Domů     Potřebujete nový kávovar?
Potřebujete nový kávovar?
26.4.2024

Doby, kdy jsme znali jen českého „turka“, jsou už dávno pryč a mnozí z nás si na kávě chtějí opravdu pochutnat. Uvažují proto o koupi kávovaru. Jak se ale vyznat v té nepřeberné nabídce přístrojů?

První věc, kterou byste měli před nákupem kávovaru zvážit, je reálná spotřeba kávy. Pokud se u vás doma denně vypijí 1-4 šálky kávy, nemusíte se starat o objem nádoby na vodu ani o rychlost přípravy. Vystačíte si s menším a cenově dostupnějším kávovarem.

Důležitá pak je otázka, jaký druh kávy pijete. Je to intenzivní espresso, anebo káva s bohatou mléčnou pěnou? Podle všech kritérií a preferencí pak hledejte univerzální kávovar. Můžete za něj dát několik stovek, ale i tisíce korun.

Pákový kávovar

Počítejte s tím, že koupí takového kávovaru vaše investice do vybavení nekončí.

Budete totiž potřebovat nejen mlýnek na kávu – mlýnky jsou součástí pouze dražších a profesionálních přístrojů – ale i pěchovadlo (to někdy bývá součástí přístroje), podložku či odklepávač.

Při samotné přípravě kávy se musíte naučit i takovým věcem, jako je extrakce či údržba kávovaru.

*Všímejte si čerpadla

Prvním bodem, kterého si u pákového kávovaru všímejte, je, zda má vibrační nebo rotační čerpadlo.

Nejlepší variantou je čerpadlo rotační, které poskytuje stálý tlak a umožňuje nastavení na ideálních 9 barů. Jsou jím vybaveny hlavně profesionální kavárny, proto spadají do nejvyšší cenové kategorie. Nevýhodou rotačního čerpadla je i jeho velikost a váha.

Součástí levnějších kávovarů je většinou vibrační čerpadlo, které je malé, lehké, ale jeho velkou nevýhodou je nemožnost regulace tlaku. Kompromisem je střední třída kávovarů s OPV ventilem, díky kterému lze výši tlaku alespoň omezit na požadovaných 9 barů.

*Nastavitelná teplota vody

Tato funkce je také důležitá. Regulace teploty na výstupu se označuje zkratkou PID. Zvýšení nebo snížení teploty vody byť jen o dva stupně může výrazně změnit chuťové vyznění připravené kávy, takže jde o důležitou funkci kávovaru. Pokud kávovar tuto funkci má, spadá opět do dražší kategorie.

*Zpěňovací tryska na mléko

Se správnou technikou napěňování mléka můžete dosáhnout pěny vhodné i na latte art. K tomu však musíte mít kávovar s kvalitní tryskou. Ty mívají tlak 1-1,5 baru a mléko se napěňuje přes tzv. bojler.

*Příslušenství a náhradní díly k pákovým kávovarům

Při nákupu kávovaru je dobré myslet dopředu na investice do speciálních náhradních dílů.

Někteří výrobci totiž vůbec nenabízejí náhradní díly, jako je páka, přetlakové a nepřetlakové sítko ve své standardní nabídce, případně nemají příslušenství kompatibilní s výrobky jiných značek a vy jste pak nuceni kupovat díly od značky, které mohou být i několikanásobně dražší.

Automatický kávovar

Skvěle se hodí do kanceláří, kde není možnost se přípravě kávy více věnovat, ale je vhodný i pro domácí účely. Kávu si v něm připravíte rychle a bez námahy, stisknutím jednoho tlačítka. Automatická příprava je však vždy na úkor chuti kávy.

Lepší automaty nabízí možnost volby intenzity výsledného nápoje, případně nastavení hrubosti mletí kávy. Poloautomatický espresso kávovar nabízí rovněž možnost přípravy mnoha nápojů, ale používá se zde již mletá káva nebo kávové E.S.E. pody.

Příprava kávy v poloautomatickém kávovaru vyžaduje více práce než v automatickém kávovaru.

