Stejně jako je kuchyně srdcem domu, je dřez srdcem kuchyně. A to i přesto, že dnes už v mnoha domácnostech zastoupily mytí nádobí myčky.
Jenže myčky – jak už název napovídá – jsou určeny k mytí nádobí. Dřez toho má v popisu práce mnohem víc – slouží pro oplachování ovoce a zeleniny, omývání masa a oloupaných brambor, slévání horké vody z uvařených těstovin, nebo také k omývání rukou při vaření.
Se skvělými pomocníky
A protože výrobci vědí, že se bez dřezu neobejdeme, předhánějí se v tom, jaký model nabídnou. A často ho ještě vylepší. Co může mít?
Třeba tvarovaný košík na odkládání nádobí, menší nádržku se sítkem na omývání zeleniny, různě tvarované odkládací plochy na jedné i na obou stranách, posuvné prkénko, které slouží ke krájení i k odstavení horkých hrnců nebo k rozšíření odkládací plochy…
Vzhled i užitek
Než si začnete vybírat příslušenství, zaměřte se nejprve na samotný dřez. Měl by být pohodlný, aby práce u něj byla radostí, ale také hezký na pohled a praktický. A svým vzezřením by měl být skvělým doplňkem kuchyňské linky.
Zajímejte se také o jeho velikost a o hloubku mycí vaničky. A sledujte dva důležité aspekty: materiál a tvar.
MATERIÁL
Pořídit si můžete dřez z nerezu, granitu nebo keramiky. Všechny materiály vynikají působivým vzhledem a mají své výhody, volba je tedy zcela na vás.
Prakticky nezničitelný
Materiálem, který už se používá řadu let a dodnes patří k nejoblíbenějším, je ušlechtilá nerezová ocel (nerez). Je osvědčená a dokáže odolat všem nástrahám, které ji mohou v kuchyni potkat. Tedy – pokud je materiál dostatečně silný (minimálně 0,8 mm a víc).
Dřezy z nerezu jsou cenově dostupné a na rozdíl od smaltovaných (které z trhu téměř vytlačily) se tak snadno nepoškodí. Vyrábí se leštěné nebo v matu.
Přednosti dřezu z nerezové oceli
– je hygienický (bakterie na něm přežívají s velkými obtížemi)
– má minimální údržbu a snadno se čistí
– odolává zeleninovým i ovocným šťávám, potraviny na něm nezanechávají žádné stopy
– snáší všechny v domácnostech běžně používané chemické přípravky a saponáty
– nepoškodí se při větším nárazu, je odolný proti obrušování a mechanickému opotřebovávání
– je absolutně tepluvzdorný (nepoškodí ho žár ani vroucí voda)
– je cenově nejdostupnější
Vzhled přírodního kamene
Dalším příjemným materiálem je granit. Víte, že je to druhé jméno pro žulu? Ano, přesně tak. Granitové dřezy mají vzhled a vlastnosti přírodního kamene.
Jsou vyrobeny ze směsi drcené přírodní žuly a malých skleněných částic (křemene) a doplněné o tvrzenou pryskyřici a barviva. Tímto koktejlem vzniká hladký a extrémně tvrdý materiál, stoprocentně odolný vůči poškrábání s takřka neomezenou životností. Nevýhodou může být vyšší hmotnost – váží mezi 13 – 16 kg.
Tip Paní domu: Vedle přírodního kamene mohou být na dřez použity i speciální plasty s povrchovou úpravou, které kámen imitují.
Výhody dřezů z granitu
– mají neobyčejně atraktivní vzhled
– ani časem neztrácejí svou barvu působením slunečního světla nebo vody
– odolají každodennímu provozu v těch nejrušnějších kuchyních, a to bez naštípnutí, zlomení, nebo dalších nechtěných důsledků
– i ty nejnepříjemnější skvrny, jakými jsou červené víno a červená řepa, lze snadno z jejich povrchu odstranit
– povrchová úprava brání bakteriím, aby se v dřezu udržely
Keramické dřezy patří k nejméně zastoupené skupině, ale poslední dobou zažívají renesanci. Kuchyně v provensálském, rustikálním nebo retro stylu se bez kvalitního keramického dřezu neobejdou! Keramika je krásná, snadno se udržuje a je velmi kvalitní.
Výhody keramických dřezů
– odpuzují nečistotu
– díky hladkému, neporéznímu povrchu zaručují jednoduchou údržbu
– mají elegantní vzhled
– nabízejí se v široké škále barev
– jsou hygienicky nezávadné a chemicky odolné
– glazura na povrchu dřezu je velmi odolná proti poškrábání
– bílá celá léta zůstane vždy bílou
– snášejí vysoké teploty
Existuje několik základních tvarových typů kuchyňských dřezů. Můžete si pořídit jednodřez, dvojdřez, případně extrémně velkou dřezovou nádobu nebo dřez s odkapávací plochou či rohový dřez… Tvar mohou mít kulatý, hranatý čtvercový nebo obdélníkový, zkosený…
Při rozhodování se zaměřte především na
* rozměr skříňky, do které dřez umístíte
* velikost celé kuchyně
* své požadavky na mycí centrum
Jednodřez – je díky své velikosti vhodný pro mladé rodiny a jednotlivce. Hodí se do menších kuchyní v panelových domech, garsonky, nebo do jinak prostorově omezených míst.
Dřez s vaničkou – není až tak náročný na prostor, ale přesto nabízí i možnost odkapávání nádobí, nebo rozmrznutí masa. Hodí se například do velké kuchyně s myčkou nádobí.
Dřez s odkapem – má hlavní vaničku s odkapávací plochou, která najde uplatnění v jakékoliv kuchyni s použitím myčky, nebo bez ní. Tento tvar kuchyňského dřezu je v domácnostech nejžádanější, je vhodný do velkých i méně prostorných kuchyní. Odkládací plocha může být menší, větší, záleží na možnostech a požadavcích.
Dřez s vaničkou a odkapem – kombinace dvou předchozích v sobě skrývá přednosti obou. Když k němu dokoupíte doplňky, jako jsou krájecí desky, odkapávače na nádobí, cedící misky a jiné, připravíte si kompletní umývací centrum.
Dřezy tohoto typu se vyrábějí v různých délkách, a to nerezové, granitové i keramické.
Dvojdřez – má dvě velké, rovnocenné vaničky bez odkapávací plochy. Do větších kuchyní je kuchyňský dvojdřez tím pravým pomocníkem. Druhou vaničku využijete na odkládání umytých nádob, ale také při vaření na přípravu a očištění zeleniny či ovoce.
Extra vaničku oceníte i při cezení těstovin a brambor, kde vám špinavé nádobí nebude překážet.
Dvojdřez s odkapávací plochou – vhodný pro větší rodiny, odkapávač vedle dřezu je dalším úložným prostorem, který můžete využít.
Rohový dřez – ideální pro kuchyně, v nich je málo prostoru, nebo jsou atypicky řešené. Na výběr jsou rohové dřezy s vaničkou, s odkapem, i jejich kombinace.
Foto: OTV
Zpracovala: Dana Pešková, Zdroj: drez.cz, superdrezy.cz Foto: Shutterstock, WeltServis (zarizeni-kuchyne.cz), Lavello (drezy-granitove.cz), Wileroy Boch, Siko, Ancor.cz