proti virovým infekcím. Vhodné jsou jak květy, tak i šťáva z plodů. Černý bez rychle ulevuje při nachlazení a bronchitidách, podporuje léčení chřipky i oparů.

Určité obsahové látky současně zvyšují imunitní aktivitu, proto i pro černý bez platí varování uvedené u pelargonie. Kdo ovšem autoimunitním onemocněním netrpí, může černý bez užívat preventivně v období viróz.

Echinacea

Čili třapatka nachová. Její dobrá pověst jakožto přírodního prostředku proti virózám vychází ze šikovné kombinace schopností:

Třapatka obsahuje látku, která dokáže likvidovat viry (a vedle nich i bakterie a plísně), a kromě ní další, která povzbudí k vyšší aktivitě bílé krvinky. Velmi prospívá při zánětech dýchacích cest. Když je nevyléčí, pak aspoň zkrátí dobu nemoci. Usnadňuje také rekonvalescenci.

Mateřídouška

Je skvělým pomocníkem při počínajícím nachlazení se škrábáním v krku. Má totiž výrazné antiseptické účinky, které likvidují viry při kloktání a výplachu úst. Při včasném použití může tedy infekci zabránit, aby se rozvinula.

Kromě toho je mateřídouška užitečnou pomocí proti kašli. Podporuje tvorbu hlenu a celkově zklidňuje, čímž ulevuje při dráždivém kašli. Tlumí zánět a pomáhá obnovit průchodnost dýchacích cest.

Nedoporučuje se ale k dlouhodobému užívání, protože by mohla začít sliznice dráždit, problematická by pak mohla být také pro lidi s autoimunitním onemocněním.

Tip: Obdobné účinky má blízce příbuzný tymián.

Granátové jablko

Hodí se k preventivnímu popíjení v období viróz, je účinnější než čaj s medem a citronem. Kromě antivirových účinků je totiž organizmu užitečný tím, že doplní některé živiny – obsahuje vitaminy řady B, C, E a provitamin A, z minerálů hořčík či železo.

Ještě silnější je výtažek ze slupky, který při výzkumech prokázal účinek i proti původcům závažných virových infekcí, jako je chřipka, žloutenka nebo herpetické nákazy.

Bakterie, nebo viry?

Aneb: Proč antibiotika nepomáhají proti virózám? Vysvětlení je úplně prosté. Mezi oběma typy původců nemocí je totiž zásadní rozdíl.

Bakterie jsou sice jednoduché, ale plnohodnotné jednobuněčné organismy, zatímco viry zůstávají někde na pomezí mezi živou a neživou přírodou, je to pouhý genetický kód.

Antibiotika, která bakteriím ničí jejich vnější membránu, a buňka pak hyne, jim nemohou ublížit, neboť žádnou buňku nemají. Neohrozí je ani druhy antibiotik, které bakteriím brání v množení. Vir se vetře do našich vlastních buněk a ty použije ke svému množení. Proto je proti virům třeba úplně jiných léků než proti bakteriálním infekcím.

