Domů     Přejídání? Možná onemocněla vaše psychika
Přejídání? Možná onemocněla vaše psychika
23.8.2019

Jak často jste o někom už řekli, že je tlustý, a kdyby tolik nejedl, hned by to s ním bylo lepší? Jenže je v tom háček. I přejídání může být problém spíše zdravotní.

Často se stává, že když se postaví vedle sebe lidé, kteří jedí téměř stejně, mají úplně jinou postavu. Samozřejmě za mnohé mohou geny, ale ne za všechno. Ledacos může vyvážit zdravý životní styl. Ale podívejme se nejdříve na to, jak to s tím přejídáním vlastně je.

Možná už jste sami někdy zažili, že celý den nemáte čas se najíst a pak se vrhnete na ledničku a splácáte páté přes deváté, jen abyste ukojili hlad. Potom ještě celý večer chroupete u televize nebo u počítače nějaké pamlsky.

Pokud jde o jednorázový nájezd, nic se neděje, pokud jde o pravidlo, máte asi problém. Jde o poruchu příjmu potravy – o přejídání.

Pravidelnost především

Pokud dojdete k názoru, že se nekontrolovaně přejídáte, udělejte si plán, který budete dodržovat. Začněte tím, že budete jíst 5x denně, třeba i malé porce.

Ze začátku vás to bude otravovat, budete si muset rozmyslet, co vlastně budete jíst, a podle toho nakoupit. Ale jeto první a důležitý krok.

Budete možná překvapeni, co všechno jste před tím byli ochotni spolknout, když jste nemysleli na to, co jíte, a krmili se tak nějak automaticky. Promyšlený jídelníček a plánované nakupování v sobě nese ještě jeden bonus.

Jídlo bude rozmanité a také nebudete mít tolik zbytků na vyhození, takže prospějete svému tělu a zároveň ušetříte. A když se ????, alespoň budete jíst bohatěji a zdravěji.

Jím ze stresu a ve stresu

Stres se do jisté míry dá zvládnout. Můžete zkusit třeba některé relaxační techniky. Vnímejte své tělo, jaké je, zkuste zapojit více pohybu, může to být třeba svižná chůze, nebo naopak se jděte projít někam, kde jste dlouho nebyli. A že se vám samotným nechce?

Když se překonáte, uvidíte, jak začnete najednou vnímat svět kolem sebe jinak. Budete mít dost klidu rozhlédnout se kolem sebe. Stresu se můžete pokusit zbavit i pomocí bylinné koupele nebo aromaterapie. (Píšeme o ní na str. 18–19). A nezapomínejte na hudbu.

Pokud nemáte možnost si zajít na koncert, pusťte si alespoň svou oblíbenou nahrávku a v klidu odpočívejte. Uvidíte, že hudba má vynikající léčivé účinky.

Když bolí duše

Jedním z důvodů, proč se lidé přejídají, mohou být různé psychické potíže. Pracovní vytížení, neúspěch či partnerská krize, úmrtí v rodině, to vše může být spouštěčem poruch příjmu potravy od hladovění až po přejídání.

Neustálý hlad nebo spíše potřeba jíst i s plným žaludkem bývá také projevem depresí. A tady už dejte pozor. Deprese neodejdou jako rýma a je třeba je léčit. Čili vyhledat odborníka.

Není to ani tak zlé, jak to vypadá, ani si o vás nikdo nebude myslet, že jste blázen. Chcete-li se starat o tělo, musíte se nejdřív postarat o duši.

Nespavost

Další příčinou přejídání může být nespavost, kterou trpí vysoké procento lidí, a s ní související noční přejídání. Lidé, kteří touto poruchou trpí, třeba od rána až do odpoledne nemají hlad ani chuť jíst.

S přibývajícím večerem se trochu najedí a neukojitelný hlad dostanou v noci, když mají všechen shon za sebou, rodina se uložila ke spánku a oni sami nemohou usnout. Nebo se naopak budí hlady a musí se bezpodmínečně najíst.

Tímto problémem mohou trpět i lidé pracující na směny. Mnohdy se stává, že noční jedlík teprve ráno zjistí, že vyjedl spíž nebo lednici, podle neklamných známek nepořádku z nočního hodování, protože celou akci zaspal.

Co pomůže?

