Domů     Zase to otravné mravenčení. Co když se často vrací?
Zase to otravné mravenčení. Co když se často vrací?
2.9.2022

Občas se to stane každému. Nohu si lidově řečeno přeležíte a pak vám chvíli na chodidle pobíhají mravenci. Banalita. Jenže co když se mravenčení vrací častěji?

Pocit mravenčení nebo brnění je vlastně hlášením, které nám posílají nervy oné partie: Něčím jsme je utlačili, podráždili nebo jim způsobili nedokrvení. To je celkem prostá podstata problému.

Složitejší je to už s hledáním příčiny, neboť za opakovaným brněním se mohou skrývat různé choroby.

Cukrovka

Stát se to může i u zodpovědného diabetika, který dodržuje léčebná doporučení a jídelníček. Problém je v tom, že zvýšená hladina cukru v krvi poškozuje tenké cévky, které vyživují nervy.

To vede k dráždění a posléze i poškození nervů, což se projeví mravenčením, brněním a poruchami citlivosti. Ale pozor, tyto potíže se mohou ozývat i jako jeden ze signálů dosud nediagnostikované cukrovky, o níž postižený neví.

Právě z toho důvodu není prozíravé brát opakované mravenčení nohou na lehkou váhu a raději si co nejdříve nechat udělat vyšetření krve.

Potíže s cévami

V tomto případě je brnění a mravenčení jen podružným a doplňkovým signálem, že nohy trápí velký zdravotní problém. Mnohem výraznější jsou totiž pronikavé bolesti při pohybu.

Mohou být tak intenzivní, že postižený musí při chůzi často odpočívat, v klidu se bolest pomine. Jenže tak je tomu jen v počátcích, s postupem nemoci už ani odpočinek nepřináší úlevu.

Zhoršování se přitom dá předpokládat, protože pravou příčinou je špatné prokrvení kvůli ateroskleróze. Tepny pak nedokážou přivádět tolik krve a kyslíku, kolik tělo potřebuje. Nedostatek kyslíku pak vyvolává onu bolest ve svalech. Bez léčby mohou tyto potíže v krajním případě skončit až amputací nohy.

Nedostatek vitaminů B

Pro dobrou kondici nervové soustavy jsou nepostradatelné určité vitaminy skupiny B. Jejich nevýhodou je to, že si je tělo nedokáže uchovávat do zásoby, musíme je tedy pravidelně dodávat stravou.

B1 – bohatým zdrojem jsou celozrnné obiloviny, maso a ořechy. Nedostatek je u nás velmi vzácný, trpí jím především alkoholici. Následkem je nemoc beri-beri s postižením nervů.

B5 – zdroje jsou obdobné, především celozrnné obiloviny, dále vnitřnosti, vejce a luštěniny. Nedostatek vede k brnění i křečím končetin.

B6 – na jídelníček ho dostanete s vejci a také některými druhy zeleniny jako kapusta nebo špenát, je také v bramborách, luštěninách a ořechách. Nedostatek se ohlásí mravenčením, brněním i poruchami citlivosti.

Nervové poruchy

Brnění a mravenčení jsou chybným signálem, který mohou nervy vysílat, když jsou poškozené. Mohou být jen mechanicky utlačené – přesně to se stává, když si nohu takzvaně přeležíme nebo přesedíme.

V závažnější poloze může ke chronickému utlačování nervů chodidla vést propad příčné klenby. Kosti nártu pak mechanicky dráždí místní nervy, což bez léčby vede k otokům, deformaci chodidla a bolestem nejen při chůzi.

Při opakovaném brnění nohou, nikoli jen chodidel, zase vzniká podezření na potíže s páteří.

Nervy mohou být ale poškozené i chemicky, například při časté konzumaci alkoholu.

Zvýšené množství škodlivin se ale může do krve dostat i při onemocnění jater nebo ledvin, což jsou závažné stavy, proto se nevyplácí opakované mravenčení v končetinách podceňovat.

Pozor: Při častém brnění dlaně může jít o syndrom karpálního tunelu. Podstatou je utlačení nervů, které procházejí poměrně úzkou štěrbinou mezi zápěstními kůstkami.

K tomuto problému mají výrazně větší sklon ženy, a to jak kvůli anatomickým předpokladům, protože mají zápěstí užší, tak i pro dlouhodobé přetěžování ruky především při péči o domácnost.

Nervy se uvolňují rutinním operačním zákrokem, potíže se však mohou po čase vrátit.

Roztroušená skleróza

Roztroušená skleróza je těžké onemocnění, při kterém imunita útočí na nervový systém a poškozuje ho. Brnění a mravenčení patří mezi nejlehčí následky onemocnění, nemoc se jimi může také nenápadně hlásit.