*Pozor na spařovací jednotku

Levnější typy automatických kávovarů mívají většinou vestavěný mlýnek, jímž voda proteče příliš rychle, káva je pak nevýrazná a mdlá.

Některé dražší varianty ale mají už robustnější spařovací jednotku, která zpomaluje průtok vody kávou, čímž pak připravenou kávu výrazně přiblíží výsledku z pákového kávovaru. Je možné v něm nastavit jak množství kávy, tak hrubost mletí.

*Služby a servis

U automatického kávovaru je doporučeno jednou za šest měsíců pročistit spařovací jednotku, tedy odvézt kávovar do servisu.

Připravte se na to, že i mezi servisováním byste měli o stroj pečovat, například jej musíte odmašťovat čisticí tabletou na automatické kávovary a odvápňovat.

Každý kávovar vyžaduje čas od času servis, proto při koupi zvažujte, jaké služby prodejce nabízí, jakým způsobem probíhá reklamace, kam bude potřeba kávovar odvézt na servis, případně zda dostanete po tu dobu náhradní přistroj.

Kávovary na kapsle

Kapslové kávovary za poslední roky prošly velkými změnami a dnes už většina kvalitních kávovarů tohoto druhu pracuje s čerpadlem s dostatečným tlakem a má ve svojí výbavě i nádobku na mléko a pěniče mléka.

Dokážou tak připravit výborné espresso, ale i latte macchiato či cappuccino. Každá kapsle v sobě obsahuje dávku čerstvě namleté kávy, která byla vakuově zabalená, proto při kontaktu se vzduchem neztratí nic ze svojí intenzity.

Výhodou tak je, že není třeba se starat o namletí kávových zrn ani se strachovat, za jak dlouho umletou kávu zpracujete. Kapslové kávovary jsou vhodnou volbou pro ty, kteří chtějí mít horký nápoj na stole do minuty.

Některé kapsle mají navíc zvenku čárový kód, z něhož umí kávovar přečíst recept a odměřit správné množství všech ingrediencí.

Jednoduchý překapávač

S ním je příprava kávy rychlá a snadná, dokonce si můžete připravit velké množství kávy najednou. Dalším plusem bývá to, že káva není oproti espressu tak silná, a třetí nespornou výhodou je nízká pořizovací cena kávovaru a snadná údržba.

Překapávače kávy dělíme na klasické a elektrické. Zatímco s elektrickými je proces téměř bez vaší účasti, u klasických jde spíše o specifické překapávače, jako jsou drippery, vacuum poty, aeropressy či moka konvičky.

*Nekvalitní filtr ovlivní chuť

Překapávač na kávu vybírejte podle příkonu, objemu nádoby na kávu a jeho dalších funkcí. Nepodceňujte ani výběr filtrů – nekvalitní filtr totiž negativně ovlivní chuť kávy.

Existují filtry papírové, které jsou určeny na jedno použití a vyplatí se na nich nešetřit. Filtry z umělé hmoty jsou vyjímatelné a dobře omyvatelné, lze je proto použít opakovaně.

Překapávání kávy přes bavlněný filtr trvá déle, jelikož je jemnější než papírový nebo plastový. Bavlna však dokáže propustit více kávových olejů a chuť kávy pak bývá bohatší.

*Zkontrolujte si rozměry

Aby se vám překapávač vešel na předem vybrané místo, je třeba si pohlídat jeho rozměry a hmotnost. Pokud s přístrojem nebudete hýbat, klidně si vyberte stabilní kovový model.

Pokud jej ale budete pravidelně převážet třeba na chatu, praktičtější bude plastový překapávač na kávu.

*S mlýnkem

Kvalitní překapávače mívají zabudovaný přístroj s mlýnkem. Jeho pořízení ale není nijak levné – vyjde vás i na čtyři tisíce korun. Samozřejmě i v této kategorii jsou ještě dražší přístroje, ty však jsou určeny pro výrazně větší objemy připravované kávy.

Presovač – french press

Jak si v něm kávu připravit? Do skleněné nádoby ve tvaru válce opatřené nerezovým sítkem nasypete potřebné množství kávy podle počtu porcí a požadované „síly“ kávy.