Samozřejmě si musíte nastavit pravidelný jídelní režim a určitě snídat. V sestavení jídelníčku vám může pomoci nutriční terapeut. Pokud to nedokážete sami ani s ním, vyhledejte lékařskou pomoc. Léčba syndromu nočního přejídání musí být doslova šitá na míru.

Psychoterapie pomůže odstranit stres, osvojíte si způsoby jeho zvládání. Důležitá je i pravidelná kontrola hmotnosti – jak už jsme si řekli, porucha příjmu potravy je s poruchou spánku velmi úzce provázána. Lékař rozhodne, jaké léky nám mohou pomoci.

Může předepsat mírná antidepresiva, nebo léky, které mohou ovlivnit biorytmus. Naše vnitřní biologické rytmy řídí kolísání některých dějů v průběhu dne a noci.

Hormon melatonin se podílí na řízení spánku, zvýšení jeho hladiny tudíž může pomoci navodit hlubší a klidný spánek.

Pozor: Pokud jste záchvaty náhlého vlčího hladu nikdy netrpěli, nechte si změřit cukr v krvi. Může totiž jít o začínající cukrovku a čím dříve se na ni přijde a začnete se léčit, tím pro váš organismus lépe.

Malý test na závěr

Konzumujete víc jídla, než je běžné?

Přes den téměř nejíte, zato v noci vás přepadá hlad?

Máte po jídle nepříjemný pocit?

Objevují se pocity znechucení, deprese, viny?

Pokud jste odpověděli alespoň 2x kladně a přejedli jste se v průměru 2x týdně v průběhu posledních šesti měsíců, něco je špatně a je třeba začít se sebou něco dělat.

Všichni totiž víme, že přejídání směřuje ke vzniku obezity (která dále způsobuje diabetes typu 2, srdeční onemocnění, vysoký krevní tlak a hladinu cholesterolu, rakovinu, problémy se žlučníkem, obtížné dýchání, deprese). A tomu byste měli předejít.

Tip Paní domu: V boji s přejídáním pomůže pohyb, ale najděte si hlavně takový, který vás bude bavit. Nemá cenu, abyste se hýbali jen z donucení.

Co třeba procházka místy vašeho mládí, túra s manželem nebo s dobrou kamarádkou, anebo si vyjeďte vláčkem na nová neznámá místa.

A na konec: Vykliďte si ledničku a dejte tam jen zdravé potraviny.

