Samozřejmě že i ve zralém věku by měl být jídelníček co nejpestřejší. Ale vyplatí se častěji jísti určité potraviny, které přinášejí speciální bonusy.
Avokádo
Pokud hledáte elixír mládí, nabízí ho právě tento na pohled nevzhledný plod. Má hned několik omlazujících vlivů:
• Na kůži: Zpomaluje tvorbu vrásek a dalších známek stárnutí. Je to hlavně díky tukům, které obsahuje – omega 9 nenasycené mastné kyseliny podporují obnovu buněk, další pak udržují pevnost kůže.
Karotenoidy a vitamin E pak chrání před stárnutím vlivem slunění, vitamin C zlepšuje produkci elastinu a kolagenu.
• Na srdce a cévy: Snižuje riziko aterosklerózy, a to opět díky skvělému složení tuků. Navíc omezuje vstřebávání cholesterolu díky tzv. fytosterolům.
• Na klouby: Pomáhá zachovávat dobrou pohyblivost, protože chrání klouby před artritidou. Je to tím, že tuky, které obsahuje, působí v těle protizánětlivě.
A pozor – netloustne se po něm! Skutečně, ačkoli je avokádo mimořádně mastné, obsahuje tuky, které podporují přímé využití energie místo jejího ukládání do zásoby.
Jak ho využít: Zralou dužinu stačí namazat na pečivo, osolit a opepřit. Avokádo je chuťově neutrální, takže se dá připravit i na sladko, například jako krémový mléčný koktejl s hnědým třtinovým cukrem a vanilkou.
Drobné ovoce
Zahradní a lesní ovoce jako jahody, rybíz, angrešt, borůvky, maliny, ale také hrozny jsou velice bohaté na antioxidanty. O co vlastně jde? Jsou to látky, které působí proti tzv. volným radikálům v těle.
Volné radikály jsou sice nezbytné pro zachování zdraví, ale v nadměrném množství agresivně napadají a poškozují i zdravé tkáně a tím zrychlují projevy stárnutí. Zastavit je dokážou právě antioxidanty.
Jak je využít: Nejužitečnější je ovoce jako doplněk tučných jídel. Své antioxidační účinky si tyto druhy ovoce zachovávají i po tepelné úpravě, ztrácí se jen vitamin C.
Mrkev
Určitě víte, že mrkev prospívá očím díky žlutému barvivu čili beta-karotenu. Ten ale chrání také kůži před předčasným stárnutím, pokud trávíte hodně času venku na slunci.
Důležité je nejíst mrkev syrovou, ale tepelně upravenou s tukem, pak má tělo největší užitek z beta-karotenu, který mrkev obsahuje.
Jak ji využít: Zkuste jednoduchou pomazánku z jemně nastrouhané mrkve se stejným dílem nastrouhané petržele či celeru. V hrnci rozpusťte kostku jemného tuku na pečení a přidejte tolik strouhané zeleniny, aby vznikla hustá kaše.
Duste na malém plameni, dokud zelenina nezmění barvu a tekutina se neodpaří. Nesolte! Pomazánku nechte vychladnout a uložte do lednice.
Tmavá čokoláda
Přírodní kakao je další potravinou mimořádně bohatou na antioxidanty a další aktivní látky. Chrání kůži před předčasným stárnutím zejména při častém pobytu na slunci nebo u kuřáků. Zlepšuje pevnost a hydrataci kůže. Pro okamžitý efekt můžete zkusit i pleťovou masku z rozehřáté tmavé čokolády.
Jak ji využít: Nastrouhanou tmavou čokoládou můžete zpestřit obilné kaše, tvarohové krémy nebo ovocné saláty.
Vlašské ořechy
Obsahují zdravé tuky – přesněji je to kyselina alfa-linolenová – s vynikajícími účinky na pleť. Udržují ji pevnou a hydratovanou, přispívají i k dobrému stavu vlasů a nehtů. Kromě krásy prospívají tyto tuky i zdraví, zlepšují imunitu a stav nervové soustavy.
Výtečným zdrojem jsou nejen ořechy, ale i olej, který se z nich za studena lisuje. Alternativou je olej lněný, který ovšem chuťově nemusí každému vyhovovat. A pozor – tyto oleje je nutné chránit před žluknutím uložením v chladu a temnu.
Jak je využít: Ořechy se doporučují zobat samotné jako zdravé mlsání, oleje můžete přidávat po dovaření do omáček, zajímavě prohloubí chuť. Hodí se samozřejmě i do zálivek na salát.
Rajčata
Zralým rajčatům dává sytost odstínu přírodní barvivo lykopen, které je současně velmi silným antioxidantem, údajně až 14x silnějším než velmi účinný antioxidant resveratrol v červeném vínu.
Lykopen chrání kůži proti následkům UV záření a brání rozvoji degenerativních onemocnění, cévních potíží a zánětů.
Jak je využít: Podobně jako u mrkve platí i zde, že rajčata jsou mnohem prospěšnější pro zdraví, když jsou upravená tepelně a s trochou oleje. Proto je mimochodem dobrým zdrojem lykopenu i kečup.
Tučné mořské ryby
Pro tuky, které obsahují, se vžilo zkrácené označení „omega 3“. Na našem tradičním jídelníčku jsou nedostatkové, což vede k typickým národním zdravotním potížím s cévami a krevním oběhem.
Tučné mořské ryby mají opačný účinek než máslo a sádlo, působí proti ateroskleróze a tím udržují cévy mladé. Prospívají i stavu kůže a dokážou snižovat poškození tkání související s věkem a neblahými vlivy životního stylu.
Jak je využít: Nemusíte jíst ryby jako hlavní jídlo, pokud vám nechutnají, stačí, když si uděláte rybí pomazánku. Nikoli však z ryb uzených, ale sterilovaných ve vlastní šťávě.
Kurkuma
Získala pověst koření podporujícího hubnutí. Ještě výraznější jsou ovšem její protizánětlivé účinky, což znamená, že kurkuma pomáhá chránit proti cévním potížím spojeným s vysokým cholesterolem. Celkově zpomaluje nástup projevů stárnutí a dodává energii.
Jak ji využít: Nehodí se jen do kari, samotnou kurkumou můžete okořenit rýži nebo bramborovou kaši. Chutnat bude i v masových kuličkách nebo smetanových omáčkách.