Doporučuje se spíše jednodruhová nahrubo namletá káva, připomínající krystalový cukr či jemnější písek. Vše pak zalijete odpovídajícím množstvím vody, která má být těsně pod bodem varu, tedy okolo 92–96 °C. Takto zalitou kávu necháte asi čtyři minuty louhovat.

Na nádobu pak nasadíte píst s otvory a vytvořený lógr tlačíte dolů. Poté kávu slijete, aby se dál nelouhovala, a servírujete.

Něco kávového ke kávě

Irské kávové muffiny (Irish Coffee Muffins)

1 vejce, 200 g hladké mouky, 60 g cukru, 50 g másla, 50 ml smetany na šlehání, 70 g rozpustné kávy, 50 ml whisky, prášek do pečiva, sůl.

Troubu předehřejte na 200 °C, smíchejte všechny suroviny a důkladně promíchejte. Směs naplňte do papírových formiček na muffiny a dejte do trouby péct na 20 minut.

Čokoládovo-kávové šálky

200 g tmavé čokolády s vysokým obsahem kakaové hmoty, 100 ml silné kávy, 4 lžíce oblíbeného alkoholu – například rumu či brandy, 400 ml smetany ke šlehání, 1 lžíce třtinového cukru a kakao na ozdobu.

1) Rozlámejte čokoládu na malé kousky a smíchejte s kávou a alkoholem. V kastrůlku přiveďte k varu 250 ml smetany, ztlumte, přidejte čokoládovou směs a míchejte, až se čokoláda rozpustí a bude hladká. Rozdělte do šesti šálků a nechte v chladničce přes noc odpočinout.

2) Před podáváním ušlehejte zbylých 150 ml smetany s cukrem na tuhou šlehačku. Šálky s čokoládovou směsí ozdobte šlehačkou a posypte kakaem tak, aby vše vypadalo jako cappuccino.