Foto: Shutterstock

Související články
8.10.2024
Fotografie modelek v bikinách v nás každé léto vzbuzují touhu zhubnout anebo vypadat mladší. Když to nejde přirozenou cestou, tak mnohdy zatoužíme po plastické operaci nebo „zkrášlujícím“ zásahu. Je to ale bezpečné? Bývalá topmodelka Linda Evangelista se rozhodla v roce 2016 bojovat s projevy stárnutí pomocí kryolipolýzy, tedy zákrokem, kdy se zmrazením redukují tukové buňky. Jenže místo očekávan
30.9.2024
Zakysané mléčné produkty jsou nejen výborným zdrojem bílkovin a vápníku, ale blahodárně působí i na naše střeva. Vyznáte se v nich? Na trhu jich objevíte hned několik. Všechny jsou pro naše zdraví přínosné, však se také řadí mezi superpotraviny. A to pro obsah prospěšných bakterií. Vedle vitaminů A, D a B a kvalitních bílkovin obsahují také fosfor. Množství vápníku je úplně stejné jako v mléce,
26.9.2024
Med se k pěstění krásy používá od nepaměti. A ve vlastnoručně vyrobené kosmetice budete mít jistotu, že je ho tam poctivá porce. Med umí hodně. Intenzivně hydratuje pleť i vlasy, hojí rty, regeneruje suchou pokožku, brání infekcím na kůži. Umí dokonce změkčit zatvrdlou kůži na patách. Hodí se pro všechny typy pleti, pozor jen při alergiích. Balzámy na rty * S kokosovým tukem Budete potřebov
25.9.2024
Šípky jsou nádherně dekorativní a současně plné látek prospívajících zdraví. Právě teď dozrávají a jsou v nejlepší kondici. Stačí si je jen natrhat. Aby si zachovaly co nejvíce vitaminu C, je ovšem nutné sušit rychle. Nejlepší je šípky nakrájet a dát do trouby zapnuté na 40 °C. Jaké má čaj z šípků léčivé schopnosti? * Prospívá při nachlazení, ale pijte ho jen mírně teplý a s medem. * N
24.9.2024
Přichází náhle a může končit smrtí. Stále až třetina pacientů cévní mozkovou příhodu nepřežije. Ale ani ti, kteří přežijí, nemají vyhráno. Nejčastější příčinou cévní mozkové příhody (CMP) je ateroskleróza, kdy se cévy ucpávají a brání průtoku krve. Pak stačí, aby se krevní sraženina uvolnila do krevního řečiště a „doputovala“ do mozku, kde ucpe tepnu nebo cévu. Mrtvička ale vzniká i na podkladě k
reklama
Šikovné tipy
Vzpomínka na moře: 5 nápadů, co s mušlemi
Nic neoživí vzpomínky na báječné chvíle o dovolené tak, jako romantické dekorace v plážovém stylu. Není to nci složitého, máme pro vás pár tipů. Velké ulity můžete „osázet“ tillandsiemi, což jsou ty podivuhodné rostliny, které nepotřebují substrát a živiny si vytahují kořeny ze vzduchu. Ale pozor, to je teorie, která platí v jejich domovině. Aby […]
Obrazy z lisovaných květů
Chcete si na stěnu zavěsit skutečný originál? Není to nic nedostupného, dokonce si takovou dekoraci můžete vlastnoručně vyrobit. Inspirací vám může být tradiční japonské umění oshibana. Ačkoli je sušení a lisování květin pro radost a na ozdobu nejspíš skoro tak staré jako lidstvo samo, k dokonalosti a uměleckému směru ho dovedli až Japonci někdy v […]
Potáhnout dort dokonale? Jde to!
Obdivujete nádherné fondánem nebo marcipánem potažené dorty v kuchařkách i na internetu a přemýšlíte, že se do toho jednou také pustíte, ale pořád ne a ne se k tomu odhodlat? Obavy z toho, jestli potahování zvládnete, jsou pochopitelné, protože práce s marcipánem nebo fondánem už vyžaduje trochu cukrářských zkušeností, a tak by se vám možná […]
Vybrat správné ponožky není jen tak
Měli byste jim věnovat stejnou pozornost, jako když si vybíráte boty. Protože i na ponožkách záleží, jak se vám bude chodit a jestli se budete cítit příjemně a pohodlně. Ponožky musí udržet vaše nohy v suchu, v zimě v teple, v létě by zas měly zabraňovat pocení a zápachu, jejich lemy nesmí škrtit a švy by vás neměly nikde […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Symfonie podzimu v Hliněné baště
iluxus.cz
Symfonie podzimu v Hliněné baště
Nastává nejbarevnější roční období. Pestrostí překypuje příroda i její dary, které se v kuchyni proměňují v jedinečnou symfonii chutí, vůní a barev. Dominují i podzimnímu menu restaurace Hliněná bašta
Nečekaný objev v Izraeli: Dokazuje malá tabulka, že je Bible starší, než jsme si mysleli?
epochalnisvet.cz
Nečekaný objev v Izraeli: Dokazuje malá tabulka, že je Bible starší, než jsme si mysleli?