Roztroušená skleróza je sice nevyléčitelná, přesto se stav a budoucí vývoj dá nejlépe ovlivnit v počátcích. Proto i v tomto případě platí nepodceňovat chronické brnění a mravenčení a nechat se vyšetřit.

Foto: Shutterstock

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
5.7.2024
Bolestí naší doby je přetíženost, někdy míváme tolik úkolů, že začínáme zapomínat. A tak hledáme, co by nám pomohlo hlavu zase nastartovat. Řešením mohou být „chytré drogy“. Aby bylo jasno, nejde o drogy v pravém slova smyslu. Řeč je o bylinách obsahujících tzv. nootropní látky, které jsou používány ke zlepšení paměti, inteligence, pozornosti a koncentrace. Zvyšují prokrvení centrální nervové sou
27.6.2024
Že je v lese blaze, víme všichni. Vědce ovšem zajímalo proč přesně. Zjistili, že důvodů je vícero. Klesá hladina stresového hormonu Proto cítíme v lese takovou psychickou úlevu. Zklidňuje se zrychlený pulz, polevují úzkosti a psychické napětí. Díky tomu pociťujeme i příliv energie, o níž nás stresová reakce jinak obírá. A to není vše, podle jedné nizozemské studie se snížení stresu v zalesněné
25.6.2024
Nohy bolí, když moc chodíme, když moc sedíme, dokonce i při viróze. Naštěstí máme prostředky z přírodní lékárny, které jsou dost účinné, aby přinesly úlevu. Rozmarýnová koupel Rozmarýn povzbuzuje krevní oběh. A to právě potřebujeme, pokud nám nohy otékají a těžknou právě kvůli horšímu prokrvení. Čilejší krevní oběh stagnující tekutiny zase odvede pryč. Jak na to? * Svaříme 2 lžíce rozmarýnové
20.6.2024
Může se to stát každému a není to žádná ostuda. Vždyť některou z mnoha fóbií prý trpí až deset procent z nás. Poprvé se často objeví v dětství a je následkem nějakého traumatického zážitku, třeba zranění. Často na nás své strachy přenesou rodiče, typicky strach ze zvířat nebo z odběru krve. Tyhle fóbie časem většinou vymizí, ale někdy se ještě prohloubí a v průběhu života se mohou objevit další.
18.6.2024
Snažíte se, odpíráte si kdejaké jídlo, vyzkoušeli už jste snad všechny diety, které existují, a výsledky se ne a ne dostavit. A tak marně přemýšlíte, proč zrovna vaše váha se ani nehne. Důvodů může být celá řada. Tady je sedm nejčastějších: * Jíte málo Abyste nepřibírali, nesmíte hladovět, vždycky byste se měli cítit plní energie. Jenže jak toho dosáhnout, když musíte přijímat méně kalorií než
reklama
reklama
Šikovné tipy
V čem tkví tajemství orientálních parfémů?
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám […]
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný […]
Potřebujete si rychle zchladit žáhu?
Běžně po ruce bývá jedlá soda nebo si můžete skočit do lékárny pro léky, které neutralizují palčivou kyselost žaludeční šťávy. Jenže potíže se můžou rychle vrátit, neboť problém bývá složitější. Čistě technicky pálení žáhy způsobuje žaludeční šťáva, která nechtěně vystoupá do jícnu, kde vůbec nemá být. Sliznice jícnu na kyselinu není stavěná na odolávání kyselině, […]
Velký úklid v lednici! Jak na něj?
Když potraviny v lednici umístíte na vhodné místo, prospěje to jim i chladničce. Obojí déle vydrží. To samo o sobě ale jistě nestačí. Minimálně jednou za čtvrt roku byste měli šuplíky, police i stěny chladničky pořádně umýt. Částečný úklid totiž nemá smysl, bakterie z ostatních ploch umyté části rychle osídlí. Jídlo napřed proberte Z lednice […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kdy už si mě vezmeš Prachaři?
nasehvezdy.cz
Kdy už si mě vezmeš Prachaři?
Půvabná herečka ze seriálu Jedna rodina Sara Sandeva  (27) už tři roky tvoří pár se starším hercem Jakubem Prachařem (40). Možná je tak pomalu na čase vztah někam posunout. Nabízí se pochopitelně sv
Nadopujte se všemi béčky
nejsemsama.cz
Nadopujte se všemi béčky