Text: Olga Böhmová, foto: Shutterstock

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
27.5.2024
Když zbude doma chleba, a stává se to často, není nic snazšího, než udělat topinky. Někdo dává přednost toustům, ale to je jedno, pravidla jsou skoro stejná. Udělat topinky přece není žádný problém, řeknete si. A už se těšíte, jak si na nich pochutnáte třeba s česnekem nebo k tataráku či s nějakou pomazánkou. Jenže co když se nepovedou? Možná děláte nějakou chybu. Navíc možností, jak udělat chutn
24.5.2024
Nejen proto, že zero waste nebo hezky česky od čumáčku po ocásek je moderní, ale pokud se budete snažit zpracovat každý kousek suroviny, nebudete nic vyhazovat, ušetříte a můžete vymyslet i opravdu zajímavou kulinární kreaci. Možná jste si toho už všimli. Nějak se vám nedaří spotřebovat všechno, co nakoupíte, a tak lecjaká surovina končí v koši. Nejste v tom sami, děje se to nám všem ve větší či
22.5.2024
Se sílícím trendem veganství a vegetariánství se stále častěji stává tématem, a to jak zastánců, tak i odpůrců jídelníčku bez masa, ústřední otázka: Jak důležité je vlastně maso pro naše zdraví? Žijeme v zemi s tradičně vysokou spotřebou masa. A také s tradičně vysokým výskytem rakoviny střeva a srdečně-cévními nemocemi jako nejčastější příčinou úmrtí, což má vše prokazatelnou souvislost se zálib
21.5.2024
Všichni jsme o něm už slyšeli, ovšem málokdo z nás může říct, že ho ochutnal, nebo je dokonce jeho pravidelným jedlíkem. Škoda. Kimchi totiž patří mezi pět nejzdravějších pokrmů světa. V korejských restauracích se miska kimchi automaticky podává ke každému jídlu zdarma. Přitom by se mohlo vyvažovat zlatem: výrazně snižuje špatný cholesterol, bojuje proti volným radikálům, reguluje hladinu cukru v
18.5.2024
Nebudou se lepit na zuby a postup je velmi snadný díky jednoduchému fíglu. Nebudete potřebovat nic než běžný bílý cukr a trochu smetany. I tajná ingredience, která zaručí měkkost bonbonů, je běžná – jde o obyčejnou jedlou sodu. Tak pojďme na to! Do vyššího hrnce dejte 250 g bílého cukru a 50 ml vody. S cukrem neexperimentujte, nezkoušejte hnědý ani třtinový, obsahují melasu a karamel by se p
reklama
reklama
Šikovné tipy
Do boje proti vodnímu kameni!
Také vás zlobí, že se usazuje všude? Na dlaždičkách, ve varné konvici, v pračce, na všech místech, která přicházejí do kontaktu s vodou. Jeho odstranění nemusí být nijak složité, stačí jen dát pozor na některé citlivé povrchy a rozhodnout se, zda použijete chemii, nebo některý z domácích přírodních prostředků. 3 zásadní otázky: * Co je […]
Ať se to jen blýská!
Otisky prstů, šmouhy a kapky vody dokáží výrobky z kovu nevzhledně změnit. Čas od času je proto potřeba je důkladně očistit. Zkušené hospodyňky vědí, že na nežádoucí skvrny, které se objevují na okrasných dekoracích, úchytkách či nádobí, často pomáhá ocet, citronová šťáva či roztok jedlé sody. Měď *Koupelna Pokud máte v koupelně měděné vybavení, zřejmě […]
Patchworkové taštičky nejen na mobil
Každé sváteční švadleně se doma nashromáždí hromada zbytků látek. Pak stačí přikoupit vatelín, barevný zip a popustit uzdu fantazii. Oproti patchworkovým dekám, přehozům, ale i polštářům vystačíte při šití pouzdra nebo kosmetické taštičky skutečně s malými zbytky látek. Pouzdro na mobil Příprava Obkreslete tvar mobilu na jemný papír a přidejte kolem obvodu 1 cm. Pak […]
Nechtěný pozůstatek zimy: Plíseň v bytě
Nejlepší obranou proti plísním je sucho. To ale dost dobře není možné udržet v koupelnách ani kuchyních, navíc po zimě, kdy jsme tolik nevětrali. Pára vzniká při vaření, praní, sušení a sprchování. Pokud ji včas neodsajete digestoří a ani řádně neodvětráte, kondenzuje na zdech a posléze se do nich vsakuje. Pak už není daleko k […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Top Class hostil unikátní večeři s hodiářskou značkou Union Glashütte a posádkou slavného vozu Duckar
iluxus.cz
Top Class hostil unikátní večeři s hodiářskou značkou Union Glashütte a posádkou slavného vozu Duckar
Když se magazín Top Class spojil s ateliérem Chronoshop, bylo jasné, že se chystá něco výjimečného. Výsledkem byla nezapomenutelná večeře, která přilákala skutečně zajímavé hosty. Hlavní hvězdou večer
Tajemný Stonehenge nepřestává lákat