Foto: Shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
20.5.2024
Otisky prstů, šmouhy a kapky vody dokáží výrobky z kovu nevzhledně změnit. Čas od času je proto potřeba je důkladně očistit. Zkušené hospodyňky vědí, že na nežádoucí skvrny, které se objevují na okrasných dekoracích, úchytkách či nádobí, často pomáhá ocet, citronová šťáva či roztok jedlé sody. Měď *Koupelna Pokud máte v koupelně měděné vybavení, zřejmě se již někdy na něm objevil zelený povlak
14.5.2024
Každé sváteční švadleně se doma nashromáždí hromada zbytků látek. Pak stačí přikoupit vatelín, barevný zip a popustit uzdu fantazii. Oproti patchworkovým dekám, přehozům, ale i polštářům vystačíte při šití pouzdra nebo kosmetické taštičky skutečně s malými zbytky látek. Pouzdro na mobil Příprava Obkreslete tvar mobilu na jemný papír a přidejte kolem obvodu 1 cm. Pak střih obkreslete na běžný p
11.5.2024
Nejlepší obranou proti plísním je sucho. To ale dost dobře není možné udržet v koupelnách ani kuchyních, navíc po zimě, kdy jsme tolik nevětrali. Pára vzniká při vaření, praní, sušení a sprchování. Pokud ji včas neodsajete digestoří a ani řádně neodvětráte, kondenzuje na zdech a posléze se do nich vsakuje. Pak už není daleko k tomu, aby se vytvořila plíseň. Ta je zdrojem nebezpečných mykotoxinů,
8.5.2024
S jarem přichází dobrá nálada a čas pro různé barvičky. Zkuste si vyrobit třeba veselé náušnice z barevných korálků. A když už je uděláte pro sebe, další třeba ocení vaše kamarádka. Na jeden pár budete potřebovat po jednom balení rokajlových korálků TOHO Round 8/0 růžových, žlutých a bílých (barevné kombinace můžete obměňovat podle svého vkusu), 1 pár náušnicových puzet, 1 pár náušnicových zaráže
29.4.2024
Jenže kolik to je? Lžíce se liší tvarem, šířkou i hloubkou. Pohodlné dávkování na lžíce a lžičky tak může mít svá úskalí, která převod na staré dobré gramy vyřeší. Odměřování na lžíce může působit potíže, když potřebujete množství surovin v receptu snížit – objem lžičky není polovinou polévkové lžíce, nehledě na to, že i tvar lžiček je rozmanitý. Stejně tak nešikovné je toto odměřování, když si h
reklama
reklama
Šikovné tipy
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude […]
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Louis Vuitton oživuje kampaň Core Values s Rogerem Federerer a Rafaelem Nadalem
iluxus.cz
Louis Vuitton oživuje kampaň Core Values s Rogerem Federerer a Rafaelem Nadalem
Značka Louis Vuitton odhalila novou kapitolu ve své proslulé kampani Core Values v podání známé fotografky Annie Leibovitzové. Hvězdami inspirativní kampaně jsou dva z nejuznávanějších tenisových šamp
Nehoda měla šťastný konec
skutecnepribehy.cz
Nehoda měla šťastný konec
Milovala jsem sport. Nehledě na to, že jsem byla v pokročilém stadiu těhotenství, rozhodla jsem se jít na kolečkové brusle. Otěhotněla jsem ve dvaceti, ale tehdejší přítel mě opustil. Rozhodla jsem se dítě si nechat, i za předpokladu, že s ním zůstanu sama. Měla jsem dost přátel a rodiče. Na miminko se všichni těšili. „Postaráme se o tebe i o malé,“ ubezpečovali
8 nejobávanějších dobyvatelů Nového světa: Honba za zlatem, masakry a vražedná nenávist
historyplus.cz
8 nejobávanějších dobyvatelů Nového světa: Honba za zlatem, masakry a vražedná nenávist
Moctezuma přivítá Španěly květinami či zlatými dary a jedná s nimi s vybranou zdvořilostí. Nejspíš tak chce odhalit jejich slabosti, aby je mohl snáze porazit. Cortés je ale ostražitý a aztéckého vládce v jeho úmyslech předběhne…   Janovský mořeplavec Kryštof Kolumbus (asi 1451–1506) v roce 1492 definitivně objevil pro Evropany Ameriku. Záhy do Nového světa připlouvá mnoho španělských conquistadorů
Babiččin hovězí guláš s dokonalým karlovarským knedlíkem
tisicereceptu.cz
Babiččin hovězí guláš s dokonalým karlovarským knedlíkem
Není nad to dát si porci guláše s knedlíkem a k tomu půllitr vychlazeného piva. Umíte si ale tuto českou klasiku připravit i doma? Guláš má neprávem pověst jídla náročného na přípravu, ovšem není tomu
Jak odhodit věčnou smůlu?
nejsemsama.cz
Jak odhodit věčnou smůlu?
Asi znáte období, kdy se vám nic nedaří, vše vám padá z rukou a pokazí se všechno, co může. Co když se vás ale smůla drží déle? Zapracujte na tom magicky. Máme pro vás tipy, jak smůlu vyprovodíte ze dveří. Váš život se často podobá zebře, bílý úsek radostí střídá černé pásmo smůly a pak
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Australský zázrak: Lastura v zálivu
21stoleti.cz
Australský zázrak: Lastura v zálivu
Co patří mezi symboly Austrálie? Bezesporu klokan, koala, Jižní kříž, Vánoce na pláži a také budova opery v Sydney. Tato stavba je mnohými experty považována za jednu z nejpovedenějších, jakou kdy arc
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Strašidelný ostrov Spike: Tajné dějiny, o kterých se dlouho nemluvilo!
enigmaplus.cz
Strašidelný ostrov Spike: Tajné dějiny, o kterých se dlouho nemluvilo!
V irském hrabství Cork se nachází ostrov Spike. Dlouhá staletí byla tato lokalita běžným smrtelníkům zapovězena, protože se zde nacházela strategická vojenská pevnost i obávané vězení. Co můžete čekat
Poznáte příznaky mrtvice? Až 70 % Čechů ne! A do nemocnice přijedou pozdě…
epochaplus.cz
Poznáte příznaky mrtvice? Až 70 % Čechů ne! A do nemocnice přijedou pozdě…
Mrtvici každý rok v Česku prodělá zhruba 25 000 lidí. Je druhou nejčastější příčinou úmrtí, i když je u nás léčba mrtvice na špičkové úrovni. Zrovna na 15. května připadá Světový den proti mozkové mrtvici. Se snížením počtu případů přitom může pomoci znalost příznaků – právě ty nezná až 70 % Čechů, a proto se
Zničí brzy lásku mezi Sandevou a Prachařem žárlivost?
nasehvezdy.cz
Zničí brzy lásku mezi Sandevou a Prachařem žárlivost?
Ačkoli jejich lásce zpočátku nikdo nedával velkou šanci, dnes jsou spolu herec Jakub Prachař (40) a herečka z Jedné rodiny Sara Sandeva (26) několik let. Až nedávno se ale ukázalo, že herečka na sta
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,