Vitaminů skupiny B je celkem osm a všechny by se pro naše zdraví přetrhly. Pečují o kůži, vlasy, nervy i srdce. Ne vždy jich ale přijímáme tolik, kolik potřebujeme. Mrkneme se na zoubek těm nejdůležitějším z celé skupiny a pro začátek si můžeme říct, že i když máte jejich spotřebu pokrytou, stres, kouření, pití alkoholu nebo velkého množství kávy či čaje vedou
Moderní obývací pokoj
rezidenceonline.cz
Moderní obývací pokoj
Text: Alena Müllerová Foto: Archiv firem
Union Glashütte opět partnerem závodu veteránů napříč Saskem
iluxus.cz
Union Glashütte opět partnerem závodu veteránů napříč Saskem
Jen málokomu se podaří dopřát si tak jedinečný zážitek s klasickými automobily, jakým je závod Sachsen Classic. V jeho rámci se v polovině srpna opět přesunou závodníci kultovní setinové rallye ze Cvi
Horská dráha: Už Kateřina Veliká zbožňuje klouzání!
epochaplus.cz
Horská dráha: Už Kateřina Veliká zbožňuje klouzání!
Některé se řítí rychlostí přes 200 km/hod. Jiné sviští ve výšce 139 metrů. Občas se ocitnete hlavou dolů. Ruská carevna by zírala, kdyby viděla, co vzešlo z její kratochvíle. Horské dráhy patří k nevyhledávanějším atrakcím zábavních parků po celém světě. Protože kdo by si nechtěl užít adrenalinovou jízdu a zažít chvíle čisté euforie. Zábava pro
Kadeřníkovi královy metresy prošlo i znásilnění
historyplus.cz
Kadeřníkovi královy metresy prošlo i znásilnění
Když králova metresa prochází uličkou dvořanů, ulpívají na ní desítky párů očí, které hodnotí každičký detail jejího vzhledu. Jen ať se dívají, má krásné šaty, líčení podle poslední módy, vzácný parfém, a hlavně vysoký účes, jehož tvorba zabrala celé hodiny. Jistý muž, který je nositelem starobylého a prestižního Řádu svatého Michala, dokončuje spis Chvála účesů
Temný stín mě pronásledoval městem až domů
skutecnepribehy.cz
Temný stín mě pronásledoval městem až domů
Ten duch se na mě přilepil v parku u křížku a pronásledoval mě celou cestu, marně jsem před ním utíkala, zachránila mě až lávka přes potok. Stalo se to před několika lety, když jsem se vracela s manželem, již značně společensky upraveným, z večírku u jeho bratra. Švagrová nás přemlouvala, abychom přespali u nich. Já ale chtěla domů do své postele, a tak
Tajemství obrazu v proslulé galerii: Opravdu je na něm létající talíř?
enigmaplus.cz
Tajemství obrazu v proslulé galerii: Opravdu je na něm létající talíř?
Hledat důkazy existence UFO v proslulé florentské galerii Uffizi není zase tak bláhové, jak by to původně vypadalo. Záhadný obraz na vás čeká ve druhém patře galerijního objektu. Výtvarné dílo vzniklo
Archeologové u Kutné Hory odkryli osadu starou 7 000 let
21stoleti.cz
Archeologové u Kutné Hory odkryli osadu starou 7 000 let
Dosud neznámou neolitickou osadu u Kutné Hory objevili badatelé z Archeologického ústavu AV ČR. Unikátní je v tom, že v následujících tisíciletích na jejím místě nevznikla žádná jiná sídliště a díky t
Švýcarsko jako země sýra
epochanacestach.cz
Švýcarsko jako země sýra
Sýr je fenoménem švýcarské gastronomie. Vychutnávání sýra ve Švýcarsku se dá přirovnat asi k vychutnávání slivovice u nás či vína ve Francii. Švýcaři mají své oblíbené lahůdky, ale i lokální speciality. Některé ze sýrů se dosud vyrábějí tradičním způsobem, tedy ručně přímo na pastvinách. Takové sýry jsou k dostání jen na zdejších trzích. Který koupit?
Španělské ptáčky
tisicereceptu.cz
Španělské ptáčky
Většina z nás omáčky miluje. Španělský ptáček patří mezi klasické recepty české kuchyně. Příprava není vůbec složitá. Suroviny 4 plátky z hovězí kýty (celkem asi 600 g) 2 natvrdo uvařená vejce
Poslední britská čarodějnice: Kdo byla Helena Duncan?
epochalnisvet.cz
Poslední britská čarodějnice: Kdo byla Helena Duncan?
Helena Duncan si jako malé děvče vyslouží přízvisko pekelná, neboť tvrdí, že umí mluvit s mrtvými. Od té doby své okolí zahrnuje jedním proroctvím budoucnosti za druhým a jako dospělá se díky tomu stane uznávanou čarodějnicí. Dnes však o jejích schopnostech mnozí pochybují, neboť je údajně doloženo, že při seancích podváděla. Je to pravda? Je