enigmaplus.cz
Tajemný Stonehenge nepřestává lákat
Tajemná kamenná stavba je jednou z nejznámějších turistických atrakcí Británie. Návštěvníků se líbí tajuplná atmosféra místa, jehož účel ani okolnosti vzniku dodnes nebyly objasněny. Co o podivuhodné
Chřestový krém s pošírovaným vejcem
tisicereceptu.cz
Chřestový krém s pošírovaným vejcem
Suroviny 25 g másla 350 g zeleného chřestu 3 šalotky 2 hrsti špenátu 2 stroužky česneku 700 ml zeleninového vývaru sůl 3 plátky chleba 4 vejce olivový olej Postup Máslo a olej rozehř
HI-TECH kuchyně
rezidenceonline.cz
HI-TECH kuchyně
Také pro jednu z nejdůležitějších součástí obytného prostoru je důležitá harmonie designu a technologií. Jen tak kuchyně získá nejen potřebnou funkčnost a komfort, ale také moderní estetickou přitažlivost. Jedním z nejvýraznějších trendů v kuchyňském designu je použití pastelových barev, jako je pudrově růžová, šeříková, broskvová nebo vanilková. Ostatně tři ze jmenovaných odstínů se staly uznávanými
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
historyplus.cz
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
Elegán s graciézními pohyby tančí ve světle reflektorů. Miláček národa stále hledá partnerku, která mu bude důstojným protějškem. A pak jednoho dne spatří tu pravou. Světový film v tu chvíli získá legendu – duo Ginger a Fred. Přistěhovalec z Rakouska Fritz Austerlitz (1868–1923) pracuje v pivovaru v americké Nebrasce a se svým životem je docela spokojený. Zato
Manžel Rybové nevyznává lásku?
nasehvezdy.cz
Manžel Rybové nevyznává lásku?
Nestárnoucí herečka ze seriálu Ulice Linda Rybová (48) už mnoho let tvoří pár s hercem ze seriálu Specialisté Davidem Prachařem (65). Za všechny společné roky se ale tak moc nespekulovalo o krizi jak
Studená letní polévka
nejsemsama.cz
Studená letní polévka
Suroviny: 250 ml jahodového džusu 250 ml vody 160 g cukru 500 g jahod 200 g bílého jogurtu špetka skořice Na ozdobu: 8 jahod lístky máty 100 ml smetany ke šlehání Postup: V rendlíku zahřejte jahodový džus se 150 ml vody, přidejte špetku skořice a cukr a pomalu zahřívejte. Jakmile se směs začne vařit, stáhněte
Syrovým mlékem proti ptačí chřipce? Rozhodně ne!
21stoleti.cz
Syrovým mlékem proti ptačí chřipce? Rozhodně ne!
Sociálními sítěmi se jako lavina šíří nový gastronomický „trend“. V jeho rámci lidé bez odborného vzdělání radí Američanům, aby konzumovali syrové kravské mléko. Údajně by totiž právě takto měli získa
Pánské tenisky pro každodenní stylizaci
epochanacestach.cz
Pánské tenisky pro každodenní stylizaci
Tenisky jsou obuv, kterou můžete nosit většinu roku. Na jaře a na podzim se v nich však budete cítit nejlépe. Hodit se budou i v létě během chladnějších večerů nebo při sportovních aktivitách, jako je jízda na kole, volejbal nebo basketbal.   K čemu můžete nosit pánské tenisky? Pánské tenisky jsou velmi univerzální obuví. Už
Jak se má starat o dítě, když neuvaří kakao?
skutecnepribehy.cz
Jak se má starat o dítě, když neuvaří kakao?
Příběh mé sestry je smutný. Ale je to ohromná bojovnice. Když se jedná o dítě, dokáže se s osudem pořádně poprat. Lidský život píše romány, někdy bohužel smutné a kruté. Takový je příběh mé sestry. Bývala to krásná holka, plná života, rozesmátá, kluci ze širokého okolí do ní byli zbláznění. Kolem osmnáctého roku to s ní začalo jít z kopce. Nejhorší
Námořní střet u Cušimy: Japonci proti Rusům oprášili Nelsonův manévr
epochalnisvet.cz
Námořní střet u Cušimy: Japonci proti Rusům oprášili Nelsonův manévr
Na palubě ruské vlajkové lodi Suvorov vládne veselí. „Ať žije car!“ připíjejí si důstojníci. Panovníkovy narozeniny se přece musejí oslavit i na moři. Zrovna když je zábava v nejlepším, však přijde obávaná zpráva: Japonské válečné lodě jsou na dohled…   Bylo by to krásné překvapení pro cara – rozdrtit Japonce, s nimiž se už několik měsíců
Tanya Kachová: Měsíce a roky v zajetí
epochaplus.cz
Tanya Kachová: Měsíce a roky v zajetí
K únosům dochází dnes se zvýšenou intenzitou po celém světě. Hlavně co se týče dětí. Někdy trvá i deset let, než jsou objeveny. To může potvrdit Tanya Kachová z USA, jež byla v zajetí deset let, nebo Fusako Sanová z Japonska. Ta mohla devět let jen sledovat televizi a nesměla se hnout se z domu.