Nálepka „přírodní“, nebo dokonce „bio“ okamžitě přidává kosmetickému přípravku body, neboť je bez „chemie“. Co už si neuvědomujeme, že i tyto produkty mají své slabiny a nevýhody.
Iluzorní je už vlastní rozdělování na přípravky přírodního a chemického původu. I příroda totiž nepracuje s ničím jiným než s chemickými látkami, jen to s nimi mnohdy lépe umí.
Jenže oproti produktům kosmetické chemie je cíleně nevyvíjela pro péči o pleť a krásu. Obrovské množství látek, které každý rostlinný výtažek obsahuje, je proto obvykle nutné dále zpracovat a odstranit složky působící protichůdně, dráždivě nebo škodlivě.
Mimochodem: Právě obrovská pestrost složek v přírodních extraktech zvyšuje také riziko alergie. Čím více rozličných látek ve výtažku z jediné byliny je, tím narůstá pravděpodobnost, že na některou z nich zareaguje naše imunita podrážděním.
Například přírodní vůně růže se skládá ze zhruba 400 různých látek, riziko alergie je tedy mnohonásobně vyšší než u syntetické náhražky vůně o jediné molekule.
Pleťové krémy
+ Tukové složky jako jojobový olej nebo bambucké máslo jsou jednoznačně hodnotnější než jejich chemické náhražky. V přírodních pleťových krémech nenajdete ani parafin, vyráběný z ropy, který na kůži vytváří nepropustnou vrstvu.
– Slabinou je trvanlivost, neboť krém nechrání konzervanty a dezinfekční složky. Proto by měl být v bezdotykovém balení s pumpičkou. Do krému v běžné dóze totiž už při prvním použití zanesete bakterie, které ho začnou rozkládat.
Horší zkušenost s krémy přírodního původu mohou mít také lidé s velmi suchou kůží, protože se do nich jako syntetická složka nepřidává urea. Přitom právě tato látka dokáže nejúčinněji udržet v pokožce vlhkost.
Rtěnky
+ Nenajdete v nich parafin, syntetická barviva ani aromata. Vyrábějí se z přírodních látek, jako je včelí vosk nebo lanolin z ovčí vlny, a teoreticky jsou jedlé.
– Neslíbatelnou rtěnku přírodní kosmetika aspoň zatím neumí. Bez přídavku silikonů je výdrž zkrátka mnohem slabší.
Řasenky
+ Co do sytosti barvy si nezadá s řasenkami konvenční kosmetické produkce. Základem jsou přírodní rostlinné oleje.
– Rozdíly jsou znát ve výdrži. Přírodní řasenky nejsou voděodolné, protože neobsahují chemické polymery, které to dokážou. Absence parabenů, které jinak řasenky chrání před kontaminací mikroby, zase vede k rychlejší kazivosti produktu.
Deodoranty
+ Neobsahují soli hliníku ani problematický triclosan, látku, která má sice silné antibakteriální účinky, ale současně i špatnou pověst pro nepříznivý vliv na zdraví, zejména na hormonální systém.
Proti pachu nasazují přírodní deodoranty zpravidla výtažky z rostlin, ze šalvěje, meduňky nebo limetky.
– Ochranný efekt proti pachu je u těchto produktů krátký, takže je nutné používat je několikrát denně. Pro lidi trpící zvýšeným pocením se nehodí vůbec. Pocení totiž bez hliníkových solí nedokážou omezit, blokují jen vznik pachu, a to jen po určitou dobu.
Dezinfekční účinek má jen alkohol, u něj je ale nevýhodou značné vysušování kůže. Proto ho obsahují jen některé přírodní deodoranty.
Barvy na vlasy
+ Základem je henna v kombinaci s dalšími rostlinnými látkami, například heřmánkem nebo ořechovými slupkami. Proto ve srovnání s chemickými barvami, které jsou vysoce dráždivé pro kůži, působí šetrně a prospívají stavu vlasů i kůže.
Do vlasu nepronikají, ale obalují ho. Pak je silnější, ale současně ztrácí lesk. To se řeší přídavkem rostlinných olejů, které povrch vlasu opět uhladí a lesk mu vrátí.
– Přírodní barvy jsou dostupné pouze v teplých odstínech. Chladný blond nebo studenou hnědou příroda neumí. Nedokážou také zesvětlit přirozený tón vlasů ani kvalitně překrýt šediny.
Šampony a sprchové gely
+ Klasickou mycí složkou, která rozpouští maz a špínu, jsou tenzidy z minerálních olejů. Místo těch se v přírodních produktech používá jejich alternativa zvaná cukrové tenzidy, které se vyrábějí z kokosu, řepky nebo cukrové řepy.
Chybí také další silně odmašťující a současně dráždivé chemické látky, což prospívá zejména choulostivé a suché kůži.
– Cukrové tenzidy mají nižší mycí a pěnivou schopnost, spotřeba gelu nebo šamponu je tedy vyšší. Jako dezinfekční složka proti kažení šamponu se někdy přidává bioalkohol. Ten vysušuje a může dráždit. Dají se ale sehnat i přípravky bez bioalkoholu.
Nenaleťte: Výrobci přírodní kosmetiky, ale i konvenční kosmetiky se někdy snaží získat zákaznice tvrzením, že jejich produkty nejsou testované na zvířatech.
Ani nemohou být, protože v EU platí plošný zákaz testování kosmetických složek a přípravků na zvířatech už od roku 2009, o čtyři roky později vešel v platnost také zákaz takovou kosmetiku do EU dovážet.
Foto: Shutterstock