reklama

Zase to otravné mravenčení. Co když se často vrací?

Občas se to stane každému. Nohu si lidově řečeno přeležíte a pak vám chvíli na chodidle pobíhají mravenci. Banalita. Jenže co když se mravenčení vrací častěji?

Pocit mravenčení nebo brnění je vlastně hlášením, které nám posílají nervy oné partie: Něčím jsme je utlačili, podráždili nebo jim způsobili nedokrvení. To je celkem prostá podstata problému. Složitejší je to už s hledáním příčiny, neboť za opakovaným brněním se mohou skrývat různé choroby.

Cukrovka

Stát se to může i u zodpovědného diabetika, který dodržuje léčebná doporučení a jídelníček. Problém je v tom, že zvýšená hladina cukru v krvi poškozuje tenké cévky, které vyživují nervy. To vede k dráždění a posléze i poškození nervů, což se projeví mravenčením, brněním a poruchami citlivosti.

Ale pozor, tyto potíže se mohou ozývat i jako jeden ze signálů dosud nediagnostikované cukrovky, o níž postižený neví.

Právě z toho důvodu není prozíravé brát opakované mravenčení nohou na lehkou váhu a raději si co nejdříve nechat udělat vyšetření krve.

Potíže s cévami

V tomto případě je brnění a mravenčení jen podružným a doplňkovým signálem, že nohy trápí velký zdravotní problém. Mnohem výraznější jsou totiž pronikavé bolesti při pohybu. Mohou být tak intenzivní, že postižený musí při chůzi často odpočívat, v klidu se bolest pomine. Jenže tak je tomu jen v počátcích, s postupem nemoci už ani odpočinek nepřináší úlevu.

Zhoršování se přitom dá předpokládat, protože pravou příčinou je špatné prokrvení kvůli ateroskleróze. Tepny pak nedokážou přivádět tolik krve a kyslíku, kolik tělo potřebuje. Nedostatek kyslíku pak vyvolává onu bolest ve svalech.

Bez léčby mohou tyto potíže v krajním případě skončit až amputací nohy.

Nedostatek vitaminů B

Pro dobrou kondici nervové soustavy jsou nepostradatelné určité vitaminy skupiny B. Jejich nevýhodou je to, že si je tělo nedokáže uchovávat do zásoby, musíme je tedy pravidelně dodávat stravou.

B1 – bohatým zdrojem jsou celozrnné obiloviny, maso a ořechy. Nedostatek je u nás velmi vzácný, trpí jím především alkoholici. Následkem je nemoc beri-beri s postižením nervů.

B5 – zdroje jsou obdobné, především celozrnné obiloviny, dále vnitřnosti, vejce a luštěniny. Nedostatek vede k brnění i křečím končetin.

B6 – na jídelníček ho dostanete s vejci a také některými druhy zeleniny jako kapusta nebo špenát, je také v bramborách, luštěninách a ořechách. Nedostatek se ohlásí mravenčením, brněním i poruchami citlivosti.

Nervové poruchy

Brnění a mravenčení jsou chybným signálem, který mohou nervy vysílat, když jsou poškozené. Mohou být jen mechanicky utlačené – přesně to se stává, když si nohu takzvaně přeležíme nebo přesedíme. V závažnější poloze může ke chronickému utlačování nervů chodidla vést propad příčné klenby.

Kosti nártu pak mechanicky dráždí místní nervy, což bez léčby vede k otokům, deformaci chodidla a bolestem nejen při chůzi. Při opakovaném brnění nohou, nikoli jen chodidel, zase vzniká podezření na potíže s páteří.

Nervy mohou být ale poškozené i chemicky, například při časté konzumaci alkoholu. Zvýšené množství škodlivin se ale může do krve dostat i při onemocnění jater nebo ledvin, což jsou závažné stavy, proto se nevyplácí opakované mravenčení v končetinách podceňovat.

Pozor: Při častém brnění dlaně může jít o syndrom karpálního tunelu. Podstatou je utlačení nervů, které procházejí poměrně úzkou štěrbinou mezi zápěstními kůstkami. K tomuto problému mají výrazně větší sklon ženy, a to jak kvůli anatomickým předpokladům, protože mají zápěstí užší, tak i pro dlouhodobé přetěžování ruky především při péči o domácnost.

Nervy se uvolňují rutinním operačním zákrokem, potíže se však mohou po čase vrátit.

Roztroušená skleróza

Roztroušená skleróza je těžké onemocnění, při kterém imunita útočí na nervový systém a poškozuje ho. Brnění a mravenčení patří mezi nejlehčí následky onemocnění, nemoc se jimi může také nenápadně hlásit. Roztroušená skleróza je sice nevyléčitelná, přesto se stav a budoucí vývoj dá nejlépe ovlivnit v počátcích.

Proto i v tomto případě platí nepodceňovat chronické brnění a mravenčení a nechat se vyšetřit.

Foto: Shutterstock

Štítky: , , ,
reklama

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Komentáře

Nenechte si ujít další zajímavé články

Pozoruhodný svět vyder
21stoleti.cz

Pozoruhodný svět vyder

Je známo, že polovodní savci jsou velmi...
Whistlerova matka: Skandální obraz spořádané ženy
epochaplus.cz

Whistlerova matka: Skandální...

Kdyby byla modelka Maggie spolehlivá,...
Le Chaton: Podzimní péče o pleť s leknínem a malinami
iluxus.cz

Le Chaton: Podzimní péče o...

Aby pleť po letním slunění vypadala dobře i...
Opravdu má Matonoha mladší milenku?
nasehvezdy.cz

Opravdu má Matonoha mladší...

Má doma krásnou manželku, ale...
Spadl život na Zemi z vesmíru?
enigmaplus.cz

Spadl život na Zemi z vesmíru?

Mezi úvahami, které se věnují teoriím vzniku...
Pompeiova smrt: Caesarova rivala odsoudili k smrti rádci egyptského krále
epochaplus.cz

Pompeiova smrt: Caesarova...

Jedním z ikonických mužů doby, kdy Římské...
Tichomořské sídlo Matta Damona
rezidenceonline.cz

Tichomořské sídlo Matta Damona

Poprvé za celá desetiletí se věhlasný...
Italská sekaná s paprikami a olivami
tisicereceptu.cz

Italská sekaná s paprikami...

Když se řekne sekaná, vybaví se nám nejspíše...
Domažlice, srdce Chodska
epochanacestach.cz

Domažlice, srdce Chodska

Město Domažlice a celá...
Plánuje se Soukupem brzy založit rodinu?
nasehvezdy.cz

Plánuje se Soukupem brzy...

Vztah AGÁTY...
Jak se rozhoduje buňka?
epochalnisvet.cz

Jak se rozhoduje buňka?

Prestižní evropský grant – ERC...
Mám dítě, ale ne muže
skutecnepribehy.cz

Mám dítě, ale ne muže

Už jako malá jsem si přála mít...
0 shares