Bible je nejposvátnější text křesťanství a judaismu, který lidé používají už tisíce let. O jeho vzniku toho ale stále mnoho nevíme. Nejstarší pasáže byly údajně sepsány někdy mezi 9. a 12. století př. n. l., což je pouze velmi nepřesný odhad. Nyní ale vědci přišli s unikátním objevem, který by mohl tuto záhadu konečně vyřešit!  
Orlí hnízdo na útesu
rezidenceonline.cz
Orlí hnízdo na útesu
Rezidence zasazená do úchvatného skalního masivu, tyčícího se nad jezerem Valle de Bravo v Mexiku, je příkladem organického spojení architektury, designu i přírody. Právě proto dostala příhodný název Symbiosis. Primárním záměrem sice bylo vytvořit harmonické propojení obytné zástavby s okolním prostředím, elegantní projekt, který vyrostl na velkorysém pozemku o rozloze tisíc čtverečních metrů, strategicky umístěném
Norisová opustila přítele a šla za jiným?
nasehvezdy.cz
Norisová opustila přítele a šla za jiným?
Jejich vztah měl být vždy tak trochu jiný, tajemný. V poslední době se ale zdá, že už si Soňa Norisová (51) žije jen vlastním životem. Hodně dlouho se mluví o tom, že hvězda seriálu Policie Modrav
Dcera i vnučka se zachovaly stejně jako já
nejsemsama.cz
Dcera i vnučka se zachovaly stejně jako já
Některé sklony se patrně v rodinách dědí. Alespoň u nás to tak bylo. Rodiče se obvykle snaží své děti vychovávat, aby nedělali stejné chyby, jako kdysi oni. Ne vždy se to ale povede. Vidím to na příkladu naší rodiny. Je mi teprve 55 let a už mám pravnouče. Nikomu ale nemůžu nic vyčítat. Nezabránila jsem
Horoskop nám řekl, že se k sobě nehodíme
skutecnepribehy.cz
Horoskop nám řekl, že se k sobě nehodíme
Věřila jsem, že si jsme s manželem souzeni. Pozdě jsem zjistila, že si mám na znamení při výběru lidí ve své blízkosti dávat daleko větší pozor. Bylo mi sedmnáct, přivydělávala jsem si na brigádě v jedné paštikárně a tam jsem potkala kluka, černovlasého s modrýma očima. Hned jsem se do něho zamilovala až po uši. Rodiče z toho nebyli nadšení,
Drůbeží rizoto
tisicereceptu.cz
Drůbeží rizoto
Suroviny na 6 porcí 6 kuřecích křídel směs zeleniny (mrkev, hrášek, kukuřice) 1 velká cibule 1 lžíce sladké mleté papriky 1 lžička čubrice (bulharské koření) 1 lžíce sójové omáčky podle chuti
Evoluce, nebo zázrak? Tajemní vesničané jsou odolní vůči arsenu
enigmaplus.cz
Evoluce, nebo zázrak? Tajemní vesničané jsou odolní vůči arsenu
Zvracení, průjmy, svalové křeče, ochrnutí, zástava srdce a následná smrt. Takové jsou účinky jednoho z nejspolehlivějších jedů na světě, arsenu. Do potíží vás dostane už jeho malé množství. V Argentin
Záplavy v Evropě: Připomínka hrozby extrémního počasí
21stoleti.cz
Záplavy v Evropě: Připomínka hrozby extrémního počasí
Ničivé záplavy, které zasáhly střední Evropu a vyhnaly z domovů tisíce lidí, jsou varovným signálem rostoucí hrozby extrémního počasí. Katastrofa postihla šest zemí a upozorňuje na měnící se klima, kt
Zlatý podzim je tu! Utečte z města do nitra středních Čech
epochanacestach.cz
Zlatý podzim je tu! Utečte z města do nitra středních Čech
Pro někoho je podzim tím nejmilejším ročním obdobím, pro jiného je to právě naopak. Podzim může mít mnoho podob. Může být sychravý, uplakaný, ale také zářivý a slunečný. A právě sluneční paprsky, které rozsvítí lesy halící se do zlaté barvy, jsou hlavní motivací, proč uniknout nudné šedi betonového města a vydat se na čerstvý vzduch
Ladislav Pohrobek: Dítě s královskou korunou
epochaplus.cz
Ladislav Pohrobek: Dítě s královskou korunou
Říkají mu Ladislav Postumus, protože přichází na svět až po smrti svého otce. Udržet dítě na trůnu dá práci jak v Čechách, tak v nevyzpytatelných Uhrách, kde odmítají uznat nemluvně za vladaře. V Čechách se naštěstí může kralevic spolehnout na statečného a obratného správce Jiřího z Poděbrad. Jaký ale vůbec Ladislav byl? Jak vypadal? Čím
Postavili Slované velkoměsto o 500 domech?
historyplus.cz
Postavili Slované velkoměsto o 500 domech?
Žena chystá oběd. Opatrně přihodí žhavé uhlíky z ohniště na desku z mazanice. Počká chvíli, než se její plocha rozpálí. Potom uhlíky opatrně smete zpátky a na pražnici nasype pár hrstí obilných zrn.   Do čtvercové polozemnice na levém břehu Vltavy, v místech u dnešních Roztok u Prahy, mezitím vstoupí muž. Ucítí škvařící se obilí: „Co máš