Sněhově bílá, nadýchaná peřina na dortu nebo na poháru s ovocem, anebo hrouda sraženého tuku vypouštějící na talíři mastnou tekutinu? Proč se někdy šlehačka povede a jindy zkazí celý dojem z moučníku?
Celkem často se stává, že šlehačka za normálních okolností při šlehání ne a ne ztuhnout. Narychlo pak přidáváme různé ztužovače, ale výsledný efekt stejně nebývá valný. Jindy se zase místo do pěny vyšlehá na hrudkovité máslo.
Mezi hospodyňkami se šíří různé „zaručené rady“, někdy skutečně pomůžou, jindy stejně nadýchané pochoutky nedocílíme.
Jak postupovat
Existuje mnoho šlehacích pomůcek na ruční nebo elektrický pohon, ty jsou však k ničemu bez náležitého vychlazení smetany na nejméně 8 °C. Znalci doporučují vložit předem do ledničky také šlehací nádobu a metličky, případně šlehat smetanu v nádobě ponořené do kotlíku s ledem.
Kvalitní smetana by se měla našlehat do dvou minut. Na konci této doby by měla přinejmenším zdvojnásobit svůj objem. Při pokojové teplotě, tedy do 20 °C, by si šlehačka měla udržet svůj tvar alespoň dvě hodiny.
V čem je chyba?
Stává se, že i když použijeme všechny předepsané postupy a například i ztužovač, přesto se stále šlehačka nechce dotuha ušlehat.
Potom bude náš problém zcela jistě v tom, že jsme ke šlehání použili nádobu, na jejíž stěně jsou zachyceny byť jen nepatrné zbytky mastnoty. Ke šlehání totiž musíme používat pouze dokonale odmaštěné a naprosto čisté nádobí.
Obecně platí
Smetana musí mít minimálně 33 % tuku (i když by měla stačit i 30%).
Musí být pořádně vychlazená – před šleháním ji asi na čtvrt hodinky dejte do mrazáku.
Také šlehací metly a nádoby na šlehání nechte „namrazit“.
Při šlehání zapněte mixér na nejvyšší stupeň.
Při šlehání točte miskou se smetanou dokola.
Dejte pozor, ať nešleháte příliš dlouho, pak se přešlehá a spadne, nebo zhrudkovatí.
Pečliví buďte při ručním šlehání – šlehačka se rychle srazí na máslo.
Ztužovač používejte výjimečně, bývá ve šlehačce cítit a může i zhoršit chuť.
Můžete použít i láhev na bombičky, chuť je ale potom dost odlišná.
Pařížskou (s kakaem) šlehačku po svaření a vychlazení lehce chvilku šlehejte a nechte 24 hodin odpočinout v lednici a pak ji teprve ušlehejte.
Tip Paní domu na domácí pařížskou šlehačku: 1/4 litru polotučného mléka•125 g kvalitního másla (polovinu kostky) •1 lžička kakaového prášku
V malém množství mléka rozmíchejte kakao a potom přidejte ke zbylému mléku. Nechte na plotně hodně zahřát, ale nesmí se vařit.
Do mixéru nakrájejte máslo, zalijte horkým mlékem a asi 5–7 minut naplno šlehejte.
Uložte do lednice a druhý den vyšlehejte jako normální šlehačku.
Text: Marie Šrámková, foto: archiv firem a Shutterstock